×

Ja pse meshkujt kurrë s’thonë “më fal”

· 76 · 1619

Ja pse meshkujt kurrë s’thonë “më fal”

· 76 · 1619

 • Postime: 27121
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 28-10-2011, 10:15:36
Edhe pse kur jemi të vegjël prindërit na mësojnë për sjelljen e mirë, dhe të gjithë e dimë për “më fal”, “ju lutem”, “faleminderit” dhe “më vjen keq”, por meshkujt për ndonjë arsye gjatë jetës e harrojnë këtë. Sidomos nëse diçka të tillë duhet ta drejtojnë kah partnerja.Pse ata e kanë aq të vështirë që nga goja ta nxjerrin “më fal”?-Njerëzit krenarë kanë problem me pranimin e gabimeve personale, sado banale të jenë, madje edhe nëse thellë në vete janë të vetëdijshëm se nuk kanë të drejtë.

Nëse partneri juaj kurrë nuk kërkon falje, ndoshta ka problem të vogël me kontrollin e egos personale. Ai kryesisht mundohet që krenaria e tij të mos lëndohet, ndërsa nuk lodhet se janë lënduar ndjenjat tuaja.

Meshkujt botën e shohin ndryshe

Për mashkullin kërkim falja është njëjtë sikur ta pranojë sa është i dobët, pa marrë parasysh a i ka 17 apo 37 vjet, për këtë më lehtë nuk do t’ju kërkojë falje sesa ta “rrezikojë” vetërespektin.

Po ashtu, anëtarët e gjinisë së fuqishme thjesht nuk dëshirojnë që mos të kenë të drejtë. Nëse e “pranojnë gabimin” duke kërkuar falje, këtë e përjetojnë sikur në ballë t’i jetë shkruar “jam fajtor” apo “jam bërë budalla”.

Por çka të bëjmë, meshkujt botën e shohin ndryshe. Për këtë, herën tjetër kur të prisni kërkim falje, më mirë përqendrojeni vëmendjen në atë që partneri bën, sesa në atë që flet.

Veprat flasin më shumë se fjalët

Meshkujt i përmbahen parullës “veprat flasin më shumë se fjalët”: më të mëdha janë shanset që ata me vetë iniciativë t’i lajnë enët, t’ju sjellin lule apo t’ju presin pas pune që të shkoni në shëtitje apo në drekë, sesa ta dëgjoni fjalën magjike “unë...”.

Në fund, më mirë do të ishte të mësoheni në atë që meshkujt kryesisht nuk kërkon falje. Ndoshta i dashuri juaj kurrë nuk thotë “më fal”, por gjithmonë derisa është i gatshëm që të mundohet dhe t’ju tregojë që i vjen keq në ndonjë mënyrë tjetër, nuk keni arsye për qejfmbetje.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 6664
 • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 13-05-2013, 20:21:28
Krenaria e tepruar ose vullgariteti
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#2 ne: 14-05-2013, 11:50:32
Kan frike se iu bie hunda ne toke e se marin dot pastaj.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#3 ne: 14-05-2013, 12:00:44
Kan frike se iu bie hunda ne toke e se marin dot pastaj.

he se frike e konsiderueshme eshte,...i ke pa femrat si buberrojne po i kerkoji mashkuli falje...bohen si xhada
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 18290
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#4 ne: 14-05-2013, 15:12:38
As nuk duhet me e prit kete fjale ne :D, ou
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#5 ne: 14-05-2013, 16:34:53
he se frike e konsiderueshme eshte,...i ke pa femrat si buberrojne po i kerkoji mashkuli falje...bohen si xhada

mir iua bojm..ajo ndodh i her per Shen  Llesh.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#6 ne: 14-05-2013, 20:53:13
jo sbojme hic mire. duhet me e respektu mashkullin jo me e vy ne loje

se ne dime me thone shume me fal
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#7 ne: 14-05-2013, 21:02:10
vallahi  po vdes tem thot ni here..po se ka bo veten asihere me kerku falje.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 51
 • Gjinia: Mashkull
Angel1997
#8 ne: 14-05-2013, 23:05:46
Nje sekond tashi,meshkujt thojne me fal dhe ju a them une disa raste ku:
1-Nje djale i kerkon falje vajezes qe dashurojn.
2-nje djale i sjellshem i kerkojne falje kur bejne gabime.
kaq por nejse,nuk ju duket e arsyeshme kjo gje?
mbaj mend kam pas nje shok shume impulsiv qe vetem nxehej shpesh here kur e provokonin por ama kur i hipnin nervat atij,ai fillonte bente si nje i cmendur dhe ne fund fare i kerkonte falje atyreve qe ja kishte rrasur me grusht.:P
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#9 ne: 14-05-2013, 23:23:28
bravo per shokun tat
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 51
 • Gjinia: Mashkull
Angel1997
#10 ne: 15-05-2013, 15:02:42
bravo per shokun tat
hahahahahahahahahaha
very funny
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#11 ne: 15-05-2013, 15:04:10
paska qen me pes minutsh
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#12 ne: 15-05-2013, 15:36:17
edhe une 5 minuta i kam ...po me zgjat 24 ore
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#13 ne: 15-05-2013, 15:39:57
edhe mu ..po ka fillu memu bo 10 minutsh
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#14 ne: 15-05-2013, 15:40:27
e sa te zgjasin?
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#15 ne: 15-05-2013, 15:40:49
48 0re
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#16 ne: 15-05-2013, 15:43:42
keq e paske,.. e shkreta vjerhrra c'hiqka porej teje LOL
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#17 ne: 15-05-2013, 15:45:37
sikur ti hante ajo ..i ha per vete une e shkreta..nuk ua nxjerr te tjereve... :(
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#18 ne: 15-05-2013, 15:50:22
nxirre luanin fluter nxirre LOL :perqafim

ika tung
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 1449
 • Gjinia: Femer
flutur
#19 ne: 15-05-2013, 17:46:49
mjjaaauuu
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12163
 • Gjinia: Femer
dreamm
#20 ne: 15-05-2013, 19:21:10
...se jane derra..per ata ^o) ^o)
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#21 ne: 15-05-2013, 19:44:56
jooooooi
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 412
 • Gjinia: Mashkull
regrets
#22 ne: 30-05-2013, 21:25:27
Un e kam then 100 here :D
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#23 ne: 30-05-2013, 23:38:41
99 e di kujt ia ke thene po ky 1 sme dilka.ne hesap  :P
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12210
Lefter
#24 ne: 31-05-2013, 00:17:59
Sepse  zakonisht gabimet  i ben ana e e kundert.... :D :D
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super