×

Edukaten me te mire nga e mer njeriu?

Edukaten me te mire nga e mer njeriu?

· 41 · 8655

 • Postime: 2416
 • Gjinia: Femer
eurogina
ne: 16-09-2008, 04:03:17
Ju,si mendoni, edukaten me te mire nga e mer njeriu?

Nga shkolla, nga familja, nga shoqeria apo nga shkolla e jetes?

 • Postime: 800
 • Gjinia: Femer
Masha
#1 ne: 16-09-2008, 10:11:34
Te gjitha keto "komponente" qe ke permendur ti ndikojne ne edukimin e karakterit te njeriut. Edukimi eshte nje proces i gjate i cili fillon qe ne familje ku rolin kryesor te edukuesit e kane prinderit tane, me pas me hyrjen ne shkolle mesojme se si te jemi pjese e grupit (pra shoqeria), te identifikohemi me te tjeret qe kane te njejten moshe me ne,zhvillojme komunikimin , tolerancen etj... Gjithashtu e shkolla e jetes ka rolin e saj, perballjet me situatat e ndryshme na bejne ne me "te rritur" ne procesin e vendimarrjes..

 • Postime: 691
Anesti
#2 ne: 16-09-2008, 12:37:05
Edukata fillon qe ne muajte e pare te jetës dhe vazhdon deri në fund te saj.Ne femijeri truri i njeriut është i pa ngarkuar dhe kështu ne këtë faze te jetës ai merr dozen kryesore te edukimit.Shpesh ndodh qe vese te cilat na shorerojne deri ne moshen 6 vjeç rrezikojne ta shoqerojne njeriun për gjith jetën.Edukimi ne këtë moshe është shumë i rëndësishëm.Nëse sot shqipetaret dallohen me gisht ne një turme prej njemije vetesh dhe pa fol e bërë asnjë levizje, ato kanë marrë simpoma te sjelljes ne te kaluaren.Sjellja (edukata) e zbukuron njeriun nuk është vetëm një shprehje por dhe realitet.Një njeri i edukuar rrezaton nivelin e saj ne mënyra nga me te ndryshme,dhe pa folur.Mënyra si qëndron unlur,ne këmbë,si han,si diskuton,si silleshme ambientin natyror,e këto pak kanë te bejne me shklollimin.Kam pare një intervistë ne tv ku një i ftuar nga BE dhe perkthyesi ishn ulur ne te njetin poltron, por nëse i pari rinte me këmbë te mbledhura e me qëndrim zyrtar,perkthyesja kishte hapur krahet mbi poltron dhe kembet njera sipër tjetres.Me erdhi turp dhe ndrova stacion.Shpesh me fëmijët shqipetare jane marre gjyshet dhe ato kanë kontribuar ne sjelljen e tyre sipas mundesise dhe nivelit te tyre.Jo rralle gjysherit vnin nga komunitete qe e kishin per nder vjedhjen(dhender i shkathet)per nder vrasjen (trim qe te merr gjak ne vetull)fanatike deri ne izolim per femren etj.Prinderit shum pak kanë bërë për te kultivuar një nivel edukimi cilesor ne femijetetyre.Me sa kam pare pjesa me emadhe itherrasinatovetem për te ngrenee pjesen tjetër fëmijët ekalojne ne rrugë.Ti hysh kësaj teme nuk mbaron kurrë.Nëse do teanalizijme nivelin kulturore te gjysherve tanë te ciletne pjesen me temadhe vininnga fshati,ato flasin me ze telarte,petyne kudoqendodhen si ne are,ngenesa te duae kur të duan radion bejnepjese ne njerz qe hane me duar dhe me pjate te perbashket,pine me te njëjtën gote ujë,nevend te shamisë përdorin njerin gisht dhe fryne ne lavaman ne rrugë e kudo.Pra vijme nganje edukim makaber.Bota europiane e ka tezgjidhur problemine edukimit e një trashegimni mijra vjeçare.Për ne sot është e thjeshtë -Le ti kopjojme.Tema besoj se ka te beje me edukimin ne Shqipëri e jo për edukimin si fenomen boteror.Pra pergjendjen tonë sot eshtemire qe secili te krijoje je tradite te re teedukimit te fëmijëve por njekoesish dhe te vetvetes.Them kështu se nëse për moshen qe ke ke një koeficent intelektual me diference 10 vjet me te vogël se normali needukim kemi një koeficen prej 6 vjecari.Për mua te gjithë shqipetaret janë gjashtë vjeç.Edukimet tashmë konsiderohen si  sofwuaret, pra zgjidhni një.Për mua me i miri është ai kristian!!!!!!!!!!!!!!

 • Postime: 577
 • Gjinia: Femer
ZUZUNA
#3 ne: 16-09-2008, 12:40:37
Nga familijaaaaaaaaa ;)

 • Postime: 907
 • Gjinia: Mashkull
moçali
#4 ne: 16-09-2008, 13:34:48
Nga shkolla e jetes.

 • Postime: 691
Anesti
#5 ne: 16-09-2008, 13:41:01
Edukata fitohet me vite dhe nuk mund tia mesosh dikujt me dhunë..ose me saktë me rregulla
Me vjen keq procesi i edukimit është komples dhe këtu qëndron dhe veshtiresia.Nëse për tu bërë inxhinier të duhet te lexosh 30 libra për tu edukuar duhet jo vetëm te lexosh por te marrësh pjesë ne nje proces te pa fundme,por mundësia për te nxene është ajo e moshes se njome qe duke ubashkuar me ADN jep produktin e vet.E rendsishme është integrimi i fëmijëve ne ne ambjente jasht familjare ku privohen nga ledhatimet e tekat e tyre.Ps.kur shkohet te djelen ne kishe ai ndjen se duhet te vishet jo si ditë te tjera, por ne një mënyrë te vcante, gjithashtu kupton se atje nuk mund te sillesh si ne shtepi  por duhet te rrish ne qetësi,për te ndigjuar lutjen pra siç bjne dhe te medhejte.Edukata nuk fitohet pa nderhyrje për këtë qëllim te shumë faktoreve dhe mjeteve edukative.te presësh te edukohesh vete eshte si puna e bimes qe pret te zhvillohet po ra shi e popati kushte te mira klimaterike.Nëse kopshtari i bën sherbim dhe me perkushtim, atëherë marrim produktin njeri te dëshiruar.E pra tashme na del se dhe kopshtari duhet te jete i mire per te marre nje produktcilesore.
Do tedesha te shtoj pasi me bëri përshtypje .Sapo pashë një ndeshje ping- pongu ne TV.Lojtaret ishin me aftësi te kufizuar.Pa dashtë me fole për perkushtimin etyre për integrim me mrekulloi publiku qe e kishte mbushur pallatin plot dhe duartrokiste.Cfar ndjenjë mirnjohje dhe dhembshurie.I lumte! Po sa larg jemi!

 • Postime: 691
Anesti
#6 ne: 16-09-2008, 14:26:36
Anesti,

nuk e di pse edukaten e një fëmijë e lidhni pikërisht me fenë dhe mbi të gjitha me atë kristiane.
Perkundrazi,unë vij nga një familje ateiste(le të themi me ligj myslimane)por qe kurrë prindërit e mi e mbështeten edukimin tim mbi atë te fesë.

Doja te thoja,se një fëmijë nuk i mësohet edukata duke i qëndruar si Ducja nga pas apo duke e edukuar ne mënyrë strikte,përkundrazi femija sdo dije si te sillet nesër kur te dal ne jetë.

Ti thoje si puna e atij kopshtarit,ama e dini dhe një gjë qe ajo bima mund te rritet vetëm për hirëë( këtu fjala del me dy ee po nuk vjen gabimi prej meje po prej forumit qe e kanë formatuar te tillë )te tij "me kupto fëmijë do sillet para teje për hirëëë te prindërit ne mënyrë te shkelqyer dhe sapo te largohet pak do kthehet ne vetvete.

Njeriu bazen e merr ne familje,sesi ha sesi flet sesi llogjikon porrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrr mos harroni ka familje ku janë cope copa nga sjellja dhe mes tyre ka një trëndafil.

Unë mendoj se vet njeriu është pergjegjes për edukaten e tij,dhe vetë ai do e fitoj atë nder vite...ndoshta deri në fund te jetës.
Jane dy procese kur njeriu e fiton ate nga nderhyrja a te tjereve (femiria dhe adoloshenca)dhe me pas kur ai vete duhet te kontriboje pe ta fituar ate.Vete nuk vjensagje pervecese nje pakice e disa reflekse.Gjithjeten do te perdoresh ADN e jo edukaten e mesur.Une nuke kam perjashtuarshoqerin e e faktore te tjre,por si nje pakete fillestar baze nuk egziston pa ate fetar.Nese te ka munguar gjeje.Ateistet shqipetare jane specifik,nuk jne si ato perendimore.Ato vije nga nje fryme me urrejtje klasoreqe rrezikojne ta transetojne dhe tek pasardhesit.E prandaj netemat e me parshme une gjithone kam vene ne dukje qe ju te rijte sotshkeputuni prej varesise se familjes e ke proces duke krijuar identitetin tuaj.Per tendryshuar seshtevone kurre.Zere se je jetim zere se nuke ke idene per asnje besim fetar por sa me shpejt vere mendjen ne pune dhe zgjid njecod edukimi qe tepershtatet per vendin ku je dhe komunitetin me te cilin bashkejeton.Nese bnon ne Iran duhet tebehash nje muslimane e mire pra duhet te mesoh teperdoresh kete kod komunikimi per te notuar ne ujra te qeta.Te jesh e sigurte :Ateistet perendimore nuk besojne ne Zot,por nuk per jashtojne nevojen e nje edukimi fetar per te pase harmoni ne mardhenien mes njerzve.Deri ne moshen 14 vjecare isha e perkushtuar pas fese katolike thote nje studente shqipetare ne itali, e perkushtuar per astronomine dhe per shkencat e fizikes e matematikes fale dhe miqesise se saj me njefizikate te shquar italiane.Por thot eedukimi fetar me ndihmon ne mardhenirt me te tjeret.Nes replikoj  me njeri i i pergjigjem me menyren katolike te edukimit.Lexo temat e mija tek rubrika teologjise dde shiko diferencat ne replika te ndryshme.une ndoshta kam me pak arsim se ato por une perdor nje cod te fuqishem e te suksesshem edukimi.Une nuk jam i perkryer por dhe me kaq ndjehet ndryshimi.
Ju lumt per temen qe keni hapur!

 • Postime: 2416
 • Gjinia: Femer
eurogina
#7 ne: 16-09-2008, 14:38:31
per mendimin tim edukaten njeriu e ka nga familja, nga shkolla e shoqeria. Keto jan te lidhura me zinxhir dhe kryesorja eshte familja.

 • Postime: 691
Anesti
#8 ne: 16-09-2008, 14:46:55
për mendimin tim edukaten njeriu e ka nga familja, nga shkolla e shoqëria. Këto jan te lidhura me zinxhir dhe kryesorja është familja.
Familja nuk prodhon edukim por trashëgon atë caka marrë prej te pareve dhe nga kontributi individual i tyre ne kushtete vendodhjes dhe te nivelit shoqërore.Berthama është fetare është pikërisht kjo qe kalon ne faza zhvillimi.E dukimi jofetar nxjerr ne shoqeri njerz te ashper pa ndjenjene dhembshurise apo te mirnjohjes shpesh bien viktime e pasionit të tyre.
Po feja nuk eshte nje shkolle qe skalit shpirtin e njeriut?

 • Postime: 2416
 • Gjinia: Femer
eurogina
#9 ne: 16-09-2008, 14:52:47
hmmmm Anesti sjam dakort qe thua ti nga feja un sjam fare fetare gjithashtu dhe prinderit nuk meren fare me fejen,do te thot qe skemi edukat?mendoj nga familja pasi nqs esht metevertet nje familje e mir dhe kan edukat te mir ashtu do rritet dhe fmia,meriten familjes ja jap ne shumicen e rasteve por ka dhe te kunderten qe kam digjuar fmia ka dal ndryshe per ndryshe me edukat e prinderve.

 • Postime: 691
Anesti
#10 ne: 16-09-2008, 17:11:26
Po unë nuk kam mohuar ADN pra rracen.Të jesh një rrace e mirë është gjysma e punës, por natyrisht dhe një edukim e merr.Të tillë edukim ka pase e gjith shqiperia e kështu kerkush nuk kuptoi dot se është i edukuar apo jo pasi mungonte referenca.

 • Postime: 213
 • Gjinia: Mashkull
joy&joy
#11 ne: 16-09-2008, 17:27:43
nga familja-


 • Postime: 27105
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#12 ne: 17-09-2008, 10:17:32
Nga familja, familja eshte kryesorja, shoqeria ndikon shume pak.

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#13 ne: 17-09-2008, 12:07:36
Familja.

 • Postime: 691
Anesti
#14 ne: 17-09-2008, 15:34:44
Me vjen keq shqipetaret kanë shum pak edukate te fituar ne mënyrë spontane.Ju ngaterroni ADN me edukaten.Shepetret reagojne siç e djejne dhe jo sice kërkon forula e edukimit.Pra përgjigjen ne replike do ta marrësh si te qëllon personi qe po kominikon,pra është nevrik është i qete është dinak apo i sinqertë,pra jo ne baze te te njetit rregull te predikuar nga ato qe merren me këtë pune.E dhashe shembullin e vajzes me lart ku thotë se unë replikoj sipas mënyrës kristiane te edukimit. Nëse prindërit tuaj e kanë pase nje edukim te tillë atëherë jeni me fat nëse ju mungon mos hubni kohën kot.

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#15 ne: 17-09-2008, 15:58:22
Me vjen keq shqipetaret kanë shum pak edukate te fituar ne mënyrë spontane.Ju ngaterroni ADN me edukaten.Shepetret reagojne siç e djejne dhe jo sice kërkon forula e edukimit.Pra përgjigjen ne replike do ta marrësh si te qëllon personi qe po kominikon,pra është nevrik është iqete është dinak apo i sinqertë,pra jo ne baze te te njetit rregull te predikuar nga ato qe merren me këtë pune.E dhashe shembullin e vajzes me lar ku thotë se unë replikoj sipas mënyrës kristiane te edukimit. Nëse prindërit tuaj e kanë pase nej edukim te tillë atëherë jeni me fat nëse ju mungon mos hubni kohën kot.

Edhe ti mos e fut fene vend e pa vend. :)

 • Postime: 2416
 • Gjinia: Femer
eurogina
#16 ne: 17-09-2008, 17:26:27
Anesti nqs ti mendon esht nga feja dakort mendimi yt por jo te na kundershtosh te gjitheve dhe te dali vetem e jotja,se me sa kam par shumica e pergjigjeve kan then  FAMILJA,por as un nuk e kundershtoj mendimin tend se esht i joti.
kalofsh mir

 • Postime: 691
 • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
#17 ne: 17-09-2008, 17:28:37
Edukata merret vetem nga familja ajo eshte A-ja ndersa B-ja eshte vete njeriu sesi e interpreton kete edukate te marre dhe sa e mban .
Emira
#18 ne: 17-09-2008, 17:44:50
Edukata? Nje nga temat e mia me te preferuara...Cfare nenkuptojme ne me edukate??Sa ndryshon ajo nga familja ne familje, nga kombi ne komb ?

Kur kam ardhur per here te pare ne Gjermani, doja te lija pershtypje sa me te mira tek njerezit, pra sipas asaj times...te sillesha me edukate...Pika mua!!! E beja alla shqiptarce dhe kur me prezantonin dike i puthja ne faqe si ne Shqiperi...Rezultat i i sjelljes sime me "edukate"? - Katastrofal, natyrisht...Merzite sha kur shihja se njerezit distancoheshin direkt e ngaqe nuk dija me shume mendoja se jane gjermanet ata pa edukate...e keshtu me rradhe...

C´dua te them me keto me siper? Them se eduakaten njeriu e merr se pari ne familje, por natyrisht normat e saja te pergjithshme merren pa kuptuar fare nga rrethi shoqeror qe na rrethon...

Njoh plot njerez qe vijne nga familje te "cuditshme" ku nuk ka pike komunikimi normal dhe jane shume te sjellshem vete...nuk do te thote gje...e ka permendur diku me siper edhe Capkenia...

Se mos harroj, Progreso te pershendes :perqafim

 • Postime: 377
 • Gjinia: Femer
Dor!na
#19 ne: 17-09-2008, 17:45:43
Nga prinderit...

 • Postime: 691
 • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
#20 ne: 17-09-2008, 17:49:57
Edukata? Një nga temat e mia me te preferuara...Çfarë nenkuptojme ne me edukate??Sa ndryshon ajo nga familja ne familje, nga kombi ne komb ?

Kur kam ardhur për here të parë ne Gjermani, doja te lija përshtypje sa me te mira tek njerëzitë, pra sipas asaj times...te sillesha me edukate...Pika mua!!! E bëja alla shqiptarce dhe kur me prezantonin dike i puthja ne faqe si ne Shqipëri...Rezultat i i sjelljes sime me "edukate"? - Katastrofal, natyrisht...Merzite sha kur shihja se njerëzitë distancoheshin direkt e ngaqë nuk dija me shumë mendoja se janë gjermanet ata pa edukate...e kështu me rradhë...

C´dua te them me këto me sipër? Them se eduakaten njeriu e merr së pari ne familje, por natyrisht normat e saja te përgjithshme merren pa kuptuar fare nga rrethi shoqeror qe na rrethon...

Njoh plot njerëz qe vijnë nga familje te "çuditshme" ku nuk ka pikë komunikimi normal dhe janë shumë te sjellshem vete...nuk do të thotë gjë...e ka përmendur diku me sipër edhe Capkenia...

Se mos harroj, Progreso te përshëndes :perqafim


:) Jam dakort me kete qe the tani : Kur kam ardhur për here të parë ne Gjermani, doja te lija përshtypje sa me te mira tek njerëzitë, pra sipas asaj times...te sillesha me edukate...Pika mua!!! E bëja alla shqiptarce dhe kur me prezantonin dike i puthja ne faqe si ne Shqipëri...Rezultat i i sjelljes sime me "edukate"? - Katastrofal, natyrisht...Merzite sha kur shihja se njerëzitë distancoheshin direkt e ngaqë nuk dija me shumë mendoja se janë gjermanet ata pa edukate...e kështu me rradhë...

C´dua te them me këto me sipër? Them se eduakaten njeriu e merr së pari ne familje, por natyrisht normat e saja te përgjithshme merren pa kuptuar fare nga rrethi shoqeror qe na rrethon...

Njoh plot njerëz qe vijnë nga familje te "çuditshme" ku nuk ka pikë komunikimi normal dhe janë shumë te sjellshem vete...nuk do të thotë gjë...e ka përmendur diku me sipër edhe Capkenia...

 • Postime: 12210
Lefter
#21 ne: 17-09-2008, 19:30:30
E dhashe shembullin e vajzes me lart ku thotë se unë replikoj sipas mënyrës kristiane te edukimit. Nëse prindërit tuaj e kanë pase një edukim te tillë atëherë jeni me fat nëse ju mungon mos hubni kohën kot.

E cfare mendon ti me kete qe e tha me siper?!Se te tjeret si P.SHmuslimanet dhe cifutet etj etj... po e humbin KOHEN KOT?! :OCfare eshte dallimi P.SH. ne mes te kristianeve dhe atyre te gjithe te tjereve?!(une e di dallimin ama po e pres pergjigje nga ty ;)).

 • Postime: 691
Anesti
#22 ne: 18-09-2008, 18:20:43
E çfarë mendon ti me këtë qe e tha me sipër?!Se te tjerët si P.SHmuslimanet dhe çifutët etj etj... po e humbin KOHEN KOT?! :OÇfarë është dallimi P.SH. ne mes te kristianeve dhe atyre te gjithë te tjerëve?!(unë e di dallimin ama po e pres përgjigje nga ty ;)).
Po provoj te përgjigjem ty por nëpërmjet teje dhe te tjerëve me sipër.
Unë se kam mohuar kure ne shkrimet e mija se edukata nuk transmetohet nga prindërit tek femija kjo eshte nje nga shume forma transmetimi.{por asnjë familje nuk prodhon edukate por vetëm transmeton atë qe ajo mbart.E pra edukatat janë prodhim si çdo softwar dhe kanë dhe exkluzivitetin e vet.Pa dashur te permnd te tjera po ju them se ne Shqipëri kemi kaluar neprmjat tre softeve, kristiane,islamike,dhe komuniste.Ju jeni te lirë te zgjidhni ke te doni pasi jeni ne një moment kur te treja janë permbysur,dhe ju merrni një edukate kaotike  ose me saktë bastarde.Unë për vehte kam zgjedhe te krishteren pasi me vjen ne linjë dhe me tendencat tona për tju bashkuar europes,por ne shqiperi kemi dhe njerz qe duan te jetojne ne vendet islamike dhe ato pa tjetër do të zgjedhin modelin islamik.Por nëse kerkoni te shkoni ne europe dhe ne tru doni te futni modelin islamik kjo do të thotë se do të stononi.Pra do të puthni kur s'puthet,do të lepini gishtat kur ato vetëm fshihen,do të hani dhe me duar kur hahet me vegla,do të uleni kambekryq kur duhet ulur ne karrige do të pershendesni me dorë ne zemër kur pershendetet vetëm duke levizur koken dhe shprehur mirnjojen.Nëse do të keni edukim komunist do të shprehni një urrejtje klasore për te pasurit dhe shoqerija juaj do të jetë e nivelit te sindikalisteve.Pra për te qenë Zoteri do pune por dhe inisiative.Si thate ju vjen vetvetiu?Kush kurve..lliku ,hajdutlliku,krimi,përdorimi i droges,shthurja, këto po i ke ne ajër, por jo morali e dinjiteti kjo do pune.

 • Postime: 12210
Lefter
#23 ne: 19-09-2008, 19:58:49
 Jojo:...E ke gabim ose ndoshta ,,paragjykimin,, qe e bën për te tjerët te bën të gabosh.

Nuk duhet qe kushti për t'u futur ne EVROPE te jetë ndërrimi i religjionit.(me sa e di unë as ata nuk kërkojnë një gjë te tillë).Edhe as nuk duhet me qenë kusht për te qenë një ,,musliman,, e të jetosh ne mënyrën ,,arabe,,. ;)
Kam ca pyetje për ty ANESTI.
1.Ku ke pare qe ndonjë shqipetare ti lepije gishtat e vet në vend se t'i fshije me leter?
2.Ku ke pare qe nuk hane shqiptarët(musliman) me vegla?
3.Ku ke pare ti shqiptare(musliman) te ulen kembekryq në vend te karriges?
4.Ku ke pare qe shqiptarët(musliman) te pershendesin  me dorë ne zemër(përveç dikuj qe e bën prej qejfit) e nuk zgjasin doren për te pershendetur?
5.Ku i sheh ti dallimin ne mes te një Evroopian dhe një SHQIPTARI(musliman)?.....Kur te përgjigjesh ne këta pyetje lajmrohu rape ne këtë teme. ;)
Mua më vjen keq qe paragjykimet dhe injorancen te tipave si ti e bëjnë qe te gjithë krishteret te fitojne një imazh INJORANTI(gjë ne te cilën unë nuk besoj)
E te lutem shiko njëherë rethin  ne te cilin jeton(nëse jeton ne tokat shqiptare)dhe e sheh se 80-90% i popullit tënd është musliman dhe jeton ne mënyrë edhe me moderne se EVROPIANET! ;)

Hajt shnet.

 • Postime: 691
Anesti
#24 ne: 20-09-2008, 17:06:25
Jojo:...E ke gabim ose ndoshta ,,paragjykimin,, qe e bën për te tjerët te bën të gabosh.

Nuk duhet qe kushti për t'u futur ne EVROPE te jetë ndërrimi i religjionit.(me sa e di unë as ata nuk kërkojnë një gjë te tillë).Edhe as nuk duhet me qenë kusht për te qenë një ,,musliman,, e të jetosh ne mënyrën ,,arabe,,. ;)
Kam ca pyetje për ty ANESTI.
1.Ku ke pare qe ndonjë shqipetare ti lepije gishtat e vet në vend se t'i fshije me leter?
2.Ku ke pare qe nuk hane shqiptarët(musliman) me vegla?
3.Ku ke pare ti shqiptare(musliman) te ulen kembekryq në vend te karriges?
4.Ku ke pare qe shqiptarët(musliman) te pershendesin  me dorë ne zemër(përveç dikuj qe e bën prej qejfit) e nuk zgjasin doren për te pershendetur?
5.Ku i sheh ti dallimin ne mes te një Evroopian dhe një SHQIPTARI(musliman)?.....Kur te përgjigjesh ne këta pyetje lajmrohu rape ne këtë teme. ;)
Mua më vjen keq qe paragjykimet dhe injorancen te tipave si ti e bëjnë qe te gjithë krishteret te fitojne një imazh INJORANTI(gjë ne te cilën unë nuk besoj)
E te lutem shiko njëherë rethin  ne te cilin jeton(nëse jeton ne tokat shqiptare)dhe e sheh se 80-90% i popullit tënd është musliman dhe jeton ne mënyrë edhe me moderne se EVROPIANET! ;)

Hajt shnet.

Une dhashe disa shembuj vulgar te cilat kane kane qene realitet dhe ne qytet e jo me ne fshat deri ne vitet 70.Pyeti prinderit tuaj dhe nese te thone te kubderten atehere genjej une,ne te kundert ate ijnorancen do te ta terheqesh dhe veje atje ku duhet.Keto kane qene ndryshime te dukshme por pas kesaj vijne dhe te tjera qe ps.:Nese e gjith familja han ne nje pjate natyrisht qe secili do te rrise shpejtesine e ngrenies per te mos mbete pa gje.Keshtu krijohen karaktere qe mendojne vetem per vehte.etj.Me falni si e kishit nickun ju?Lefter,eshte nje emer i krishter.Interesant e zgjedhja.Meke bere shume pyetje dhe skam kohe ti pergjigjem,por po tekujtoj se jo me larg se gjashte muaj nje islamik hapi nje restorant ne itali dhe e dha ne TV,ku klientet kurreshtare shkonin atje ,uleshin kembekryq hanin me dore ne nje tas dhe lepinin gishtat.Nuk pati sukses.Qe ti i lepin gishtat une skam dyshim pasi ti nuk e ndjen ate e ben pa vetedije,kam pare dhe shoh perdite njerez te tille.Jane dhe shumice e duke qene se jane shumice ti nuk mund te shpetosh.nese ti e din se kjo eshte nje gje e shemtuar perse nuk e ke ngritur ne temat e edukate?E pra tashti ndigjoje prej meje.Ti me kerkon te shpjegoje une ty ndryshimet e sjelljeve sipas tre menyrave te edukimit qe ka kaluar vendi yne.Po me e nise nuk do tembarojme kurre,por dhe do te krijojme konflikte.Une sthem se shembujt qe permenda jene negative por jane nje mnyre edukimi te nje populli qe e ka pranuar ate .Ti nuk je itille sepse keto edukime u hoqen ne shqiperi,dhe ajo qe te mbetet ty eshte edukimi komunist i perzier me ca nuanca te trashegimnise fetare te kaluar, pra je nje produkt si dhe une "buono per albania"
Me fal si the ti? popullit tënd është musliman dhe jeton ne mënyrë edhe me moderne se EVROPIANET!  Breh nuk e kam pase dite.Le te pyesim te tjeret per kete, o jam budalla une qe se pranoj nje gje te tille apo ti qe e thua kete.Se keshtu si thua ti  duhet qe kusht per te hyre ne europe (arritje te nje niveli te barabarte kulturor e edukativ )i bie qe duhet te ndryshojne europianet e te behen si ty.Hahhha Bravo Lefter ti e paske zgjidhe problemin sa behet kot telef dynjaja.Natyrisht qe e besoj qe jane dhe shume si puna jote.Si me pershendete?si?hajt shnet!Nje menyre teper vulgare .Mire u ndigjofshim,te ndigjofsha te miren etj.