BASHKEJETESA APO MARTESA - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Votoni per ate qe deshironi

Martesa
Bashkejetesa

BASHKEJETESA APO MARTESA

BASHKEJETESA APO MARTESA

· 174 · 22837

 • Postime: 434
 • Karma: +1/-0

ne: 28-12-2004, 00:26:40
duke e pare qe ne shoqeri koheve te fundit flitet shume per bashkejetesen dhe martesen  dhe thuajse gjithmone lindin konflikte mu duk e arsyeshme qe ta hap kete teme dhe shpresoj  qe secili qe ka nje mendim ta shpreh ate.

       

 • Postime: 210
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 29-12-2004, 12:10:12
bashkjetesa dhe martesa jane njesoj per mendimin tim vetem se dallohen nga "dokumentat"
nje cift mund te jete i lumtur edhe duke bashkjetuar e jo duke bere ceremonine e marteses....

gjeja e bukur ne dasem ne fakt eshte dasma vete, dmth vallet, muzika, miqte etj etj...

dhe ne fakt ndarjesh eshte bashkjetesa me e keshilluar
sepse nuk te kushton aq shume para, kohe dhe nerva sikur divorci :)

ju pershendes...

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-01-2005, 05:13:25
...Dashuria, mendoj une!

 • Postime: 1666
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 02-01-2005, 15:32:50
mendoj se fillimisht duhet bashkejetesa, ne menyre qe njerzit te njihen , te jetojne njehere bashke, qe t'iu mbushet mendja per tu martuar apo jo.
po, ne fakt, ndonjehere edhe bashkejetesa nuk ka kaq shume rezultat, une kam degjuar shume raste kur kane bashkejetuar ne fillim, jane martuar, kane bere femije, dhe pastaj jane ndare.

 • Postime: 350
 • Karma: +1/-0

#4 ne: 03-01-2005, 14:27:43
Eshte cudi se si nje istitut si martesa qe ka rrjedhoja juridike morale etike ne perberjet e familjeve tone kryesisht patriarkale dhe ne konttradite me principet tona kryesore dhe themolore ka eksistuar qe NE MESJETE martesa FAKTIKE si istitut NE NJE KATEGORI me plotesimin e disa kushteve midis familjeve.
Martesa me prove sic mund te quhet ndryshe qe lidhej me nje marrveshje medis fmailjeve per plotesimin e disa kushteve p.sh. sic mund te ishte lindja e nje femija dhe me plotesimin e kushtit martesa kishte efekt juridik ne te gjitha aspektet dhe formalitet jetesore te nje familje.
Periudha kohore qe nga lidhja e deri tek prodhimi i efektit positiv apo negativ te kushtit QUHEJ BASHKEJETESE.

DHe nuk e shikoj pse sot nuk eshte e mundur me nje evolocion shoqeror dhe me zhvillim dhe shenderrim i mentaliteteve duke kaluar nga interessi shoqeror ne intresin vetjak dhe  PERFITIMI I DREJTES POSITIVE SUBJEKTIVE.

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 04-01-2005, 22:32:54
Bashkejetesa!  ;)

#6 ne: 04-01-2005, 22:34:50
Bashkejetesa!  ;)

Ja ke futur kot me kete qe the ;)

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 04-01-2005, 22:53:31
pse kot ? i am sorry ti ke mendimin tend une timin :)

Ciao

 • Postime: 2218
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 05-01-2005, 03:11:37
Martesa  :)

 • Postime: 210
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 06-01-2005, 16:19:38
dhe bashkjetesa ka nje nivel juridik ose me mire te them nje baze juridike ketu tek ne ne gjermani
bashkjetesa shiukohet nga ana juridike ketu njesoj si martesa
eshte dhe kjo nje martese por jo e bere ne komun..

dhe ne rast ndarjeje mund te kete nje procedure te tille si divorci per te ndare gjerat e shtepise...

per mua ndryshojne keto institucione, sic e thashe me lart, tek dokumentat dhe ceremonia dasmore :)

ju pershendes

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 06-01-2005, 17:25:13
Mua me shume do te me vinte per dore martesa sesa bashkejetesa...

megjithese te dyjat kane edhe perparesite edhe mangesite e veta... serish do te preferoja martesen dhe assesi bashkejetesen, megjithese kjo eshte gati e njejte (veprimet jane te njejta - dallojn ne term dhe dokumenta), ma merr mendja se ne bashkejetese cifti shume me shpejt mund te ndahet - me demek te ndarja mund te vij shume me shpejt...


respekt te gjitheve  :pafshim ;)

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#11 ne: 06-01-2005, 17:42:48

Personalisht, me pershtat do te me vinte MARTESA. :-[

Pervec se me duket si nje akt i shenjte' dhe teper kuptim plote, te jep dhe nje siguri teper te vecante...dhe nuk perfshij ketu vetem sigurine shpirterore e ndjesore...por dhe ate materialiste, pse jo?! Ndahen gjerat ne dysh (dhe ku ka me bukur ;))...secila pale bashkepunon dhe ndihmon ate gje* te bukur qe ata kane krijuar dhe duan ta zhvillojne e bejne akoma me te bukur ne jeten e ndertuar sebashku. Enderrat e secilit gershetohen dhe mundohen me pak force, deshire e vullnet te behen realitet, si per femijet e tyre sikurse dhe per shume gjera te tjera sekondare.
Nuk mendoj dhe aspak nuk dua ta gjykoj se eshte vetem nje 'cope leter e nenshkruar 'dhe e vulosur nga pala ligjore...eshte shume dhe vlen shume me teper se aq!
Me ate akt,,, dhe pse merr formen e nje kontrate, ti me te vertete i shpreh dashurine solemne, besimin, respektin, vleresimin dhe mirenjohjen personit tend me te dashur, shokut apo shoqes tende me te ngushte te jetes!
Eshte jete qe do te ndani, e jo buke qe pritet e lihet me dysh...

Nderkohe qe, BASHKEJETESA me duket nje rast i mire per ata qe jane paksa aventuriere' sikurse dhe nuk jane te sigurte se cfare kerkojne nga jeta apo dhe nga raporti qe kane. Me duket se jane njerez qe kane frike nga detyrimet, apo pergjegjesite qe vijne sebashku me jeten qe bejme.
Tani, ka avantazhe te veta sikurse dhe disavantazhe, por perseri mendoj se nese lindin femije ne kete lidhje...gjendja behet akoma dhe me kritike. Gje qe per mua eshte shume e padrejte dhe jo e mire per rritjen e femijes sikurse dhe edukimit te tyre ne lidhje me principet dhe vlerat e shoqerise e jetes se njeriut.

 • Postime: 784
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 06-01-2005, 19:36:38

Edhe unë jam për martesë por pas një bashkëjetese të vogël disa muajshe.

Bashkëjetesën e vogël disa muajshe do ta kisha shfrytëzuar vetëm si test të martesës, pra test se a do të funksiononte kjo martesë apo jo.

Ata që duan të kenë familje tradicionale dhe fëmijë duhet të martohen mendoj unë sepse ndryshe me bashkëjetesë është shumë e vështirë të arrihet kjo. Bashkëjetesa të lidh shumë më pak me partnerin/partneren se martesa dhe rrjedhimisht edhe je më i/e lirë për të bërë gjëra që shkatërrojnë edhe vet bashkëjetesën pastaj.

Përshëndetje

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 06-01-2005, 20:17:40
Te duash dike! edhe te duash femije ! S'do te thote qe martesa i zgjedh k'to gjera perkundrazi kur martohesh gjerat ndryshojne me shume edhe fillon te cuditesh  ..... Ne fund te Fundit MARTESA sipas mendimit tim! eshte 1 Cope leter asgje  me shume......(Interes edhe Biznes)

Mund ti kesh k'to gjera edhe pa u martuar! Nqs se me vertet e dashuron dike s'ka shume rendesi Bashkejetese apo Martese!

Bashkejetesa me duket si dicka me Normale edhe me Safe per veten tende kjo gje menjanon per te dyja palet si per cunin edhe per gocen.  

Si  thoni ju te njohesh  dike per 5 muaj edhe te martohesh direkt.... pa e ditur se c'fare eshte pijanec/e ....Xheloz/e ....budalla/qe....manjak/e.....agressiv/e....pertac/e...pis/e..... duke jetuar me  dike meson edhe shikon shume gjera pastaj vendos nqs se  me  te  vertet eshte person per ty!  

Gjithsesi mendimi im!

Bye!

 • Postime: 8132
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 06-01-2005, 23:53:21
Bashkejetesa... pastaj pas saj mund te vije martesa!

 • Postime: 759
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 07-01-2005, 08:37:08
siç e kam permendur dhe elsewhere

Martesa esht thjesht bashkejetese por me letra.( te pakten per ata qe sjan besimtar)

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 07-01-2005, 16:04:34
Ne bashkejetes hyne ciftet apo partneret qe nuk u eshte dhen leja e marteses perfshi lidhjet dy femra bashke , dy meshkuj apo dhe ciftet me me shume partner .   >:(
Ne bashkjetese hyjne dhe ciftet mashkull -femer kur ende jane te pasigurte me zgjedhjen qe kane bere, dmth. e pelqejne njeri tjetrir, ndiejne dicka, por jo gjithcka pra, jane te pavendosur per martese.
E preferuar eshte bashkejetesa dhe per ciftet me kombesi te ndryshme.

Kryesisht jane meshkujt qe i tremben marteses, kerkojn me teper liri dhe derisa te vendosin se kjo lidhje eshte e qendrueshmja deri ne fund, por qe fundin te rradhe jane qe e shijoje embel
dhe kryesorja; arsyeja e bashkejeteses eshte sepse parteret u tremben lindjes se femijve, qofte i padeshirushem edhe nga nje partner.
Bashkejetesa preferohet si me e deshirueshme pasi  jan me te lire ne veprimet e tyre qofte ato te fshehtat, harin te njohesh njeriun me te cilin ti jeton me mire, por  eshte shume me e lehte te ndahesh nga njeri tjetri, gje qe eshte teper e veshtire per te martuarit dhe sidomos per ata qe kane femije.
Ne martes hyjne personat qe jane te sigurte, kane vendosur te lidhin jeten  me personin qe mendojne se eshte fati i tij, duke mare parasysh dhe lindjen e femijve.
Por sot as bashkejetesa dhe as martesa nuk eshte aspak e sigurte, arsyet dihen.....faktori nr. nje eshte tradhetia por qe zgjidhja e ketij problemi ende nuk gjendet.

Ne bashkejetese  te pasigurta jane femrat pasi meshkujt tregohen tekanjoze dhe te pandergjegjshem per veprimet qe bejne....
une si femer do te preferoja njohjen me patnerin, fejesen dhe sigurisht martesen por kurrsesi bashkjetesen.
« Editimi i fundit: 07-01-2005, 16:44:08 nga ^eLjIeRtEa^ »

#17 ne: 07-01-2005, 18:32:17
^eLjIeRtEa^  me pelqeu shum ky shkrimi jot po hajt mbushja mendjen ketyre femrave te reja i ka levizur pak truri me sa shoh.

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 07-01-2005, 22:30:49
Ne bashkejetes hyne ciftet apo partneret qe nuk u eshte dhen leja e marteses perfshi lidhjet dy femra bashke , dy meshkuj apo dhe ciftet me me shume partner .   >:(
Ne bashkjetese hyjne dhe ciftet mashkull -femer kur ende jane te pasigurte me zgjedhjen qe kane bere, dmth. e pelqejne njeri tjetrir, ndiejne dicka, por jo gjithcka pra, jane te pavendosur per martese.
E preferuar eshte bashkejetesa dhe per ciftet me kombesi te ndryshme.

Kryesisht jane meshkujt qe i tremben marteses, kerkojn me teper liri dhe derisa te vendosin se kjo lidhje eshte e qendrueshmja deri ne fund, por qe fundin te rradhe jane qe e shijoje embel
dhe kryesorja; arsyeja e bashkejeteses eshte sepse parteret u tremben lindjes se femijve, qofte i padeshirushem edhe nga nje partner.
Bashkejetesa preferohet si me e deshirueshme pasi  jan me te lire ne veprimet e tyre qofte ato te fshehtat, harin te njohesh njeriun me te cilin ti jeton me mire, por  eshte shume me e lehte te ndahesh nga njeri tjetri, gje qe eshte teper e veshtire per te martuarit dhe sidomos per ata qe kane femije.
Ne martes hyjne personat qe jane te sigurte, kane vendosur te lidhin jeten  me personin qe mendojne se eshte fati i tij, duke mare parasysh dhe lindjen e femijve.
Por sot as bashkejetesa dhe as martesa nuk eshte aspak e sigurte, arsyet dihen.....faktori nr. nje eshte tradhetia por qe zgjidhja e ketij problemi ende nuk gjendet.

Ne bashkejetese  te pasigurta jane femrat pasi meshkujt tregohen tekanjoze dhe te pandergjegjshem per veprimet qe bejne....
une si femer do te preferoja njohjen me patnerin, fejesen dhe sigurisht martesen por kurrsesi bashkjetesen.


E dashur Smiley eshte mese normale qe ti ke mendimin tend edhe e respektoj !  vetem  do  shtoja dicka .......
1)Qekur qenka bere martesa me leje????
2) po pse vetem kur te martohesh lejohen femijet ??  ka pak qe kane  femije me njeri tjetrin pa u martuar !  ???


Martesa eshte Big Mistake..... qe mund te besh duke humbur shume gjera ne lidhje me veten tende! Kur bashkejeton me dike  u still  shikon jeten tende  po ama  te martohesh te rrish si te deshiroje dikush tjeter  te humbasesh vite ..... pastaj te ndahesh   ....pra  ...What is the point 2 Get  Married????  sipas Statistikave   35%  preferojne te bashkejetojne!  45% jane Divorce!  20 jane  te Martuar! shumica per interes shume pak per reall Love ....

Gjithsesi cdo njeri ka mendimin e vet!  Berni mbush mendjen tende  ti mos u lodh me ua mbush te tjereva  .....

Bey
Citim
« Editimi i fundit: 14-03-2005, 02:40:29 nga BeRni »

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 08-01-2005, 13:55:45
Hatixhe jam une ish-dallandyshe-ja, qe e kam bere shkrimin dhe jo Smiley....  :occ   kaq kollaj i ngatrron gjerat?!  
Dhe sa per martesen u them se ka dhe duhet leja nga shteti......nuk eshte pune e lehte.

Nese ti mendon se ke gjetur gocen e dashur, por e ka mbushur moshen madhore  per martese, kete e ke me ligje, ti i drejtohesh institucioneve dhe ben kerkese se do te martohesh dhe personi i zyres se martesave te kerkon te gjitha te dhenat e tua dhe te goces por me dokumenta orgjinale dhe pret pergjigjen, nese ti dhe goca jote jeni te lejuar qe te martoheni... pastaj vazhdon ....s`po ti tregoj te gjitha me mire ti kesh suprize   :D...
Ose kerko ..... se cdo te thote martese , kush ka te drejte dhe c`fare ligji i mbeshtet, i mbron apo i denon njerzit qe te martohen apo pasi jan martuar......keto broshura mund ti gjesh ne zyren e martesave .....

Ne shume vende femra nen 16- vjec nuk eshte e lejuar te martohet apo te kete femije, nese parteri i saj eshte i moshes madhore denohet me ligj e ha burgun....
kjo padituri ka cuar shume shqiptar cuna te denohen, pasi jane shoqeruar me adoleshente,  duke menduar se jane ne Shqiperi dhe mund te fejohen e martohem apo bejn dashuri me 13-14 vjecare femra dhe nga nje denocim qofte i rreme, e ha kot me kot denimin, burgun......pra ketu eshte dhe leja per tu martuar.

Qe te martohen dy femra bashke apo dy meshkuj bashke ne Shqiperi dhe ne shume vende te botes nuk jane te lejuar, qe do te thote nuk mund te martohen, nese bej nje veprim te till nuk i mbeshtet ligji dhe pa ate leje bashkejetojne si te martuar.

Ndersa sa per %-en, se sa, c`fare deshirojne mileti po ta shpjegoje...
Nje femer deri sa eshte 25 vjece dhe kush ka deshire qe te bej karrier apo te studioje preferojne bashkejetesen, pra te kene nje dashur, por kur kalojne te 25-at, jo vetem shqiptaret por gjithe femrat e huaja te ngjiten si rrodhe pas qafes........
ta jap garant, nese i pyesni te thone se  100% e femrave duan te provojne martesen, ketu eshte dhe arsyeja e ndarjeve te shumta sepse ne martese nisen vetem nga kersheria te quhen te martuara qofte dhe nje here.

Por padyshim shqiparet(femrat) i perjashtoje nga ky sontazh, duan te qendroj ne martese deri ne funde te jetes se tyre dhe po qe e mundur te varrosen edhe ne nje varre te perbashket me burrin....

por varet nga partneri nese disponon forma te shumta dhe te ndryshme femrash, jashte portes se shtepise dhe gruaja e tij s`ka c`ben...
ose i mbetet si sekretare qe i kontrollon me nuhatje breket e burrit, por dhe celularin e tij, derisa te gjej agresoren, qe do ti rrembej burrin ......
e me thonje e me shpirt nder dhembe i shkon jeta duke shijuar dyluftimet femer-femer, kjo eshte merit e burrit te saj qe nuk do ta leshoj prej kurrore aspak "ky eshte imi/eimja dhe pike",
ose ka dhe te tille burra apo gra shqiptare teper indiferent, te beje c`te doje nuk mbeten pas bythes se tij/asaj, preferoj me mire kete, sesa te jem ne bashkejetese. ....
edhe ato qe ben ne rini i paguan ne pleqeri, or babam.

Po e perserit prap;  bashkejetesa eshte nje lloje mashtrimi qe i ben  mashkulli femres per te qene i lire ne aveturat e tij, apo per te fshehur friken dhe pasigurine e marteses.
Perreth 20-ve femren mund ta mashtrosh me bashkejetese... por me vone...
-f-Une te dua shume
-m-edhe une te dua shume .....
-f-po atehere .....
-F-Pse nuk do te martohesh me mua?
-m-?????


Nje rast i nje femre te huaj, bashkjetonte me dashurin e saj i punesuar ne armi(ushtarak) dhe ne kohen qe qe shtatzan dhe kishin vendosur te martoheshin i dashuri i saj  vritet ne lufte, dhe i bente apel shtetit te fitonte pensionin nga burri i vrare per te rritur femijen e vet....

Po ka dhe cifte te bashkejuar me vite, nje rast, kishin tre femije dhe martohen kur i martohet femija e pare, vajza e tyre. etj etj etj.

Kuptohet te rinjte duke u prire, se kane kohe per martese dhe te dhene pas aveturave kerkojne bashkejetesen, por kur fillojne e u bien puplat u dridhen leqet e kembeve , kerkojn nje femer te pakten tu jap nje got uje kur dergjen ne shtat, apo tu bej nje dore muhabet sa per te vrare kohen dhe te harojne pleqine . ...
atehere e kuptojne se cdo te thote "grua dhe burre" sa te afert sa te deshirushem jane per njeri tjetrin....
por deri atere Hatixhe i shtrenjte, ke kohe te mesosh e provosh shume gjerra....
 te uroj te jene te mira!
Shembujt me ty i kam marre duke te menduar se je djale i parritur......  
 dhe e rendesishmja eshte; cdo njeri ka jeten e vet....kete as une, por as ty te mos e harrojme.

 • Postime: 160
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 08-01-2005, 15:26:03
Urime  ^eLjIeRtEa^ nuk besoj me te ket ngelur argument  per te thene
 nga ne te tjeret . menyra me e mire per te jetuar ne cift sigurisht qe eshte martesa  por kur bazohet ne dashurine reciproke te ciftit e kur
i kushton respektin e duhur  dhe jo te luhen interesa .

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 08-01-2005, 22:07:40
ps..Dallendyshja... .... Sa per ate qe paskam ngaterruar nick-names......"""""""

Me fal eeeeeeeeeee  gjera  qe ndodhin.
Shembujt me ty i kam marre duke te menduar se je djale i parritur......  
dhe e rendesishmja eshte; cdo njeri ka jeten e vet....kete as une, por as ty te mos e harrojme.


Mbi te  gjitha jam Female!!!!!  ti Jeten  shijoje e beje si  te duash  s'me intereson jeta  jote fare! Gjithe te Mirat!

Sa per bashkejetesen edhe Martesen ! diskutojme sa te duash no problem. Mendimi im  eshte edhe mbetet! Qe  nqs se me vertet e DASHURON dike martesa pak rendesi ka! All point eshte  qe e Dashuron edhe te Dashuron!!! Nqs se e do edhe te do"  mund te kesh  femije mund te jetosh jete normale jete. une s'po them mos te martohesh  kurre. Po them qe kur bashkejeton me dike ia  meson ca tipi  eshte , ku preket , ca ka qejf.ca pelqen , ca nuk ka qejf. , sa te respekton , sa ben per ty , eshte xheloz nuk eshte xheloz si i pelqen  jeta etj etj .............Ti po thua qe te njohesh  dike edhe  tak martesen pastaj  sa te martohesh hu edhe dru edhe thjeshte per emer jam i/e martuar mbushu edhe me  femije pastaj  edhe hap syte !!!!

Dihet me fakt qe ne Albania keto gjera ndodhin edhe sa te njihen me dike duan  MARTESE. pa e njohtur tjerin nga brenda Se kush eshte !!!!! avash ti se ne Albania akoma egzistojne Martesat me Shkojsi apo me Detyrim!!! pika e zeze.....numri i divorceve ne Albania eshte 3-fishuar . Tani k'to qe u martokan a jane  dashuruar  .....edhe kane  vendosur te martohen pse ndahen ????????  ndahen sepse s'kane qene ne full  love po hajt te martohemi sa te bej  1  vend per emer edhe  ia fus une kembet ne 1 kepuce.  kshu e  quajne martesen 80% e njerezve.  ne 60% te  botes njerezit bashkejetojne si fillim  pastaj  vendosin  martohen apo ndahen ......edhe  eshte dicka mese normale!   Megjithate  me aq sa lexova ti nuk qenke ne Albania ..... edhe  mendoj qe  kto gjera i di shume mire..... Sa per punen e moshes ...... qe permende poshte 16vjec nuk lejohen  ...... ti po  flet per  femije?????  Me vjen keq  ajo eshte  dicka Jo normale!  per mosha te tjera nuk  duhet  leje  edhe  nuk kerkohet  asnje  lloj  letre sepse eshte Martese  dhe jo Kadaster per te ndare tokat! Ahhhh  eshte  dicka qe nqs se je i/e divorcuar  nuk  lejohet te besh martese  pa bere divorc nga martesa tjeter!!!! ose  nqs se  do besh martese me dike qe nuk eshte nga i njenti vend ! dmth  eshte  nacionalitet tjeter atehere  po ...kerkojne ca  gjera  nqs se  ato mendojne qe ti po ben martese me  leke  per letra(dokumenta) edhe  nqs se ato akoma  dyshojne  ka raste qe edhe nuk ta pranojne martesen !  

Martesa eshte  dicka e  vecante  per  shume  arsye !  po ama prape se prape  NQS SE  E DASHURON S'KA  SHUME RENDESI MARTESA !!!!!

Gjithsesi gjithsekush ka mendimin  dhe kapacitetin e vet!
Po s'ke pse te  ofendosh  te thuash

 • Postime: 1650
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 08-01-2005, 22:10:34
vazhdime i asaj lart .....  Ske pse te thuash qe  jam e parritur sepse  s'me njeh  sa e rritur jam  .....po jam  sure qe  jam me  e madhe se Ti!!!! edhe  kam kaluar gjera me  shume  se ti!!!!!

Pra jep komentet e tua edhe  mos ofendo!  

pacim .

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 03-03-2005, 14:17:32
qetesi...mbani rend dhe mbajuni rregullave.
shshshshshsh

ta respektojme njeri tjetrin ej cfar beni.
Si te doni veproni ndacit martohuni, ndacit bashkejetoni...nese keni mendimin tuaj jepni e jo ofendime.

S'dua replike (citim) - ama bash hic.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 03-03-2005, 16:58:36
per mua martesa. me pelqen ta marr qumshtin nga lopa ime jo nga lopet e huaja.

per ato femra qe mund ti vrasi syte kjo shprehja ime ... e kam ne ane figurative. :occ

Temat e fundit