Vullnetarizmi ne kulturen shqiptare sot - Diskutime

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vullnetarizmi ne kulturen shqiptare sot

Vullnetarizmi ne kulturen shqiptare sot

· 1 · 1013

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 06-12-2020, 19:01:54
 

Krejt rastësisht mësova që 5 dhjetori është Dita Botërore e Vullnetarizmit, një datë simbolike e vendosur nga Kombet e Bashkuara që në vitin 1985. Kërkova më tej, por nuk gjeta asnjë lajm mbi veprimtari të mundshme, të organizuara sot me këtë rast. Asnjë njoftim edhe nga Kryqi i Kuq Shqiptar apo filialet e tij në rrethe, të cilët konsiderohen si nismëtarët dhe mbështetësit e çdo elementi vullnetar.

Ndoshta sepse sot është e shtunë, ditë pushimi, ndërsa veprimtaritë vullnetare në ndërmarrjet dhe institucionet shtetërore është bërë zakon të organizohen gjatë ditëve të punës.

Ngjarjet që e kanë mpakur vendit kohët e fundit, tërmeti dhe pandemia, nuk kanë mundur gjithashtu të krijojnë premisat për një sistem vullnetarizmi kapilar në të gjithë Shqipërinë.

Një vit pas tërmetit shkatërrues në Shqipërinë e mesme, në qytetet dhe zonat më të dëmtuara nuk ka mbetur asnjë shenjë nga vullnetarizmi i javëve të para pas 26 nëntorit të kaluar.

Megjithëse dimri ka filluar dhe familjet e dëmtuara vazhdojnë të jetojnë në çadra, grupet vullnetare në ndihmë të tyre thuajse nuk ekzistojnë.

Drejtuesit e ndonjë shoqate, që ka ndryshuar përkohësisht destinacionin e punës, për t’iu kushtuar shpërndarjes së ndihmave, deri tani  mbeten vetëm një shembull i mirë.

Nuk është hera e parë që humbet shansi për të institucionalizuar një lëvizje vullnetare.

Në vitin 1999, gjatë krizës kosovare qindra familje shqiptare hapën dyert për vëllezërit e dëbuar nga trojet e tyre.

Vajza dhe gra durrsake, të organizuara në lagjet e qendrës së qytetit,  gatuanin çdo ditë për fëmijët dhe të moshuarit e strehuar në shkollat e Durrësit.

Të tjerë u ofruan për të punuar në kampet e të ardhurve që u ngritën në fshatrat pranë.

Por edhe në atë rast madhor, ku solidariteti nuk i ngjante kohëve të zakonshme, vullnetarizmi nuk u kthye dot në mentalitet.

Ndërsa tani, organizatorët e aktiviteteve vullnetare i venë më shumë rëndësi pranisë së mediave dhe shfaqjes televizive në edicionet e mbrëmjes.

Në vitin 1985, kur Asambleja e OKB vendosi që datën 5 dhjetor të çdo viti t’ia kushtojë vullnetarizmit dhe përpjekjeve të vullnetarëve në komunitet, në vendin tonë vazhdonin aksionet vullnetare të rinisë për ndërtimin e hekurudhës, ndërsa vajzat shkollare pastronin çdo të dielë rrugën pranë shtëpisë.

Përtej hipokrizisë së pranishme në ato vite, vullnetarizmi shqiptar nuk arriti ta kalojë me sukses pragun e viteve 1990, qoftë edhe si një frymë e pranishme gjerësisht në vendet e Evropës perëndimore.
Nga Gezim Kabashi
https://www.reporter.al/shkendijat-e-vullnetarizmit-qe-pasuan-termetin-u-shuan-me-kalimin-e-kohes/

Temat e fundit