Nuset shqiptare në Serbi - 3 - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nuset shqiptare në Serbi

Nuset shqiptare në Serbi

· 55 · 11450

 • Postime: 267
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#50 ne: 08-02-2008, 21:43:26
Kjo video është për ato tipa qe mbrojn Serbet ne këtë teme.

Serbian criminals - KosovoTruth


ata qe mbrojne serbet dhe sidomos qe e quajne veten shqiptare nenat ne go vert te goipit si i thojne.

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#51 ne: 08-02-2008, 22:14:05
labiku... s'ke b!le ti mre tutkun, po shko e futi surratit i t'shplame me qumësht.

p.s. Berni... se shikoj me ktë pc atë film që ke dërguar edhe se e kam idenë se ç'mund t'jetë,

thjeshtë doja t'thoja që ësht pa lidhje me temën

kjo ësht e keqa... që sdini t'komunikoni si njërëz.
« Editimi i fundit: 09-02-2008, 10:15:45 nga Berni »

 • Postime: 267
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#52 ne: 09-02-2008, 03:00:00
labiku... s'ke b!le ti mre tutkun, po shko e futi surratit i t'shplame me qumësht, mer bajgë

p.s. Berni... se shikoj me ktë pc atë film që ke dërguar edhe se e kam idenë se ç'mund t'jetë,

thjeshtë doja t'thoja që ësht pa lidhje me temën

kjo ësht e keqa... që sdini t'komunikoni si njërëz.
ore pse te dogji ty,mos je dhe ti serb [përmirësoje fjalorin!] lepires.
« Editimi i fundit: 09-02-2008, 10:16:46 nga Berni »

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#53 ne: 27-02-2008, 10:09:45
Tek rubrika "Aktualiteti Shqiptar" pata postuar temën e njëjtë, ku edhe Bekimi kishte sjelle një shkrim aty.
Nëse doni mund ta lexoni: Nuset shqiptare në Serbi

Këta vajza janë metevertete për keqardhje, jo qe me dhimbsen se janë martuar me serb, është zgjedhja e tyre, po është për tu zemeruar se cfar ndërgjegje kombëtare kanë, te heqin dorë nga identiteti i tyre dhe te bëhen serbe!
Dikur ushtarët serbe derisa i perdhunonin vajzat shqiptare nëpër Kosovë, ju thojshin qe do të lindin Millosha dhe Radovana, e ta bëjnë një ushtri te madhe... sot motrat tona shkojnë vullnetarisht dhe shtojne racen e tyre te flliqte!

Për ata qe sja kanë haberin se çka ka ndodh me motrat tona, le të vizitojne këtë faqe: http://www.vajzat.com/libri.htm ku janë permbledhur një pjesë e historisë se tyre. • Postime: 1582
 • Karma: +8/-1

#54 ne: 04-04-2012, 23:07:57
Në kohën e sotme, 13 vjet pas përfundimit të luftës së fundit në Kosovë, martesat shqiptaro-serbe mbeten temë tabu në shoqërinë kosovare.

Teksa ende mungon komunikimi i përditshëm, shkollimi i përbashkët dhe jetesa normale ndërmjet dy komuniteteve, mbase nuk mund të futet as në rend dite çështja e krijimit të një familjeje ndërmjet këtyre dy popujve.

Vite më parë Top Channel realizoi një dokumentar me titull “Në shtrat me armikun”. Ky dokumentar tregonte për martesat e shumta të vajzave shqiptare nga Shqipëria me serbë nga Kosova.

Në fshatin Syrigaj të komunës së Skënderajt jeton familja e Bozhidar Tomashevic. Familja është shtuar me dy fëmijë dhe i treti është në pritje.

“Jeta është njësoj si në Shqipëri. Ka shumë pak ndryshime. Shqiptarët janë më fanatikë, ndërsa serbët kanë mentalitet tjetër”, deklaron shqiptarja.

Gruaja shkodrane i flet fëmijëve në gjuhën serbe të cilën e ka përvetësuar tashmë, por nuk ka harruar që edhe bashkëshortit t’i mësojë shqip.

“Jam mirë me shqipen. Di të komunikoj mirë edhe pse nuk flas shpejt”, thotë burri serb.

Fatjona thekson se ka gjetur lumturinë në familjen serbe: “Nuk e kam pasur problem historinë e popujve dhe as familja ime. E rëndësishme është të kaloj jetën mirë me të sepse sot nuk ka rëndësi se e merr burrin italian, grek, serb etj.” http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=232056

Temat e fundit