Arrestohet manjaku vrasës - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arrestohet manjaku vrasës

Arrestohet manjaku vrasës

· 36 · 1581

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

ne: 18-03-2013, 13:26:47
Policia informon se mund të jetë afër zbulimit të së vërtetës së zhdukjes së djalit 11-vjeçar të nëndrejtorit të antiterrorit të SHISH, Julian Çelës, që rezulton i zhdukur që prej 30 nëntorit të vitit të shkuar.

Pas arrestimit të një 45-vjeçari, i dyshuar si pedofil, policia mendon se ai është përgjegjës edhe për zhdukjen e minorenit. Nën akuzën e rrëmbimit dhe ngacmimit seksual, policia arrestoi mesditën e sotme Ardian Prrenjasin.

45-vjeçari mbante 10-vjeçarin e rrëmbyer një ditë më parë, me dhunë në apartamentin e tij, ndërkohë që në momentin e hyrjes në banesë të policisë është gjetur me thikë në dorë.

Sipas të dhënave paraprake me 10-vjeçarin e rrëmbyer, ai kishte ushtruar dhunë. Fëmija u gjet në një gjendje të rënduar dhe u dërgua në spital.

Prrenjasi rezulton të ketë qenë person me precedentë të mëparshëm penalë, në abuzim me të mitur, por askush nuk e njihte në Laprakë, ku ishte vendosur prej disa muajsh për të banuar me qira.

Ai punonte si shofer në ndërmarrjen e pastrim-gjelbërimit në Tiranë. Gjatë marrjes në pyetje, oficerët e policisë kriminale e kanë pyetur edhe për rrëmbimin e Julian Çelës, pasi rezultonte të ishte zhdukur në të njëjtën lagje.

Vetë Prrenjasi e ka pranuar se ka gisht në zhdukjen e 11-vjeçarit, pranon edhe ta ketë vrarë atë, por nuk bën të ditur asnjë të dhënë tjetër për vendin, ku mund ta ketë varrosur fëmijën.

Pjesa më e madhe e krerëve të policisë shqiptare ndodhen në komisariatin numër 3, ku ndodhet edhe i arrestuari, i cili po merret në pyetje sistematike deri në momentin, që do të rrëfejë edhe për vendin e mundshëm, ku mund ta ketë vendosur fëmijën, nëse vërtet rezulton ta ketë vrarë atë, ashtu edhe siç pretendohet nga rrëfimi i tij i parë në polici.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 18-03-2013, 13:29:58
Policia ka rinisur kërkimet në landfillin e Sharrës për të gjetur trupin e pajetë të fëmijës Jualian Çela të cilin manjaku seksual Ardian Prrenjasi pretendon se e ka hedhur pikërisht aty.

Nje nate pas zbulimit te fundit tragjik te femijes Juljan Çela dhe arrestimit te manjakut seksual ne prag te krimit te radhes, policia eshte duke kerkuar te tjera gjurme ne shtepine e tij pasi dyshohet se mund te jete implikuar ne te tjera krime seksuale dhe abuzime ndaj te miturve.

Ne mengjesin e të enjtes, policia ka nxjerre nga dhomat e izolimit Prrenjasin ne perpjekje per te rindertuar vendin e ngjarjes e me pas e derguar edhe ne vendgrumbullimin e mbetjeve ne Sharre per t'i treguar policise se ku e ka hedhur trupin. Nga burime te policise behet e ditur se manjaku ka thene se eshte kujdesur qe trupi te mbulohet nga mbeturinat.

Bashke me policine ne Sharre jane bashkuar ne kerkime edhe familjaret e femijes se vrare, por duket se shpresat te jene te pakta pasi prej tre muajsh ne landfill jane shkarkuar sasi te medha mbeturinash.
 
Liroi pedofilin në 2008, prokuroria nis hetimet ndaj gjyqtares Demiraj

Prokuroria ka nisur tw hwnwn hetimet për gjyqtaren Shefkie Demiraj, e cila në vitin 2008 liroi pedofilin Ardian Prrenjasi, i akuzuar në atë kohë për heqjen e paligjshme të lirisë ndaj një fëmije, duke e dënuar vetëm me 60 mijë lekë gjobë.

Në vendimin e gjykatës në atë kohë, gjyqtarja Shefkie Demiriaj shprehet se në “në rastin konkret, gjykata ka parasysh rrezikshmërinë shoqërore te veprës penale e cila cenon një marrëdhënie juridike të rëndësishme. Gjithashtu gjykata vlerëson personalitetin e të pandehurit si person i padënuar më parë për asnjë lloj vepre penale, si dhe aktin se i pandehuri i ka pranuar akuzat që në veprimet hetimore dhe është thellësisht i penduar”.

Tashmë 45-vjeçari Prrenjasi akuzohet për vrasjen e 11-vjeçarit Julian Çela, i zhdukur që nga 30 nëntori i vitit 2012 si dhe për rrëmbimin dhe abuzimin seksual ndaj një tjetër 10- vjeçari i cili fatmirësisht u gjet në kohë, ditën e diel në Laprakë.

Fëmija 11-vjeçar shpëtohet pak çaste para se të varej

Një fëmijë 11-vjeçar është marrë peng, dhunuar fizikisht dhe seksualisht, nga vrasësi pedofil Ardian Prenjasi, për 20 orë me radhë. A.Cami është larguar nga banesa pasditen e së shtunës, në orën 18:30, ndërsa është parë duke luajtur para shtëpisë. 45-vjeçari Prenjasi e ka gënjyer, fillimisht duke i kërkuar të blejë diçka dhe më pas e ka ftuar në shtëpi, duke e kërcënuar të qëndrojë urtë, pasi në të kundërt i rrezikoheshin prindërit. Babai, nëna, gjyshi, gjyshja dhe motra e të miturit kanë kryer kontrolle në të gjithë zonën, ndërsa kanë shkuar edhe te shokët për ta kërkuar, por ka qenë e kotë, pasi nuk kanë gjetur asnjë gjurmë. Ai është gjetur mesditën e së dielës, në orën 14:10, në apartamentin që kishte marrë me qira Prenjasi, në dollapin e rrobave, ku ishte futur nga agresori, i cili e kishte dhunuar fizikisht dhe seksualisht. Në banjën e apartamentit, që ndodhet rreth 10 metra larg me atë të familjes Cami, u gjet një litar me gjatësinë e vogëlushit. Policia dyshon se me këtë litar 45-vjeçari nga Librazhdi do të varte fëmijën, ndërsa në momentin e arrestimit, Prenjasi kishte edhe një thikë.

Zhdukja e 11-vjeçarit

Sajmir Cami, një efektiv i burgjeve, tha se fëmija i tij u largua pasditen e së shtunës. Ai ka shkuar për të luajtur me bashkëmoshatarët e tij dhe rreth orës 19:00, kur kthehej zakonisht në shtëpi, nuk është kthyer. Familja ka dalë për ta kërkuar në të gjithë zonën, ku kanë kërkuar në qendrat e internetit dhe lokalet e zonës, por në asnjë nga këto vende ku qëndronte zakonisht nuk është parë. Gjatë gjithë natës duke u gdhirë e diela, familjarët nuk kanë reshtur së kërkuari, ndërsa janë parë edhe disa persona që nuk kanë qenë banorë të zonës. “Disa persona kanë shkuar në shtëpinë e Ardian Prenjasit. Kërkonin diçka. Pas disa insistimeve, u larguan”, pohojnë banorët e zonës. Këtë moment e ka parë edhe Jonuz Cami, gjyshi nga babai i A.Camit, i cili lajmëroi familjarët për ndodhinë, ndërsa më pas u lajmërua edhe policia. “Në momentin që disa persona po kërkonin Ardianin, më lindi dyshimi se ai mund të kishte gisht në zhdukjen e nipit tim. Disa persona po e thërrisnin në emër, ndërsa unë pashë që një nga perdet e apartamentit lëvizi pak. Kam dyshuar se mund të ketë pasur njerëz brenda dhe për këtë kam vënë në dijeni edhe policinë”, tregon për gazetën “Shqip”, Jonuzi teksa pohon se personat në fjalë kanë tentuar të futen nga dritarja e apartamentit. “Kërkonin diçka, ndoshta një çelës, të cilin e kishte Ardian Prenjasi. Nga shtëpia në fjalë nuk dilte asnjë njeri, ndërsa vazhdimisht unë dyshoja se kishte njerëz brenda, pasi lëviznin pak perdet”, vijon rrëfimin Jonuz Cami. Sipas tij, policia ka ndërhyrë mesditën e së dielës, në momentin që familjarët kishin intensifikuar kërkimet dhe qëndronin vazhdimisht në rrugën “Bujar Kaloshi”. Apartamenti i Ardianit dhe banesa e të miturit janë përballë njëra-tjetrës. “Pas tentativës së kolegëve të Ardianit, në vendin e ngjarjes erdhi policia, e cila kreu operacionin dhe gjeti në dollapin e rrobave nipin tim”, thotë gjyshi. Ndërkohë, policia ka gjetur në banjë edhe autorin, Ardian Prenjasi, i cili kishte në dorë një thikë. Litarin e kishte varur në banjë, gati për të kryer ekzekutimin e të miturit.

Djali në spital

Pas gjetjes, djali i mitur, 11-vjeçari A.Cami, është dërguar menjëherë në spital. Djali është gjetur në gjendje të rëndë psikologjike. “Unë, bashkë me të ëmën e djalit, jemi nisur në drejtim të spitalit. Gjatë rrugës mendova se nuk ishte gjallë. Fatmirësisht është mirë dhe falënderoj Zotin. Iu luta policit dhe mjekëve që të paktën ta takojë e ëma. E lanë dhe mesa më tha e ëma, djali sapo e kishte parë e përqafoi. Më vonë filloi të lotonte dhe nuk i kishte thënë asnjë fjalë. Dukej në gjendje të mirë shëndetësore, por në gjendje të rëndë psikologjike”, pohon për gazetën Jonuz Cami. Burime nga Policia e Tiranës pohojnë se djali është dërguar në Mjekësinë Ligjore për ekspertizë paraprake, ndërsa të dhënat e para flasin se ai është dhunuar edhe seksualisht nga 45-vjeçari. Në trup ka pasur disa shenja dhune, në formën e çarjeve. Ka dyshime se 45-vjeçari e ka goditur vazhdimisht.

Me litar dhe thikë

Një litar, me të cilin ishte bërë një lak, është gjetur në banjën e apartamentit, ku qëndronte edhe Ardian Prenjasi. Policia e Tiranës pohon se vrasësi pedofil është gjetur në banjën e apartamentit, të cilin e kishte marrë me qira. “U gjet me një thikë në dorë në banjë. Pas ndërhyrjes, ai është shoqëruar në ambientet e Komisariatit Nr.3 të Policisë, ku dhe u mor në pyetje, ndërsa ekspertët shkuan në vendin e ngjarjes. Litari ishte në madhësinë e fëmijës, ndërsa laku ishte bërë për eliminimin e 11-vjeçarit”, pohojnë burimet policore.


Banorët tregojnë se Ardiani kishte shoqëri vetëm me fëmijët

Askush nuk e kishte menduar se në rrugën “Bujar Kaloshi”, në zonën e Laprakës në Tiranë, jetonte një maniak seksual, megjithëse kishte precedent penal të mëparshëm. Në një banesë dykatëshe, Ardiani kishte marrë me qira një apartament të vogël në katin e parë, përballë banesës së familjes Cami. Banorët e zonës tregojnë për “Shqip” se ai ishte mjaft enigmatik, pasi nuk zinte shoqëri me asnjë person të rritur. Të vetmit “shokë” ishin disa fëmijë të zonës, të cilët i çonte për të blerë paketa me cigare dhe disa sende të tjera, ku në fund u jepte edhe një “bakshish” të mirë. Në regjistrin e gjendjes civile ai figuron beqar, ndërsa ka si vendlindje dhe vendbanim Librazhdin, ku dhe ka lindur. Por, banorët e zonës pohojnë se ai ka jetuar muajt e fundit në zonën e Laprakës, madje ka qenë një tip mjaft i qetë dhe se është parë në shoqërinë e një vajze nga Peshkopia, disa herë më e re. Ana, një banore e zonës, thotë se “Ardiani nuk fliste me njeri, ndërsa shoqërohej vazhdimisht nga një vajzë nga Peshkopia”. Sipas saj, vajza mund të ketë qenë rreth 20 vjeçe dhe është parë shpesh në shoqërinë e 45-vjeçarit, madje edhe në apartament. “Banorët e zonës njihen kryesisht me njëri-tjetrin. Madje, në momentin që një ‘i huaj’ vjen në këtë zonë, ai vëzhgohet. Në rastin e këtij personi, ai sillej shumë ndryshe dhe nuk kishte aspak shoqëri me askënd. As në dyqanet dhe lokalet e zonës. Për çudi, ai shoqërohej vetëm me persona të mitur. U jepte lekë dhe çokollata. Nuk e kishim menduar kurrë se mund të ishte një maniak seksual. Të paktën këtë përshtypje jepte. Me familjen Cami kanë dyert përballë dhe nuk ka pasur shoqëri”, vijon Ana, teksa pohon se ndoshta ky person e ka paramenduar një veprim të tillë, duke mos krijuar shoqëri me banorë të zonës. Të tjerë banorë pohojnë se kanë pasur vetëm një përshëndetje me Ardianin, për të cilin thonë se ka qenë një tip i mbyllur. Madje, edhe Sajmir Cami, babai i 11-vjeçarit që u mor disa orë peng, tha se “komshi ynë është, por nuk e njohim. Nuk e di sa kohë banon pranë nesh. Kur e mësuam, nuk dinim ç’të bënim. Çdo gjë ia lëmë në dorë policisë dhe drejtësisë”.  

Mori peng një fëmijë, Prenjasi u dënua nga gjykata vetëm me gjobë

I dyshuari për vrasjen e Julian Çelës, djalit të nëndrejtorit të SHISH-it, është dënuar nga Gjykata e Tiranës vetëm me gjobë, megjithëse është gjetur fajtor për akuzën e heqjes së paligjshme të lirisë. Më 14 nëntor 2008, gjyqtarja Shefkie Demiraj e ka dënuar Ardian Prenjasin me një gjobë prej 60 mijë lekësh. Në seancë gjyqësore i pandehuri kërkoi mëshirë, ndërsa prokurori Blerim Tominaj kërkoi dënimin prej 100 mijë lekësh. Nga shqyrtimi gjyqësor rezultoi se më datë 30 prill 2008, rreth orës 04:00, i pandehuri Ardian Prenjasi, pasi ka mbaruar punë, ka pirë alkool me dy shokë të tij deri në orën 05:00 dhe më pas ka marrë rrugën për në banesë. I pandehuri, rreth orës 11:00, pas konsumimit të alkoolit, ka ndaluar para derës së një banese private të shtetases Zeqine S., ku aty ka parë dy djem të mitur duke luajtur dhe pa i njohur fare i është drejtuar njërit prej tyre dhe konkretisht kallëzuesit M.A., të cilit i ka kërkuar ta ndihmojë, duke ia marrë çelësat e shtëpisë në xhepin e tij me arsyetimin se i kishte duart pis.

Kallëzuesi M.A. ia ka nxjerrë çelësat të pandehurit, pa menduar për keq, ku ky i fundit i ka kërkuar të miturit që t’i hapte derën e shtëpisë duke e ftuar atë që të hynte brenda. Kallëzuesi ka hapur derën dhe pasi janë futur brenda ai i është drejtuar M.A. duke i thëne se: “…tashmë ishte i marrë peng… se babai i tij duhej të paguante para dhe në rast të kundërt ai nuk do ta linte djalin të dilte nga banesa e tij”. Situata e krijuar ka qenë e tensionuar për të miturin, i cili i lutej të pandehurit që ta linte të lirë, ndërkohë jashtë banesës bërtiste kushëriri, pasi ai e pa që M. po vonohej. Në ato momente, i mituri shfrytëzoi rastin dhe u largua nga banesa, ku së bashku me kushëririn e tij, shkuan te familjarët e tyre dhe u treguan për ngjarjen e ndodhur e më pas shkuan në Komisariatin e Policisë Nr.3, ku bënë dhe kallëzimin përkatës.

Prokuroria filloi hetimin dhe për çudi ndaj tij nuk është marrë asnjë masë sigurimi. I pandehuri kërkoi gjykim të shkurtuar. Pas shqyrtimit, në vendimin e gjyqtares Shefkie Demiraj, shkruhej: “Gjykata çmon se ky dënim është plotësisht i justifikueshëm në raport me rrezikshmërinë shoqërore të veprave penale të ‘heqjes së paligjshme të lirisë’, rrethanave të kryerjes së tyre, si dhe rrezikshmërinë shoqërore të të pandehurit Ardian Prenjasi, e cila e bën të domosdoshëm mosizolimin e tij nga shoqëria. Gjithashtu, gjykata çmon se ky dënim do t’i shërbejë edukimit të të pandehurit, parandalimit të kryerjes së veprave penale nga ai, rehabilitimit të tij, si dhe parandalimit të përgjithshëm të këtyre veprave penale në shoqëri”.

Vëllai: “Ardiani të vritet, e dëbuam nga shtëpia, u dënua edhe në Greqi”

“Vëllai im meriton të vritet”. Kështu e ka dënuar Besnik Prenjasi, veprimin e të vëllait Ardian Prenjasit, i cili ka abuzuar seksualisht me një të mitur, ndërkohë që sot doli në dritë krimi monstruoz me 10-vjeçarin Julian Çela. Në një prononcim për mediat, Besniku rrëfen se Ardiani ka pasur probleme mendore që pas kryerjes së ushtrisë, ndërkohë që familja ka 15 vite që e ka dëbuar.

“Ardiani ka pasur probleme që pas kryerjes së ushtrisë. E kemi dëbuar nga shtëpia që prej 15 vitesh. Nuk kemi komunikuar me Ardianin. Meriton të vritet. Ai ka qenë i dënuar me 4 vite në Greqi”, shprehet i vëllai.
  

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 18-03-2013, 14:27:16
nuk ka fjale te thuhen. Mjere prinderit dhe mjere tmerri qe ka pare vogelushi .

Nuk di sesi njerez te tille rrojne ....nuk di por jam e mekur nga fjalet....dhe nuk me shqitet nga mendja......larg tim biri

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 18-03-2013, 21:25:32
nuk ka fjale te thuhen. Mjere prinderit dhe mjere tmerri qe ka pare vogelushi .

Nuk di sesi njerez te tille rrojne ....nuk di por jam e mekur nga fjalet....dhe nuk me shqitet nga mendja......larg tim biri

I te te njejtit mendim.

I vrafte ALlahu!!!

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 19-03-2013, 00:47:16
Shqiperia eshte ne hapat e nje "demokracie liberale " Ku de jure na garantohen the drejtat , siguria sociale , prezumimi I fajsise etj etj , poor de facto ne po na cenohen keto te drejta . Per faktin se po na cenohet e drejta e informimit per t'i njohur keta kontigjente kriminal te cilet po cenojne te drejten themelore qe cdo individ mbart TE DREJTEN E JETES ..
Tej kesaj mizorie , padrejtesie , krimi monstruoz qe preku te ndjerin , familjen e tij dhe gjithe shoqerine tone shpresojme e lutemi qe te gjendet trupi I pajete I viktimes e Zoti iu lehtesofte dhembjen familjareve !

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 19-03-2013, 09:05:28
E dashur shpresoj qe ti mos te behesh si ajo gjykatesja qe i dha te drejten e "integrimit" ne shoqeri , ku edhe aty te nxirrte mesime....ketij manjaku te pashembullt.

Nuk mesojne njerez te tille ne gjirin e shoqerise moj moter se sjemi me ne kohen e xhaxhit.

Nejse

Vazhdoj te jem e shokuar nga ky lajm makaber....

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 19-03-2013, 20:45:30
Mishel lajmi eshte e vertete qe eshte trondites , shokues por duhet edukimi individual njehere pasta I gjithe shoqerise , duhet te jemi ne te paret qe denoncojme cdo rast te pahijeshem e te jashteligjshem ( edhe ne rastet kur ne vete nuk jemi te prekur drejtperdrejt ) . Nuk do jene as gjyqtaret , as prokuroret she as punonjesit e policise ata qe do te zhdukin pedofilet , kriminelet apo do zhdukin veprimet e paligjshme. Jemi ne ata qe duhet te informohemi se si te mbrohemi , se fatkeqesisht drejtesia tek ne po ecen " shtrember e mbrapc " ..
P.S  Gjyqtari ka diskrecion te jape vendim te formes se prere , por ne kemi nje te drejte me te madhe para padrejtesive ate te apelit kunder CDO vendimi qe na duket I padrejte

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 19-03-2013, 21:40:41
Makabritete te tilla kane ekzistuar gjithmone per sa kohe mendja njerezore futet ne labirinthe qe vetem 1 zot e di.Me perpara ne Shqiperi skane qene te degjuara per faktin qe nese kapej ndonje pedofil Enveri i varte ne qender te qytetit i bente shembuj per te gjithe.
 Kshu qe une dakort jam qe shoqeria ka rolin e vet por une fajesoj me shume institucionet perkatese polici gjykate qe skane bere punen e tyre me parandalu e denu sic duhet keto krime,parlament presidence shoqeri civile qe rrine spektatore dhe nuk fusin akoma denimin me vdekje per krime te tilla.

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 19-03-2013, 21:49:31
Vazhdoj te jem e shokuar nga ky lajm makaber....

Marre nga Mishel. :)


Parlament presidence shoqeri civile qe rrine spektatore dhe nuk fusin akoma denimin me vdekje per krime te tilla.

Born To Die :)

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 19-03-2013, 21:51:51
Gjykata dhe institucionet e tjera nuk jane vende falli me gjet pedofilet e kriminelet , ata marin denoncimet nga shoqeria dhe pastaj procedojne per ta parandaluar , kuruar e ndeshkuar krimin. Jam absolutisht e mendimit qe raste te tilla denimi duhet te jete maksimal dhe aq makaber sa krimet e ketyre autoreve , por denimi me vdekje nuk mund te vendoset ( fatkeqesisht per kete rast) sepse vendi yne ka nenshkruar KEDNj Ku e drejta e jetes eshte e drejte themelore dhe e pakontestueshme :/

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 19-03-2013, 21:55:07
Justice!

Me lejo te bej nje pyetje e pse jo ne temen e duhur,por me shtyn gjithmone kureshtja te di,pse nuk mund te shkelet kjo kontrate,e te vendoset denimi me vdekje???

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 19-03-2013, 22:04:31
Pasion , shteti yne trashme eshte ne hapat e Demokracise liberale , Ku denimi me vdekje nuk mund the aplikohet sepse eshte anti kushtetues . Besoj se e ke lexuar kushtetuten ne Nenin 116 te saj shteti yne I ka vene marveshjet nderkombetare ne rang hiearkik ndaj ligjeve tona te brendshme. Kjo dmth qe Konventa Europiane e te drejtave te Njeriut eshte nje konvente te cilen ne e kemi ratifikuar duke na e bere keshtu te pamundur aplikimin e denimit me vdekje  per faktin se E DREJTA E JETES nuk mund ti cenohet askujt madje as nje krimineli qe ka kryer vepra penale nga me monstruozet . Fundja po te aplikojme denimin me vdekje sjemi me shtet demokratik

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 19-03-2013, 22:07:20
Passion ska si te shkelet kurrsesi kjo konvente , sepse eshte praktikisht e njejta gje si te shkelim kushtetuten qe eshte baza mbi te cilen eshte krijuar shteti I se drejtes

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 19-03-2013, 22:13:16
Passion ska si te shkelet kurrsesi kjo konvente , sepse eshte praktikisht e njejta gje si te shkelim kushtetuten qe eshte baza mbi te cilen eshte krijuar shteti I se drejtes
Ne kete llum shoqerie,besoj qe do duhej te ish miratuar me shume se kurre,,,,,,,,,,,sot.

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 19-03-2013, 22:26:03
Nuk besoj se dhuna e denimi me vdekje do ta zhdukte kete llum

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 19-03-2013, 22:32:00
Perderisa jemi nje popull ,,,,,,,,,,,,,aq guxim kemi,sa zemra e pules.Nje denim i tille do ish me i kthjellti vendim i marre nga te gjitha tjerat besoj.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#17 ne: 19-03-2013, 22:34:40
Perderisa jemi nje popull ,,,,,,,,,,,,,aq guxim kemi,sa zemra e pules.Nje denim i tille do ish me i kthjellti vendim i marre nga te gjitha tjerat besoj.

100% dakort

Denimi me vdekje duhet per njerez te tille. Dhe ne djall vafte konventa e te drejtave te njeriut se ktu vetem per njerez nuk po flitet

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 19-03-2013, 22:36:12
Di qe denimi i fundit me vdekje ne shqiperi ka qene ne maj 92 ( Ku 2 vellezer shfarosin nje familje pasi donin the vidhnin) dhe sbesoj se do vendoset me :/

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 19-03-2013, 22:37:34
Mishel fatkeqesisht ne kete vend jetojme  :(

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 19-03-2013, 22:40:06
Justice.

Nqs marrim me extremin e miratohet denimi me vdeekje c'kaa eshte nota qe marrim?

Sinqerisht Mishel them qe s'na duhet Evropa,integrimi,perendimi,e mos e vazhdoj me se do e prish si asnjehere me pare ne fjalor.

Nuk na interesojne se c'ben perendimi,por abuzimi mbi femije eshte kulmi i degjenerimit.

Vdekja do i jete pak.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#21 ne: 19-03-2013, 22:42:56
Une as per vdekjen nuk jam...jam per torturen e atij robi...

 • Postime: 404
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 19-03-2013, 22:46:17
Pasion nuk mund te merret fare si shembull ai ekstrem sepse do dilnim nga KE , nga marveshjet nderkombetare , nga Traktati I Romes  , nga Traktati I Strasburgut , do ndryshoheshin ligjet dhe kushtetuta e 1000 gjera te tjera

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 20-03-2013, 09:38:35
Nuk besoj se dhuna e denimi me vdekje do ta zhdukte kete llum

Statistikisht eshte e provuar qe krimi eshte ne % me te ulet ne ato vende qe kane ne fuqi denimin me vdekje.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 20-03-2013, 09:44:19
Gjykata dhe institucionet e tjera nuk jane vende falli me gjet pedofilet e kriminelet , ata marin denoncimet nga shoqeria dhe pastaj procedojne per ta parandaluar , kuruar e ndeshkuar krimin. Jam absolutisht e mendimit qe raste te tilla denimi duhet te jete maksimal dhe aq makaber sa krimet e ketyre autoreve , por denimi me vdekje nuk mund te vendoset ( fatkeqesisht per kete rast) sepse vendi yne ka nenshkruar KEDNj Ku e drejta e jetes eshte e drejte themelore dhe e pakontestueshme :/

Pikerisht sepse nuk jane vende falli duhet te funksionojne sipas funksionit qe kryejne.

Eshte detyra e policise dhe strukturave te saj qe merren me parandalimin e krimit, me pas jane organe te tjera si prokurori dhe gjykate qe gjykojne personat qe bejne veper penale/civile duke zbatu keshtu ligjet dhe kushtetuten e Shqiperise.

Duke pas parasysh qe ligjet jane ndertuar ne funksion te njerezve jane po ata njerezit qe i ndryshojne keto ligje ne favor te shoqerise sigurisht. Rasti ne fjale eshte precedent kryesor qe shoqeria civile te ngreje nje peticion ne popull per ligjin me vdekje dhe tja u percjelle organeve ligjvenese per shqyrtim/miratim sic eshte parlamenti dhe me pas dekretimi nga presidenti.

Abuzohet shume me ceshtjen e te drejtave te njeriut por a ka krim me te rende te dhunosh menderisht perdhunosh fizikisht dhe ti marresh jeten nje femije 10-11 vjecar. Me vjen keq por rasti ne fjale eshte aq sensitiv sa para sigurise dhe te ardhmes se femijes tim apo te moshatareve te tij nuk me intereson aspak integrimi i Shqiperise ne BE.

Temat e fundit