×
Hyrja
Profili

Sondazh

Jeni pro apo kunder racizmit?

Pro
28 (23.1%)
Kunder
93 (76.9%)

Numri i anetareve qe votuan: 94

Racizmi

Racizmi

· 170 · 24551

 • Postime: 960
 • Gjinia: Mashkull
bukuroshi
#25 ne: 10-12-2004, 17:45:33
me mire te jem bagel se zezak 8)

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#26 ne: 10-12-2004, 18:20:13
me duket se Dirrtygirl nuk po shprehet qarte.
kur thua jam pro rracizmit do te thpte qe je rraciste,pra nuk i do black people.
mund te na sqarosh?

jam kunder racizmit, dmth qe nuk jam kunder zezakeve, sepse edhe ata jane njerez si te gjithe ne, dhe te jgithe jemi te =...
me falni se nuk jam shprehur qarte. e kisha fjalen qe jam pro, dhe qe te gjithe njerzit jane te = per mua.
pra, nuk me intereson se psh nje shok eshte i zeze apo i bardhe.

Vajze me duket se paske probleme me PRO dhe KUNDRA. Te jesh PRO dmth te thuash qe ti e mbeshtet nje gje, ne rastin tone racizmin. Ne fjale te tjera je ok fare me racizmin. Te jesh kundra dmth te mos e pranosh nje gje te tille, dhe faktin qe ajo ndodh. A me kuptove?

Hersia

 • Postime: 61
 • Gjinia: Mashkull
erzeni
#27 ne: 11-12-2004, 19:16:23
me mire te jem bagel se zezak 8)

me fal "bukurosh"  por me  ide  te  tilla je nje bagel  e vertete...

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#28 ne: 12-12-2004, 00:22:00
Ngaqe di ``mire`` shqip, s`po e merrja vesh se ca dmth bagel, vone i rashe ne te  :hahaha :hahaha! Te keqen e mendimit ``bukurosh``.

Hersia`

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#29 ne: 12-12-2004, 01:26:25
bukurosh vella per ty zezaket jane bagel, kurse per ta ti je bagel.
nga shume gjera te zinjte jane superior ndaj te bardheve.

kush pranon racizmin ben nje kundershtim te vogel ndaj ligjeve te zotit.

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#30 ne: 12-12-2004, 15:48:29
me mire te jem bagel se zezak 8)

me fal "bukurosh"  por me  ide  te  tilla je nje bagel  e vertete...

Nese dikush shprehet gabim- eshte ``ulet``, por nese ti shprehesh akoma me keq, ku do ulesh? (se karrigen e ka zene ``bukuroshi``).  :'(

Hersia`

 • Postime: 61
 • Gjinia: Mashkull
erzeni
#31 ne: 12-12-2004, 16:44:23
Nese dikush shprehet gabim- eshte ``ulet``, por nese ti shprehesh akoma me keq, ku do ulesh? (se karrigen e ka zene ``bukuroshi``).  :'(

Hersia`

Pershendetje Hersia' shume  i  qelluar  arsyetimi  yt... <> te pergezoj.
Une  nuk  pata ndermend  t'i  ze  karrigen  por  racizmi  dhe racistet  m'i ngrene nervat. ><

Me respekt  :perqafim Erzeni

 • Postime: 960
 • Gjinia: Mashkull
bukuroshi
#32 ne: 12-12-2004, 17:06:20
me mire te jem bagel se zezak 8)

me fal "bukurosh"  por me  ide  te  tilla je nje bagel  e vertete...

Nese dikush shprehet gabim- eshte ``ulet``, por nese ti shprehesh akoma me keq, ku do ulesh? (se karrigen e ka zene ``bukuroshi``).  :'(

Hersia`
karrigen ta kam lene ty dhe nje zezak aty me ty dhe ashtu je very happy ti po deshe do ta blej dhe nje boje te zeze dhe te bej dhe ty zezake :zjarr :zjarr

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#33 ne: 12-12-2004, 18:20:21
shume njerez mendojne qe jane te bukur, she ne fakt mund te jene. po ka raste si psh nje molle e kuqe dhe shume e bukur nga jashte po kur e hap gjen ne te nje krimbe. ca ironi e fatit.

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#34 ne: 12-12-2004, 18:42:10
Nese dikush shprehet gabim- eshte ``ulet``, por nese ti shprehesh akoma me keq, ku do ulesh? (se karrigen e ka zene ``bukuroshi``).  :'(

Hersia`

Pershendetje Hersia' shume  i  qelluar  arsyetimi  yt... <> te pergezoj.
Une  nuk  pata ndermend  t'i  ze  karrigen  por  racizmi  dhe racistet  m'i ngrene nervat. ><

Me respekt  :perqafim Erzeni

E di, por thjeshte nuk me pelqeu menyra se si i foli bukuroshit. Nese keni dicka kunder, thuajeni paqesisht, jo me nerva dhe ofendime. Ndoshta nuk duhet te kisha nderhyre fare edhe une, por s`me pelqeu qe pikerisht TI te flasesh ashtu. Ndersa me bukuroshin s`kisha gje. Ai eshte mendimi i tij dhe e shpreh si te doje. Ju pershendes te dyve!!!  :perqafim

~Paqe Njerez~

Hersia`

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#35 ne: 12-12-2004, 18:49:42
Te gjithe jemi te krijuar nga nje Zot dhe s'ka nevoje te urrejme ndokend, qofte i bardhe, i zi, apo i kuq... cka eshte me kryesorja - eshte njeri.

Kur krishteret bartnin nje kufome (conin per ta varrosur), Muhamedi s.a.v.s. sikur qe ishte ulur, u ngrit ne kembe. Shoket e pyeten: Pse cohesh, ata jane te krishter?
Muhamedi s.a.v.s u pergjigj: Po, ama jane te krijuar nga Zoti.

respect te gjitheve  :pafshim  ;)

 • Postime: 1395
 • Gjinia: Femer
Gaxhia
#36 ne: 14-12-2004, 00:52:35
E DI SI ESHTE PUNA

NGA NJE ZOT JEMI KRIJUAR  PO KA SHUM VETA QE TI I RRESPEKTON DHE ATO TE FUSIN GISHTIN NB8YTH NA MRAPA QE KUR TA MARRESH VESH TI

IHAAAAAAA

 nese un per veten time jam rraciste per rracen shqiptare
( jo komente)

faleminderit per mirkuptimin

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#37 ne: 14-12-2004, 01:22:08
E DI SI ESHTE PUNA

NGA NJE ZOT JEMI KRIJUAR  PO KA SHUM VETA QE TI I RRESPEKTON DHE ATO TE FUSIN GISHTIN NB8YTH NA MRAPA QE KUR TA MARRESH VESH TI

IHAAAAAAA

 nese un per veten time jam rraciste per rracen shqiptare
( jo komente)

faleminderit per mirkuptimin
gaxhie nuk behet fjal per njerezit qe lozim me gishtat e tyre, po behet fjal per racizmin qoft fetar , rracor  etj(megjithse ketu vetem per racat eshte shkruar.)

 • Postime: 1395
 • Gjinia: Femer
Gaxhia
#38 ne: 14-12-2004, 01:29:31
rrusho e di po ai qe shembull

megjithate un se ndryshoj mendimin

JAM RRACISTE DHE NDJEHEM KRENARE


rroft rrraca gaxhinjve  :lalala  

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#39 ne: 14-12-2004, 02:14:46
a mund ta dime ca te ben te mendosh qe rraca e bardhe eshte me e mire se e zaza??

 • Postime: 1395
 • Gjinia: Femer
Gaxhia
#40 ne: 14-12-2004, 02:35:45
nuk jam rraciste per ngjyra

jam rraciste per dicka tjeter .....me falni po sdua ta them sepse sdua twe ofendoj njeri

flm permirkuptimin

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#41 ne: 15-12-2004, 01:57:35
do me thene: je rraciste, por nuk e din se perse je rraciste.

rrofte rracizmi per te cilen nuk e dijme se perse jemi rracist... :hahaha

 • Postime: 1395
 • Gjinia: Femer
Gaxhia
#42 ne: 15-12-2004, 02:11:32
lool

un jam rraciste dhe e di pwer ca jam ( un du vetem rracen e gaxhinjve :P)

 

MUAhz :)

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#43 ne: 15-12-2004, 15:49:30
Me duket mua Ibraim, apo ajo ka thene ``nuk dua te flas sepse ndoshta ofendohen disa ketu``???  Nuk ka shprehur ne asnje replike ``Nuk e di pse jam rraciste``.

Hersia`

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#44 ne: 20-12-2004, 16:02:55
Une per veten time nuk jam fare rraciste ne asnje aspekt fare..fare as nje perqindje...nuk kam pse te jem ne te gjithe njerez jemi...e ca beri e zeze apo e bardhe :???

 • Postime: 4836
 • Gjinia: Mashkull
stalion
#45 ne: 20-12-2004, 17:44:35
vallahi me thon te drejten un jom rracict jo vetem per zezaket por per te  gjith te huajt, ;) sikur na kan inot keta ashtu i kam edhe une..hajt Hitler... :)

 • Postime: 2494
 • Gjinia: Femer
leni
#46 ne: 21-12-2004, 01:48:50
Qe te jemi me reale dhe te themi a jemi  racist   po shume   mos harojme ne shqiperi eshte me i theksuar racismi,   kush eshte ne emigracion  i uren te huajt   sepse te gjithe jane racist nuk humbet kure kjo gje   nuk na pelqen feja e tyre    kshu qe edhe ne sjemi te pakte  sna duan si duam kshu vajti kjo pune ..

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#47 ne: 21-12-2004, 02:55:18
Jo vetem ajo qe ke thene me larte ti leni, por edhe per gjakun tone jemi rraciste. Nese degjojme qe vendin e pare ne nje kokurs e ka fituar dikush nga Kukesi shprehemi ``Jepi maloku``, nese shohim dike me faqe te kuqe thone ``ja katunarja ka ardh n`qytet`` e nese degjojme dike te flase me dialekt themi ``cfare cecenesh``!!! Te gjitha keto jane shprehje te cilat i kam degjuar mbasi jam kthyer nga gjermania - kuptimin s`ua dija, por kur mi perkthyen thashe me vete ``ku paskemi ardhur keshtu mam?``. Sapo dolem nga rinasi, me thoshte dikush `` Ketu ka me shume lope se sa c`ke pare ne Gjermani!`` - personi ishte nga qyteti, por a ishte LAJM per tu thene ai??? A ishte qytetar ai qe dinte c`te me thoshte mua si ``per here te pare`` mbas 10 vitesh qe po vija ne Shqiperi??? Nejse...te shkuara te PA harruara....

Hersia`

 • Postime: 1395
 • Gjinia: Femer
Gaxhia
#48 ne: 25-12-2004, 05:07:39
un jam rraciste ........per rraces shqiptare.......... sorry no ofens :)

hersia stalion

naten

 • Postime: 784
 • Gjinia: Mashkull
Doni
#49 ne: 25-12-2004, 05:23:33
Raca dhe kombi janë dy gjëra të ndryshme.  Raca nuk kemi shumë, e bardha (europianja), e zeza (afrikanja), e verdha(aziatikja), kurse kombe kemi me mijëra.

Ne shqiptarët, edhe pse jemi shumica racë e bardhë, kemi edhe shqiptarët jevgj, dhe tash ka filluar edhe komuniteti i shqiptaro-afrikanëve apo zezakëve shqiptarë.  Që të gjithë janë shqiptarë.

Jevgjit, kanë qenë të shkelur kudo që kanë jetuar ashtu sikur edhe zezakët, por tani e tutje janë duke e marrë respektin dhe të drejtat e tyre.  Jevgjit dhe zezakët duhet të kenë të gjithë të drejtat sikur gjithë të tjerët, prandaj jevgjit e zezakët tanë duhet të trajtohen dhe të kenë të gjitha të drejtat sikur gjithë shqiptarët tjerë.  Unë jam shqiptar i bardhë, por kështu mendoj, dhe mendoj se kështu mendon edhe shumica e kombit tonë. Shembull se si duhet të jenë marrëdhëniet në mes të shqiptarëve të bardhë dhe jevgjëve e zezakëve (të së ardhmes) shqiptarë, janë marrëdhëniet midis amerikanëve të bardhë dhe të zi.

Për kombet tjera, edhe ato nuk kemi pse ti urrejmë, por kjo nuk dtth. që të mos shikojmë interesat tona në marrëdhëniet me ta dhe poashtu duhet të krijojmë marrëdhënie sa më të mira sidomos me kombet që interesat tona janë në një vijë me interesat e tyre psh.Amerikën e vendet Europiane.

Përshëndetje
« Editimi i fundit: 25-12-2004, 05:27:25 nga Doni »
 

Racizmi na redukton empatinë

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 28-05-2010, 16:15:09
nga M A X
Shqiptaret dhe racizmi

Nisur nga AidaRubrika Diskutime

Postimi i fundit 30-01-2013, 23:15:51
nga Mishel...............
Si luftohet racizmi e intoleranca?

Nisur nga ShejRubrika Probleme / Zgjidhje

Postimi i fundit 13-10-2009, 03:33:48
nga Bekimi
Shperthen racizmi grek ndaj Alban Bushit !

Nisur nga BerniRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 19-04-2007, 07:21:05
nga Berni
RACIZMI NDAJ SHQIPERISE

Nisur nga N I KRubrika Mix

Postimi i fundit 30-03-2007, 06:51:04
nga Berni