Kur dikush ka nevoje per ndihme - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kur dikush ka nevoje per ndihme

Kur dikush ka nevoje per ndihme

· 18 · 1041

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

ne: 31-01-2012, 15:45:08
Pershendetje te gjithve


do doja te dija nga ju, ne rast se hasni dike qe ka nevoje per ju shpirterisht e moralisht dhe eshte njeri shume i dashur,cila eshte menyra ne cilen i perconi se duhet te luftoj per jeten dhe veten? do doja te dija disa mendime te sinqerta .

aktualisht ndodhem ne nje situate kur sado qe mundohem ti them keto duket sikur personi perballe ka vendosur nje mur dhe nuk mund te komunikoj me ne......mbase ju mund te me jepni nje ide sesi ta kapercej ate mur dhe tia them ato fjale ne menyre qe te degjohen....
« Editimi i fundit: 25-02-2012, 23:19:10 nga M A X »

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 31-01-2012, 17:27:35
tushe mos i bej moral as e bezdiseshme.Beje te kuptoje sesa njerez do ndiheshin keq po mos ishte me dhe per ta duhet te luftoje jo per veten.
Ika tani se kam premtu qe sdo shkruj me ne forum prej teje hyra.te puc fort

 • Postime: 1012
 • Karma: +24/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 31-01-2012, 18:24:13
Para se te jap nje mendim racional doja te dija Nqs ky person te ka kerkuar ndihme??

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 31-01-2012, 21:45:31
nuk ka nevoje te ma kerkoj...une duhet tia jap. Marredhenia eshte shume e ngushte,teper intime

shej kujt ia ke premtuar dicka te tille?

 • Postime: 4836
 • Karma: +4/-1
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-02-2012, 20:45:19
futi nje shpulle qe te vij ne vete si fillim,pastaj jepi nje aspirin me nje gote uje dhe pastaj foli per situaten ne ballkan.. :)

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-02-2012, 23:21:20
Pak nga pak duke i rene rrotull. Ne mes te nje muhabeti cfaredo fut dhe nga nje pyke nga ato qe deshiron te thuash ti ne te vertete. Keto sa per te care murin, pastaj ia fillon vence.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 25-02-2012, 23:23:10
Ose me te shara dhe agresivitet, duke i perplasur realitetin surratit?

 • Postime: 3780
 • Karma: +319/-212
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 26-02-2012, 00:35:54
Pak nga pak duke i rene rrotull. Ne mes te nje muhabeti cfaredo fut dhe nga nje pyke nga ato qe deshiron te thuash ti ne te vertete. Keto sa per te care murin, pastaj ia fillon vence.


Jam dakort me kte mendim duke shtuar edhe "agresivitetin" ne te folur, por ama pa te shara. Ndoshta nje ton potent qe shpreh siguri do ishte me bindese dhe reflektuese.

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 26-02-2012, 09:19:56

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 26-02-2012, 20:48:40
futi nje shpulle qe te vij ne vete si fillim,pastaj jepi nje aspirin me nje gote uje dhe pastaj foli per situaten ne ballkan.. :)

jam dakort me shokun parafoles

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#10 ne: 28-02-2012, 15:09:14
ma paskeni dhi temen....stalono a gjalle qeke mer burre LOL

 • Postime: 4836
 • Karma: +4/-1
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 08-04-2012, 23:18:56
pse moj ta prishem temen ty? nuk po te pelqejn komentet tona?

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#12 ne: 08-04-2012, 23:40:15
ncuq

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 10-04-2012, 18:44:16
E dashura Mishel!
Gjithësesi bëhet fjalë për komunikimin si term. Unë do të propozoja të fillosh me komunikimin non-verbal dhe të jesh dëgjuese e mirë. Gati gjithmonë trupi dhe mimika thonë shumë më shumë se fjalët. Strategjia jote duhet bazuar në vënie kontakti dhe fitim të besimit. Bëji me dije personit në fjalë se ty je dhe do të jesh gjithmonë aty(për të). Kështu që personi në fjalë do të stimulohet për vetërefleksion mbi situatën e tij/saj. Në këtë mënyrë ti do të jesh katalizatori i procesit konstruktiv.

Janë katër pika vijuese të pashmangshme:
1. Empatia-vë në pah ndëgjimin reflektiv.
2. Diskrepansa- rëndësia e ndryshimit.
3. Kundërshtimi-jo të kundërshtosh personin në fjalë por të kundërshtoni bashkë duke respektuar autonominë e tij/saj.
4. Mbështet kërkesat e personit dhe labilitetin për të realizuar ato.

Pas këtyre qu u thanë më lartë, mund të fillojnë diskutimet, dialogu i një apo dyanshëm, mbështetjet, sharjet. etj,...

Shpresoj të të kem ndihmuar sado pak, sepse këto teori i përdor unë vetë në shumë raste.... :perqafim

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#14 ne: 10-04-2012, 19:14:42
jo shpirt tashme sme ndihmon askush....flm gjithsesi

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 10-04-2012, 19:40:12
jo shpirt tashme sme ndihmon askush....flm gjithsesi

te kam shume xhan

 • Postime: 566
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 30-01-2013, 18:34:46
Duhet ta ndihmosh mishel, kuptohet cdo gje ka nje kufi s'mund te mbyllim syte.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#17 ne: 30-01-2013, 23:27:06
Po shoku do e ndihmoj nje dite kur ta takoj serisht...heret a vone se di

Temat e fundit