×

Edukaten me te mire nga e mer njeriu?

Edukaten me te mire nga e mer njeriu?

· 41 · 8660

 • Postime: 83
 • Gjinia: Mashkull
shkambi
#25 ne: 20-09-2008, 21:22:53
tung përshëndes antarin i cili e ka hapur këtë teme pajtona me mendimet e tij unë e kisha shtuar edhe provojen ne jetë.
Për mue është pak e quditshme si një gjasht vjeqar se Anesti është ne gjendje te vlersoj gjith shqiptarët si gjasht vjeqar nëse niveli i tij intelektual i takon kësaj shkalle ne rregull athere po mund ta kuptoj edhe gjykimet e tij unë mendoj anest se me ne rregull kishe qenë te predikosh ne ndonj forume te ndonjë niveli me te lartë mendoj se po e kupton.NUk eshte ne rregull te besh kesi lloj krahasimesh dhe ky forum na sherben te shoqerohemi dhe nese kemi njohuri te cilat i sherbejn dikujt nga antaret athere le ti merr ato e jo mendime si tuat te cilat besoj se nuk u sherbejn as te krishterve mendoj se eshte gabim i madh nga ana jote se njeriu i cili nuk di te respektoj vete veten si mund te respektoj tjeret mendoj se nuk eshte ne rregull as te perqeshet epoka e kumunizmit ne Shqiperi po te mos ishte ai burr i madh ti sigurisht sot kishe me qene ndonje italian falso ose tek ne perdoret shprehja do ishe bere ma Papa se Papa.

 • Postime: 691
Anesti
#26 ne: 21-09-2008, 00:41:05
tung përshëndes antarin i cili e ka hapur këtë teme pajtona me mendimet e tij unë e kisha shtuar edhe provojen ne jetë.
Për mue është pak e quditshme si një gjasht vjeqar se Anesti është ne gjendje te vlersoj gjith shqiptarët si gjasht vjeqar nëse niveli i tij intelektual i takon kësaj shkalle ne rregull athere po mund ta kuptoj edhe gjykimet e tij unë mendoj anest se me ne rregull kishe qenë te predikosh ne ndonj forume te ndonjë niveli me te lartë mendoj se po e kupton.NUk është ne rregull te besh këso lloj krahasimesh dhe ky forum na sherben te shoqerohemi dhe nëse kemi njohuri te cilat i sherbejn dikujt nga antaret athere le ti merr ato e jo mendime si tuat te cilat besoj se nuk u sherbejn as te krishterve mendoj se është gabim i madh nga ana jote se njeriu i cili nuk di të respektoj vete veten si mund të respektoj tjerët mendoj se nuk është ne rregull as te perqeshet epoka e kumunizmit ne Shqipëri po të mos ishte ai burr i madh ti sigurisht sot kishe me qenë ndonjë italian falso ose tek ne përdoret shprehja do ishe bërë ma Papa se Papa.
Ti shkemb mund të jesh shumë i edukuar por natyrisht pas sipas softit qe te është montuar,pra ti je një model,por jo europian por i lindjes se mesme .Të paktën këtë do ta pranosh.Por kur unë them shqipetaret perjashtoj ato te Kosovës pasi ju e keni pase dhe e keni softuarin tuaj,pra atë islamik.Ne ne Shqipëri, fenë e zhdukem qe 50 vjet me pare.Keshtu filluam te edukohemi me softin komunist.Ky edukim  e ndau te njëjtin popull ne dysh, ku njera gjysëm dhunonte tjetrën.Se mos ka ndonjë qe me kundershton?Pra unë kam thënë se kemi një nivel te një gjashtë vjecari me duket se ja kam bere  qejfin me shumë se duhet basheatedetareve temi.Nëse ti apo ndonjë tjetër e quan nivel te lartë edukimi këtë dhe kjo i dedikohet kriminelit Enver, po të them se me koncepte te tilla, duhen dhe njemije vjet me ardhë tek zero e pastaj ...Kur flitet për një nivel edukim nuk diskutohet individi por e gjithe shoqëria.E pra me statistika ne po e qelbim botën me edukaten qe kemi.7000 shqipetare te Shqipërisë sot vuajne denimin me burg.Sa kanë qenë denuar me pare?!Sa është numri i kandidateve pasi policia nuk mundet ti kape te gjithë por te paktën 1/10.Sajane tedenuar ne shqiperi?Sa janë te denuar nga Kosova?????Si the ti qe po të mos ishte Enveri do të ishim shqipetare fallco pra kopila italie.Po mire, po ju qe se kishit Enverin kush ju a ruajti nderin Milloshevici, Josifi, Karaxhici apo ato burrat me fustan nga Irani e lindja e mesme.Ndoshta ato me surratinme lesh e pantallona teshkurtera,Ato qe shesingjithkund celulare.Të fyesh s'është kollaj se se duhet te perballesh me te kundërtën.Bëjmë mirë te ulim koken dhe te pranojmë realitetin.Shiko një here si janë statistikat etemave në forum.Atje ku flitet për degjenerimin ke 2800 postime për fryme ne temat e tjera 0.01 për kren?????!!!!!Prandaj mer Shkamb, mos tja bëtë vetes me sy,por te jemi srioz dhe të punojmë me perkushtim për te arrite standartet qe  qe na janë vënë si detyrë,e qe dhe vet jeta na i kërkon.
Mos u nxito here tjetër.Mirë u ndigjofshim.
Shtese- Ne statistikat eme siperme nuk janë përfshirë njerzit qe peshtyne për toke ,qe shurrojne te rreza e pallateve,qe fusn gishtat ne hunde ,qe i lepine ato,qe flasin me ze te lartë ,qe vënë radion ne kupe teqiellit,qe shurdhojne me altoporlante qenë pikë te mengjesit menje muzikë komunitete qe nuk mund ti ndigjojne ato e aq me tepër gjashtehere ne ditë,këtu nuk kemi përfshirë njerzit e përfshirë ne korrupsion te një niveli prej tre miljarde dollaresh,e këto jan me kollare si puna Edi Rames, Lirit te Mete Gjinushit te Fatimes.e këtu nuk janë përfshirë dhe njerz si ty dhe unë qe sdime se ckemi bërë por ja qe bota nuk na do, e ruhet prej nesh.

 • Postime: 83
 • Gjinia: Mashkull
shkambi
#27 ne: 21-09-2008, 01:24:14
Pershendetje Anesi ideja ime nuk ka qene te fyej une askend e me se paku ty mirpo ato mendimet tua me nxitin te kam aso bindje per ty nuk mund ta quash Enverin kriminel dhe se gjithqka ka anen e mir dhe ate te keqe po te mos ishte ajo shqipri sado e vogel dhe sa do me nivel te ulte sot Kosova dhe shqiptaret ne kosove sdo te gezoshin kete liri ti mund ta ti thash enverit kriminel por ti nuk e kupton se qdo te thot te jetosh pa liri pa te cilen nuk te duhet as parat as pasuria edhe diqka tjeter ne kohen e qeverisjes se enverit shqipria ka qene vendi qe ka pasur shkallen me te ulet te kriminalitetit keto jane fakte nese ti mendon te ndryshojm shoqerin tone per te mir ather duhet ta ndryshosh konceptin tend qe te largohesh qe gjdo send ta shpjegosh prej konceptit fetar une personalisht nuk kam asgje kunder fese tende sepse edhe ajo eshte porosia e Zotit por te jesh konstruktiv duhet te bindesh tjeret me pune dhe mesazhe  shembuj qe rinin tone ti jepesh vullnet qe te largohet nga rruget e keqija te cilat shume mir i ke cekur e jo te nxitesh urrejtje se kam softver lindjes mesme apo jam budist kjo ska rendesi te kisha lutur nese lexon ta lexosh librin 'FORCA E NDERDIJES' e ka shkruar nje doktor por emrin nuk po me kujtohet dhe besom se jam shume i ngarkuar dhe aty do ta gjen shume spjegime per natyren njerzore pershendes kalo mir sa per ofendimet nuk ka problem une personalisht mbeshtetem gjithmon ne forcat e mia .

 • Postime: 4
inzurich
#28 ne: 21-09-2008, 11:33:38
Kush me thote se nga cili roman i teodor kekos eshte marre ky fragment:

 Mua nuk më besohet që jam në shtrat me ty!
- As mua! - tha Martini.
Ai kishte ndezur cigaren dhe po kundronte format e lakuara të trupit të tjetrës. I bënin përshtypje gjinjtë. Qenë të plotë e të fryer mbi një kraharor elegant si prej balerine. Ishte njohur me Megin dy ditë më pare në rrugë . Ajo e kishte thirrur gjithë emocion nga pas, ai qe kthyer duke e kundruar plot kërshëri bukurinë e panjohur, patën pirë një kafe bashkë dhe tani gjendeshin gollomesh në shtrat.
- Ëndërr e kam pasur të të takoja, pale më të bëja dashuri me ty! Martini artikuloi pa asnjë redaktim atë që po mendonte:
- I paske ëndrrat idiote!
Tjetra qeshi mbytur dhe i ra lehtë me grushtin e saj të brishtë në sup:
- Duhet të kesh më shumë respekt për veten tënde! Ti, hyn në racën e të talentuarve! - e këshilloi, duke iu rrasur si mace në trup.
Martini nuk denjoi t'i përgjigjej. Ky muhabet i dukej koti, jo ke talent, jo s'ke talent! ç'rëndësi ka, kur po mbushet viti pa shkruar as edhe një rresht, mendoi ai. Ke një diamant, por të mungon floriri. E bën dot unazë? Jo! Hidhe në plehra!
E ktheu Megin përmbys dhe filloi t'i kundrojë shpinën e lëmuar e të plotë prej vajzë, që përmblidhej nga një pëllëmbë e vetme në mes e që rihapej me një kërcim rrethor te vithet. Ai i fërkoi lehtë lëkurën, si të deshte t'i fshinte pluhurin, pastaj u zgjat drejt xhaketës të flakur te këmbët e shtratit dhe, si mori stilolapsin, ashtu përhumbur papritur nisi të shkruajë me një kaligrafi të rregullt në shpinën e vajzës:
Një sy,/Një klithëm,/ Një ikje,/ Një dimër./Dita/
Kot./Kujtesa/ Plot
Tre pikat e vendosura me kujdes, a thua aty qëndronte thelbi i krijimit, e rrënqethën Megin. Kur ai hodhi mbi tryezë stilolapsin, ajo u ngrit ngadalë, a thua druhej mos i binte ndonjë gjë nga trupi. Qëndroi para pasqyrës dhe u përpoq të lexonte ç'shkruajti martini.
Mirëpo nuk mundi. Atëherë ia lexoi ai ngadalë. Pastaj u ngrit të korigjonte një varg dhe, meqë nuk gjeti vend në shpinë, doli me një shigjetë në mollaqe. Megi e la të mbaronte, duke qëndruar si statujë në këmbë. Kur ai mbaroi, ajo ishte e përlotur.

 • Postime: 14
Ljusia
#29 ne: 21-09-2008, 12:37:07
Shume interesant fragmenti i mesiper,po mundohem te gjej se ne cilin liber e kam lexuar..por spo me kujtohet...

doja te dija cilat jane lidhjet mes fragmentin dhe temes?

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#30 ne: 21-09-2008, 14:20:29
Kush me thotë se nga cili roman i teodor kekos është marrë ky fragment:

 Mua nuk më besohet që jam në shtrat me ty!
- As mua! - tha Martini.
Ai kishte ndezur cigaren dhe po kundronte format e lakuara të trupit të tjetrës. I bënin përshtypje gjinjtë. Qenë të plotë e të fryer mbi një kraharor elegant si prej balerine. Ishte njohur me Megin dy ditë më pare në rrugë . Ajo e kishte thirrur gjithë emocion nga pas, ai qe kthyer duke e kundruar plot kërshëri bukurinë e panjohur, patën pirë një kafe bashkë dhe tani gjendeshin gollomesh në shtrat.
- Ëndërr e kam pasur të të takoja, pale më të bëja dashuri me ty! Martini artikuloi pa asnjë redaktim atë që po mendonte:
- I paske ëndrrat idiote!
Tjetra qeshi mbytur dhe i ra lehtë me grushtin e saj të brishtë në sup:
- Duhet të kesh më shumë respekt për veten tënde! Ti, hyn në racën e të talentuarve! - e këshilloi, duke iu rrasur si mace në trup.
Martini nuk denjoi t'i përgjigjej. Ky muhabet i dukej koti, jo ke talent, jo s'ke talent! ç'rëndësi ka, kur po mbushet viti pa shkruar as edhe një rresht, mendoi ai. Ke një diamant, por të mungon floriri. E bën dot unazë? Jo! Hidhe në plehra!
E ktheu Megin përmbys dhe filloi t'i kundrojë shpinën e lëmuar e të plotë prej vajzë, që përmblidhej nga një pëllëmbë e vetme në mes e që rihapej me një kërcim rrethor te vithet. Ai i fërkoi lehtë lëkurën, si të deshte t'i fshinte pluhurin, pastaj u zgjat drejt xhaketës të flakur te këmbët e shtratit dhe, si mori stilolapsin, ashtu përhumbur papritur nisi të shkruajë me një kaligrafi të rregullt në shpinën e vajzës:
Një sy,/Një klithëm,/ Një ikje,/ Një dimër./Dita/
Kot./Kujtesa/ Plot
Tre pikat e vendosura me kujdes, a thua aty qëndronte thelbi i krijimit, e rrënqethën Megin. Kur ai hodhi mbi tryezë stilolapsin, ajo u ngrit ngadalë, a thua druhej mos i binte ndonjë gjë nga trupi. Qëndroi para pasqyrës dhe u përpoq të lexonte ç'shkruajti martini.
Mirëpo nuk mundi. Atëherë ia lexoi ai ngadalë. Pastaj u ngrit të korigjonte një varg dhe, meqë nuk gjeti vend në shpinë, doli me një shigjetë në mollaqe. Megi e la të mbaronte, duke qëndruar si statujë në këmbë. Kur ai mbaroi, ajo ishte e përlotur.


Ke dalë JASHTE teme o rob!!!  :)
Tema qenka bere Roman sic duket,, LOL

 • Postime: 691
Anesti
#31 ne: 21-09-2008, 16:20:35
Përshëndetje Anesi ideja ime nuk ka qenë të fyej unë askënd e me se paku ty mirpo ato mendimet tua me nxitin te kam aso bindje për ty nuk mund ta quash Enverin kriminel dhe se gjithqka ka anën e mir dhe atë te keqe po të mos ishte ajo shqipri sado e vogël dhe sa do me nivel te ulte sot Kosova dhe shqiptarët ne Kosovë sdo te gezoshin këtë liri ti mund ta ti thash enverit kriminel por ti nuk e kupton se çdo të thot të jetosh pa liri pa te cilën nuk të duhet as parat as pasuria edhe diçka tjetër ne kohën e qeverisjes se enverit shqipria ka qenë vendi qe ka pasur shkallen me te ulet te kriminalitetit këto janë fakte nëse ti mendon te ndryshojm shoqerin tonë për te mir ather duhet ta ndryshosh konceptin tënd qe te largohesh qe çdo send ta shpjegosh prej konceptit fetar unë personalisht nuk kam asgjë kundër fesë tënde sepse edhe ajo është porosia e Zotit por të jesh konstruktiv duhet të bindesh tjerët me pune dhe mesazhe  shembuj qe rinin tonë ti jepesh vullnet qe te largohet nga rrugët e keqija te cilat shumë mir i ke cekur e jo te nxitesh urrejtje se kam softver lindjes mesme apo jam budist kjo s'ka rëndësi te kisha lutur nëse lexon ta lexosh librin 'FORCA E NDERDIJES' e ka shkruar një doktor por emrin nuk po më kujtohet dhe besom se jam shumë i ngarkuar dhe aty do ta gjen shumë spjegime për natyren njerzore përshëndes kalo mir sa për ofendimet nuk ka problem unë personalisht mbeshtetem gjithmon ne forcat e mia .
Absolutisht qe ke një fotwuar tre lindjes por e ke dhe me virus se nuk ka mundësi qe një soft i till islamik (fondamentalist) qe futet sot ne Kosovë te pranoje një komunist qe shkaterroi dhe perdhosi fenë muslimane ne Shqipëri.E.Hoxhen qe na e paske për zemër.Unë sa te mund do te propogandoj ate edukim qe i pershtatet popullit tim dhe ky është ai kristian qe shtrihet ne te gjithë europen perendimore me te cilat kemi mardhenie.Ty te vjen keq ,mos u mërzit s'të kërkon njeri të ndryshosh ,ti mbaj atë edukim qe injektoi pushtuesi Turk,.Për mua ky edukim duhet hequr jo me force por me forma demokratike ndihmuar dhe nga mekanizma për këtë qëllim.Unë shoh se te rijte kanë nevojë për ti ndricuar ne perzgjedhjen e codit te mardhenijeve mes njerëzve dhe ky kod perzgjidhet sipas interesit tënd ne ambientin ku jeton.Përshëndetje.

 • Postime: 14
Ljusia
#32 ne: 21-09-2008, 16:24:00
Shume faktore,nga pak te gjithe japin nyjat per te formuar ate gur

karakteri i njeriut qe ne forumin e deri ne fund mbetet i tille

 • Postime: 6817
 • Gjinia: Femer
erlehta
#33 ne: 24-09-2008, 04:15:57
Familja eshte themeli baze.

 • Postime: 298
 • Gjinia: Mashkull
AleksB
#34 ne: 29-09-2008, 08:08:03
Familja.

 • Postime: 410
 • Gjinia: Femer
·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
#35 ne: 29-09-2010, 12:07:58
Baza eshte familja e me pas shoqeria ka ndikimin e vet ,,,po shoqerine e perzgjedh ti si do mundesisht me te mire se veten e me pas vula merret nga jeta .

 • Postime: 366
 • Gjinia: Mashkull
*Niku*
#36 ne: 01-10-2010, 22:12:47
nga familja
LONUSHJA
#37 ne: 02-10-2010, 04:25:43
edukaten ma te mir  njeriu e mer nga  .......Nena......  ;)

 • Postime: 12742
Mishel...............
#38 ne: 30-10-2013, 12:00:55
Baza e edukimit , pasqyra ku ti shihesh e reflektohesh ,fillesa e cdo gjeje eshte Familja.

Me pas ndikim te forte ne perforcimin apo formimin e karakterit ka shume shoqeria, sidomos ne periudhen e adoleshences ku familjen e merr shume pak ne konsiderate , sepse te duken vec pengese per te bere apo arrir qellimet e tua.

Por pasi kjo periudhe kalon, sigurisht kalon ne fazen tjeter...ku me edukimin tend merresh vetem ti dhe askush tjeter....pra je ti owner i edukates dhe je gati ta percosh tek pasardhesit e tu deri ne fazat ku ti kalove e perjetove

 • Postime: 1288
Pasion
#39 ne: 30-10-2013, 12:04:42
Si eshte e mira? :(

Nuk e di si emerohet fjala e mire,sepse shijet ia deformojne emrin! :( :S

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#40 ne: 25-12-2013, 17:41:58
nga natyra nga dhimbja me shume por edhe nga cilesia e urtesise natyrale, cmenduria psh alienizmi dashuria deri ne adhurim per te fluturuar bashke me nofullat e majmuneve ne toka, klima te tjera,, kurse liqeri popullor eshte vete jeta