Ese Islame

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Artikuj të ndryshem: shkrime e studime.

*
sedati
10-07-2009, 16:03:31

UJGURËT – SFIDË EDHE PËR MUSLIMANËT

UJGURËT – SFIDË EDHE PËR MUSLIMANËTFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:58:47

Mesatarja në Fe

 Mesatarja në FeËshtë pyetur shejh Uthejmini se çka është qëllimi i mesatares në fe?Është përgjigjur: Mesatarja në fe është që njeriu të mos e teprojë dhe të tejkalojë kufirin e All-llahut azze ue xhel-le, po ashtu të mos e përgjysmojë kufirin sepse lë mangu atë që ka caktuar All-llahu.Mestarja ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-11-2008, 11:51:32

UNIVERSALITETI ISLAM - MËSIME DHE POROSI

Muhammed Musad JakutUNIVERSALITETI ISLAM – MËSIME DHE POROSIPas marrëveshjes së Hudejbijes ndërmjet Pejgamberit, alejhi’s selam dhe idhujtarëve mekkas, të cilët e luftuan hiç më pak se 18 vite, Muhammedi, alejhi’s selam dëshiroi që këtë hapësirë kohore ta shfrytëzojë për t’i ftuar në Islam edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-09-2006, 23:03:12

DURIMI SIPAS HADITHEVE TË PEJGAMBERIT, ALEJHI’S SELAM

DURIMI SIPAS HADITHEVE TË PEJGAMBERIT, ALEJHI’S SELAM Falënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen shokët dhe terë pasuesit e tij gjer në amshim!Nuk ka dyshim se durimi ka një rendësi të madhe në fe, dhe mu për këtë, shohim se krahas Kur’anit, edhe sunneti i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
14-01-2006, 09:37:16

XHENNETI, PËRSHKRIMI DHE BEGATIA E TIJ

XHENNETI, PËRSHKRIMI DHE BEGATIA E TIJ1. Emrat E XhennetitEl Xhenneh (Kopshti), Darus Selam (Vatra e Paqes), Darul Huldi (Vatra e Përjetësimit), Darul Mukameh (Vatra e Qëndrimit), Xhennetul Me'va (Xhenneti Me'va-Strehuesi), Xhennatu Adn (Xhennetet Adn), Darul Ha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
09-05-2004, 22:14:11

Simbolet Islame!

Islami eshte nje fe universale dhe si i tille nuk mund te kufizohet ne simbole e ngjyra. Vijimsia e ngjarjeve qe sollen keto simbole si Islame eshte pak a shume keshtu: Ne shek. VI p.e.s aty ku eshte Stambolli sot u ndertua nje koloni greke. Prijesi i koloneve greke quhej Bizas prandaj dhe qytet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ciarli, Mishel Forever

KU NDODHET ZOTİ?

ciarli
15-10-2013, 14:23:46
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
06-10-2010, 12:41:52

Fara e hivzit-3

Fara e hivzit-3Hamdi NuhijuI mbjell me dëshirën e ashkut të shpirtit, ky mendim për të fuqizuar shkronjat, kuptimet dhe memorizimin e tyre drejtë pafundësisë, më stimuloi që të harxhoj ngjyrë pene.Pena është rruga e vizatuar nëpër qoshet e pamundura të fjalës së mbështjellë nëpër tingujt e urtës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
08-09-2010, 02:04:20

Fara e hivzit-2

Fara e hivzit-2Hamdi NuhijuEsenca e fjalës është boshe në këndin vertikal të perceptimeve idiote. Ajo nuk mund të mbushet me përmbajtje dhe aromë Xheneti përderisa është jashtë radarit të influencës së dashurisë. Çdo gjë jashtë nuk është imune të qëndroj për gjatë kohë e paprekur dhe e pastër. A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

toni69
22-08-2010, 22:14:48

Muaji i ndryshimit

Shkruan: Rijad Imeri Miliona njerëz me miliona vite jetojnë pa një qellim dhe synim të caktuar, gdhihen me lindjen e diellit dhe ngrysen me perëndimin e tij, jeta ideale e tyre eksiton në iluzione kurse në realitet jetojnë si një gjeth në mëshirën e erës, nëse era e dërgon në një vend të gjelbër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
16-08-2010, 01:36:58

40 MËSIME NGA IMAM NEVEVIU PËR AGJËRIMIN

40 MËSIME NGA IMAM NEVEVIU PËR AGJËRIMINAutor: Sulejman b. Muhammed el LuhejmejdTitulli në origjinal: 40 faidetun muhtaretun min Sherhi’n Nevevi ala Sahihi Muslim (Kitabu’s sijam)Adresa: www.almotaqeen...

MR.DETI
15-08-2010, 20:32:35

Besimtarët dhe muaji i Ramazanit

Besimtarët dhe muaji i RamazanitHamdi NuhijuMuaji i shenjtë i Ramazanit dallon prej të gjithë muajve tjerë. Nëse të gjithë muajt tjerë janë për të gjithë njerëzit, atëherë muaji i Ramazanit është vetëm për besimtarët mysliman.Nëse të gjithë muajt tjerë të japin mundësi të jetosh dynjanë sikur i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-08-2010, 13:30:21

NDREQE ANIJEN!

NDREQE ANIJEN!Rruga per tek Allahu përshkohet me zemër e jo me këmbë, dhe kur unë të drejtohem: “Eja hip me ne!”, e di se do të më pyesësh: “Po në çka të hipi?”Çdonjëri duhet të ketë një mjet udhëtimi –anije, e anija jote është zemra andaj ndreqe atë!1. Mos lë vrimë pa mbyllur dhe as prishje pa ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
13-08-2010, 12:21:16

REFLEKSIONET E PËRSOSMËRISË NË RAMAZAN

REFLEKSIONET E PËRSOSMËRISË NË RAMAZANAgjërimi nuk është vetëm largim nga ushqimi dhe pija. Ky është agjërim skllevërish. Agjërimi të cilin e synon feja është ai që ka një mision shumë human. Ndryshe, shpërblimi i Allahut për agjëruesit, që është pa kufi, dhe kërcënimi me humbje të shpërblimit t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
11-08-2010, 18:59:15

RAMAZANI SHKOLLË MJEKËSIE

RAMAZANI SHKOLLË MJEKËSIEDr. Adnan Abdullah el MezruuDekan i Fak. të Mjekësisë, Universiteti El Melik Abdul AzizMjekësia ndahet në dy fusha kryesore:- Fushe e cila trajton trupin e njeriut duke përfshirë të gjitha gjymtyrët e tij, të mëdha e të vogla, të jashtme e të brendshme. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-08-2010, 22:31:14

10 DOBI NGA HADITHI “MOS IA PARAPRINI RAMAZANIT ME AGJËRIM”

10 DOBI NGA HADITHI “MOS IA PARAPRINI RAMAZANIT ME AGJËRIM”AbduRrahman es SuhajmEbu Hurejre transmeton se Pejgamberi, alejhi’s selam ka thënë: “لا تقدموا رمضان بصوم يوم ولا يومين إلا رجل كان يصوم صوماً فليصمهMos ia paraprini Ramazanit me agjërim të një apo dy dite, përveç nëse ndonjëri ka bërë a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
08-08-2010, 22:11:23

SEKRETI I HERONJVE

SEKRETI I HERONJVENebil Abdu’l Mexhid en-NeshemijjBismil-lahi’rr Rrahmani’rr RrahimMe emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!Që prej se daton ky ummet, si shoqëri e konstruktuar dhe organizuar nga Profeti Muhammed, shpëtuesi i njerëzimit, paqja dhe mëshira qofshin mbi të, ka dhënë figura dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
08-08-2010, 19:09:55

URTËSITË DHE SEKRETET EDUKATIVE TË AGJËRIMIT

URTËSITË DHE SEKRETET EDUKATIVE TË AGJËRIMITRamazani, krahas veçorive dhe mirësive, disponon edhe me një numër te madh urtësisht,prej te cilave ne aspektin edukativ - sa per ilustrim - dot te mund te veçonim: 1. Realizimin e botëkuptimit të devotshmërisëThotë Allahu:“ياأَيُّهَا الَّذِينَ ءامَن...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-08-2010, 09:02:43

URTËSI BOTËRORE

URTËSI BOTËROREAi që nuk ka të holla në kuletë, në gjuhë duhet të ketë mëndafsh. (urtësimalajziane)Allahu i Madhëruar shpezëve u dhuron ushqim por patjetër duhet fluturuar për të.(urtësi holandeze)Birin trajtoje si princ gjatë pesë vjetëve të para, pastaj, gjatë dhjetë vjetëve nëvijim si rob, e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-08-2010, 07:36:51

Sekretet e sherimit me agjerim

Es Selamu alejkum Te nderuar,Kehsilli i Bashkesise islame ne Vushtrri, me rastin e muajit te madheruar te Ramazanit, tere ebsimtareve u uron kete muaj me lutjen dhe deshiren per agjerim te lehte, mireqenie familjare, shendet dhe lumturi.  Per respekt, ne adrese te te gjithe besimtareve leshon ke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-07-2010, 19:04:35

MËSIME NGA PËRVOJAT E TË TJERËVE

MËSIME NGA PËRVOJAT E TË TJERËVEFqinjësi e mire nuk është të heqësh dorë nga zullumi por të përballosh atë. (Aliu, Allahu qofte i kënaqur me të)Shokun të cilin e blen me dhurata shumë shpejt do ta blejnë të tjerët.Shkaku përse ti je person që shkakton monotonie është se ti flet çdo gjë. (Volteri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-07-2010, 10:07:55

ADEMI, ALEJHI’S SELAM PËR PRIVILEGJIN E UMMETIT TE MUHAMMEDIT, ALEJHI’S SELAM

ADEMI, ALEJHI’S SELAM PËR PRIVILEGJIN E UMMETIT TE MUHAMMEDIT, ALEJHI’S SELAMËshtë përmendur se Ademi, alejhi’s selam ka thënë: Allahu i Madhëruar gradoi ummetin e Muhammedit, alejhi’s selam me katër gjëra:•   Pranimi i pendimit tim ishte në Mekke ndërsa ummeti i Muhammedit, alejhi’s selam pendo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
26-07-2010, 15:23:00

Gjëndja e banorëve të xhennetit.

Me emrin e All=llahut mëshiruesit mëshirëbërësit.All-llahu xh.sh në Kur`anin famëlartë thotë: وَسِيقَ الَّذِينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَىالْجَنَّةِ زُمَرًا حَتَّى إِذَا جَاؤُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْخَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِينَ {73}E ata që i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
23-07-2010, 15:04:49

EJ MUBAREK RAMAZAN

EJ MUBAREK RAMAZAN Ndërmjet dymbëdhjetë muajve Ti shkëlqen si dielli në qiell Ti e gëzon çdo mysliman Ej mubarek Ramazan Mirë se vjen o Ramazan Gëzim për musliman Mirë se vjen për botën mbarë Zoti të ka madhëru në Kur’an Qe një vit të pres me ardhë Ej mubarek Ramazan Mirë se vjen o Ramazan Gëzim për muslim
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
20-07-2010, 21:16:11

Namazi i Nates

Namazi i natesSedat IslamiTë nderuar vëllezër besimtarë!Rrugëtimi ynë me robërit e sinqertë të Allahut vazhdon.. . Sot do të njihemi me ata nga një këndvështrim tjetër. Jetët e tyre përplot tregime të suksesshme do t’i prezantojmë nga aspekti i adhurimit të tyre për Allahun, Krijuesin e qiejve d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
18-07-2010, 23:09:33

SHKENCËTARËT: STOP VERËS DHE MISHIT TË DERRIT

SHKENCËTARËT: STOP VERËS DHE MISHIT TË DERRIT pastër nga të metat je o Allah! Nuk na ndalove gjë e të mos vërtetojnë shkencëtarët dëmin e saj, e po kështu nuk na urdhërove me gjë e të mos vërtetojnë shkencëtarët dobitë e saj! Disa shkencëtarë perëndimorë, siç citojnë gazeta angleze, kanë konstat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
14-07-2010, 18:20:09

Amaneti i Gurbetcarit (poezi)

AMANETI I NJË GURBETÇARIAh, kështu e paska jetaIkën, shpejt e shpejt, si fare mos me qenëShpejt vjen kjo pleqëri e shkretaPo asgjë se shuan mallin për mëmëdhenëHapi dritaren e sajE mundohem ta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
14-07-2010, 12:23:42

MARGARITARËT KËSHILLUES

I nderuar vëlla musliman!E nderuara motër muslimane!Jemi dëshmitarë të rrugëve dhe rrugicave që na rrethojnë në këtë planet të quajtur Tokë.Dinamizmi i jetës ditë e më tepër sa vjen e intensifikohet.Krijesa më e bukur - NJERIU, shpeshherë ndalet në udhëkryq.Ai nuk di se kah të orientohet, sepse ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
14-07-2010, 12:22:09

NE DHE SEZONI I DASMAVE

Është kohë vere, ndërsa dasmat janë në vrullin e tyre. Po thuajse për çdo ditë nëpër rrugët e Shkupit vërejmë kolona të automjeteve të zbukuruara me lule dhe flamuj. Në dritaret e automjeteve vërejmë vajza dhe gra ku nga gëzimi i tepër i nxjerrin kokat e tyre jashtë. Ndonjëherë kjo nuk bëhet edh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
07-07-2010, 18:24:48

MËRZIA SHKAKTON VDEKJEN E HERSHME

Abdu’d Daim Kehil MËRZIA SHKAKTON VDEKJEN E HERSHME Dijetarët perëndimorë nga dita në ditë i kthehen parimeve të fesë sonë të natyrshme dhe vërtetojnë se qenia në shërbim dhe ndihmë të njerëzve është rrugë e lehtë në shërimin e sëmundjeve të zemrës! Sipas një studimi të ri (shkurt 2010), s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
12-06-2010, 20:22:52

LUFTA KUNDËR HIXHABIT

LUFTA KUNDËR HIXHABITHutbe e mbajtur në Xhaminë Mirësia në Vushtrri me datë 4/6/2010 nga Sedat ISLAMI.Rezymeja: 1) Sekretet e luftës kundër Hixhabit: a) Jo Hixhabi por Islami; b)Jo Hixhabin por nderin; c) Qëllimet jo si fjalët; d) Luftë e pakompromis. 2) Sekretet e Hixhabit: a) Hixhabi nuk ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-05-2010, 12:29:00

Modestia (Cilesite e roberve te sinqerte te Allahut)

ROBERIT E SINQERTE TE ALLAHUT MODESTIA Sedat Islami Rezymeja: 1. Sekretet e ecjes së qetë; 2. Përse mendjemadhësia?!; 3. Vlera e modestisë; 4. Botëkuptimi real i modestisë në ecje; 5. Edukata e ecjes. Të nderuar vëllezër! Në hytben e kaluar mësuam për adhurimin dhe domethënien e tij të vërtetë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
22-05-2010, 23:53:49

Letrat e dërguara të Pejgamberit a.s

Pejgamberi a.s kohë pas kohe ka dërguar letra për thirrje në Islam mbretërve të shteteve të ndryshme si dhe guvernatorëve të qyteteve të ndryshme. Disa nga këto letra kanë mbërritur deri në kohën tonë të ruajtura nëpër muze të ndryshme. Këto letra pra janë ato letra të cilat janë thirrëset për f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
21-05-2010, 09:29:20

U GJET E SHKRUAR NË NJË GURË

U GJET E SHKRUAR NË NJË GURË O biri i Ademit! Sikur ta dije sa të ka mbetur jetë, nuk do të shpresoje kaq shumë, përkundrazi, do të përpiqeshe më intensivisht për vepra të mira kurse injorancës dhe dredhive do ua këpusje rrënjët... Do të ndiesh keqardhje shumë kur të mos lëvizësh më, kur familja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe