×

Marredheniet seksuale per here te pare !

Marredheniet seksuale per here te pare !

· 6 · 109

  • Postime: 27105
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 07-11-2006, 15:17:45
Arsyet pse çiftet kanë probleme në marrëdhëniet e tyre intime

Akti seksual nuk është gjithmonë i lehtë. Ndodh shumë shpesh që gjatë seksit të ndjehet dhimbje dhe kjo është e njëjtë si për meshkujt dhe për femrat. Mund të shkaktohet nga shumë faktorë, si sëmundje, infeksione apo për pasojë të ndonjë problemi fizik e mendor. Seksi duhet të jetë një eksperiencë e bukur dhe nëse dhemb, atëherë është një tregues që diçka nuk shkon ashtu siç duhet ndaj nuk duhet të injoroni ketë fakt.
Seks i dhimbshëm tek femra
Infeksione të tilla si cisti, shkakton dhimbje, djegie apo kruajtje të vaginës si dhe dhimbje të fundit të barkut. Sapunë apo produkte të tjera të parfumuara mund të përbëjnë arsye të tjera të irritimit të kësaj zone gjenitale. Gjatë periudhës para menopauzës nivelet e hormoneve ndryshojnë dhe bëjnë që vagina të jetë e thatë duke shkaktuar një ndjenjë tendosje gjatë aktit seksual. Puçrra të ndryshme që mbeten në vaginë pas lindjes së një fëmije mund të shkaktojnë dhimbje të fortë gjatë penetrimit. Nëse ndiheni të lodhur, të stresuar apo në ankth do të jetë e vështirë që të nxiteni seksualisht. Nëse nuk eksitoheni, atëherë vagina do të mbetet e thatë dhe e ngushtë, duke vështirësuar së tepërmi penetrimin dhe duke e bërë atë të dhimbshëm. Rekomandimi që jepet ne këtë rast nga specialistët është shtimi i puthjeve dhe përqafimeve mes partnerëve, të cilat rezultojnë të jenë një mënyrë shumë e mirë për t'u qetësuar dhe për mos t'u ndjerë fajtorë.
Për herë të parë
Kur bëni seks për herë të parë mund t'u duket e/i dhimbshëm. Kjo mund të ndodhë për shkak të çarjes së cipës së virgjërisë, lëkurës që mbulon pjesën hyrëse të vaginës. Mund të ndodhë që cipa e virgjërisë të jetë çarë para se femra të ketë kryer marrëdhënie seksuale për herë të parë, për shembull nëse ka bërë aktivitete sportive apo nëse ka përdorur tampona. Sigurohuni që të ndiheni gati për të kryer marrëdhënie seksuale dhe të mos nguteni, gjithashtu është e rëndësishme që të ndiheni të qetë dhe të gatshëm për t'u ndezur.
I dhimbshëm për burrat
Infeksione të ndryshme të transmetuara seksualisht të cilat shkaktojnë kruajtje apo skuqje, apo sëmundje e urdhjes mund të jenë arsye për një seks të dhimbshëm. Nëse lafsha e penisit është e ngushtë, penetrimi mund të bëhet i vështirë dhe ajo të shtyhet pas. Në këtë pjesë të penisit mund të ndodhen pikëza të vogla të cilat nuk mund të shihen me sy të lirë, të cilat shkaktojnë dhimbje të fortë rreth tyre. Dhimbja në testikuj mund të shkaktohet nga pamundësia për të arritur në orgazëm, pavarësisht nxitjes së madhe seksuale.
Çfarë të bëni?
Nëse ju nuk ndiheni të nxitur dhe të eksituar, atëherë seksi mund të bëhet i pakënaqshëm dhe deri diku i sikletshëm. Jepini kohë njëri-tjetrit dhe mos merrni si pikë referimi seksin sepse në mungesë së eksitimit, pra të lubrifikimit të vagjinës, penetrimi do të jeto i dhimbshëm. Përdorni produkte lubrifikues në ndihmë të arritjes së kësaj faze. Përdorni produkte të cilat bazohen në ujë dhe jo në vaj. Produktet e vajit mund të dëmtojnë prezervativët duke i bërë ata më pak të efektshëm. Nëse e keni ende të vështirë të bëni seks ashtu siç do të dëshironit, ankthi apo arsye të tjera emocionale mund të jenë shkak i kësaj gjendjeje.

  • Postime: 1460
U.J.K.U
#1 ne: 08-11-2006, 14:14:10
Materiali eshte interesant dhe pse pak i pergjithshem ne disa terma. ajo qe do te shtoja une do ishin ca rregulla fikse te cilat e bejne me te lehte kryerjen e ktit te pare seksual ose me sakte te zhvirgjerimit. E dhe pse shume gjera nga keto jane thene te tema e zhvirgjerimit une do ju sygjeroja "lepurushave te rinj' ca gjera praktike por teper te rendesishtme ne kete fushe.
E pare sic eshte thene dhe here te tjera te dy partneret duhet te jene te pregatitur mire psikologjikisht per nje nderrmarje te tille. Pasi sa delikate eshte po aq e sikletshme eshte nese nuk merret parasysh nje gje e tille.

E dyta ka te bej me pozicionimin e femres gjate aktit te pare si dhe me ekeriencen fillestare te mashkullit, pasi ne kete rast i takon atij te drejtoje te tere procesin nga fillimi deri ne fund.
Ambienti i pershtatshem dhe koha e pakufizuar ne dispozicin jane dy kushte themelore qe e bejne kete proces teper te lehte per tu kryer.
Rendomte ne ambjente mashkullore shqiptare ekziston ideja se ne fillim cipa duhet care me gishta e me pas te behet penetrimi. Kjo eshte nje metode teper primitive dhe aspak e kendshme per cilendo femer. Mjafton qe femra te qendroje ne pozicionin e duhur dhe cipa vaginale sa e forte dhe elastike ne pamje te pare aq e lehte dhe bute behet kur kryet ne kete menyre, e cila konsiston keshtu:
Femra duhet ti hape kembet lirshem duke i palosur sa me shume drejt shpatullave te veta, partneri duhet ti kapi ato te pjesa e mbrapme e gjujve te femres dhe te ushtroje pak force ne to duke i puthitur mire shalet e femres me pjesen e aneve te kraharorit te saj. Ne kete pozicion muskujt e cipes se vagines jane pothuajse jashte loje, pasi ato vetkontraktohen nga gjendja e renduar emocionale e femres ne ato momente. Mjafton te vendoset koka e penisit ne vendin e duhur dhe duhe e shtyre drejte ai do penetroje sa hap e mbyll syte ne brendesi........... ..... Te tjerat i merrni me mend vete :D

  • Postime: 7995
  • Gjinia: Femer
Lisa
#2 ne: 09-11-2006, 15:34:25
I lexova shkrimet tuaja interesante......po r me ngacmoje njecik ajo qe lkishte thene Ujku....."Femra duhet ti hapi kembet lirshem" ku ka liri ne ato momente te keqen trecereku femrave i dridhen leqet e kembeve.....kurse meshkujt nese ekan eper here te pare nga emocjoni dhe eksitimi se menefund do bejne seks e bejne gjithshka gabim dhe pa paramendim :D

  • Postime: 1460
U.J.K.U
#3 ne: 09-11-2006, 16:13:25
Po ta lexosh me kujdes do kuptohet qarte se ne momentin kur shalet puthien me kraharorin e femres ajo eshte e zene si ne cark dhe po te doje te shtrengohet eshte e pamundur te japi kontraktim pasi muskusjt problematik ne ke te rast jane te terhequra ne maksimum ;)
Capkenja
#4 ne: 13-11-2006, 19:51:37
Ka te beje shume me mashkullin sepse nqs ai nuk di te kryej mardhenie me nje femer te virgjer eshte goxha e vershtire,plus mos mendoni dhimbjen nene nje zot e di.Po si cdo gje ne jete ka nje here te pare,pastaj me kalimin e kohes behet pjese e kenaqesine.Kam degjuar dhe nga ato qe kemi perjetuar ne muajt e pare te mardhenies nuk ndihet ndonje kenaqesi e plote .Cdo gje lidhet me ate gjene"te mesohesh me partnerin tend" ti dish cfare pelqen,levizjet e preferuara ,pozicionet me te pelqyera.

  • Postime: 1460
U.J.K.U
#5 ne: 14-11-2006, 12:00:53
Nese mashkulli e ka per here te pare per vete nje zot e di se si mund te perfundoj ajo pune. Jo me kot u thuhet cunave kur arrijne moshen e duhur qe ne fillim duhet te shkoje me nje me te madhe se vetja ne menyre qe te mos jete i papregatitur qofte moralisht qofte fizikisht me nje virgjereshe hmmmmm: