MASHKULL apo FEMER - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

MASHKULL apo FEMER

MASHKULL apo FEMER

· 42 · 7861

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

ne: 20-09-2007, 19:48:37
një dilem i madh në jetën time !!

Përshëndetje, jam një mashkull i kam 19 vjet, dhe qe 10 vjet rregullisht e mendoj veten si femër! Nuk mendoj qe jam homosexual se nuk i dashuroj meshkujt (i dashuroj femrat) por nuk e kuptoj pse kam dëshir të jem femër ?? qe shum vite në dhomën time vishem me rroba të femrav (funda, miniqa, fustane...) me pëlqen shum shum shum, nuk e kuptoj pse, unë kaloj me një femër qe e dua shum por dëshiroj të jem femër ? këtë sekret nuk e din askush veç All-llahu, edhe tash ju qe e lexoni, veç me pëlqen të vishem si femër, para disa muajve i kam blerë në kosovë 2 parë dimija qe i mbaj msheftas, dhe rregullisht i veshi kur te mbyllem në dhomën time, nuk di çka të mendoj për të ardhmën time, mendoj qe muj me gjet një mashkell qe i dashuron meshkujt (homosexual) dhe të më merr mua ........ kështu qe e kisha bërë dëshirën time me u vesh si femër (para familjes së tij isha paraqit si femër) dhe për atë pra mashkell, kështu qe AJI ndoshta nuk ka qejf të tjerët me kuptu se është homosexual dhe ishte mir për mua qe isha dok si femër sipas deshires time .,,,,,,,,,,, a mundesni mem ndihmu naj kush  ju luteeeeeeeeemmmmmmm !!!!!!!!!!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 20-09-2007, 19:57:36
E lexova kete postim, e ke hapur ne disa kategori apo nen-forume me duket. Une mendoj qe perket me mire ketu tek BISEDAT SHOQERORE.

Ajo qe mendoj une eshte qe ti je shume "in touch" dmth je shume afer me anen tende femerore. Tek cdo femer ekziston pak maskilinitet dhe e anasjellta tek cdo mashkull, ekziston pak fenimilitet. Tek ty, feminiliteti eshte shume i theksuar, prandaj edhe te pelqejne rrobat e femrave, te pelqen te vishesh e ndoshta edhe te sillesh si femrat. Mua nuk me duket gje e cuditshme kjo pasi te gjithe njerezit jane ndryshe dhe as dy njerez s'jane njesoj. Por te isha ne vendin tend, do e bisedoja kete gje me nje person te afert shume, me mua. Sic po e shikoj, dhe nga insistimi yt me hapjen e kesaj teme disa here, per ty kjo gje qenka vertet nje dileme e madhe. Une shume nuk te kuptoj se s'kam qene ndonjehere ne kepucet e tua. Kam lindur femer dhe jam shume e lumtur me kete gje.

Pra keshilla ime e pare do te ishte qe ti te bisedoje me nje njeri tendin te afert. Ky do ishte hapi i pare. Gjithashtu kam nja dy pyetje per ty: pervec veshjes se vajzave, te pelqen te vesh tualet, te hedhesh parfum femrash, te besh thonjte me manikyr?! Gjithashtu te pelqejne takat, po te dalesh shopping?! Nese me pergjigjesh per keto pyetje, do kem mundesi te te ndihmoj me shume ndoshta.

Nderkohe te uroj gjithe te mirat dhe me vjen vertet keq per gjendjen te cilen ndjehesh, per kete dileme te madhe qe po te brengos. ;)

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 20-09-2007, 20:04:30
Nuk është dileme e madhe, jo!

Ne këtë jetë, gjërat janë ashtu siç janë,e jo ashtu si i duam ne. Je një mashkull, do apo nuk do ti ky është realiteti,  realitet te cilin  ti duhet ta pranosh e nga ana tjetër, duhet  mposhtesh ato dëshira te tepruara femerore. Deshirat e njeriut janë te panumeruara, por njeriu duhet te ruhet nga dëshirat e tepruara, këtë gjë duhet ta besh dhe ti.
Kenaqu për atë qe je, respekto vetveten.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 20-09-2007, 20:09:28
Erlehta  :perqafim ne rradhe te pare: une e respektoj shume mendimin tend GJITHMONE dhe e ke mire per keshillen qe i ke dhene Altinit ne fund qe ta respektoje e ta pranoje vetveten. Por nuk jam dakort kur thua qe s'eshte ndonje dileme e madhe. Ty edhe mua mund te mos na duket ashtu e pse te na duket ne fakt. Une jam shume e lumtur keshtu si kam lindur, e kam pranuar dhe mirepritur kete fakt. Jam e bindur edhe per ty keshtu zemer, por jo te gjithe mendojne e veprojne si ty edhe mua, Erlehta. Per kete djalin Altinin qenka vertet dicka e veshtire dhe nje brenge e madhe e derrmuese, se perndryshe s'do na qante kete hallin e tij kaq te madh ketu ne forum, e ka hapur si teme disa here biles.

Tani nje pyetje tjeter kam une per kete Altinin se e vura re edhe nga nicku i tij. Ti Altin ke lindur me kete emer por i therret vetes Tina ngaqe te pelqen te jesh femer, keshtu?!

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 20-09-2007, 20:18:39
Sigurisht e dashur qe eshte mendimi im kur shprehem "Nuk eshte dileme e madhe", por nga ana tjeter edhe per Altinin,  mendoj dhe besoj  eshte me mire te shprehesh keshtu,,,sesa ti thuash "Te veshtire e paske o cun"

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 20-09-2007, 20:22:35
Sigurisht e dashur qe është mendimi im kur shprehem "Nuk është dileme e madhe", por nga ana tjetër edhe për Altinin,  mendoj dhe besoj  është me mirë te shprehesh kështu,,,sesa ti thuash "Të vështirë e paske o çun"Por e vertete eshte qe jeta eshte e mbushur me veshtiresi moj Erlehta shpirt dhe me thene te drejten mua me duket qe per Altinin kjo - te qenit e te sjellurit si Mashkull apo Femer (sikurse ka ngritur edhe pyetjen dhe ka titulluar temen) qenka dilema dhe veshtiresia me e madhe. Une prandaj i bera disa pyetje Altinit per ta kuptuar me mire situaten e tij. Shpresoj te na pergjigjet. :)

 • Postime: 1443
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 21-09-2007, 00:15:21
Nuk kam hasur ndonjehere ne dilema te tilla ne jeten time, por te them te drejten me shokoi ne fillim kjo teme dhe deri sa nuk i lexova postimet e meparshme nuk mund te jipja nje pergjigje te duhur!
Pajtohem me Elegancen, sepse ne kete gjendje qe je ti Altin, duhesh patjeter ta hapesh zemren me dike te afert, sepse ne jete njeriu ka nevoje t'i nxjerre jashte brengat dhe hallet sepse une mendoj se ndihet me mire dhe me lehte kur i ndane me dike te afert!
Te pakten ti ke nevoje per dike qe te te degjoj, qe te jete je lloj shpatulle perkrahese ku ti mund te mbeshtetesh dhe te qash hallet e tua!
Nuk mendoj se duhet te te brengos aq shume ideja qe ke ne koke, se parapelqen me shume te jesh femer sesa mashkull, une mund ta kuptoj kete, sepse ka te beje me hormonet e tua te cilat anojne me shume ka femerorja! Por ti duhet ta pranosh realitetin dhe ta pranosh veteveten ashtu sic je, sepse se pari nese beson ne Zot, duhet ta dish se je duke e bere nje blasfemi te madhe, sepse po e mohon ate qe ta ka falur Zoti! Ne anen tjeter, nuk je duke bere edhe kushedi se cfare mekati, sepse je qenie njerezore dhe nuk ka qenie njerezore qe nuk eshte mekatar ne nje menyre apo ne tjetren! Keshtu qe te propozoj te flasesh me veten tende njehere, pastaj te flasesh me dike te afert, te vendosesh se cfare deshiron te besh me jeten tende, qe te mos arrish ne nje pike kur ajo shkaterrohet dhe vetem ti do te vuash dhe askush tjeter!
Mireupafshim dhe te uroj fat ne jete!

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 21-09-2007, 09:13:56
përshëndetje të gjithë ! se pari ju faleminderoj për postimet tuaja i kam lexuar me vemendje.

Eleganca : flm shum per këto fjali, sa i perket pyetjeve tua ja pra pergjegjet, per parfim po kam ve disa her, për shoping (per femra) nuk guxoj se me sheh ndonje i njofshem, për emer po kam lind me emrin Altin, dhe si femer me kish perlqy Tina apo Altina...

desha tju them qe nuk guxoj te flas me askend se nuk guxoj me shpreh kete.... nuk e di se qka mun me ndodh mas anej. FALEMINDERIT TE GJITHEVE, dhe Eleganca me qef pra nese mundesh ma shum mem ndihmue. Kaloni mir

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 21-09-2007, 14:57:46
Përshëndetje edhe nga unë

E lexova me vëmendje postimin tënd të parë po edhe pergjegjet qe ti paskan shkruajtur.

Ne rradhë të parë diçka nuk kuptoj. Ti thua se nuk i dashuron meshkujt d.m.th. nuk je homoseksual, paske edhe dashnore, ndjehesh mirë me te dhe e don shumë. Por ne anën tjetër je i gatshëm te i hysh një lidhje homoseksuale vetëm e vetëm qe te prezantohesh si femër???!!!
Ma sqaro te lutem këtë pakëz me detaillisht!

Je apo nuk je homoseksual? Apo je i gatshëm të bëhesh vetëm për hire te preferencave tua te veshjes dhe ndjenjave te mbrendshme qe i ndjen?

Pastaj a mendon se mund përjetësisht ta mbani një gënjeshtër te tillë te fshehur? Të gjejsh një partner (mashkull) te bashkejetosh me te dhe rrethi te te njohe si femër?! Pak rëndë e imagjinueshme për mua!
Një gjë qe fillon me një gënjeshtër te madhe nuk ka ardhmëri jetegjate Altin!


Për ju gocat, mirë e keni keshilluar deri diku por ju harroni diçka shumë me rëndësi!
Për nga shkrimi ky çuni me duket si me qenë me orrigjine nga Ilirida (Maqedonia) (me permirso Altin nëse jam gabim te lutem), sot ka ardh koha kemishes sate mos i besojsh e ku me ndonjë te afermi. Nëse del ne shesh ky problem i tij i cili është shumë tabu për rrethin dhe shoqërinë, mendoni pak cfar pasoja do të këtë ai, problemet te cilët do ti lindin me pas etj etj...
Nga postimi i parë mes rreshtave lexohet pasiguria dhe frika, kjo vërtetohet edhe tek postimi i dytë, d.m.th. ky akoma s'është i gatshëm me një konfrontim publik sa i përket këtij problemi.

Unë te vetmen gjë qe mundem te ta këshilloj është të kërkosh ndihmë profesionale (psikolog). Edhe atë jo ne qytetin tënd, po ne ndonjë qytet fqinj ku nuk te njeh askush qe sado kudo te ndjehesh i rehatshem dhe mos jesh ne ankth.
Keshillimore për te rinje nuk ka me sa di unë ne Maqedoni, as ndonjë institucion tjetër te ngjajshme, por psikolog besoj se ka sa të duash.

Ne fund dua te te perkujtoj diçka, meqë e permende All-llahun ne postimin tënd të parë athere d.m.th. qenke besimtar musliman. Neve feja na meson atë qe All-llahu na ka krijuar neve njerëzve te dobët dhe se me dobesine tonë anojme kah gabimet. E kemi vullnetin tonë te lirë te zgjedhim çka duami, por jo çdo gjë qe dëshirojmë për jetën tonë është çdoherë e mirë për ne. Prandaj feja jonë (edhe fetë tjera) ka ndalesa dhe lejime e cila ia siguron besimtarit një jetë te rehatshme. Sprova do të kemi derisa te vdesim, sprova te cilët na tërheqin ne rrugë te gabuara, e jona si qenie te vetme intelligjente (ne krahasim me kafshet) na mbetet te zgjedhim se cilën rrugë e ecim.
E zgjodhem rrugën e gabuar duhet ti perballojme konsekuencat. Ne aspektin fetar, homoseksualiteti shihet si mëkat dhe është ndalese, konsekuencat i ke si ne këtë jetë- problemet ne rrethin tënd te ngushtë, izolim social, streset psiqike etj, njeashtu edhe ne jetën tjetër.

A është rruga jote e drejtë apo e gabuar ajo është çështje qe len për diskutim, ti je i udhehequr nga dëshira dhe ndjenjat e mbrendshme, akoma je i ri me 19 vitet e tua. Mundohu edhe mendjen e shendosh ta vendosh ne funkcion dhe jo vetëm emocionet te te udheheqin ne këtë rast.
Ndoshta aq shumë i je koncentruar deshires tënde sa qe e harron atë esenciale, se duhet si njeri të jesh i kënaqur dhe ta duash vehten ashtu siç je i krijuar, te mesohesh te akceptosh vetveten dhe ti shohësh edhe gjërat pozitive te jetës qe ke.

Nëse e ke Kur'anin diku aty afër, te këshilloj ta shfletojsh pak. :) Nëse ke nevojë për me tepër, mos nguro të shkruash.
 

Të ndjekte e mira ne jetë!


 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 21-09-2007, 17:47:46
Të falemnderoj shum Aida, me te vertet e kam dashnoren dhe ndihem mir me te, por asht kjo "gjë" qe po me ndodh pra jam i gatshem qe ta sakrifikoj jeten me te (mos ta marri qiken ne qaf) ashtu thojm tek ne e jo nuk jam nga maqedonia por nga nje fshat ne kosovë, e sipas mendimit tim po kishem mujt me mbajt sekret kete gjë nese e gjej dikë ndonjë her për të jetuar.

mendoj qe tu pergjigja saktesisht,,,, kalofshe mir dhe falemnderit

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#10 ne: 21-09-2007, 20:00:52
Per  mendimin tim paske problem te madh ti,po cfare eshte aryeja qe i hap probleme edhe ta ,,dashures,,.Pasi qe nese e ndien veten sikur ,,femer,, nuk ka teori edhe  te ket ndonje magnetizem mese teje dhe asa?! (?)

Dhe  pse vazhdon nje lidhje kur e ndien se ajo lidhje nuk t'i permbush kerkesat e tuaja.(dhe me siguri as  kerkesat e saja nuk mund t'i permbushesh).Kshtu qe me mire jepi udhen asaj qe edhe ajo t'a gjej rrugen e vet e mos te humbet kohen  me nje ,,femer,,.Se per mendimin tim njeriu eshte me shume ai/ajo qe  e ndien veten,sesa ajo qe ne fakt duket(sikur ne rastin tend,dukesh mashkull e je femer).

Sdi cfare te  te them veq mund te them Zoti te te ndihmoje.Se  perndryshe e ke vehtire  nga  anet tona te ,,mbijetosh,, si nje mashkull.Dhe edhe me veshtire te jetosh si nje homoseksual. ;)

 • Postime: 1581
 • Karma: +8/-1

#11 ne: 21-09-2007, 20:09:17
Une shkurt do te te thoja qe: Mblidhe veten, zhduki ato mendime perverse dhe jeto si MASHKUL ashtu si te ka krijuar i madhi Zot.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 21-09-2007, 20:27:29
Unë shkurt do të te thoja qe: Mblidhe veten, zhduki ato mendime perverse dhe jeto si MASHKUL ashtu si te ka krijuar i madhi Zot.

Mendoj se ti i ke dhene cunit nje mendim shume te mire, por e dashur Sorelina, une nuk mendoj se ai eshte ne ate gjendje saqe ta arrije ta zhduke ate deshire aq gjigande qe ka per te jetuar si femer, e ndoshta per tu kthyer ne femer. Keto ne qe jemi normale dhe te kenaqur me veten dhe seksin qe jemi, mund te na duken dhe ne fakt jane mendime perverse (ke te drejte Sorelina), por une per vete s'arrij dot ta kuptoj tamam nje person si Altini qe ndjehet dhe qe vepron keshtu, ndaj edhe s'e gjykoj dot. Leqe, e kam ne natyre mos gjykoj asnjeri ne pergjithesi, se vetem Zotit i takon te na gjykoje.

#13 ne: 21-09-2007, 20:56:18
Skam shume kohe te shkruaj rreth kesaj teme por e vetmja keshille qe do ti jepja eshte te kontrollosh ndergjegjen tende sepse cdo gje vjen nga ajo..njeriu e ushtron nje here ne mendje dicka pastaj e ben

Keshtu eshte dhe ne rastin tend..une nuk te gjykoj aspak cdo kush ka zgjidhjen e vet te gjerave por shikoje thelle kete gje me vetne tende..

hapi i pare..zhduk nga dhoma jote cdo gje qe te lidh me kete ves(nese mund ta quash keshtu) dhe mundohu te luash rolin e nje burri ama burri ne lidhjen tende duke iu kushtuar me shume ndenjave qe ka e dashura jote..pra te perqendrohesh ne lidhje..sepse veten e meson me kete ide..sot i vesh neser mund te ndodh qe te eci me tej kjo gje.

Respekte Capi !

 • Postime: 1581
 • Karma: +8/-1

#14 ne: 21-09-2007, 20:59:31
Gjithashtu dhe mendimi im i mesiperm nuk shpreh gjykim ndaj Altinit apo Tines. Ama te gjithe kemi te drejte te japim mendime, qofshin pro apo kunder deshires se Altinit, qe une nuk do e quaja gjigante aspak ,sado qe per te mund te jete vertete e tille.
Altini te mos merzitet kur lexon mendime ndoshta dhe pak te ashpra, por jane te sinqerta. Ne fund  te fundit, je ti ai qe do vendosesh per zgjedhjet e tua.


#15 ne: 21-09-2007, 21:35:18
Me sa po lexoj, Altini ka filluar te kete ndjesi te tilla qe ne femijeri, pra derisa sot eshte 19 vjec, ai i ka pasur keto ndjenja qe femije 9 vjecar!! them se kjo eshte dicka qe shpjegon shume gjera karshi deshirave te tij seksuale. Sic e ka thene edhe Eleganca, kur je i kenaqur me seksin qe ke eshte bukur fare, po ama ai ka te tjera deshira.
Po bej disa pyetje:
Kujt i ben dem Altini ne se vishet me funde e fustane?
Perse na skandalizojne ne njerezve kaq lehte keto thyrjet e tabuve?
Perse te mos kete ai te drejten te perjetoje ndjesite e tij ashtu si i ndjen?

Altin, me vika teper keq per ate vajzen me te cilen ti je duke kaluar kohen, pasi ajo po jeton nje genjeshter.
Sa per ato qe ke shpjeguar ketu, s´me duket ndonje herezi. jam komplet e zhveshur nga paragjykime te ketilla. ti ke nje problem te madh qe vike nga nje fshat i Kosoves dhe Lefteri e kish pershkruar fort mire se sa e veshtire eshte te  jetosh atje si mashkull e jo me si homoseksual ose edhe vetem si artist travestie(qe shume shpesh s´ka te beje fare me homoseksualitetin).
une s´di se ku jeton ti. per mendimin tim ti do te mund ta njohesh vetveten vetem ne nje terren i cili te ofron lirine e mendimit e veprimit.ndoshta ti je edhe biseksual, kesaj nuk i dihet, por them se eshte e drejta jote te gjeshe vetveten.

Augustini i shenjte ka thene nje here:
Ne se ti udhehiqesh ne jete nga dashuria, mund te besh c´te duash.

Te uroj me gjithe shpirt te gjeshe vetveten, se jam ne rradhe te pare njeri, pastaj nene dhe po te kete im bir te tilla ndjesi neser pasneser, nuk do ta ndrydhja aspak, as nuk do ta gjykoja-per mua eshte e rendesishme qe ai te jete i lumtur si qenie njerezore, c´rendesi ka mashkull apo femer...

Jam e mendimit te Aides, qe ne rrethin tend familjar e shoqeror do te ishte dicka me shume rrezik te shpreheshe. Me mire te keshe durim e ta mendosh mire kete pune.

E zeme se prinderit do te te kapnin nje dite ne dhome, ashtu te veshur me fustan, c´mendon se do te ndodhte Altin? Prej c´gjeje ke frike?

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 22-09-2007, 07:52:36
Me sa po lexoj, Altini ka filluar te këtë ndjesi te tilla qe ne femijeri, pra derisa sot është 19 vjeç, ai i ka pasur këto ndjenja qe fëmijë 9 vjeçar!! them se kjo është diçka qe shpjegon shumë gjëra karshi deshirave te tij seksuale. Siç e ka thënë edhe Eleganca, kur je i kënaqur me seksin qe ke është bukur fare, po ama ai ka te tjera dëshira.
Po bëj disa pyetje:
Kujt i bën dem Altini ne se vishet me funde e fustane?
Përse na skandalizojne ne njerëzve kaq lehtë këto thyrjet e tabuve?
Përse të mos këtë ai te drejtën te perjetoje ndjesite e tij ashtu si i ndjen?

Po, ashtu eshte Emira. Une, ti, shumica ndjehemi mire per kete qe na ka bere Zoti, Mashkull apo Femer. Por ka edhe te tjere si Altini qe do te preferonin ta ndryshonin seksin e tyre. Dhe pikerisht pyetjet qe ke shtruar ti Emira jane shume me vlere. Prandaj une them se Altini te filloje ne fillim t'u hapet njerezve te tij me te afert, mames dhe babes se vet. Prandaj, se Altini s'i ben dem njeriu nese vesh funde apo fustane, edhe duhet te hapet, te shprehet, te mos e mbaje me brenda kete dileme qe po e thyen fare. Jam e sigurte qe Altini ka nje zjarr te madh brenda vetes, po i pervelon te shkretit, prandaj edhe vendosi t'ja thoshte me ne fund nje njeriu, te hapeshe me ne, se fundja ne jemi te panjohur per te, dhe mendoj se shumica prej nesh s'do ta gjykonin. Une per vete s'e gjykoj deshiren e tij te vishet apo te sillet si femer. Por fundja edhe s'kam si ta gjykoj se s'e kam provuar ndonjehere nje lloj deshire si kjo, as me ka shkuar ne mendje si do te ishte te isha mashkull e jo me te sillesha apo te vishesha si mashkull. Une mendoj se Altini ka te drejten ta jetoje veten e tij dhe te vishet e te sillet ashtu sic e ndjen vetja e tij. Ne djall te vene tabute, nuk po them se do t'i sherbente shoqerise qe tere njerezit te vepronin si Altini pasi s'do kishte kuptim. Ama njerez si Altini ka ne kete bote. Shumica e tyre jane kthyer ne Transvestite, vishen si femra. Dhe nje pjese e tyre madje jane kthyer ne femra, edhe pse kane lindur meshkuj. Eshte pak ironike se tani qe po shkruaj kete replike ketu, jam duke pare nje emision/show te Oprah Winfrey-yt qe po flet per Herm-Afroditet qe jane ata njerez te rralle qe kane lindur pak mashkull e pak femer. Dhe javen qe vjen Oprah do te kete nje emision per Trans-Genders, domethene per ata njerez qe duan ta nderrojne identitetin e gjinise (gender) te tyre.


Altin, me vika tepër keq për atë vajzen me te cilën ti je duke kaluar kohën, pasi ajo po jeton një gënjeshtër.
Sa për ato qe ke shpjeguar këtu, s´me duket ndonjë herezi. jam komplet e zhveshur nga paragjykime te ketilla. ti ke një problem të madh qe vike nga një fshat i Kosoves dhe Lefteri e kish pershkruar fort mirë se sa e vështirë është te  jetosh atje si mashkull e jo me si homoseksual ose edhe vetëm si artist travestie(qe shumë shpesh s´ka te beje fare me homoseksualitetin).
unë s´di se ku jeton ti. për mendimin tim ti do të mund ta njohësh vetveten vetëm ne një terren i cili te ofron lirine e mendimit e veprimit.ndoshta ti je edhe biseksual, kësaj nuk i dihet, por them se është e drejta jote te gjeshe vetveten.

Per kete ka te drejte Emira (perseri). Ti po i ben vetes tende nje dem shume te madh qe po e mban brenda kete hall, kete dileme. Por ti po lendon dhe po demton shume edhe ate vajzen qe e ke te dashur qe une kam mendimin se e do dhe e dashuron, apo jo?! Nuk mendoj asnje cike qe eshte e lehte t'ja thuash asaj, aspak jo. Por nga ana tjeter, s'eshte e thene t'i thuash. Vetem se mua s'do me dukej e hairit te vazhdoheshe lidhja me kete vajzen. Ndahu me te sa pa e vrare, lenduar apo demtuar akoma. Jeni te dy te rinj fundja, ne kete moshe njeriu njihet, takohet dhe del neper takime (dates) shume bashke-moshatare te tjere, ka lidhje, ka intimitet, etj. me lloj-lloj njerezisht, keshtuqe nuk mendoj se ndarja do te ishte shume e veshtire. Aq me shume se mes jush s'ka as fejese e as martese. Gjithashtu, sic tha Emira perseri ti mund te jesh biseksual, mund te jesh edhe homoseksual, ama.

Kam disa pyetje per ty Altin (per ta kuptuar me mire sec mund te jesh ti): ty te pelqejne me shume vajzat apo djemte?! Per shembull do te doje me shume te shoqeroheshe (me shume sesa thjesht mik apo mikeshe e kam fjalen) apo te lidheshe me nje vajze apo me nje djale?! I ke qejf cunat?! Mendon ndonjehere per ta seksualisht?! Te ka shkuar mendja ndonjehere te puthesh ne cun apo sesi do te ndjeheshe te beje dashuri me ta (djemte), etj, etj.?! Dhe kam nje pyetje pak si personale (me fal qe po ta bej, por dua ta kuptoj me mire situaten tende, kam studiuar Psikologji ne shkolle fundja): ti je i virgjer apo jo?! Dmth ke bere dashuri me ate vajzen qe don?! Dhe nese po, si je ndjere?! Si je ndjere kur ke bere seks me te?! Te ka ardhur mire, te ka ardhur natyrshem?! Apo ke menduar per ndonje mashkull kur ke bere dashuri me te, apo t'i kesh thene vetes: SI ESHTE TE BESH DASHURI ME NJE DJALE?!


ME FAL PER GJITHE KETO PYETJE ALTINTINA, POR DUA VERTET TE TE NDIHMOJ E TA KUPTOJ ME MIRE SITUATEN TENDE, PRANDAJ EDHE PO TE PYES. Shpresoj te jesh pak me i qete deri heren tjeter qe flasim (se ne te gjithe ketu po te japim mendime e po te ndihmojme me duket), deri sa te degjoj serish prej teje JA KALOFSH SA ME MIRE!!

Eleganca.  :perqafim

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 22-09-2007, 15:23:51
tung Elegance flm për shënimet tua, pyet qka te duash masi nuk ngjihem foli shlir ahahahah.

Jo nuk jam më i virgjer kam bërë dashuri me dashnoren time, dhe jam ndjeh shum shum mir nuk kam mendu per meshkuj as mendja nuk me shkon per ta puth nje mashkull apo te bej sex me te. sa i perket anes së sexit mendoj qe jam plotesish si tjert meshkuj do me than 100 % për femra, e vetmja gjë qe e kam problem asht tek rrobat,, nuk po muj me kuptu pse me tërheqin aq shum dhe pse ndihem shum mir kur i veshi, amo nuk kisha pas deshir ta leshoj dashnoren (veq nese ajo me leshon mu,,,,) po kam vendos qe NESE ajo me leshon mua pra un ta ndrroj gjinien time te bëna femer dhe te martohem me nje mashkull.. ku dihet qka bohet ne jet, ha ?  Eleganca me fal qe po te pyes por a ka mundesi me komuniku me ty edhe ne Mesengjer ? nese don për bised shoqerore adresa ime asht  altin-tina@hotmail.com,      gjeth ja boj vetes kete pyetje PSE kam ndjenja aq te forta kur po vishem si femer pse me pelqen aq shum ?    Ju falemnderoj të gjitheve për ndihmën tuaj, ma mir po e ndi veten qe po flas me dikë, !! FLM SHUUUUUUUM Kalofshit të gjith shum mir

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 22-09-2007, 17:06:53
tung Elegance flm për shënimet tua, pyet çka të duash masi nuk ngjihem foli shlir ahahahah.

Jo nuk jam më i virgjër kam bërë dashuri me dashnoren time, dhe jam ndjeh shum shum mir nuk kam mendu për meshkuj as mendja nuk me shkon për ta puth një mashkull apo te bëj seks me te. sa i përket anes së sexit mendoj qe jam plotesish si tjert meshkuj do me than 100 % për femra, e vetmja gjë qe e kam problem është tek rrobat,, nuk po muj me kuptu pse me tërheqin aq shum dhe pse ndihem shum mir kur i veshi, amo nuk kisha pas deshir ta leshoj dashnoren (veç nëse ajo me lëshon mu,,,,) po kam vendos qe NESE ajo me lëshon mua pra un ta ndrroj gjinien time te bëna femër dhe te martohem me një mashkull.. ku dihet çka bëhet ne jet, ha ? 


S'ka perse per shenimet e mia. Historia jote fundja eshte mjaft interesante dhe thjesht kam thene ato qe kam menduar dhe mbase te ndihmoj. :)

Degjo, ti thua qe e do të dashuren, te pëlqen ta puthesh e te besh dashuri me te, Ashtu pra, apo jo?! Tani dëshirën tënde për tu veshur si femër e kuptoj, apo për tu dukur si femër. Por ti po thua qe te pëlqejnë vajzat e qe te tërheqin ato fizikisht, atëherë dëshirën tënde për tu kthyer ne femër e kuptoj, por dëshirën për tu martuar me një mashkull s'e kuptoj. I bie kështu qe ti i do dhe te tërheqin fizikisht edhe meshkujt, apo gabohem?!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 23-09-2007, 03:07:19
Pse nuk e thua troc qe je BISEKSUAL por i sorollatesh muhabetit sa andej kendej.


Ja po te jap nji keshille une.


Te dhoma tate vishu e zhvishu si te duash dhe kur te duash... vetem mos gabo te vishesh si femen ne publik se do te te ngjaje si pun e Asan Pordhes dhe do kruash koken sa te jesh gjalle.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 23-09-2007, 07:11:58
Të dhoma tate vishu e zhvishu si të duash dhe kur të duash... vetëm mos gabo te vishesh si femen ne publik se do të te ngjaje si pun e Asan Pordhes dhe do kruash koken sa të jesh gjallë.

Avash de avash. S'mendoj se e ka aq te lehte punen apo dilemen Altini, Bekim. Kujdes, MOS OFENDO!

 • Postime: 114
 • Karma: +1/-0

#21 ne: 14-10-2007, 03:12:39

Por ti duhet ta pranosh realitetin dhe ta pranosh veteveten ashtu siç je, sepse së pari nëse beson ne Zot, duhet ta dish se je duke e bërë një blasfemi te madhe, sepse po e mohon atë qe ta ka falur Zoti! Ne anën tjetër, nuk je duke bërë edhe kushedi se çfarë mëkati, sepse je qenie njerëzore dhe nuk ka qenie njerëzore qe nuk është mekatar ne një mënyrë apo ne tjetrën!


Englishbee,

A mundem t`ju bëj një pyetje: Çfarë po shkruan? Nuk e kupton sa qesharake behesh kur mundohesh TI te GJYKOSH krijesat e TIJ? Nuk mjafton kjo, por edhe tregon se çdo qenie është mekatar...hahahahha - me fal por kjo me bëri te qesh vërtetë shumë.

Qëllimi nuk është te ngushellojme veten tonë me faktin se çdo qenie është mekatare, por te luftojme te jemi sa më pak te gabuar ne jetën tonë. Ti nuk mundesh te keshillosh dike për mekatet e tij ose te saj, derisa behesh mekatare për vete me atë qe po i keshillon atij.

Mos merr përsipër gjëra te cilat nuk di tu japësh zgjidhje e dashur. Mesohu ti japësh drejtim diskutimit te mendimeve ne koken tënde, arrije një konkluzion, e pastaj fillo të shtjellosh keshillat tuaja.

Gjithë te mirat!

 • Postime: 114
 • Karma: +1/-0

#22 ne: 14-10-2007, 03:19:17

Tani një pyetje tjetër kam unë për këtë Altinin se e vura re edhe nga nicku i tij. Ti Altin ke lindur me këtë emër por i thërret vetes Tina ngaqë te pëlqen të jesh femër, kështu?!

:O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O

Seriozisht e kishe këtë pyetje ti moj Eleganca? Me habite e dashur, sinqerisht me habite. Është vërtetë për tu cuditur se ku te çon mendja e njeriut. E për çfarë të duhet ty se si e perdor ai emrin e tij? Apo te jep me shumë tema për te diskutuar ty një detaj me tepër qe di mbi dike.

Elegance, mos u flit thjeshte per te folur, por thuaj dicka me mend  - kjo behet duke dhene nje pergjigje ku trurin e ve ne pune gjate pergjigjes.

S`e marrë vesh, Allahu na ruajte! Bota behet e frikshme keshtu...  :S

 • Postime: 114
 • Karma: +1/-0

#23 ne: 14-10-2007, 03:28:02
Përshëndetje edhe nga unë

E lexova me vëmendje postimin tënd të parë po edhe pergjegjet qe ti paskan shkruajtur.

Ne rradhë të parë diçka nuk kuptoj. Ti thua se nuk i dashuron meshkujt d.m.th. nuk je homoseksual, paske edhe dashnore, ndjehesh mirë me te dhe e don shumë. Por ne anën tjetër je i gatshëm te i hysh një lidhje homoseksuale vetëm e vetëm qe te prezantohesh si femër???!!!
Ma sqaro te lutem këtë pakëz me detaillisht!

Je apo nuk je homoseksual? Apo je i gatshëm të bëhesh vetëm për hirë te preferencave tua te veshjes dhe ndjenjave te mbrendshme qe i ndjen?

Pastaj a mendon se mund përjetësisht ta mbani një gënjeshtër te tillë te fshehur? Të gjejsh një partner (mashkull) te bashkejetosh me te dhe rrethi te te njohe si femër?! Pak rëndë e imagjinueshme për mua!
Një gjë qe fillon me një gënjeshtër te madhe nuk ka ardhmëri jetegjate Altin!


Për ju gocat, mirë e keni keshilluar deri diku por ju harroni diçka shumë me rëndësi!
Për nga shkrimi ky çuni me duket si me qenë me orrigjine nga Ilirida (Maqedonia) (me permirso Altin nëse jam gabim te lutem), sot ka ardh koha kemishes sate mos i besojsh e ku me ndonjë te afermi. Nëse del ne shesh ky problem i tij i cili është shumë tabu për rrethin dhe shoqërinë, mendoni pak cfar pasoja do të këtë ai, problemet te cilët do ti lindin me pas etj etj...
Nga postimi i parë mes rreshtave lexohet pasiguria dhe frika, kjo vërtetohet edhe tek postimi i dytë, d.m.th. ky akoma s'është i gatshëm me një konfrontim publik sa i përket këtij problemi.

Unë te vetmen gjë qe mundem te ta këshilloj është të kërkosh ndihmë profesionale (psikolog). Edhe atë jo ne qytetin tënd, po ne ndonjë qytet fqinj ku nuk te njeh askush qe sado kudo te ndjehesh i rehatshem dhe mos jesh ne ankth.
Keshillimore për te rinje nuk ka me sa di unë ne Maqedoni, as ndonjë institucion tjetër te ngjajshme, por psikolog besoj se ka sa të duash.

Ne fund dua te te perkujtoj diçka, meqë e permende All-llahun ne postimin tënd të parë athere d.m.th. qenke besimtar musliman. Neve feja na meson atë qe All-llahu na ka krijuar neve njerëzve te dobët dhe se me dobesine tonë anojme kah gabimet. E kemi vullnetin tonë te lirë te zgjedhim çka duami, por jo çdo gjë qe dëshirojmë për jetën tonë është çdoherë e mirë për ne. Prandaj feja jonë (edhe fetë tjera) ka ndalesa dhe lejime e cila ia siguron besimtarit një jetë te rehatshme. Sprova do të kemi derisa te vdesim, sprova te cilët na tërheqin ne rrugë te gabuara, e jona si qenie te vetme intelligjente (ne krahasim me kafshet) na mbetet te zgjedhim se cilën rrugë e ecim.
E zgjodhem rrugën e gabuar duhet ti perballojme konsekuencat. Ne aspektin fetar, homoseksualiteti shihet si mëkat dhe është ndalese, konsekuencat i ke si ne këtë jetë- problemet ne rrethin tënd te ngushtë, izolim social, streset psiqike etj, njeashtu edhe ne jetën tjetër.

A është rruga jote e drejtë apo e gabuar ajo është çështje qe len për diskutim, ti je i udhehequr nga dëshira dhe ndjenjat e mbrendshme, akoma je i ri me 19 vitet e tua. Mundohu edhe mendjen e shendosh ta vendosh ne funkcion dhe jo vetëm emocionet te te udheheqin ne këtë rast.
Ndoshta aq shumë i je koncentruar deshires tënde sa qe e harron atë esenciale, se duhet si njeri të jesh i kënaqur dhe ta duash vehten ashtu siç je i krijuar, te mesohesh te akceptosh vetveten dhe ti shohësh edhe gjërat pozitive te jetës qe ke.

Nëse e ke Kur'anin diku aty afër, te këshilloj ta shfletojsh pak. :) Nëse ke nevojë për me tepër, mos nguro të shkruash.
 

Të ndjekte e mira ne jetë!
Altini,

SInqerisht me vjen keq per sproven ne te cilen ndodhesh per momentin. Allahu te dhente rrugen e drejte dhe ta lehtesofte hyrjen ne te.

Per ndihme te sinqerte, serioze dhe te pjekur, do te te referoja pergjigjen e Aida-s, e cila sinqerisht me pelqeu. Ne fakt teksa po lexoja shpjegimin e problemit tend, po mendoja te njejtat pergjigje qe me pas i lexova nga Aida.

Nuk do te te keshilloja gje tjeter vecse te flisje me dike i cili i analizon ndjenjat e tua profesionalisht dhe do te dije te te drejtoje sakte. Nese hapesh me dike nga ata qe te njohin, sidomos te rrethit tend familjar, mendoj se ndoshta do te ishte e veshtire per ty pasi frika se mos te perhap fjale mbi sekretin tend do te jete i pranishem gjate gjithe kohes. Nuk do te ishte mire qe mbasi te "zbrazeshe", te rroje me friken se mos te del sekreti. Duke konsideruar vendin ku ti jeton, normal qe s`do ta keshe te lehte te jetosh me nje sekret te tille dhe me gjykimin e njerezeve perreth.

Ndiqe keshillen e Aida-s, do te te vleje shume. Kurani mbi te gjithave eshte pergjigja e te gjitha dilemave qe ke ne mendje. Ndoshta ti thjeshte ke nevoje per udhezim, dhe kjo do te ishte rruga me e mire per te gjetur ate!

Te uroj gjithe te mirat dhe Allahu te drejtofte!

#24 ne: 14-10-2007, 17:52:10
Sa per informacion te disave ketu: ka njerez qe s´besojne ne Allah!!! Dhe prape jane te shkelqyer dhe inteligjente...dhe para se gjithash: jane te lumtur.

Gjithe te mirat!!!!!!!!

Temat e fundit