Në botë ka 177 milionë domene të ndryshme - Domene | Domain Names

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Në botë ka 177 milionë domene të ndryshme

Në botë ka 177 milionë domene të ndryshme

· 3 · 512

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-02-2009, 20:24:54
Në botë ka 177 milionë domene të ndryshme

Kompania VeriSign, njëri prej regjistrave më të mëdhenj të domeneve, ka publikuar raportin e saj vjetor për numrin e domeneve të regjistruara, dhe atë nëpërmes një vargu parametrash të ndryshëm.

Raporti i i parë i sivjetmë i VeriSign i cili është titulluar “The Domain Name Industry Brief” sjell të dhënat të plota për tërë vitin paraprak.

Sipas raporteve të saj, fundi i vitit 2008 ka sjellë numrin e përgjithshëm prej 177 milionë domeneve të regjistruara (.com, .net), që është rritje prej 16 për qind në krahasim me të dhënat e vitit 2007. Megjithatë, nëse krahasohet tremujori i fundit i vitit 2008, me atë tretin të njëjtit vit, është shënuar vetëm dy për qind rritje të domeneve të regjistruara.

Sa u përket domeneve të shteteve (.it, .us. e të ngjashme), sipas të dhënave të VeriSign janë 7.1 milionë, që është rritje prej 22 për qind në krahasim me të dhënat e një viti më parë, respektivisht tre për qind në krahasim me tremujorin e tretë të vitit 2008.

Sa i përket numrit të domeneve të regjistruara, domenet më shumta janë .com, pasuar nga ai kinez .cn, gjerman .de si dhe .net në vendin e katërt.

http://www.telegrafi.com/?id=8&a=1047

  • Postime: 100
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-02-2009, 20:25:39
ahuahuahuahuu

77 veq tmit :P

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 22-02-2009, 20:31:04
Mua m'u duk interesante qe Telegrafi, nje nga portalet me te medha per lajme online, perdor pikerisht emertesen "domen" dhe jo "domain", sic perdoret rendom ne shumicen e faqeve shqiptare- dhe kjo eshte per t'u pershendetur.

Temat e fundit