A keni frikë nga fluturimet me Aeroplan? - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 A keni frikë nga fluturimet me Aeroplan?

   A keni frikë nga fluturimet me Aeroplan?

  · 116 · 16949

  • Postime: 183
  • Karma: +3/-6
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 06-04-2006, 10:06:02
   

  A frikesoheni nga udhetimet me Aeroplan?
  A është për ju fluturimi ne top listen e gjerave qe i urreni ti bëni?
  A do të kishit udhetuar me pare me ore te tera me tren se sa një ore me Aeroplan?
  A ju shpejtohen te rrahurit e zemrës gjat fluturimit me Aeroplan?
  A djersiteni gjat fluturimit me Aeroplan?
  A e shikoni me urrejtje dhe a ju duket budalla pasagjeri pranë jush qe qesh gjat fluturimit me Aeroplan?
  A është udhëtimi me Aeroplan me i sigurti prej të gjitha trafiqeve tjera?
  Apo mezi qe pritni te fluturoni me Aeroplan?
  « Editimi i fundit: 07-12-2020, 20:12:40 nga InfoZ »

  • Postime: 2796
  • Karma: +21/-19
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 06-04-2006, 10:22:33
  Me thon te drejten frigohem edhe ate shume , po skam qka me bo duhet me fluturu.. :D :(

  • Postime: 432
  • Karma: +8/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 06-04-2006, 14:13:51
  Jo, perkundrazi kenaqem ne udhetim me aeroplan, prandaj cdohere i mar biletat per uleset qe jane afer dritares :D

  Aeroplanet perndryshe jane nje nder mjetet me te sigurta te komunikacionit, kjo duke u referuar ne aksidentet qe ndodhen me te gjitha mjetet e ndryshme te komunikacionit.

  • Postime: 2796
  • Karma: +21/-19
  • Gjinia: Femer

  #3 ne: 06-04-2006, 14:37:09

  Aeroplanet përndryshe janë një nder mjetet me te sigurta te komunikacionit, kjo duke u referuar ne aksidentet qe ndodhen me të gjitha mjetet e ndryshme te komunikacionit.


  Informatat i paske te gabuara... :D
  Ke pa kohen e fundit sa aksidente ajrore kan ndodhur..? :D hmmmmm:

  • Postime: 432
  • Karma: +8/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 06-04-2006, 15:12:13
  Bravo Blete ja paske futur prej ne korner, ama gol spaske mujt me e dhene ;)

  Une thash "nje nder mjetet me te seigurta", e statistikat ne bote tregojne se udhetimi me aeroplane eshte SHUME me i sigurte se sa udhetimi me veture, tren ose anije. Keto statistika shpesh i kam gjetur ne libra, po gjithandej edhe ne internet ka sa te duash. Duhesh te lexosh pak me shume para se te gabosh palidhje e te dukesh qesharake ;)

  P.S. Ja nje fragment i disa statistikave qe jane bere ne SHBA (verejtje: teksti eshte ne anglisht):

  Arnold Barnett, a statistician from the Massachusetts Institute of Technology noted that the death risk was 1 in 2 million in the decade from 1967 to 1976.  It is estimated that the risk today is in the region of 1 in 10 millions.

  Compare these to the more down-to-earth transportation - the motorways or the railways. The National Transportation Safety Board (NTSB) stated that your chances of being killed in a motorcar accident is 1 in 5,000. If you decide to travel by train, your odd of dying due to a train crash is reduced to around 1 in 400,000.  In an airplane, it varies from 1 in 400,000 to 1 in 10,000,000 depending on the reputation of the airlines you are going to travel on.

  Here is another better way of explaining the statistics.  In 1996, the NTSB came up the statement that scheduled commercial airlines had a fatal accident rate of 0.026 per 100,000 flying hours.  Translated very simply, this would show that a passenger would have to fly 24 hours a day for over 400 years before he would be involved in a fatal accident!

  The 10-year survey compiled by Dr Arnold Barnett for the period 1987 to 1996 indicated that the mortality risk per flight for International jet in the advanced world was one in five million. That is equivalent to taking a random flight everyday for about 13,000 years (5,000,000 divided by 365 days) to be involved in a fatal crash!  In the lesser ranking airlines, the mortality risk per passenger flight is in the region of around 1 in 400,000.  Even with this lower rate, you still have to take a flight every day for about 1000 years before you are likely to be involved in a fatal accident! Sounds incredulous?

  To convince you further, let's compare flying to traveling by automobiles. According to National Transportation Safety Board, using 1994 as a year to make these 2 comparisons, scheduled commercial airlines had a death rate of 0.04 per hundred million passenger miles.   The same rate for automobile was 0.86. So traveling by automobile is 21 times more dangerous than air travel!

  In terms of the number of deaths, the comparative figures are more disturbing.   In 2000, commercial airplanes fatalities were only 878.  By contrast, five times as many people died in boating accidents and accidents involving bicycles.  Nearly 10 times as many people died in swimming accidents and about 41,900 were killed in automobiles accidents!

  • Postime: 1631
  • Karma: +2/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 06-04-2006, 15:22:30
  Un qysh tutna ma mall e baj nja dy tri dit me  buj tren se  sa me avion ska ispat avioni.

  • Postime: 27097
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #6 ne: 06-04-2006, 18:29:28
  Une heren e pare kam pasur pak frike,kur niset avioni po u mesova,edhe her te tjera kur kame udhetuar se kam ndjere friken,nuk eshte ndonje gje e madhe,ne ajer gjan sikur je ne Makine dhe jo ne Aeroplan.

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 07-04-2006, 01:16:04
  S'i kam aspak problem fluturimet. Kam qene perhere krejt i qete, madje edhe ne nje rast kur bente kohe teper e keqe dhe per trecerek ore avioni 30-vendesh tronditej dhe lekundej sikur ta kishte zene epilepsia :P

  Sipas statistikave (perfshire edhe ato qe citoi Untouchable), udhetimi me avion eshte vertet me i sigurti nga te gjithe; ka me shume mundesi t'ju shtype makina kur kaperceni rrugen, apo te shkaktoni/pesoni aksident duke ngare ne rruge lagjeje, se sa te prishet avioni me te cilin fluturoni.

  Fakt eshte edhe qe avionet pesojne plot avari gjate fluturimeve, por shume pak prej tyre jane serioze (aq me pak te rrezikojne jeten e pasagjereve), prandaj edhe mbahen te fshehura.

  • Postime: 1397
  • Karma: +18/-4
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 07-04-2006, 23:13:31
  Une vdes te udhetoj me avion, kam shume qef. Sidomos te ri ne dritare. Heren e pare qe hipa ne Avion, nga qefi, po shikoja dritat e vogla te pistes dhe nje pjese te avionit, dhe ne momentin qe ai u ngrit, mu moren mendte, birrr none thash, sikur kisha pire 10 dopjo konjak. Mezi po pres ti hipi prape kalapiç aeroplanit ne Korrik.
  Qe mos dal nga tema. Skam frike fare nga aeroplani.

  • Postime: 183
  • Karma: +3/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #9 ne: 08-04-2006, 00:40:47
  Une per vete udhetoj shum ne aeroplan 20 deri 30 her ne vit. Ne fillim te gjitha pikat e frikes te permendura me kan ndodhur nga frika. Ne fillim kam ndier edhe zhurmen e motoreve edhe levizjet e kraheve edhe cdo dridhje me te vogel, ndersa tani sme pengojn as trubulencat me te medhaja.
   Por me von pasi qe bera eksperience e kuptova se fluturimi jo vetem qe eshte komunikacion me i sigurt por eshte edhe defryes. Edhe une tash gjithe marr tiketen afer dritares ose nese nuk ka e lus dike qe frikohet nese don ti nderrojm uleset dhe gjat gjithe kohes beje fotografi me kamer digjitale e bile nganjeher edhe kur ateron edhe pse e di qe te gjitha mjetet digjitale elektronike duhet te ckycen.  
   Untuchable e dha nje shembull shume te mire se sa eshte siguria e madhe e komunikacionit ajror ne raport me ate tokesor dhe ujor.

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #10 ne: 08-04-2006, 06:49:52
  Mezi pres te fluturoj prapë me aeroplan! Jo vetëm kur te shkoj përsëri ne Shqipëri, por edhe se e kam shumë qejf fluturimin! Edhe unë parapelqej vendet pranë dritares. Ama nuk mërzitem asnjëherë, kudo qe ta kem ndenjesen.

  • Postime: 1750
  • Karma: +15/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #11 ne: 08-04-2006, 08:05:28
  nuk e di sepse asnjeher nuk e kam provuar edhe perkunder asaj qe ka shum qejf

  • Postime: 2796
  • Karma: +21/-19
  • Gjinia: Femer

  #12 ne: 08-04-2006, 13:03:27

  Bravo Blete ja paske futur prej ne korner, ama gol spaske mujt me e dhënë ;)

  Unë thash "një nder mjetet me te seigurta", e statistikat ne botë tregojnë se udhëtimi me aeroplane është SHUME me i sigurtë se sa udhëtimi me veture, tren ose anije. Këto statistika shpesh i kam gjetur ne libra, po gjithandej edhe ne internet ka sa të duash. Duhesh te lexosh pak me shumë para se të gabosh palidhje e te dukesh qesharake ;)


  Nejse ne fillim me fal qe te citova edhe e dhash mendimim tim , bera gabim une. :(

  Une kur thash per incidentet kisha fjalen per disa incidente qe kan ndodhur ne fund te vitit 2005 .
  Ne Qipro ,
  Ne Ameriken Latine dhe ne disa vende tjera ( Azi , Afrike etj etj , per kete thash qe ka pasur incidente te medha dhe me pasoja shume te medhaja si ne deme materiale ashtu edhe ne jeten e njerezve ... hmmmmm: ke degjuar apo jo...? hmmmmm:

  Mua nuk me ka ndodhur ndonje aksident dhe shpresoj qe nuk do me ndodh , as mua dhe as askujt tjeter ... por eshte rrezik ... une kam udhetuar dhe udhetoj me aeroplan. por cdohere ja kam frigen.. ;)

  • Postime: 432
  • Karma: +8/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #13 ne: 08-04-2006, 16:27:05
  Jo Blete, vetem ti ke degjuar per ato aksidente ;) se ne te tjeret gjendemi ne terr informativ.

  Mos u mundo me cdo kusht ta mbrosh ate qe e thua, edhe kur e sheh se gabim e ke. Nxenesit te cilet akoma nuk kane hyre ne shkolle te mesme nuk dijne te bejne krahasim mes aksidenteve te ndodhura dhe mes numrit total te fluturimeve, e une kam menduar qe ti se paku ne shkolle te mesme je (ne mos me shume). E, duke i shiku keto statistika, del se fluturimi me aeroplan eshte nder me te sigurtet, prandaj tjera here matu kur te i thuash dikujt "gabim je", sepse del pastaj se ti je ;)

  Kalofshi mire gjithe, e udhetim te kendshem atyre qe udhetojne me mjetet me te sigurta!

  • Postime: 183
  • Karma: +3/-6
  • Gjinia: Mashkull

  #14 ne: 09-04-2006, 08:37:10
  Bleta,
  Cka ta merr mendja per Adelinen edhe Zanfine a frigohen ato athu...

  • Postime: 5930
  • Karma: +9/-0

  #15 ne: 11-05-2006, 13:43:07
   Jojo: Jojo:
  Hic fare s'kam frike, terr s'ma ben syri! :D
  I kam shume qejf madje :urra:

  Ato qe kam frike, jane udhetimet neper anije.... ufff ato me zejne dhe nuk ndjehem rehat :S

  #16 ne: 11-05-2006, 15:45:32
  Edhe une Smiley qenkam tip si ty,une trem avjonin nga frika e jo ai mua.Detin e kam tmerr se di pse:)

  • Postime: 217
  • Karma: +2/-2

  #17 ne: 12-05-2006, 15:08:03
  Unë kam qejfin të fluturoj me aeorplan edhe pse nga lartësia frikësohem shumë,por ja çudi pse nuk frikohem nga fluturimet!   :S

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #18 ne: 12-05-2006, 16:44:47
  Fluturimi im i pare me Aeroplan filloj i qete, as frike as tmerr. Nuk e shijova shume kete fluturim pasi ishte nate  :S.  Zbrita ne Beograd, nje ulje e qete po turbullira. Nejse...mora aeroplanin per ne Tirane....po serish nje ngritje e qete.....Fluturimi  vazhdoj..dhe koha u be e keqe..shi e furtune . Aty me shtrengoj nje frike qe o nene o nene. O Zot ulja ne Rinas   ishte katastrof....Mendov a!....  Iku Aeroplane me ne bashke....... E perfundimisht zbrita, zbrita bashke me mendimin qe nuk do hipja me ne Aeroplan.... ;)   Por, c'te beja bileten e kisha vajtje - ardhje( me vinte keq per leket  :D), dhe keshtu u riktheva serish me Aeoroplan. Udhetova diten e me te vertete u kenaqa shume. Frika nuk u duk verdalle.  :). Udhetime apo flutuirime te tjera na presin.

  • Postime: 1044
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #19 ne: 12-05-2006, 18:09:27
  kam frike sepse nuk jan te sigurt 100% hmmmmm:

  Temat e fundit