Si ta lini duhanin - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si ta lini duhanin

Si ta lini duhanin

· 32 · 8403

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-01-2009, 12:31:16
Nje dite nje mik me tha ,menyra me e mire  per ta lene duhanin eshte te mos e ndezesh, dhe une duke perdorur kete metode te lehte, e lashe duhanin.
Gjate ketyre viteve sa kam qene pires i duhanit e kam kuptuar se duhani,meqe te shoqeron perdite dhe per nje kohe te gjate, te krijon pershtypjen apo bindjen e nje vetsigurie, i cila sigurisht qe eshte e rrejshme.Duhani nuk ndikon aspak ne mendjen a ne vetbesimin e njeriut. Njeriu gjithashtu genjen veten, se nuk mund te rrij pa duhan, gje e cila nuk besoj te jete e vertet.
Pirja e duhanit eshte thjeshte nje ves i keq.
Duhani ndikon keq ne shendetin tone, e me kete edhe ne cilesine e jetes sone prandaj lini duhanin me metoden me te lehte te zbuluar deri me tani, VETEM MOS E NDIZNI.
« Editimi i fundit: 20-01-2009, 10:39:26 nga h75 »

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-01-2009, 20:55:57
..Nuk e kam pire kurre.. hmmmmm:

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-01-2009, 21:06:15
goxha sfide eshte a mund te lihet valle  hmmmmm:

 • Postime: 1007
 • Karma: +6/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 20-01-2009, 09:28:40
Eh mire e ke ti mo te keqen ;) por cte bejme ne qe nuk kemi fare vullnet, e di qe eshte ceshtje vullneti, mjaftosh tia vesh vetes si detyre dhe eshte dicka qe arrihet, jam shume e bindur qe arrihet.

Poor, duhet te gjendet dhe momenti pershtatshem per ta lene,kjo eshte e rendesishme.

Nuk lihet duhani kur ti ke nje mal me probleme, apo kur je e stresuar e merzitur per shume gjera, dhe kur nuk gjen qetesi.

E kam provuar dy here dhe nuk kam mundur ta lej ;) besoj e treta do jete e verteta :D por gjithmone kur ti vije momenti.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 20-01-2009, 10:15:26
menyra me e mire  per ta lene duhanin eshte te mos e ndezesh

Jam 100% i nje mendjeje!

Keshtu e pata lene duhanin dy here, vite me pare. Besoj se ne kete menyre do ta le edhe heren e trete...

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 20-01-2009, 10:35:58
Dikush njehere tha, eshte shume lehte ta lesh duhanin, une e kam lene dhjet here deri tani.
Kjo tregon se megjithate lenja e duhanit nuk eshte fare e lehte. Kete e dine te gjithe duhanpiresit,apo ish duhanpiresit siq preferoj ta quaj veten une.
Megjithate ai qe e ka lene dhjete here duhanin le ta le edhe njehere, le te behen njembedhjete, nuk ka asnje dem prej kesaj.
Populli thote ,dy te rrahura te bejne dem,ndersa gjerat e mira(lenja e duhanit)edhe po te perseriten shpesh nuk te bejne dem.
E mira do te ishte qe njeriu te mos e fillonte fare pirjen e duhanit, e nese e ka filluar ta lere me te paren por nese nuk mund ta lere me te paren le ta provoj kete madje edhe dhjete here, se dem nuk ka.
ju pershendes

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 23-01-2009, 15:47:48
Disa shkencetare japonez po perpiqen te prodhojne nje lloj dhuhani, i cili nuk do te kete ne gjethet e tij aspak nikotine. E nese arrihet kjo, eleminohet "varesia" ndaj duhanit.
Ata kane zbuluar se eshte pikerisht geni JAT1, liferanti i nikotines nga rrenja per ne gjethen e bimes se duhanit.
 

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 23-01-2009, 17:21:05
uaa si ta lem more e  kom provu e skom mujt me lon  ???po qitash kom vendos me lon  perime ????

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 27-01-2009, 02:48:45
un per veti e lash e per ju nuk e di si ta lini. hmmmmm:

 • Postime: 83
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 27-01-2009, 04:03:00
po une mendoj se teme shume e qelluar eshte kjo mos e ndez fare ose mos e ndez mendoj se duhani nuk zgjedh probleme por e kunderta ai ben probleme dhe shkaktar i vujtjeve prendaj mendoj se mos ndizni duhan eshte me lehte se duhani te ju le juve sepse ateher behet vone,fare lehte MOS E NDIZNI SA KENI KETE MUNDESI ..

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 27-01-2009, 21:16:34
Sic ka shkruar erlehta, nikotina eshte ajo qe krijon "mvaresi". Nikotina (nje shpjegim anatomik)rezulton ne krijimin e receptoreve (te ngjajshem me receptoret e neurotransmiteve-qe percjellin impulset nga nje neuron ne tjetrin), te cilet nuk zhduken asnjehere. D.t.th. qe gjithmone do te jete prezente mvaresia per nikotine gjate gjithe jetes se duhanpiresit.
Se si te lihet duhani ka - shume menyra, mvaresisht nga individi.
Per mua ka qene efikase shtatzania, ku perparesi i kam dhene foshnjes ne bark kundrejt duhanit.
Kryesorja eshte te jesh i/e motivuar dhe i/ getshem/me per "lufte" fizike dhe psiqike.

 • Postime: 79
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 27-01-2009, 22:05:40
Une cigaren nuk e lija per asnje arsye ne bote,vetem 9 muaj qe do jem shtatezane do ta le thoja,por.......ishte vetem i dashuri ai qe me beri te le cigaren duke me thene edhe nje te ndezesh nuk do jemi me bashke.Aty fillova te ndergjegjesohesha dhe te flisja me veten.Kam 7 muaj qe e kam lene cigaren dhe ndihem me e shendetshme dhe super ne forme.Kam provuar sh here ta ndez vetem per te pare do me pelqeje me apo jo por nuk e mar guximin sepse me duket ende heret.Kam realizuar nje enderr shume te madhe timen qe lash cigaren pas 5 vjetesh dhe per kete falenderoj vetem te dashurin tim.

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 05-05-2010, 15:20:45
 grushtsyve))un kam problem te madh rreth lanjes se duhanit  dhe po krijoj shum problem me te ne familjen time po kam shum veshtirsi me kan kam provu shum her po pa sukses

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 05-05-2010, 15:23:19
un kam nevoj per ndimen tuaj kam shum problem me duhanin

 • Postime: 410
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 29-09-2010, 14:02:08
Ka vetem nje menyre per te lene duhanin . Quhet Loje psikologjike e behet midis duhanpiresit dhe paketes se cigares . Praktikisht duhet gjithmone te mbani nje pakete me vete te pahapur me cigare ,,, e sa here ju shkon mendja per te ,,, nxirreni para vetes e komunikoni me te duke i thene :- Ti mendon se je me e forte se une ,,, GABOHESH .
Edhe vendoseni perseri aty ku e moret .

Kush e provon le te tregoje c'rezultat arriti me kete prove .

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 29-09-2010, 14:07:51
ehe kjo eshte e vertet  keshtu me tha edhe mnje mikesha ime  dhe rezultai  kishte filluar po mbante dy paketa ne xhep :D :D

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 29-09-2010, 14:22:41
heren e fundit e lashe 1 muaj dhe e fillova prap

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 04-10-2010, 19:12:23
heren e fundit e lashe 1 muaj dhe e fillova prap
dhe, si ishte ai muaji pa cigare

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#18 ne: 02-07-2012, 16:43:55
Po nai teme sesi mos ta leme duhanin ka?

#19 ne: 02-07-2012, 16:51:29

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#20 ne: 26-07-2012, 15:43:15
nese une nje dite le duhanin...do te thote se une e ndjera sjam me une...

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#21 ne: 26-08-2013, 10:30:53
goxha sfide eshte a mund te lihet valle  hmmmmm:

ja na thuaj si ishte ta lije?

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 26-08-2013, 12:29:25
muaji 6 qe se pi, as vete se besoj

thjesht stakoje trurin dhe ja del

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 26-08-2013, 12:48:57
Ashtu!
Vetevendosje e tak ;)

Ata qe e pijne e shoqerohen me mua,edhe u mungon vullneti per ta heq jane xheloze :) :D

Ndize mo ndize nje e ti! ^o) :D

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#24 ne: 26-08-2013, 13:51:31
muaji 6 qe se pi, as vete se besoj

thjesht stakoje trurin dhe ja del

ahhhh ky stakimi i trurit ma dhjet sporti mua

Temat e fundit