Si vendoset IP ne domenet e rregjistruar te Godaddy? - Domene | Domain Names

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si vendoset IP ne domenet e rregjistruar te Godaddy?

Si vendoset IP ne domenet e rregjistruar te Godaddy?

· 6 · 699

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-02-2009, 12:40:08
Kam nje domen te rregjistruar me ane te Godaddy-it dhe dua te drejtoj tek serveri im, por ne panel arrij te gjej vetem vendin per Nameservers, ndersa per IP s'shoh gjekundi. Sic duket vetem me Nameservers nuk mjafton sepse domeni nuk shkon gjekundi, keshtu duhet te ve IP domosdoshmerisht. Ju qe jeni perdorues te perhershem te Godaddy mund te me thoni se ku behet vendosja e IP-ve?!

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-02-2009, 14:23:24
Ky domain qe do marre keto IP do sherbeje dhe si nameserver apo jo?

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 04-02-2009, 14:49:47
Ky domain qe do marre keto IP do sherbeje dhe si nameserver apo jo?

Jo, thjeshte dua ta ve ne pune tek serveri im.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 04-02-2009, 15:06:13
Pasi ke hyre te paneli i manxhimit te domeneve, tek My Domains te shfaqet lista e domeneve qe ke te regjistruar. Tek toolbar lart kliko Nameservers. Zgjidh opsionin Parked Here, dmth me nameservers te Godaddy. OK.

Rikthehu perseri tek lista dhe kliko mbi domenin.

Te dalin disa te dhena dhe tek kolona e mesit, ne fund ke nje link Total DNS Control & MX Records. Klikoje dhe tek faqja qe shfaqet kliko butonin Advanced Mode (lart-djathtas).

Shto tek A (Host):
@ xx.xx.xxx.xxx (IP e serverit tend)

nqs i di dhe fushat e tjera mund ti plotesosh.

 • Postime: 111
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-02-2009, 22:32:47
un para ca ditesh bleva nje domajn per me provu ca scripte, dhe besoj se mjafton te shtosh domenin nga paneli ku ke serverin nga paneli plesk o cPanel WHM dhe te shtosh nameservers te paneli domenit. kshu duhet te funksionoi.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 05-02-2009, 00:35:43
Kokushta, shume faleminderit.
Duhet te them se Godaddy ka panel shume te ngaterruar. Pervec se te bejne te kalosh shtate rrethet e ferrit kur rregjistron nje domen, keta dhe panelin e kane organizuar shume keq.
Sidoqofte, tashi e gjeta se ku vendosen IP-te.
Por duhet thene se ne panelin e ketyre mund te nderrosh njeren ose tjetren (NS apo IP) por jo te dyja njeheresh, te pakten keshtu e pashe une.

Temat e fundit