IDN.IDN International Domain Name - Domene | Domain Names

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

IDN.IDN International Domain Name

IDN.IDN International Domain Name

· 1 · 606

  • Postime: 174
  • Karma: +0/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 06-12-2011, 21:17:42
Disa kohe me pare kisha vene re nje tip TLD-je ndryshe nga te tjera, por atehere nuk i vura rendesi. TLD-ja ishte e tipit IDN. Pra behet fjale per domainet IDN.IDN dicka vertet interesante. (IDN do te thote International Domain Name, domaine qe jane te bazuar ne punycode, domaine qe permbajne karaktere specifike, si psh shkronja te vecanta)
Fillimisht domainet IDN u krijuar per t’u ardhur ne ndihme shteteve qe nukk perdornin shkronja latine si psh vendet sllave, Kina, Japonia, Korea, Hebre etj.
.IDN nuk jane thjesht TLD te perkthyera apo te shkruajtura ne karaktere te vecanta, por nje TLD tjeter pasi nese IDN.IDN eshte e zene IDN.com mund te jete e lire.
Ja dhe nje liste me TLD-te e vecanta.Source: www.TheDomain.Name :)

Temat e fundit