×
Hyrja
Profili

Sondazh

Jeni pro apo kunder racizmit?

Pro
28 (23.1%)
Kunder
93 (76.9%)

Numri i anetareve qe votuan: 94

Racizmi

Racizmi

· 170 · 24550

 • Postime: 2434
 • Gjinia: Femer
Amela
#50 ne: 25-12-2004, 05:38:37
Jo vetem ajo qe ke thene me larte ti leni, por edhe per gjakun tone jemi rraciste. Nese degjojme qe vendin e pare ne nje kokurs e ka fituar dikush nga Kukesi shprehemi ``Jepi maloku``, nese shohim dike me faqe te kuqe thone ``ja katunarja ka ardh n`qytet`` e nese degjojme dike te flase me dialekt themi ``cfare cecenesh``!!! Te gjitha keto jane shprehje te cilat i kam degjuar mbasi jam kthyer nga gjermania - kuptimin s`ua dija, por kur mi perkthyen thashe me vete ``ku paskemi ardhur keshtu mam?``. Sapo dolem nga rinasi, me thoshte dikush `` Ketu ka me shume lope se sa c`ke pare ne Gjermani!`` - personi ishte nga qyteti, por a ishte LAJM per tu thene ai??? A ishte qytetar ai qe dinte c`te me thoshte mua si ``per here te pare`` mbas 10 vitesh qe po vija ne Shqiperi??? Nejse...te shkuara te PA harruara....

Hersia`

Hersia shume e drejte ajo qe ke shpreh.
Ja po te them edhe ca shprehje tjera qe mu kujtuan tani ;)
Kur shofim psh dike qe shprehet me ca fjale qe si marrim vesh me te shkrume ktu ne forum/chat themi "ka ra maloku ne pc"
Kur u mbushen ca me bicikleta " ka shit gomarin e ka ble bicikleten"
Ose nje tjeter per pune te celulareve "Kur jan be edhe katunaret me ble celulare" e plot tjera qe s'po me vijne ne mendje per momentin :(

Te pershendes  :perqafim

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#51 ne: 25-12-2004, 06:28:35
Une nuk mendoj se ajo eshte rracisem Amela...kam pershtypjen se kur thone fjala bie" kur bleu dhe katunati celular" duan te nenkuptojn Kur u bene dhe keta te paparet te paditurit ky eshte nje ofendim per mendimin tim jo rracizem kjo eshte nje perbuzje...

 • Postime: 160
cloud
#52 ne: 25-12-2004, 06:56:48
Karshi rracave te tjera nuk jam ne sensin human perderisa gezojme emrin njeri si dhe une vete  , por  nga ana tjeter  si shqiptar qe jemi jam per ruajtjen me egoiziem te origjines ,  me ne fjale nuk me pelqejne martesat heterogjene te kryqezuara me te huaj te cdo rrace  .
« Editimi i fundit: 25-12-2004, 06:58:31 nga cl@ud »

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#53 ne: 25-12-2004, 16:31:01
Une nuk mendoj se ajo eshte rracisem Amela...kam pershtypjen se kur thone fjala bie" kur bleu dhe katunati celular" duan te nenkuptojn Kur u bene dhe keta te paparet te paditurit ky eshte nje ofendim per mendimin tim jo rracizem kjo eshte nje perbuzje...


Normalisht kur shprehesh ashtu, dmth qe as nuk e duron dot nese te flet apo kerkon te te afrohet. Normalisht kur shprehesh me aq mllef, apo urrejtje do te thoja,, nenkupton nje urrejtje nen ate qe thua... Uneprape e them se edhe ne klase me kane qelluar shoqe apo shoke nga qytete te ndryshme te Shqiperise, dhe asnjehere nuk jane trajtuar nga Tiransit si Tiranas.

Hersia`

 • Postime: 217
-madeinlezha-
#54 ne: 25-12-2004, 19:38:27
Racizmi eksiston, edhe po te shohim brenda vetes ne nje fare niveli jemi te gjithe raciste pavaresisht sa mund te mundohemi ti mbushim mendjen vetes se nuk jemi. Gjithsesi une jam pro te vleresuarit te karakterit te nje personi pavaresisht nga prejardhja apo rraca.

 • Postime: 2434
 • Gjinia: Femer
Amela
#55 ne: 25-12-2004, 23:08:01
Lisa e drejte ajo qe ke thene
-eshte fyerje dhe perbuzje ( s'kam si te them jo )
Por une shof me larg psh:

-Kur fyen nje person ne kte menyre dmth qe ty nuk te pelqen, edhe gjen rastin edhe mundesine e pare qe te jepet per ta ul si person.
Vazhdon me tej historia...
ne fillim thua kte, me vone thu i shprehje tjeter, gjithmone per ta distancu si person, qe s'ke qejf te kesh ne rrethin shoqeror nje "katunar/e"

Ktu tashi une e quaj si rracizem perderisa e dallon nga te tjeret ...
milanisti
#56 ne: 03-01-2005, 16:08:23
vallahi me thon te drejten un jom rracict jo vetem per zezaket por per te  gjith te huajt, ;) sikur na kan inot keta ashtu i kam edhe une..hajt Hitler... :)

Stalion si kemi te dy nje mendje neve dhe mua sme pelqen njeri tjeter pervec Shqiptareve.
Kam ven re se shum tema ketu ne forum jemi ne te njejten mendje.

 • Postime: 350
Glaserian
#57 ne: 11-01-2005, 11:39:31
Mendoj qe rasizmi lidhet fort pas qenines njerzore si dicka qe e ka shoqeruar qe ne piuradhat e para te njerzimit, mbijetesa dhe mnyra e grupimeve etnocentrike per te realizuar supremazine mbi nje grup tjeter.

Fakti q                                    

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#58 ne: 19-01-2005, 03:42:25
Mendoj qe rasizmi lidhet fort pas qenines njerzore si dicka qe e ka shoqeruar qe ne piuradhat e para te njerzimit, mbijetesa dhe mnyra e grupimeve etnocentrike per te realizuar supremazine mbi nje grup tjeter.

Fakti q                                     

Me falni qe nderhyj pak ketu...por me duhet te rregulloj ca gjera.

rasizmi = racizmi
qenines = qenies
piuradhat = periudhat
mnyra = menyra

Ju faleminderit...

Hersia`

P.S: Ahhhhhhhhh, gjuha jone e mjere!!!

 • Postime: 5949
SmiLey
#59 ne: 19-01-2005, 13:10:15

Hersi :lule

Kerkoj ndjese sepse po dal jashte teme tani, por dua te bej te qarte disa gjera...mqs i vura re te shfaqen serish ne shkrimin e universal 1, ku me te cilin... me thene te drejten, kam veshtiresi ne te kuptuar shqipen e shkruar nga ai. :???

Jam e vetedijshme qe disa ndoshta nuk kane arritur te mesojne gjuhen shqipe ashtu sic duhet (dmth neper shkolla etj etj), megjithate kam vene re se dhe ata qe jane edukuar neper institucionet shqiptare serish e bejne shume te veshtire per ne lexuesit e tjere, te arrijme te kuptojme shkrimet e tyre.
S'dine te vendosin nje pike apo nje presje nga fjalia ne fjali...nuk merr vesh se ku fillon e mbaron fjalia! Gjithashtu, fjalet jane shume te cunguara ne te shkruajtur e aspak te plota...dhe sigurisht, ka plot raste qe jane gabim.
Nderkohe, e di qe disa nuk kane shume kohe per te harxhuar ne nje te shkruajtur te rregullt e te sakte, por ta marr e mira...te pakten te vendosen pikat ne fund te fjalise. Te gjithe bejme gabime ''typo'' ne te shtypur...por jo sa te mos e vrasim mendjen fare per ate qe do te ulet e kushtoj kohen e tij/sajen per ta lexuar!
Nuk jemi ketu per deshifrime simbolesh e shkrimesh...por jemi per te shkembyer mendime e kultura te ndryshme, sikurse dhe per te mesuar e pervetesuar dicka interesante dhe sado pak te nevojshme per jeten ne te cilen po jetojme!
Ndaj ju lutem te gjitheve, perpiquni te shkruani sadopak me qarte e me rregullt, nese keni mundesine...siguris ht :)


Ju faleminderit per mirekuptimin!
 :pafshim
milanisti
#60 ne: 19-01-2005, 14:00:29
Po nga Koha e paket e shpejtesia per te shkruar gabon cdo njeri.

 • Postime: 350
Glaserian
#61 ne: 19-01-2005, 14:10:25
sic me thoshte dikur nje profesor
nuk eshte i rendesishem shkrimi, por koncepti qe do ta hedhesh ne shkrim.
Ne se koncepti nuk eshte i kuptueshem nuk eshte faji im.

Te shkruash cunguar eshte nje lloj metode shkrimi.

Persa i perket drejtshkrimit nuk kam kohe qe ta kontrolloj.

ME vjen keq por jo ne kete teme vrejtejen.
dhe ju duhet ta kuptoni qellimin e temes.


Mbas luftes dyte botrore me lekuidimin dhe shfarosjen e ideatoreve, ne luften racore, lindi nje ide e re antiracismi.

 Une mendoj se duhet te nisemi nga kjo ide per ti dhene nje ngjyre fenomenit racor sot ne bote.

gjithsesi duke marre shkas nga tema dhe postimet,  ve re  shume mire klimen e nje racismi IDEOLLOGJIK.

qe kjo bote te jetoj ne paqe ( utopi) duhet eleminuar kjo ndjenje qe ne bren nga brenda, dhe te lirohemi nga cdo lloj veshje, morale, etike, apo rryme, qe pretendojne te strumentalizojne masat duke hyre si nje virus ne jeten tone te perditshme dhe duke e bere ate me te veshtire dhe me armiqesore me gjithcka qe na rrethon.

ne det racistet.

 « Editimi i fundit: 19-01-2005, 14:23:11 nga universal1 »

 • Postime: 5949
SmiLey
#62 ne: 19-01-2005, 15:48:30

Universal 1, eshte tjeter gje te pranosh gabimet, e tjeter te fajesosh dike! Aq me teper, kur arrin te keqkuptosh fjalet e thena me sinqeritet e miresjellje.
Sa per ate ''ne det racistet''...me tonin qe e ke shprehur me dukesh me racist se kushdo tjeter :??? Qofsha gabuar...por ashtu te jep pershtypjen me ate mbyllje aq te prere e aspak te drejte!


- Nejse, ne lidhje me temen...
Ne historine e botes, ata/ato te cilet kane ndihmuar te ndertojne te njejten kulture nuk kane qene medoemos te te njejtes race, dhe ato te te njejtes race nuk kane marr pjese te gjithe ne nje kulture.
Ndaj dhe me duket, se te jetosh kudo sot ne bote dhe te jesh kundra barazise per shkak te races ose ngjyres eshte sikur te jetosh ne Alaska dhe te jesh kundra debores.
Se fundi, po e mbyll me nje thenie te dikujt (qe nuk e mbaj mend se kush e ka thene :-[)...
"Racizmi eshte njeri nga kercenimet me te medhaja te njeriut – maksimumi i urrejtjes per nje arsye minimale."

 • Postime: 350
Glaserian
#63 ne: 19-01-2005, 15:53:45
Me falini nuk kuptoj pse me adresoheni mua!!!!!

une dhashe mendimin tim!!!!
ok  ke te drejte ti jam racist dhe e mbyllim polemiken

 • Postime: 6093
 • Gjinia: Femer
Kacurelsja
#64 ne: 12-03-2005, 06:17:34
Si mendoni te dashur forumista, a jemi rracista apo jo?? A eshte Shqipetari rracist??? Nese po perse? perse jemi rracista???
« Editimi i fundit: 12-03-2005, 08:20:50 nga BeRni »
milanisti
#65 ne: 12-03-2005, 08:26:19
Un jam pak kunder te huajve sidomos Zozaket i urrej shum.

Kur jan te huajt kunder nesh pse ne mos jemi kundra atyre pse ti perkrahim per cdo gje ato asgje spo na sjellin neve vetem po vuajm nga ato.

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#66 ne: 12-03-2005, 18:42:33
Nuk mendoj se eshte e drejte Berni nuk eshte e drejte mendoj une te urrejme dike sepse eshte me ngjyre apo sepse eshte nga nje shtet tjeter .....eshte e vertet ne jemi nga vende te ndryshme dhe kemi zakone te ndryshme , madje as te njejten gjuhe nuk e flasim...por ne fund te fundit jemi njerez....kemi ardhe nga nje fare (madje me cudit fakti pasi ti je dhe besimtar, feja juaj eshte kundra racizmit)
Mua te gjitha rracat me duken te barabarta dhe jam plotesisht kundra rracizmit madje nuk arrij te kuptoj ....une mund te urrej nje njeri qe me ka bere nje te keqe por sepse ka ngjyren e zeze apo te verdhe nuk arrij ta konceptoj dot....

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#67 ne: 22-03-2005, 23:59:33
Unë nuk jam racist dhe nuk mund t'i kuptoj ata që kanë mosdurim ndaj racave të tjera.

 • Postime: 462
 • Gjinia: Femer
jersey_gurl
#68 ne: 23-03-2005, 21:20:50
Per mendimin tim

RACIZMI = INJORANCE

une nuk jam aspak raciste pasi e para e punes te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte edhe ngjyra e lekures nuk i ben as me te mire e sa me te keqinj vetem te ndryshem fizikisht nga njeri-tjetri.
Se dyti vendi ku jetoj une edhe shume forumista te tjere eshte i rrethuar me raca te ndryshme keshtuqe duhet ti heqesh gjithe bad remarks sepse perndryshe ta tregoje ata vendin....

 • Postime: 149
 • Gjinia: Femer
dorieta
#69 ne: 20-08-2005, 12:00:42
dy njerez me ngjyr te ndryshme a mund te ken nje dashuri te lumtur? a perbuzen nga te tjeret? jepni mendimet tuaja..

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#70 ne: 21-08-2005, 15:41:00
Sigurisht dhe perbuzen nga te tjere ....sepse rracizem ka kudo por nuk ka vlere perbuzja e te tjereve nese ka dashuri ne mes....

 • Postime: 124
Vicki
#71 ne: 22-08-2005, 10:13:09
Dy njerez me ngjyre te ndryshme nuk do te shikohen kurr me nje sy te mire sepse rracizmi vazhdon te ekzistoje... por mendimi im eshte ky nese dy zemra duhen dhe kjo nuk mjafton sepse perveq dashurise ato duhen te jene te bashkuar me nje force te jashtezakonshme per te mos u besdisur nga mendimet dhe paragjykimet e te tjereve dhe gjithmone ata duhet te kene parasysh dashurine dhe lumturine e tyre ne menyre qe racizmi te shohi edhe faqen tjeter te monedhes.

Respekte!

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#72 ne: 22-08-2005, 17:15:06
Per mendimin tim, ``bota`` nuk do te rreshte ndonjehere se foluri per nje cift i ngjyrave te ndryshme kur nuk rresht se foluri edhe per ata me te njejten ngjyre ose rrace. Megjithate, nese nje cift duhet marrezisht, mendoj se duhet te jene ``already`` te verbuar dhe shurdh per te degjuar dhe pare se kush flet!

Hersia`

 • Postime: 7064
 • Gjinia: Femer
erlehta
#73 ne: 03-09-2005, 09:30:47
 bukur Hersia

racizmi nuk zhduket vertet per arsye te ndryshme por per dashurin mes dy ngjyrave te ndryshme nuk vendos askush pervec ciftit. dashuria eshte forca qe spyet as per racizmin e as per.........as per........

 • Postime: 63
 • Gjinia: Mashkull
OK
#74 ne: 25-09-2005, 11:48:47
me gjithese fjala rracizem vjen nag fjala rrace , kjo fjale perdoret per shume aspekte.
une per vete jam kundra sepse njerezit jene krijuar te njejte nga zot.

Zberdheje pak fjalen "RACIST" dhe me pas na thuaj se cfare je  :@

Ndersa une jam shume racist  ;)
 

Racizmi na redukton empatinë

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 28-05-2010, 16:15:09
nga M A X
Shqiptaret dhe racizmi

Nisur nga AidaRubrika Diskutime

Postimi i fundit 30-01-2013, 23:15:51
nga Mishel...............
Si luftohet racizmi e intoleranca?

Nisur nga ShejRubrika Probleme / Zgjidhje

Postimi i fundit 13-10-2009, 03:33:48
nga Bekimi
Shperthen racizmi grek ndaj Alban Bushit !

Nisur nga BerniRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 19-04-2007, 07:21:05
nga Berni
RACIZMI NDAJ SHQIPERISE

Nisur nga N I KRubrika Mix

Postimi i fundit 30-03-2007, 06:51:04
nga Berni