×
Hyrja
Profili

Sondazh

Jeni pro apo kunder racizmit?

Pro
28 (23.1%)
Kunder
93 (76.9%)

Numri i anetareve qe votuan: 94

Racizmi

Racizmi

· 170 · 24566

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#75 ne: 27-09-2005, 18:45:41
Aspak... :)

 • Postime: 2
dudu
#76 ne: 25-05-2006, 14:01:17
kisha dëshirë te dija n.q.s. duhet te ekzistoj racizmi apo jo n.q.s. po kisha dëshirë te kisha një shpjegim n.q.s. jo dhe një shpjegim te vogël. flm
« Editimi i fundit: 25-05-2006, 14:28:54 nga Syrgjyn »
Capkenja
#77 ne: 25-05-2006, 14:02:49
Po mua me ka ndodhur ne shkolla dhe akoma po e vuaj kete ndenjen,nuk arrij te marr dot provim edhe te diplomohem rehat rehat.

 • Postime: 12234
Lefter
#78 ne: 25-05-2006, 14:06:45
Capkenja tu me siguri  nga nacionalizmi e jo racizmi... ;)...Kjo semundje e nacionalizmit ekzsiston edhe tek ne s'eshte per tu quditur...

 • Postime: 33
 • Gjinia: Mashkull
Lilonius
#79 ne: 26-05-2006, 06:47:10
Të lumt Lefter...

Këtu si duket racizmi është futer ne një thes me nacionalizmin, lokalizmin dhe shovinizmin (e cfardolloji)

Kur urren, paragjykon ose diskriminon (ne aspekte të ndryshme) dike për aresye te races (e bardhe, e verdhe, e zeze, e kuqe) quhet racizem.

Kur urren, paragjykon ose diskriminon (ne aspekte të ndryshme) dike për aresye te nacinalitetit (Shqiptar, Serb, Anglez, Gjerman...) quhet nacionalizem

Kur urren, paragjykon ose diskriminon (ne aspekte të ndryshme) dike për aresye te lokacionit (qytetar, fshatar, Korcar, Prishtinas...) quhet lokalizem.

Shpresoj t'i qartesojm këto nocione dhe mos t'i ngaterrojme, gjithashtu nëse dikush ka mendim dhe definicion me te perpiket le ta postoj pasi mendoj se një pjesë e zeristve këtu i kan ngaterruar këto shprehje (pa keqkuptime).


T'i kthehem temës...  Unë për veten time mendoj se nuk jam racist, dhe mendoj se te gjith njerëzitë duhet te jen te njëjtë ne çdo aspekt... Mirëpo, kur mendoj me thell shoh se kam një doze te racizmitne mendjen time. Me vjen turp ta pranoj por, këtu duhet te gjith te jemi te sinqert. Kur them se kam një doze te racizmit, nisem nga një supozim qe i bëra vetes. Supozova se motra ime do të dashurohej me një jevg (rom). A do të isha unë indiferent ndaj kësaj lidhje???? Sigursiht qe jo! Tash dikush mund te me kundershtoj se motra ime duhet te vendos për fatin e saj, se edhe jevgu (romi) është njeri i barabart me neve dhe se nuk duhet te paragjykojme ne baze te ngjyres se lekures.... Të gjitha këto i di, dhe mendoj se duhet te jen ashtu, mirëpo vizualizone rastin për veten e juaj dhe e shifni se gati te gjith jemi racista ne një masë me te vogël ose me te madhe. Racizmi është thjesht një dukuri negative qe mbillet qe nga mosha me e vogël, shembull perbuzjet qe bëjnë fimijet e bardh romeve përkrahen te shumtën e rasteve edhe nga prindërit. një dukuri qe pjeket me vite ne personalitetin e dikujt duhen vite për te u larguar...

 

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#80 ne: 17-06-2006, 08:59:23
Ka disa raca ne kete bote qe ta shpifin  ;)
guest8255
#81 ne: 17-06-2006, 09:16:33
une jam kunder racizmit, nuk jam aspak raciste dhe nuk e kuptoj pse duhet ta paragjykojme apo diskriminojme nje person vetem se ai e ka ngjyren ndryshe nga ne.

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#82 ne: 17-06-2006, 09:20:53
unë jam kundër racizmit, nuk jam aspak raciste dhe nuk e kuptoj pse duhet ta paragjykojme apo diskriminojme një person vetëm se ai e ka ngjyren ndryshe nga ne.
te keqen une ty keshtu thoja edhe une kur isha ne Korce  ;)

 • Postime: 5949
SmiLey
#83 ne: 18-06-2006, 03:54:48
Ka disa raca ne këtë botë qe ta shpifin  ;)

yes yes :d

 • Postime: 118
x
#84 ne: 18-06-2006, 06:36:17
Racist?????!!!!!!!!
Duhet te jesh shume i paster shpirterisht dhe psikologjikisht per te  mos qene racist.
Me vjen keq ta pranoj por nuk jam i tille, prandaj si konkluzion jam racist.
Nuk jam ne fazen patologjike te kesaj smundje por shenja te kesaj smundje i shfaq ne jeten time te perditshme dhe ne te shumten e rasteve dhe pavetedije.
Duhet pare disi si teoreme matematike kjo pune psh.:
I respekton dhe trajton te gjithe njerezit njesoj apo ben ndonje dallim jo vetem sipas ngjyres se lekures sepse racizmi nuk eshte vetem ai por dhe shume kategori te tjera paragjykimesh te personave sic jane feja, gjendja ekonomike, shkalla e njohurive, etj.
Ne qofte se jo atehere kjo teoreme eshte e vertet dmth je racist.

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#85 ne: 18-06-2006, 13:01:05
Zberdheje pak fjalën "RACIST" dhe me pas na thuaj se çfarë je  :@

Ndërsa unë jam shumë racist  ;)Me thuaj ti perse?   Perse je rracist.....c'te shtyn ...c'ndjenje ?

 • Postime: 1580
sorelina
#86 ne: 28-11-2006, 17:57:25
Këtu ku jetoj unë ka një konglomerat rracash.
Unë për vete nuk e kam pas kurrë mendimin e rracizmit por duke pare sjelljet e rraces se zeze kryesisht afrikane mund te them se janë njerzit me pa kulturë, me te piset etj etj

 • Postime: 94
emiliatje
#87 ne: 14-01-2007, 00:30:50
Jam kunder racizmit dhe nuk eshte mire te mendosh sepse ti ke nje ngjyre te bardhe te lekures je me  me vlera si njeri. Te tere njerezit jane nje lloj. Nuk te detyron njeri te dashurosh apo te martohesh me nje nje ngjyre tjeter  dhe kjo eshte e drejta jote. Them se sa me pak urrejtje dhe perbuzje ndaj njeri tjetrit aq me mire per te tere njerezimin. Pershendetje.

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#88 ne: 14-01-2007, 08:45:58
Këtu ku jetoj unë ka një konglomerat rracash.
Unë për vete nuk e kam pas kurrë mendimin e rracizmit por duke pare sjelljet e rraces se zeze kryesisht afrikane mund te them se janë njerzit me pa kulturë, me te piset etj etj


Kjo qe thua ti varet nga menyra qe jane rritur ........por ti deskriminosh prej ngjyres apo kombesis nuk eshte e drejte ........Pra i gjykojme si individe dhe karakter.........

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#89 ne: 01-07-2007, 16:30:56
Problemi im nuk eshte se jam raciste,problemi im eshte qe nuk e fsheh dot racizmin  :D
Emira
#90 ne: 01-08-2007, 09:13:54
Jam kunder cdo racizmi.
Si mund te pritkam une qe te huajt te me trajtojne si te barabarte me ta, kur une vete jam e gatshme te diskriminoj te tjeeret per arsye te ndryshme, sidomos ne pikepamjen e ngjyres se lekures?!
Kurre.
Ne se kam mesuar dicka ne kete jete, eshte qe Zoti na ka te tereve femijet e tij. Kur na ka dashe ai keshtu sic jemi te tere, pse s´arrijme ne ta respektojme njeri-tjetrin pa paragjykime?

 • Postime: 335
 • Gjinia: Femer
charm
#91 ne: 02-08-2007, 15:15:15
jam raziste ndaj injoranzes
Emira
#92 ne: 02-08-2007, 16:45:16
si e shpreh racizmin tend ndaj injorances? :)

 • Postime: 155
Blue sky
#93 ne: 25-08-2007, 00:02:17
Plotesisht kundra por kujdes,  >< >< nese dikush eshte rracist ndaj teje qfar duhet te besh ne fakt shqiptaret skane se qbejne veq te presin ne rralle 2km te gjate zoti i ndihmofte shqiptaret.

 • Postime: 287
CentauR.
#94 ne: 06-12-2007, 23:38:45
rracizmi denohet me ligj

megjithate une jam

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#95 ne: 06-12-2007, 23:43:25
jam raziste ndaj injoranzes

pergjigje me e drejte, ska ku te shkoje......

tjeter: rracizmi eshte injorance...

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#96 ne: 07-12-2007, 04:25:46
eeeeehhh kush cane koken me kete.ka shume rraca dhe rracen e tyre duan.sju behet vone njeriut per rracat e tjera.po edhe ti shtypim me kembe sic bje fjala ska perse.pastaj mos mbroni zezaket sikur jane alamet njerezish.zezaket jane me shume rracista ne amerike qe ta dini.
per vete as nuk me behet vone per rracat e tjera vetem shqiptaret duam ti keme mire.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#97 ne: 07-12-2007, 05:50:03
Jam rracist, me raste.

 • Postime: 287
CentauR.
#98 ne: 10-12-2007, 18:32:57
ne rradhe te pare duhet te perkufizojme rracizmin se shume ketu e ngaterrojne me dallimin rracor dhe na cilesojne si injorante kur mund te jete e kunderta.

rracizem - Dashuria, apo pëlqimi ndaj kombit (apo racës) ku përket.(etj etj)

dallim racor - pëlqim/mospëlqim, përparësim/pengim në bazë të përkatësisë racore të tjetrit

por dhe nqs ke dallim rracor cte keqe ka, sa nga ju do martoheshin me nje zezak/e, verdhak/e, kuq/e

 • Postime: 318
 • Gjinia: Mashkull
informacione
#99 ne: 10-12-2007, 18:51:24
përgjigje me e drejtë, s'ka ku te shkoje......

tjetër: rracizmi është injorancë...


 :D :P

Goxha e bukur.
Injoranca ska kufij. Injorant mund te jesh edhe ti charm ne nje fushe te caktuar ashtu sic jam une ne muzike komplet injorant :D
 

Racizmi na redukton empatinë

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 28-05-2010, 16:15:09
nga M A X
Shqiptaret dhe racizmi

Nisur nga AidaRubrika Diskutime

Postimi i fundit 30-01-2013, 23:15:51
nga Mishel...............
Si luftohet racizmi e intoleranca?

Nisur nga ShejRubrika Probleme / Zgjidhje

Postimi i fundit 13-10-2009, 03:33:48
nga Bekimi
Shperthen racizmi grek ndaj Alban Bushit !

Nisur nga BerniRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 19-04-2007, 07:21:05
nga Berni
RACIZMI NDAJ SHQIPERISE

Nisur nga N I KRubrika Mix

Postimi i fundit 30-03-2007, 06:51:04
nga Berni