Kultura e komunikimit - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kultura e komunikimit

Kultura e komunikimit

· 24 · 5209

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

ne: 27-09-2007, 14:17:50
Shuuuuuume here, fatkeqesisht shume here, perderisa lexoj temat ne forum, has ne biseda ofenduese ndermejt anetareve. Per dicka qe s'jemi te nje mendimi, qe s'jemi te pajtimit me tjetrin,duhet patjeter ta sulmojme ate duke e ofenduar??????!!!!!! Harrojme temen dhe i qepemi tjetrit qe na kundershton. Pse e bejme kete????
Une mendoj se ketu ka me shume persona te pjekur, qe mund t'i qartesojne gjerat me gjakftohtesi e duke mos ofenduar tjetrin.

Hapa kete teme ( duke mos ditur se ka ndonje te ngjajshme ), se mendova se duhet te bisedojme rreth kesaj dukurie.

Diskutim te qete!  :P

 • Postime: 335
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 27-09-2007, 16:17:14
teme shumë e bukur!!!
po përgjigjem se kjo gjë më ka rënë ne sy edhe mua,vete e kam meri,polemiken,pasi shumë here nuk është ndertuese,por vetëm një mënyrë për t'i imponuar tjetrit,mendimet dhe besimet e tua.Të thuash fjalën e fundit,nuk do të thotë me domosdo,te jetë vërtetë e fundit,pasi shumë here,një njeri pak me i arsyetueshem e ka lënë te jetë,kjo fjale e fundit.Duhet te mesojme te respektojme mendimet e tjetrit!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 27-09-2007, 16:26:52
Shuuuuuume here, fatkeqësisht shumë here, përderisa lexoj temat në forum, has ne biseda ofenduese ndermejt anëtarëve. Për diçka qe s'jemi te një mendimi, qe s'jemi te pajtimit me tjetrin,duhet patjetër ta sulmojme atë duke e ofenduar??????!!!!!! Harrojme temën dhe i qepemi tjetrit qe na kundershton. Pse e bëjmë këtë????
Unë mendoj se këtu ka me shumë persona te pjekur, qe mund t'i qartesojne gjërat me gjakftohtesi e duke mos ofenduar tjetrin.

Hapa këtë teme ( duke mos ditur se ka ndonjë te ngjashme ), se mendova se duhet te bisedojme rreth kësaj dukurie.

Diskutim te qete!  :P

Tema është shumë e mirë dhe shumë aktuale për forumin, tani, kënga. Dhe, ma ke lexuar mendjen se do e hapja vete një teme te tillë (te betohem).

E vërteta është qe edhe unë kam hasur ne shumë biseda ofenduese. Vete më ka ndodhur qe me te njëjtin anëtar te bie dakort ne disa tema e të mos jem aspak dakort ne disa te tjera. Por duke u nisur nga toleranca, takti, intelekti dhe diplomacia qe me karakterizon (dhe s'i kam për mburrje) unë zakonisht di si të mos u bëj bisht situatave dhe t'i kem marrëdhëniet mirë me te gjithë. Jam shumë diplomate në lidhje me këtë. Aq me shumë qe jam shumë anetare e rregullt këtu dhe kam shkruajtur ne plot e plot tema - disa prej te cilave, shumë me tepër sesa një here madje. Nuk u jap te tjerëve c'u hahet ne asnjë mënyrë, as qe te me hedhin hi syve s'ua lejoj (aq me shumë ne ato raste kur e di qe kam te drejtë dhe kam fakte), gjej gjithmonë një te mesme ideale (te paktën ideale për mua). Unë zakonisht dhe gjithmonë flas qete e shtruar e me gjakftohtesi (edhe pse mund te kem kaluar një ditë te keqe; nuk vij në forum qe t'ua shfryj nervat te tjerëve për shembull) se fundja këtë natyre kam, edhe pse jam shumë e opininuar nuk do të thotë qe këto opinione te miat t'i kthej ne ofendime apo tu shes mend te tjerëve. KURREN E KURRES S'E IMPONOJ MENDIMIN APO OPINIONIN TIM TEK TE TJERET! Nëse te tjerët ma mbështesin ne rregull, nëse e kundërshtojnë, edhe kjo ne rregull është.

Ndonjehere (shumë shumë pak, por ama ka ndodhur) ndodh qe edhe unë mund te kem bërë ndonjë ofendim te vogël, por kjo se me kanë ofenduar vete ne fillim. E kam natyren qe po me gjuajte ne gurë, unë s'do të te perqafoj, por do të te gjuaj gjithashtu, ndoshta jo ne aq mënyrë te ashper apo s'është e thënë ta bëj shqip fare, perdor edhe një cike sarkazmen apo ironine. Nejse, totalisht kjo më ka ndodhur me 1, maks 2 anetare qe e di unë dhe e dinë shumë mirë se kush mund te jenë. Pra normalisht po me fole me një monedhe, me te njëjtën monedhe e kthej biseden, por prapë duke u bërë me e madhja, duke arsyetuar cik me shume. Mendoj se kjo është esenciale gjatë komunikimit me njëri-tjetrin këtu: TE ARSYETUARIT! Nëse do i mendojmë dy here apo pak me shumë gjërat përpara se t'i themi e t'i shkruajmë, te gjithë do të permiresoheshim ne aftesita tona te komunikimit mendoj. Dhe e dyta, shumë e rëndësishme gjithashtu: JO GJITHCKA THUHET APO SHKRUHET! Ne disa raste, qetesia apo silenca është shumë me e mirë sesa çdo gjë tjetër! Dhe nëse këto te dyja qe sapo përmenda do të ishin mjaft ekzistuese, shanset janë qe do të kishte komunikim me te mirë e jo-ofendues midis anëtarëve dhe SHUME URTESI & DIPLOMACI!


Edhe njëherë SHUME URIME për temën dhe te perqafoj.  :perqafim

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 27-09-2007, 19:39:29
Të gjithë komunikojne por shumë pak dine te komunikojne.

Kultura ne komunikim është vete arti , është  elementi numer 1, është alfa dhe omega, është suksesi për te fituar. Pra duhet te zoterojme kulturë te lartë kominikimi qe te fitojme qëllimin.
Rastet qe na tregojnë te dashur apo te zymte, te perzemert apo apo tekanjoz, te qete apo zemerak perseriten qindra mijra here ne vit ne debate apo diskutime. Lirine e te shprehurit vërtetë te gjithë e kanë ne xhep, por mendoj se me e rëndësishme se kjo është të dish te shprehesh, pra të dish të flasësh. Mendoj se për këtë njeriu duhet te gezoje një virtyt po aq te rëndësishëm, maturine. "Matu 100 here e fol një here"
Për një teme apo çështje diskojne mendje të ndryshme, diskutojnë pozita të ndryshme njerezish ndaj ka perblasje ne ide, por kurrësesi nuk duhet te këtë ofendime. Nëse ti ofendon atë qe përballë, bashkebiseduesin , ke shpene kështu kulturën tënde ne nivelin zero.
Jeta te ve ne kontakt me njerëz qe janë më pak te rendesishememse ne, por kurrë nuk duhet përfituar nga ky fakt, për ti ndrydhur nën peshën e autoritetit tonë. Ofendimet dikush ti fal,por kurrë nuk besoj se i harron..Njerezit janë shumë te prekshëm,me shumë i vret fjala sesa shpulla. 
Nuk janë te pakta rastet kur bashkebiseduesi te sjell ca argumenta boshe, fallso, tamam brockulla qe ti bën vërtetë nervat kacurrel, por nuk është zgjidhja  fjala ofenduese ne drejtim te tij.

Tani qe po shkruaja më erdhi ndërmend përgjigjja qe i dha Aristoteli një personi tjetër. Ky i fundit pasi i kishte shkaktuar Aristotelit një turture te vërtetë nga një ligjerate e stergjatur, paarsyetim, pa pikë llogjike e pyeti filozofin nëse ishte habitur nga ajo çfarë i kishte thënë.
 - Për një gjë jam cuditur,- i tha Aristoteli, - Si te paskam dëgjuar kur kisha kembet ne dispozicionin tim, qe do të me kishin lejuar te ikja.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 27-09-2007, 21:47:54
Të gjithë komunikojne por shumë pak dinë te komunikojne.

Kultura ne komunikim është vete arti , është  elementi numer 1, është alfa dhe omega, është suksesi për te fituar. Pra duhet te zoterojme kulturë te lartë kominikimi qe te fitojme qëllimin.
Rastet qe na tregojnë te dashur apo te zymte, te perzemert apo apo tekanjoz, te qete apo zemerak perseriten qindra mijra here ne vit ne debate apo diskutime. Lirine e te shprehurit vërtetë te gjithë e kanë ne xhep, por mendoj se me e rëndësishme se kjo është të dish te shprehesh, pra të dish të flasësh. Mendoj se për këtë njeriu duhet te gezoje një virtyt po aq te rëndësishëm, maturine. "Matu 100 here e fol një here"
Për një teme apo çështje diskojne mendje të ndryshme, diskutojnë pozita të ndryshme njerezish ndaj ka perblasje ne ide, por kurrësesi nuk duhet te këtë ofendime. Nëse ti ofendon atë qe përballë, bashkebiseduesin , ke shpene kështu kulturën tënde ne nivelin zero.
Jeta te ve ne kontakt me njerëz qe janë më pak te rendesishememse ne, por kurrë nuk duhet përfituar nga ky fakt, për ti ndrydhur nën peshën e autoritetit tonë. Ofendimet dikush ti fal,por kurrë nuk besoj se i harron..Njerezit janë shumë te prekshëm,me shumë i vret fjala sesa shpulla. 
Nuk janë te pakta rastet kur bashkebiseduesi te sjell ca argumenta boshe, fallso, tamam brockulla qe ti bën vërtetë nervat kacurrel, por nuk është zgjidhja  fjala ofenduese ne drejtim te tij.

Tani qe po shkruaja më erdhi ndërmend përgjigjja qe i dha Aristoteli një personi tjetër. Ky i fundit pasi i kishte shkaktuar Aristotelit një turture te vërtetë nga një ligjerate e stergjatur, paarsyetim, pa pikë llogjike e pyeti filozofin nëse ishte habitur nga ajo çfarë i kishte thënë.
 - Për një gjë jam cuditur,- i tha Aristoteli, - Si te paskam dëgjuar kur kisha kembet ne dispozicionin tim, qe do të me kishin lejuar te ikja.

WOW ERLEHTA! Po me le pa fjale. Nje nga pergjigjet me te mira qe kam lexuar prej teje dhe pike, qe nga fjala e pare dhe deri tek pika e fundit. ;)

URIME!  :perqafim

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 28-09-2007, 02:25:45
E pergezova Kengaime për këtë teme qysh kur e hapi.

Të ua them te drejtën, metevertet shpesh here befasohem me mënyrën se si komunikojne disa anetare këtu.

Ky forum është një vendtakim i njerëzve te cilët dallohen nga njeri-tjetri për nga shumë aspekte.
Disa janë rit ne rrethana te varfura, te tjerët kanë gezuar kushte me te mira ekonomike, disa janë te shkolluar ose rrjedhin nga një familje intelektualesh, te tjerët jo, disa jetojne ne trojet shqiptare dhe janë te ballafaquara çdo ditë me probleme krejtësisht te panjohura për ata tjerët te cilët janë te shperndare anë e mbane botës. Disa nga ne janë besimtare, te tjerët ateista, disa ndjekin ndonjë fryme politike ndërsa te tjerëve nuk ju intereson dhe as lodhin vehten me diçka te tillë...

Cdonjeri nga këta, me vetite e tyre pozitive po edhe ata negative, është i veçantë ne natyren e tij/saj.

A aq rëndë është ta akceptojme mendimin dhe këndvështrimin e tjetrit pa e ofenduar, paragjykuar dhe hedhur balte mbi te, mbi mënyrën se si e sheh ai/ajo botën apo si e jeton jetën e vete?!

Ta akceptosh mendimin e tjetrit nuk don te thotë të jesh dakort me çdo gjë qe shkruan bashkebiseduesi. Ti mundesh përsëri te kundërshtosh dhe te debatosh, por duke perdor një edukate dhe një fjalor te zgjedhur. Me te ofenduarit dhe nencmuarit e bashkebiseduesit nuk tregon asgjë me tepër se sa mungesen e edukates dhe miresjelljes! Si njerëz te ritur qe jeni duhet ta dini se kjo ja ul vleren e asaj diplomes qe keni, ja ul vleren e asaj se çka dhe kush je sepse tek e fundit e humbish rrespektin tek njerzit te cilët te rrethojne.

Nëse murri për tjetrin është i zi e për mua i bardhe, skam pse ta lodh vehten ta bind dhe te ja imponoj atë se është i bardhe, unë për vehten time e ruaj bardhesine ne thellesi te shpirtit, ndërsa ai/ajo nëse nuk i pranon argumentet e mia, le të vazhdoje te jetoje ne dhomen e eret.
Cdonjeri e percepton botën ndryshe, nëse ty te duket e gabuar ajo mënyrë e perceptimit, tjetrit i duket e drejtë.

Ndoshta edhe te dytë jemi gabim dhe bota ka krejtësisht një pamje tjetër...e pse mos të mësojmë nga njeri-tjetri gjëra të reja?

Në forum ka edhe një teme tjetër, është teme e vjetër e cila është fundos dhe lënë pa pergjegje. Kur e hapi kengaime këtë teme mu kujtuar ajo teme e cila mendoj se është poashtu shumë domethenese.

Tema quhet: Si te kritikojmë tjerët pa i bërë te ndihen te ofenduar

Kjo është një pyetje te cilën duhet çdokush nga ne te ja parashtroje vehtes para se te shkruaje.

p.s.: mos harroni se për qejf jemi këtu (shumica, nëse jo gjith) e jo për ta luftuar njëri-tjetrin me inat :P

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 28-09-2007, 05:36:38
Gjithmone ja kam thene vetes dhe e perseris shpesh ketu ne forum: Nuk eshte edhe aq ajo qe thua sesa SI e thua ate! Pra, pervec fjaleve qe thua e qe duhet te kene rendesi, po aq rendesi (per te mos thene me shume) ka edhe menyra e rruga sesi thuhen keto fjale. Babai im, njehere e nje kohe ka patur nje biznes te tijin. Im ate ka qene dhe eshte gjithmone nje njeri shume i mire, i drejte dhe tolerant, shume punetor gjithashtu, i behej shume vone per biznesin e tij qe jo vetem t'i ecte atij per nga ana profesionale dhe gratifikimi personal, por edhe qe per familjen e tij te vazhdonte te nxirrte te ardhura te mira. Ai kishte vetem disa veta te punesuar, dhe te gjithe i njihte dhe i kishte miq - disa prej ketyre i kishte patur studenta madje, ato vite qe ka qene pedagog. Njeri prej tyre filloi te mos i kushtonte me rendesi punes, te ishte gjithmone me vonese, ne te vertete ai po kalonte nje kohe te rende personale, dehej shpesh, kishte probleme ne shtepi e familje, etj. Filloi pak a shume qe keto problemet e tija t'i sillte edhe ne pune. Arriti deri aty saqe ate e mbulonin gjithe koleget (dmth ja benin pune, e justifikonin - se ne shumicen e rasteve u vinte vertet shume keq), perfshire edhe tim ate ne kete grup ;). Ai edhe pse mund te ishte ne pune tere diten, bente shume pak pune. Babi e toleroi sa e toleroi per disa muaj keshtu, u mendua shume mire me dite te tera, e dsikutoi edhe me mamin, sikurse me punonjesit e tij te tjere dhe ju desh ta shkarkonte apo pushonte nga puna, packa se i vinte keq se edhe ai kishte familje dhe goje per te ushqyer. Nejse, kur e ka perjashtuar, i ka folur ne menyre aq te ngrohte, miqesore dhe tamam ne rolin e babait dhe te profesorit (meqe im ate ishte nja 15 vjet e kusur me i madh se ai), saqe ai djali ne fund te bisedes se tyre kur im ate e kishte therritur ne zyre, ja ka shtrenguar fort doren, e ka perqafuar, e ka falenderuar per aq kohe sa e mbajti babi ne pune, e ka falenderuar per eksperiencat qe fitoi nga puna sikurse nga ato qe mesoi prej babit dhe eshte ndare prej tij me fjalet dhe opinionet me te mira. Madje, im ate i tha se nese ndryshonte per mire dhe ktheheshe ne punonjesin qe kishte qene ne fillim, menjehere me kenaqesi do t'ja jepte punen perseri. Shkurt muhabeti qe te dy u ndane si miq e jo si armiq dhe sot e kesaj dite mbeten miq, edhe pse im ate e perjashtoi nga puna. Para nja dy vjetesh erdhi edhe ai ketu ne SH.B.A. (fitoi llotarine) dhe im ate e ndihmoi shume per te gjetur nje pune, per ta futur sadopak ne profesionin e tij, u be tutori i tij ne njeren ane. Kjo, sepse ata e mbajten komunikimin gjithmone me kulture dhe mire-sjellje. E tregova kete histori sepse eshte pikerisht nje shembull i menyres se komunikimit qe funksionon dhe eshte me sukses. Pra, edhe sikur lajmin me te keq t'i japesh dikujt, apo t'i besh dicka te keqe se detyrohesh jo se do (ne rastin e caktuar si perjashtimi nga puna), nese kete lajm ja thua me takt, urtesi, diplocai dhe qete-qete pa e ofenduar, share, qortuar apo gjykuar, nese vepron me shume gjakftohtesi dhe e shtron muhabetin mire e mire, do te arrish te kesh sukses me ate qe thua dhe do te jesh efektiv aq shume saqe te arrihet te mbahet mirekuptimi dhe respekti nga te dyja palet.

Aida dhe Erlehta me poshte kane shkruajtur shume mire, por me teper ne pergjithesi - me pelqyen shume shkrimet tuaja. Une kete teme e trajtova ne veten e pare pasi ne njefare menyre po ja vija gishtin kokes dhe po flisja per menyren e komunikimit si kam vepruar dhe si veproj une. E verteta eshte qe jemi te gjithe qenie njerezore dhe si te tille duhet ta respektojme njer-tjetrin ne rradhe te pare. Nga njera ane, jo dy prej nesh jane gatuar, formuar, pjekur, rritur apo matur njesoj. Ne te gjithe vijme jo vetem nga qytete, rrethe, e krahina te ndryshme te Shqiperise por edhe nga shtete te ndryshme si Shqiperia, Kosova apo Iliriada, Mali i Zi, madje edhe Serbia apo Jugosllavia. Dhe shumica prej nesh shkruajme nga vende te ndryshme. Jemi shperndare neper bote dhe per faktin edhe qe ndodhemi ne vende te ndryshme te botes, keto vite qe kemi ketu, jemi mesuar, rritur dhe pjekur ca edhe me gjerat e ketushme, ambientin dhe njerezit qe na rrethojne. Ajo cka eshte e normes dhe e pranueshme per mua, s'mund te jete per ty dhe e anasjellta. S'ka asnje te keqe ketu. Prandaj qendron bukuria: tek larmia e njerezve, imagjino po te ishim te gjithe njesoj dhe identike si dy pika uji, jeta do te ishte shume e merzitshme, dialogjet dhe bisedat gjithashtu, s'do te kishte shume vend per debate, e jo me per kundershtime, apo jo?!

Per ta mbyllur dua te them nje fjale qe une e ndjek shume ne jete dhe qe mundohem ta zbatoj sepse me duket e drejte: Sillu me te gjithe njerezit ashtu sic do qe te sillen ata me ty.
Mos harroni qe ne shumicen e rasteve, ato qe japim edhe do te marrim per cdo gje, perfshire edhe komunikimin. Te behesh harbut, i keq dhe shares e ofendues, te sillesh narcist dhe i parespektueshem nuk i sherben askujt, perkrundrazi demton karakterin tend si njeri si edhe njollos sadopak namin tend te mire qe mund te kesh, sikurse dhe lendon e acaron te tjeret. "Mat 7 here dhe pri 1 here", ka thene populli yne i mencur. ;)

 :perqafim

 • Postime: 1209
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 28-09-2007, 12:29:56
Kultura e komunikimit?!!!!!
ne radhe te pare nuk hedh poshte asnje mendim te paraqitur nga ju.....por......

deshiroja te vija ne dukje disa aspekte, qe kane te bejne me komunikimin VIRTUAL.....
ne radhe te pare "bota virtuale" e internetit ka bere te mundur nje "demokraci" te papare ne fushen e komunikimit, dmth  te gjithe jane te lire(gati ne maximum) te shprehin mendimin e tyre, nga ana tjeter po del ne pah nje dukuri e ashtequajtur: "barbarizim i gjuhes"(ne internet) dhe rrjedhimisht, komunikimit....kjo per  arsye te mungeses se nje "personaliteti viziv" dhe nje mori "nivelesh" kulturore, itelektuale, fetare etj etj....ky aspekti i fundit ne vetvehte nuk perben problem, nqs do te niseshim nga fakti i pranimit te "provave empirike" ne komunikim.....ketu hyn ne loje dhe i ashtequajturi "personalitet virtual" qe ne shumicen e rasteve(shpresoj ne pakicen e rasteve ne ZERIYT) eshte ne kontradite me "personalitetin e vertete" ose e thene me mire, me boten "natyrale" qe e rrethon.......

personalisht ne shume tema kam vene re nje retorike te theksuar, per mendimin tim, kjo, mungese e "kontaktit viziv" dhe mosnjohje e nje te "shkuare" te secilit prej nesh.....

prandaj rrjedh pyetja: sa te gatshem jemi ne(ne, ne pergjithsi) per te perballuar nje "bote" te tille??????
per mendimin tim, shume pak......

kjo nuk do te thote se nje dite nuk do tja"marrim" doren....
deri atehere, KULTURA E KOMUNIKIMT do te jete nje koncept i brishte.....sidoqof te edhe une jam i mendimit se: sharje e ofendime mun te shmangen, te pakten ne shumicen e rasteve...

ju pershendes te gjithve...... :perqafim • Postime: 1443
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 28-09-2007, 13:40:50

ne radhe të parë "bota virtuale" e internetit ka bërë te mundur një "demokraci" te papare ne fushën e komunikimit, d.m.th. 
Pajtohem me ty. Me te vërtetë është ashtu sepse komunikimi virtual e bën te pamundur njohjen reale të atij/asaj me te cilin/cilën komunikon, ne aspektin e komunikimit viziv! Por unë ne këtë aspekt jam shumë reale, si ne komunikimin viziv edhe virtual, nuk dalloj ne asnjë aspekt nga ajo qe e them duke shkruar këtu dhe nga ajo qe e them nëse me vie rasti te kem komunikim real, po mendoj kontakt viziv!
Përshëndetje te gjithëve, sidomos kengaime, për temën e hapur, shumë teme e qëlluar, pastaj për Elegancen e dashur, e cila si gjithnjë shkruan shumë mirë dhe sjell fakte qe nuk mund te hidhen poshtë aq lehtë, pastaj Erlehta dhe Aida me mendimet e shprehura shumë qartë dhe realisht ;)!
Jam plotësisht e mendimit me ato qe janë shprehur nga secili prej jush ;)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 28-09-2007, 13:41:36


Ta jap pra mendimin tim dhe ndoshta bashkangjitet edhe dikush pas meje.

Kritika nga këndvështrimi im është lloj konsulltimi.
Para se te fillojme me kritiken duhet ta kontrollojmë motivin se pse e kritikojmë dikend.
Duhet te bëjmë kritika konstruktive qe ta ndihmojme bashkbiseduesin dhe jo ne te ndihemi me mirë.
Fjalët duhet te jenë te zgjedhura mos e lendojme personin prandaj do të ishte mirë te mendohemi paraprakisht dhe ti formulojme mendimet me kujdes qe mos lindin keqkuptime.
Toni me te cilin flasim mos jetë gjykues dhe nencmues. Askush nuk është perfekt e këtë duhet ta akceptojme.
Ta zgjedhim kohën e duhur, d.m.th. jo ne gjendje kur jemi nervoz dhe tepër te nxehur.
Ndodh gjatë zemerimit njeriu mos e kontrolloje gojen siç duhet dhe e lendon bashkbiseduesin.
Gjatë komunikimit te tregojme mirkuptim dhe te lemë rend te shprehet edhe tjetri dhe jo te nderhym pa rend.
Duhet ta ndegjojme spjegimin e bashkbiseduesit me vëmendje, ta akceptojme mendimin e tij edhe nëse nuk i përshtatet kendveshtrimit tonë (ne shenj respekti dhe miresjellje!)
Ta dimë kufirin kur duhet te ndalemi sepse debatat pafund nuk na çojnë askund.
Unë personalisht kur e shoh se diskutimi nuk me çon aty ku duhet, e le me aq dhe shoh pas ca kohësh gjej momentin adekuat dhe provoj përsëri.

Mos harroj ta ceki se po aq e rëndësishme sa dhënia e kritikes është edhe pranimi i saj nga tjerët.
Ti pranojmë gabimet, te shpjegojme nëse ka ndonjë keqkuptim, ti mirëpresim vlerësimet dhe sugjerimet e tjerëve, te pyesim për këshilla si mund te permirsojme diçka dhe në fund mos harrojmë ti falemenderohemi personit i cili na keshillon. E shoh gabim kur gjatë bisedës njerzit e rrotullojne muhabetin dhe në vend qe ti pranojnë sugjerimet dhe kritikat e dikujt, e kritikojnë personin gjatë kësaj kohe me moton: "Mbrojtja me e mirë është sulmi!"

Ky eshte nje postim i Aides ne temen http://www.zeriyt.com/psikologji-sociologji/si-te-kritikojme-te-tjeret-pa-i-bere-te-ndihen-te-ofenduar-t11574.0.html

Mua me pelqeu, andaj dhe e vendosa edhe ketu.

#10 ne: 28-09-2007, 17:40:21
Me thene te drejten jam dakort me ju te gjithe, po ama, komunikimi eshte gjithnje nen trysnine e ndjenjave, emocioneve.Nje ndodhi e mire me zgjon ndejesi te mira e si rrjedhoje aktivizon fjalorin e mire. Nje ndodhi e keqe e perlyen momentin apo diten me boje te zeze dhe fjala e mire sikur struket diku ne nje humnere te erret e s´e gjen rrugen deri tek goja jone...
Kur nje makine mua desh me shtyp, dua s´dua me del nje sharje nga goja per shoferin-thjesht si shembull ky, pasi tema eshte per kulturen e komunikimit ne pergjithesi.
Persa i perket kultures se komunikimit virtual ne vecanti, edhe pse ndoshta kemi kohe derisa t´u pergjigjemi replikave te bashkebiseduesve, them se te njejtet faktore komunikimi ndikojne. E them kete gje me bindje te plote, te pakten persa i perket personit tim. Jam shume e sinqerte vete ketu ne boten virtuale dhe shmang vetem permendien e disa fakteve te cilat as nje bashkebiseduesi "normal" s´do t´ja thoja pa e njohur mire...Llogjike kjo. E pra derisa cdo ndjenje qe perjetoj ketu eshte e vertete, edhe kominikimi im i tille ngelet...Mire, keq, apo ndonjehere edhe ka per te lene per te deshiruar.
Kur debatoj, s´mendoj gjate ne se eshte mire ta them kete apo ate, ndonese rralle ofendoj.

Si ide, nje kulture e kultivuar komunikimi te kulturuar, me takt, eshte ajo idelja dhe per ate synoj edhe une.
Si realitet them se eshte nje beteje pa fund ndermjet vetvetes, mjedisit qe na rrethon, asaj qe dime se duhet te bejme e asaj te cilen ne fund te fundit mundemi te arrijme.

Para partizane!!!!!! Urrraaaaaaaaaaaaaaa aaaa!!!!!!
;-)))

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 28-09-2007, 17:47:00
Me pelqyen shume pergjigjet Chekevara dhe Kengaime. Jam dakort me ty Kenga kur shkruan per kriticizmin konstruktiv. Ky eshte shume efektiv ne jeten reale, sigurisht edhe ne ate virtuale. Ne duhet t'u japim shanse atyre qe bisedojne e diskutojne me ne, ne te njejten teme. Sic kemi ne mendimin tone, kane edhe ata te tyrin. Njeriu eshte i mbushur me kendveshtrime dhe prizme te ndryshme mendimesh dhe kjo eshte gje e mire, sepse do te merziteshim nese do te lexonim te njejtat gjera nga gjithkush. Ti Kenga ne fund kishe permendur edhe nje fjali: "Mbrojtja me e mire eshte sulmi." Ne teori ne mund te mendojme qe dicka e tille eshte gjithnje negative, se do coje ne konflikte, keqkuptime apo mos-pajtime mendimesh, por ne praktike, shume prej nesh e bejme dhe nese praktikohet ashtu sic duhet, s'eshte gje e keqe. Te themi ate qe eshte qe si njerez mekanizmat e mbrojtjes i kemi hasur dhe i kemi mesuar ca nga ca qe kur kemi foshnja. Si adulte i dime dhe dime t'i perdorim shume mire, ato. Ndonjehere - jo per keq - mekanizmi i mbrojtjes nuk eshte edhe aq negativ apo qe kerkon te vere poshte bashke-biseduesin. Nese dime si dhe kur te mbrohemi pa ofenduar te tjeret, dhe pa u mburrur shume njekohesisht, nuk shikoj ndonje te keqe nese mbrojme nje mendim tonin sidomos nese kemi te drejte. Gjithmone ky eshte vetem mendimi im, nse mendoni ndryshe s'ka gajle. ;)

Jam dakort qe edhe dhenia sikurse marrja e kritikes eshte shume e rendesishme. Eshte kollaj te gjykosh nje mendim apo te qortosh nje person, por s'eshte edhe aq e lehte ta presesh nje gjykim apo nje mendim te tjetrit qe mund te mos te te vije aq mire kur e lexon apo degjon, sepse bie ne kundershtim me parimet apo besimet, me bindjet apo mendimet e tua. Temen dhe postimin e Aides ne lidhje me kritikimin e qortimin pozitiv, pa ofenduar apo lenduar, nuk e kam lexuar akoma, por do ta lexoj. ;)

Edhe dicka: jo te gjithe kane te njejten llogjike dhe arsyetim kur bisedojne dhe kur komunikojne - kete duhet ta kemi gjithmone parasysh. Ne raste te tilla duhet hapur rruge dhe mire eshte ta mbyllesh (ti qe je me llogjike) nje bisede me pare, jo per te thene fjalen e fundit, por per te mos arritur ta ulesh ate qe ka me pak llogjike. Superioriteti eshte gjithmone negativ, po keshtu edhe imponimi i mendimit tend tek tjetri.

Edhe njehere SHUME URIME per temen. Eshte shume e rendesishme te diskutojme pikerisht per kete: Kulturen e Komunikimit pasi komunikimi eshte dicka e perditshme si ne Boten Reale, edhe ne ate Virtuale.


 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 28-09-2007, 18:34:50
Elegance, postimin e Aides e kam vendose ne teme, eshte mu ky postim ku ti mendon se eshte mendimi im, por mbase jam shprehe keq e duket si te jane te mijat. Ne fund te postimit kam tregu qe ato jane fjale te Aides dhe kam vene adresen nga ku i kam marre ato.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 28-09-2007, 19:28:40
Elegance, postimin e Aides e kam vendose ne teme, është mu ky postim ku ti mendon se është mendimi im, por mbase jam shprehe keq e duket si te janë te mijat. Ne fund te postimit kam tregu qe ato janë fjale te Aides dhe kam vënë adresen nga ku i kam marrë ato.

OK, une kujtova se ai ishte mendimi jot, postimi jot, e lexova dy here dhe ate kam komentuar. Atehere, paskam lexuar vertet postimin e Aides dhe e perseris qe ME PELQEU. Temes per kritikat do t'i hedh nje sy e ta lexoj te gjithen, kur te kem kohe.

:perqafim te dyja: Kenga & Aida.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 28-09-2007, 21:59:58
Do te shkruaj tash vetëm në lidhje me postimin e chekevaras se me la përshtypje postimi i tij. Ke përmend ca gjëra mëse te vërteta. Unë personalisht i kushtoj shumë rëndësi anonimitetit, ata qe me njohin e rrespektojne këtë gjë. Ka pak njerëz qe me njohin pakëz me mirë se kush jam, ku jetoj, nga jam me orrigjine dhe me çka merrem etj etj, ndërsa ne jetën reale nuk njoh askënd nga bota virtuale. Këtë rregull ia kam venduar vehtes para se ta shkel këtë virtualen sepse privatesia për mua është shumë e rëndësishme. Jemi shqiptar, pastaj kam familje (e martuar me fëmijë) etj, dhe nuk dua te lindin probleme dhe keqkuptime.
(Ku ta dish zemërohet ndonjë rob me mua dhe me bën atentat se ja editoj ose fshi shkrimet LOL shaka pak:))
Ndoshta vjen dita dhe njoh edhe dikend live... shohim jeta e gjatë është dhe befasira natyrisht ndodhin...
Por, këtë "anonimitet" qe gezoj unë, nuk e keqperdor duke i shpraz mllefet e mia te jetës reale ne këtë virtuale. Të keqperdor "Demokracine" vetëm e vetëm se te tjerët nuk kanë një imazh viziv për mua, me duket paksa e ulet! Unë si individ ndjeki një etike dhe kam vlera te mbrendshme te cileve duhet te ju qëndroj besnike, qofsha anonime apo edhe jo për te tjerët. Këtu shkruaj dhe shpalosi një pjesë te ideve, botekuptimit dhe kendveshtrimit tim, e ndaj me te tjerë dhe mesoj edhe gjëra të reja. Sidoqoftë çdokush e percepton, perdor madje edhe e keqperdor "lirine dhe demokracine e botës virtuale" ndryshe.


Shqiptari ne përgjithësi (natyrisht ka edhe perjashtime) nuk e di se çka është rrespekti i fjalës dhe mendimit. Shqiptari di te ofendoje, te kapet fjale për fjale dhe e ka tepër vështirë te hape rrugë, tregoje tolerance dhe mirekuptim. Ne si shqiptar e kemi agresivitetin ne gjak, nuk pranojmë lehtë këndvështrimin e tjetrit apo keshillat.
S'na ka hyrë akoma "demokracia" ne gjak.

 Shpesh here ka ndodh qe pas një postimi vjen menjehere pergjegjja qe s'ka aspak te beje me temën po thjeshtë sulm personal ndaj mendimi i postuesit paraprak. A aq rëndë është te rish dhe mos pergjegjesh ne mënyrë impulsive? Si do të ishte sikur te 'heshtish' një here?
Disa nga ne aq marrin ters dhe inat me tjerët duke harruar qe bota është plot me ngjyra. Imagjinoni sikur te shihnim veç një ngjyrë! Sa botë monotone dhe e merzitshme do të ishte. Cdokush mund te këtë ngjyren e vet te parapelqyer, ama nuk mund te pretendoje se kjo është -ngjyra absolute- e të mos këtë rrespekt për shijen e te tjerëve.
Sinqerisht te vjen zor te hapesh temat e forumeve shqiptare ndonjëherë!
Ne emër te 'lirisë se fjalës' bëjmë striptizem vlerash! Është tmerr qe "te te mesohen veshet" (ne këtë rast sytë gjatë leximit) me vulgaren dhe ofendimet. Vulgarja, ofendimet dhe nënçmimet duhet gjithmonë te na e vrasin veshin/syrin sepse përndryshe jemi banalizuar edhe ne si qenie!

Forumi duhet te konsiderohet si "kopeshti" dhe jo "WC-ja" e shtepise. Duhet mos harrojmë se gjithçka qe shkruhet dhe shprehet këtu ndiqet nga njerëz anë e mbarë botës. Si puna e mikut qe te vjen ne shtepi e ta gjen shtepine e shenderruar ne "WC" dhe jo ne "kopesht"!
A ne atë nivel paskemi ardhur sa qe nuk skuqemi aspak kur shkruajmë?


p.s.:Kënga, flm qe sjelle postimin tim, e kam shkruar vitin e kaluar, isha e frymezuar nga grindjet e disa anëtarëve...lol
Pasi editova dhe fshiva një thes me postime përplotë ofendime, gjeta këtë teme gjatë shfletimit e cila kishte mbet pa pergjegje ashtu qe postova mendimin tim aty.

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#15 ne: 29-09-2007, 01:59:22
tju lexosh içik kshu si shpejt e shpejt... më dukeni shumë të vrarë nga jeta,

njerëz jemi por dhe gabojm... un t'paktën ktë përshtypje kam krijuar.

si ësht e mundur që mund të ofendohesh me shkrime ket gjo un se kam kuptuar e as që tentoj ta kuptoj

në radh të parë, msohuni të dini të argëtoheni se fundja për i dorë muhabet jan forumet e jo për të shit pordhë e për ti dhon men të tjerëve,

jan të tjera problemet... sigurisht që jo në virtualitet por në realitet... apo për ju sbon diferenc...?

habitem sinqerisht kur lexoj shkrime shum të sforcuara... kush e kush do dali më me kulturë, e bukur, e edukuar apo budalliqe të tjera

nejse,

p.s. rëndsi ka t'mos i veni shum rëndsi diskutimeve virtuale, p.sh. më del fjala shurrse me 1 antare, është mungesë edukate për atë që sdo t'më përgjigjet e jo për mua që ja hodha atë llaf.

se fundja fare shurrsa jemi të gjith...

kur  mendoni se ofendoheni në virtualitet... me ju thon dikush në realitet ik mi budallaçkë mesiguri do varni veten.

e p.ss. ajt me t'mira...

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 29-09-2007, 05:32:59
Notorious: e lexova postimin dhe me pelqeu kendveshtrimi yt, sepse ke te drejte: virtualiteti me realitetin ndryshojne shume dhe s'duhet te behemi vrer se dikush ketu ofendon. Ke ze meraku!? Mendoj se shumica prej nesh JEMI ME TE FORTE sesa kaq! Une s'mendoj se shumica jone ofendohen qofshin edhe sikur fjalet kundrejt tij/saj te kene qene lenduese apo ofenduese, por thjesht po themi qe ofendimet jane ekzistuese dhe ka menyra per tu menjanuar. Kaq. Ca njerez lendohen me kollaj sepse jane me sensitive, dhe ca te tjere (si puna jote) s'e cajne koken hic dhe mire bejne se fundja 1) ky eshte vetem nje forum (dreqi ta haje); 2) s'ja vlen te merzitesh kot se koti, edhe sikur te kesh te drejte; 3) vijme ketu edhe per te mesuar ndonje te re, por sidomos per tu argetuar e per te kaluar kohen e lire disi; dhe 4) jeta eshte shume e shkurter per t'i lene qofte edhe fjalet me te fundit e me mbeturina te na e prishin terezine apo t'i lejme tamam te na shqetesojne e te ndjehemi te ofenduar.P.S. Notorious, cne qe ke folur vetem per gjinine femerore ti ketu?! Ka edhe djem qe lendohen e ofendohen. :D LOL

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 29-09-2007, 16:58:20
Personalisht nuk i ve rendesi dallimit midis reales e virtuales ne aspektin e komunikimit. Nuk me pelqen te ndryshoj. Ec mo se ne bote virtuale jemi, ec aty plako se nuk na njeh kush. Kete une e quaje totalisht negative  dhe pse per dike tjeter mund te jete vertet argetim.
Per ceshtjen e ofendimeve.
Sic u tha edhe me siper nje pjese  nuk i bejne pershtypje, as e vene ujin ne zjarr, ne ate krah qe flene ne ate krahe ngrihen, disa te tjere vertete preken  por ceshtja shtrohet Cfare beme? U shame apo diskutuam???? Ja vlen me te maresh pjese ne diskutime te tilla ku ne cdo dy postime do lexosh fyerje????  Apo si ta kesh qejfin??!!

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#18 ne: 29-09-2007, 17:39:51
e supozojm që ësht ty t'prit burri me bo sex te dhoma e gjumit...

e un të fus tashi një t'shar nga mami... ti çar do bosh...?

e kom llafin... me komët n'ajër, do t'rri menia te un që t'shajta apo do i bosh yzmet burrit mirë e mirë.

 

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 29-09-2007, 17:49:22
e supozojm që ësht ty t'prit burri me bo seks te dhoma e gjumit...

e un të fus tashi një t'shar nga mami... ti çar do bosh...?

e kam llafin... me kamët n'ajër, do t'rri menia te un që t'shajta apo do i bosh yzmet burrit mirë e mirë.

 

E kuptoj se ku do te dalesh me pyetjen qe ke bere dhe ideja ku do te dalesh eshte tamam. S'e di per ke e ke bere pyetjen po hajt se po te pergjigjem une: une s'do e vija fare ujin ne zjarr per sharjen - ke ze meraku! Do ja beja yzmetin burrit qe cke me te!

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#20 ne: 29-09-2007, 18:08:44
ti n'fakt burrit ja bo yzmetin dhe ty pas dashnorin ty t'thy xhomat e shpis... si qeflije që je, t'paktën ktë përshtypje kam.

p.s. i tejkalon kërkesat ai mi...?

 

#21 ne: 29-09-2007, 19:48:33
Boah! Elegance per Zotin, pse i kthen pergjigje?!

Si do te ja beja tani po te isha ndonje filozofe greke? Po mendohem.Ja me ra dicka ndermend tani:

"Pyes veten, pse te shkrova, duke qene se kam mundesi te merrem me tjeter gje?"-me duket se keshtu do ta kisha formuluar "pergjigjen" time...

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 11-02-2020, 16:09:22
Per momentin eshte perfekt por kjo ndoshta se nuk ka aq shume anetare aktive😋

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 11-02-2020, 16:39:34
Nga hapësja e temës e shoh se flitet për komunikimin verbal (në rast konkret të shkruar). Pra duhet të jetë i dyanshëm dhe ka rëndësi të madhe të lexohet fjalia deri në fund, se po qe se kapesh për fjalë në mes, tema/qëllimi merr krejt kahje tjetër.


Per momentin eshte perfekt por kjo ndoshta se nuk ka aq shume anetare aktive😋


Pajtohem deri diku, sepse ndonjëherë mjafton vetëm një person i gabuar për monolog të çmendur  ;) 

Temat e fundit