×
Hyrja
Profili

Te pranojm njerzit si te atille,ose tu terheqim verejtjen per karakterin e tyre?

Te pranojm njerzit si te atille,ose tu terheqim verejtjen per karakterin e tyre?

· 46 · 3731

 • Postime: 1498
Zara
ne: 08-06-2009, 14:07:28
Shpesh me ka ndodhur qe shoqja ime e afert te me gjykoje per disa veprime qe jane pjese  e personalitetit tim,te cilat une i vleresoj si normale pasi mua me pelqejne dhe nuk i shkaktojne dem askujt.Mirepo mua kjo me pengon.E une kete nuk ia them,nuk veproj si ajo.
Une e pranoj njeriun ashtu siq eshte,nuk mundohem tia ndryshoj karakterin.Une nuk e gjykoj ate,se per veprimet e veta pergjigjet vete ajo.
Si mendoni ju?

 • Postime: 910
 • Gjinia: Mashkull
moçali
#1 ne: 12-06-2009, 20:50:02
Si fillim ti do beje mire te tregoje cilat jane ato veprime qe t'i kritikon shoqja, pastaj te flisnim per temen.

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#2 ne: 13-06-2009, 00:27:10
per njerez qe sma ndjen shume sdo ju terhiqja vemendjen per anet negative te karakterit te tyre as do perzihesha fare bile; kurse per ata qe ma ndjen qe i dua e i vleresoj 1 verejtje miqesore nuk do bente dem aspak pastaj eshte ne doren e atij/asaj te vendosi por qe une bej timen gjithsesi

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer
AMOR
#3 ne: 14-06-2009, 15:16:30
Ti pranojme ashtu sic jane vetem zoti e ka ne dore ti ndryshoje njerzit e jo ne ata

 • Postime: 445
 • Gjinia: Femer
tweet
#4 ne: 18-06-2009, 05:55:17
E ke fjalen per personalitetin apo karakterin??  hmmmmm:

Nese shoqja juaj e ka me zemer kur ''gjykon'' (keshillon) veprimet e tua, atehere ti je ne nder njerezit me me fat qe ke nje shoqe si ajo.

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#5 ne: 18-06-2009, 08:50:34
Ti pranojme ashtu sic i ka fal zoti..

Emira
#6 ne: 19-06-2009, 14:49:28
per njerez qe sma ndjen shume sdo ju terhiqja vemendjen per anet negative te karakterit te tyre as do perzihesha fare bile; kurse per ata qe ma ndjen qe i dua e i vleresoj 1 verejtje miqesore nuk do bente dem aspak pastaj eshte ne doren e atij/asaj te vendosi por qe une bej timen gjithsesi

Me pelqen kjo qe ke shkruar, ndaj te njejtin mendim me ty, ndonese jam pak ne dileme, pasi ndonjehere nisesh per mire dhe rezultati mund te jete per tjetrin shume ofendues. hmmmmm: :S

Mendoj se eshte edhe pune moshe, varet se ke po kritikon etj.
Emira
#7 ne: 19-06-2009, 14:56:52
Shpesh me ka ndodhur qe shoqja ime e afert te me gjykoje per disa veprime qe jane pjese  e personalitetit tim,te cilat une i vleresoj si normale pasi mua me pelqejne dhe nuk i shkaktojne dem askujt.Mirepo mua kjo me pengon.E une kete nuk ia them,nuk veproj si ajo.
Une e pranoj njeriun ashtu siq eshte,nuk mundohem tia ndryshoj karakterin.Une nuk e gjykoj ate,se per veprimet e veta pergjigjet vete ajo.
Si mendoni ju?

Ermira, sa vjec je ti?

Me lejo te te bej nje pyetje pak me spec :

Perse nuk ja thua shoqes tende qe te vret ajo qe thote ajo mbi karakterin/personalitetin tend ? Ke frike se ajo zemerohet me ty apo ti me te vertete e pranon ate ashtu sic eshte ?

Une per vete nje shoqe e cila me kritikon vazhdimisht, vend e pa vend, pa pushim, nuk do ta duroja dot, do t´i shmangesha sepse do te me jepte stres.

Njeriu qe ta do te miren vertete kerkon momentin dhe vendin e duhur dhe flet me takt, te vret me pambuk...sic i thone...

 • Postime: 7065
 • Gjinia: Femer
erlehta
#8 ne: 21-06-2009, 14:50:08
Askush nuk ka te drejte te gjykoje karakterin apo personalitet e nje personi. Ndersa keshillat jane tjeter gje, ato jane gjithmone te domosdoshme e aq me shume kur ato te jepen nga miqte e tu te vertete.

 • Postime: 12
forumierotik
#9 ne: 22-06-2009, 10:19:45
duhet tu terheqim vrejtjen qe ti permisojm

 • Postime: 8
Negativ*
#10 ne: 23-06-2009, 01:52:19
Varet nga menyra se si ta ka thene.

Por kot mundohesh karakterin personal prapseprape e ke brenda vetes sa here qe e kerkon e gjen atu..

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#11 ne: 27-06-2009, 16:36:38
Me pelqen kjo qe ke shkruar, ndaj te njejtin mendim me ty, ndonese jam pak ne dileme, pasi ndonjehere nisesh per mire dhe rezultati mund te jete per tjetrin shume ofendues. hmmmmm: :S

Mendoj se eshte edhe pune moshe, varet se ke po kritikon etj.

Emira po dhe une di ku duhet te flas e di ku duhet te hesht  :)
ka te beje me shume se cfare raporti miqesor ke me ate person dhe sa intelekt ka ai person.
 Ja une ty pershembull te bej pa problem verejtje pa pasur mendjen se do te ngelej hatri pasi te njoh e di sesa intelekt ke.
Kurse per X person psh sdo denjoja fare me i be verejtje se aq mbush skam pse te zbras timen te mbush te sajen... thjesht ja ve ne pah ate te mete qe ka e nuk debatoj me por them fale o zot se aq di e aq ben po sme kuptoj ;) :D

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer
Misss
#12 ne: 27-06-2009, 21:48:31
Varet si eshte ndertuar mardhenia dhe çfare mardhenie te lidh me ate njeri.Padyshim qe nje miku apo mike mund ti thuash nje verejtje ne formen e keshilles por nje kolegu ne pune nuk mund ti themi paçkas faktit qe konsumojme shume kohe bashke.Pra gjithçka varet nga raporti qe ke krijuar.

 • Postime: 800
 • Gjinia: Femer
Masha
#13 ne: 03-07-2009, 19:20:00
Me pelqen shume shprehja njerezit (apo shoqerine) nuk mund ta ndryshosh , por ta zgjedhesh.

Zgjidh personat qe i afrohen me teper karakterit tend.

 • Postime: 2287
 • Gjinia: Mashkull
Kijameti
#14 ne: 04-07-2009, 15:28:25
Me pelqen sjellja jote shume Ermira dhe une jam i tille po te ishin te gjithe njerezit ne bote sikur ti...do kishte me shume paqe ne bote cdo te mire

 • Postime: 1498
Zara
#15 ne: 05-07-2009, 18:47:39
Ermira, sa vjec je ti?

Me lejo te te bej nje pyetje pak me spec :

Perse nuk ja thua shoqes tende qe te vret ajo qe thote ajo mbi karakterin/personalitetin tend ? Ke frike se ajo zemerohet me ty apo ti me te vertete e pranon ate ashtu sic eshte ?

Une per vete nje shoqe e cila me kritikon vazhdimisht, vend e pa vend, pa pushim, nuk do ta duroja dot, do t´i shmangesha sepse do te me jepte stres.

Njeriu qe ta do te miren vertete kerkon momentin dhe vendin e duhur dhe flet me takt, te vret me pambuk...sic i thone...

Kur un asaj nuk ia them shqetesimin tim,e bej pasi e di se ajo do te ofendohet.E njoh mir.Me mir un te jem aj qe do ta fitoj fundin me te trashe.Mirepo ajo qe me pengon mua eshte se ajo nuk ma thote kur duhet,nuk me"vret me pambuk".Un e kam verejtur shpesh,e nderpret ndonjehere bisedimin dhe me kritikon,dhe per kete ia kam terhequr vemendjen.Mirepo puna eshte se ajo vazhdon me te sajen.
cdo te mire(17 vjece)
Emira
#16 ne: 15-07-2009, 14:25:22
Flm per pergjigjen.

Me sa shoh une, ti Ermire je shume e ndieshme, ndersa shoqes tende i mungoka ndjenja e taktit. Ekzistojne arsye se pse shoqeroheni bashke.

Bej ne momentin bilancin e duhur per kete shoqeri. Askush prej nesh nuk eshte i persosur.

Kam shoqe prej 20 vjetesh, dmth qe ne gjimnaz ne Shqiperi, dhe nuk e kemi vrare kurre njera-tjetren me fjale e jo me me vepra...Bej si te te thote zemra, nuk di se c´te te them ndryshe.
Me pelqen menyra se si ti e parashtron ceshtjen. Ke fituar simpatine time me kete teme. Te uroj cdo te mire.

 • Postime: 1498
Zara
#17 ne: 15-07-2009, 17:18:14

Me pelqen menyra se si ti e parashtron ceshtjen. Ke fituar simpatine time me kete teme. Te uroj cdo te mire.
Faleminderit edhe ti Emira.Te nje jtat urime edhe prej meje.

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer
Misss
#18 ne: 15-07-2009, 21:31:20
Secili njeri eshte unik ne llojin e vet dhe kjo eshte ajo qe na ben te jemi te ndryshem.Nese une bej nje veprim qe eshte pjese e karakterit tim jo domosdoshmerit duhet pretendoj te kem mbeshtetjen ose pershtatjen e gjithkujte.
Por ne momentin qe dikush ben nje veprim qe mund te cenoje karakterin tim atehere do ti terhiqja vemendjen patjeter.
Pastaj dhe njerezve te afert mund tiu jepja ndonje keshille ose vrejtje por gjithmone nese do kisha kofidencat e duhura.
Sa per njerezit qe nuk i njoh nuk mundohem fare. :)

 • Postime: 1936
 • Gjinia: Mashkull
titi10
#19 ne: 15-07-2009, 21:35:22
une pershembull misss do e pranoja ashtu sic eshte me te mirat dhe te mirat e saj :D

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#20 ne: 15-07-2009, 21:39:10
une o i pranoj tamam ose i zhduk fare fare nga memoria  :D

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#21 ne: 15-07-2009, 21:54:39
ose tu terheqim verejtjen per karakterin e tyre

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#22 ne: 15-07-2009, 21:57:13
per njerez qe sma ndjen shume sdo ju terhiqja vemendjen per anet negative te karakterit te tyre as do perzihesha fare bile; kurse per ata qe ma ndjen qe i dua e i vleresoj 1 verejtje miqesore nuk do bente dem aspak pastaj eshte ne doren e atij/asaj te vendosi por qe une bej timen gjithsesi

te njejtin mendim kam prap

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#23 ne: 15-07-2009, 22:01:21
edhe une keshtu mendoj, por e pata fjalen per njerezit qe na bie te rrime me shpesh, e jo per te gjithe sepse njeriu nuk duhet te marre mundimin qe ta ndreq boten, se paku jo duke ja terhequr verejtjen secilit qe sheh

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#24 ne: 15-07-2009, 22:04:24
normal e une njesoj mendoj.... thjesht perpiqem per te miren e njerzve qe i dua e i kam te aferm vertet.... per ata qe skam shume lidhje i injoroj e kaq shume e thjeshte.

Temat e fundit