Shqiptaret dhe racizmi - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shqiptaret dhe racizmi

Shqiptaret dhe racizmi

· 25 · 2301

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

ne: 19-11-2009, 18:26:40
Nga titulli i temes do te mendoni se kam per qellim te flasim rreth racizmit dhe diskriminimeve qe hasim ne shqiptaret ne mergim.
Por jo, ksaj rradhe deshta te ju pyes sa tolerante jeni ju ndaj racave tjera?
 

« Editimi i fundit: 04-11-2020, 12:40:52 nga M A X »

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-11-2009, 18:43:30
Mos Aida

mos me fto ne ngasje jam raciste do ta bej lemsh temen  :(

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-11-2009, 18:54:33
Nuk jam aspak raciste...........a q sa kam une te drejta per te gjitha te mirat e kesaj bote, njejte kan te drejte edhe tjeret qe duken ndryshe nga une. Me rastin ne fjale s'do martohesha, por pa asnje paramendim do ja ofroja shoqerimin tim.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 30-11-2009, 22:41:48
Ne jemi racista brenda shqiptaresh e jo me, me racat e tjera

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 01-12-2009, 11:56:21
Por jo, ksaj rradhe deshta te ju pyes sa tolerante jeni ju ndaj racave tjera?

Une jam tolerante ndaj cdo rrace..ate qe nuk kam qef te ma bej dikush..nuk ja bej askujt cfaredo njeriu te jete..

 • Postime: 298
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 08-12-2009, 08:24:36
Une nuk jam shum tolerant :S

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 08-12-2009, 23:50:22
Shqiptaret jane rracista (une nuk bej aspak pjese ne kete pergjithesim timin ) gjithsesi duhet ta pranojme qe ky eshte nje rast shume shume i rradhe ne shqiperi edhe pse babai im ka patur nje shok te ngushte Mjek ne Tirane ne ate kohe (madje mjek i njohur mjaft nga brezi babait tim) dhe ai ne te njejten situate si ky burre ndodhej , i martuar me nje grua shqiptare ...Por keto jane raste te vecanta , dhe megjithese shqiptaret jane rracista dhe kurjoze te kthejne koken (se normal ne do ti dime te gjitha) prap miresia jone e pushton rracizmin dhe kam pershtypjen se ai ka qene i pranuar dhe i respektuar mjaft nga te gjithe ....

 • Postime: 2555
 • Karma: +202/-176

#7 ne: 09-12-2009, 00:53:12
perderisa te tjeret jane racista me ne pse mos te jemi ne me ata

 • Postime: 17
 • Karma: +1/-0

#8 ne: 11-12-2009, 11:13:42
Ne jemi racista brenda shqiptaresh e jo me, me racat e tjera
Te njejten mendoj edhe une

 • Postime: 73
 • Karma: +1/-0

#9 ne: 23-12-2009, 01:42:54
Aida teme e kohes, sinqerisht te vleresoj !
Edhe ne ne Shqiperi e kemi te theksuar racizmin. Ne bejme shoqeri me shoqe ose komshi me ngjyre brun sic quhen magjyp,me prejardhje nga Egjypti ,por jo te bejme mardhenie martesore.te me falni nuk dua te ofendoj ate rac se JANE krijesa te Zotit .Ata nuk kane dallim nga ne te bardhet si nga edukata, shkollimi, dhe fisnikeria ,sinqeriteti.
Me gabelt as qe behet fjale per shoqeri jane shume larg nesh.
Ketu ne Amerike ka racizem  nga individi, populli si nga ata te bardhet dhe  zezaket.por eshte nje favor i  shtetit te fuqishem qe nuk njeh dallime ngjyrash apo feje.racizem ne c'do shtet ku ndodhen emigrante vet populli vendas i shikon me nje sy tjeter .Shqiptaret te cilet kane merita per inteligjencen kan bere vend ,kuptohet me shume veshtiresi.

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 01-06-2012, 15:39:41
Ne jemi racista brenda shqiptaresh e jo me, me racat e tjera

E vertete!!  ^o)  

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#11 ne: 01-06-2012, 15:53:51


mos me fto ne ngasje jam raciste do ta bej lemsh temen  :(

edhe ketu s'ndahemi....me mire spo shkruaj

 • Postime: 84
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 05-06-2012, 14:05:31
Ne fakt nuk jam raciste ndaj ngjyres se njerzve as ndaj racave , por ne pergjithsi Shqiptaret jan racista jo me raca tjera por ne mes nj-tj si i Komb i gjuhe qe kemi tregohen shum racist drejt nj-tj...dhe kete e shohim gjdo dite ne gjdo raste qe ju i'pet e tregojn racizmin ne mes vete.

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 05-06-2012, 14:08:25
Ne fakt nuk jam raciste ndaj ngjyres se njerzve as ndaj racave , por ne pergjithsi Shqiptaret jan racista jo me raca tjera por ne mes nj-tj si i Komb i gjuhe qe kemi tregohen shum racist drejt nj-tj...dhe kete e shohim gjdo dite ne gjdo raste qe ju i'pet e tregojn racizmin ne mes vete.

Adele ke thënë atë qe do doja të thoja.....  :perqafim

 • Postime: 1010
 • Karma: +24/-6
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 05-06-2012, 14:23:05
Secili nga ne ka brenda racizem. Racizem nuk do te thote vetem ngjyra e tjetrit por edhe ndaj klasave sociale, edhe ndaj gjinise se kundert,edhe,edhe se ka plot pa fund.

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 05-06-2012, 14:36:00
Secili nga ne ka brenda racizem. Racizem nuk do te thote vetem ngjyra e tjetrit por edhe ndaj klasave sociale, edhe ndaj gjinise se kundert,edhe,edhe se ka plot pa fund.
Tek ne është xxxxxxxxxl brenda kombit tone Enderrimtare, rezultatin e ke, sjemi kot keshtu si jemi, te ndare e te percare, mjafton të lexosh vargjet e Fan Nolit ose të Fishtës.... dhe 100 vjet me vone tingellojne sikur te ishin shkruar sot... Meqë është fjala për shqiptarët këtu në këtë temë :(

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 11-06-2012, 14:09:48
Xhuli, ke te drejt, dhe e di cfare eshte e cuditshme? Qe nuk kemi marre asnje hap para, per te ndryshuar sa do pak, dhe te behemi pak me toerant ndaj vetes.

Per deri sa, ne shumicen e bisedave tona, eshte si teme diskutimi, ndarja fshat-qytet, ateher cfare pret qe do flasim per te huajt?!

Por, duke qen pak optimist, mendoje se dicka e tille do ndryshoje me kalimin e kohes, ndoshta do ndikoje koha, qe te ndryshojm ne kete aspekt.

#17 ne: 11-07-2012, 18:09:54
Un mendoj qe ne Shqiptaret nuk jemi shume raciste ne krahasim me kombet e tjera pasi i urrejme te gjith njilloj.

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 12-07-2012, 22:54:23
Njeriu behet rracist ndaj asaj qe atij i ka shkaktuar dhimbje me te drejte, ose pa te drejte. Si p.sh marredheniet tona me greket dhe serbet. Ose qendrimi i Amerikes dhe botes perendimore ndaj arabve dhe muslimanve mbas 11 shtatorit.

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 12-07-2012, 23:10:33
Njeriu behet rracist ndaj asaj qe atij i ka shkaktuar dhimbje me te drejte, ose pa te drejte. Si p.sh marredheniet tona me greket dhe serbet. Ose qendrimi i Amerikes dhe botes perendimore ndaj arabve dhe muslimanve mbas 11 shtatorit.

Politika e atjeshme jane te vetedijshem,por si popull ate fryme iu dha.
11 SHTATORIN E KRYEN MUSLIMANET ;)

Njesoj sikurse Saliu i Shqiptareve s'guxoi te permend njehere emrin e Fatmir Haklajt ;)

Sikurse mbizoteron nje mentalitet i dobet,edhe rracizmi ka rrenje te shqiptaret,me shume se kanuni i Lekes. :)

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#20 ne: 16-07-2012, 17:07:39
Un mendoj qe ne Shqiptaret nuk jemi shume raciste ne krahasim me kombet e tjera pasi i urrejme te gjith njilloj.

pikerisht
ja ta ilustroj
ndodhem ne plazh per qejfin tim , dhe afer nesh i familje me nja 6 kalamaj per koke. Pune e tyre se i bojne grate si moca
qe ne mengjes filloj kapja me keto grate. Fillun tu mbledh lodrat e kalamajve dhe tiu ia marr kalamajve nga duret ( flas per gocen time e vajzen e kusherires time ,perkatesisht nga 2 vjec keto)
i shkoj me miresjellje dhe i them
zonje ne mes te lodrave tuja ka edhe lodra te femijve tane...me nje shqipe te kullume me kthehet dhe me thote....as i llaf s'mora vesh.
Mblodha lodrat e kalamajve dhe ika ne shezllongun tim. Vazhdova internerarin tim, zhytje dhe larje ne uje
kur dola me ket kusheriren po bonim i dore 500 me letra
goca e kesaj qe eshte 2 vjec i gju me ato lopatat e vogla per kalamaj goces se kesaj ne koke ,sepse kjo e fundit donte tia merrte ..dmth vetmbrojtje
ngrehet kjo nonadhia dhe kap te bijen dhe me ate shqipen e kullume nigjoj ti thote asaj gruse tjeter
se kane menjen ke kalamajt po lujne me karta
deri ketu nuk fola ,se thashe mo hajt se jena ne plazh.
Kur kjo e mori si dobesi mos reagimin tone dhe vazhdoi
po te preku me do e mys mami
ueeee robte dhe ju ktheva une-
na mi ti burbuqe avash i cike se e prek ti po te zhduk une masanej. Ato kalamaj jane edhe gjuhen se te vogla. Po ti ke bo ne plan me ik ne kosove gjysa gjysa???
E mylli buqja gojen nuk foli. Po hajt te ma myllshe mu pastaj.
Hemmmmm
si perfundim i thashe - ju mire qe vini e boni si te pare veni ne halen tone po doni edhe me na bo zbor si me qene ushtaret tuj. Une te shkri kockat mi tarallake i thashe. Qe kshu mylle gojen dhe theku ne dill aty
uee robte
prandaj racizmi ekziston per aq kohe sa robte bohen me u diskutu

#21 ne: 16-07-2012, 19:57:17
Pranej Gerti thot qe nuk behet Shqipria e madhe pasi kan 20 vjet qe tregojne veten keta turistet qe nuk jan tipa per dialog.

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 30-01-2013, 18:13:21
Ku ka racista ka dicka, nuk mund te jetoje i bardhi mes m...it pergjithmone.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 30-01-2013, 18:27:40
jam dakort me parafolesin

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#24 ne: 30-01-2013, 23:15:51
Ehe po

Temat e fundit