Ese Islame - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Artikuj të ndryshem: shkrime e studime.

*
abdurrahman
05-02-2009, 11:33:26

Këshilla e Shejkh Rabij' el-Medkhalij për popullin Palestinez

[Shënim: Ky është vetëm një fragment i shkurtër nga deklarata e Shejkhut - Allahu e ruajt!]“Dhe nuk ka për ata dalje nga ky poshtërim dhe turpërimpërveç se duke u kthyer tek Islami i vërtetë, me Librin e Allahut dhe Sunetin e të Dërguarit të Tij (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem).Ju e dini që Um...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
18-01-2009, 21:01:21

KUJDES NGA MBISHKRIMET NË FANELLA!

KUJDES NGA MBISHKRIMET NË FANELLA! Një perëndimor kishte ndalur në rrugë një turist arab, i cili shoqërohej me një fëmijë të vogël dhe e kishte pyetur: Sa kushton ky fëmijë? Prindi u çudit tepër nga kjo pyetje. Përse pyet kështu?- iu drejtua. Ngase prapa, në këmishën e fëmijës tënd, ti paske s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-01-2009, 22:27:23

KUR’ANI NA FLET PËR GAZZAN

KUR’ANI NA FLET PËR GAZZANDr. Lutfullah b. Mul-la Abdu’l Adhim HuxhehPërshkrim më detaj për ngjarjet e Gazzës, që na kanë shkaktuar dhimbje e pikëllim, se sa në Kur’an nuk kam mundur të gjejë askund. Ai na flet për to sikur të jetë shpallur sot, sikur t’iu ketë zbritur muxhahedinëve tani, dhe kë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-01-2009, 07:05:10

MËSIME QË REFLEKTOJNË NGA PALESTINA DHE LUFTA E SAJ

MËSIME QË REFLEKTOJNË NGA PALESTINA DHE LUFTA E SAJTitulli: Mësime që reflektojnë nga Palestina dhe lufta e sajPërshkrimi: Ligjëratë kushtuar luftës në GazzaAutor: Sedat IslamiVendi: Vushtrri, KosovëData: 16/01/2009Bismil-lahi’rr Rrahmani’rr RrahimMe emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-01-2009, 11:13:09

Kur zemra vdes (Hutbe kushtuar Gazzes)

KUR ZEMRA VDES(Hutbe kushtuar Gazzës)Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
08-01-2009, 16:26:47

Hyrje ne dietologji

Libri i Allahut dhe suneti i Pejgamberit të Tij i kanë përmbledhur bazat e dietologjisë. Allahu i Madhëruar thonë në Kuran: “Hani dhe pini por mos e teproni, sepse Ai (Allahu) nuk i do ata që e teprojnë!” [El A’raf, 31].Kurse i Dërguari i Allahut, Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
31-12-2008, 21:37:20

E DREJTA E VENDOSJES SE EMRIT DHE NDERRIMIT TE TIJ

E DREJTA E VENDOSJES SE EMRIT DHE NDERRIMIT TE TIJ
Ardit HOXHLLAKU
Ligji i emrit nuk është shtruar në mënyrë të zgjeruar si në librat e fik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-12-2008, 22:18:32

TIPARET E BURRËRISË NË KUR’ANIN FISNIK

TIPARET E BURRËRISË NË KUR’ANIN FISNIKFalënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij!Burrëria për të cilën foli Kur’ani, botëkuptimet dhe bazat e së cilës sot kanë humbur dukë lënë trashëgimi njerëz të ngjashëm me burra por jo b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-12-2008, 13:35:09

Mos festoni Vitin e Ri (Hutbe)

MOS FESTONI VITIN E RIFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
22-12-2008, 10:46:20

Viti po shkon...M.H.Jakub

PO SHKON EDHE KY VITAutor: Muhammed Husejn Ja’kubBurimi: www.yaqob.com Përshtati në shqip: Sedat ISLAMIVushtrri, Kosovë, 22.12.2008Falënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar kurse përshëndetjet tona qo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
21-12-2008, 20:36:37

Fund e fillim

Hani HilmiFUND E FILLIM Abdullahu, i biri i Saibit, rrëfen ta ketë dëgjuar Pejgamberin, alejhi’s selam duke thënë në mes të çdo dy rukneve: “ربَّنا آتنا في الدنيا حسنة وفي الآخرة حسنة وقِنا عذاب النارO Zoti ynë! Na jep të mirë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:46:02

Mësimet nga sprovat

 Mësimet nga sprovatShkëputur nga një ligjëratë e Salih es-Salih, mbajtur më 21 sha'ban, 1427H/14 shtator, 2006Në sprovime ka një mori dobish e mësimesh.Mësimi 1. Sprovat janë të dobishme për teuhidin [adhurimin ndaj Allahut] e besimtarit, për imanin [besimin] dhe për teuekulin e tij [mbështetje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:45:06

Pasuria shërben për faljen e namazit dhe për pagimin e zekatit

 Pasuria shërben për faljen e namazit dhe për pagimin e zekatitShejh Husejn el-AuaishehNamazi – ndikimi i tij në rritjen e Imanit dhe në pastrimin e shpirtit, f.72-74- Allahu e zbriti pasurinë, me qëllim që të falet namazi dhe të paguhet zekatiKy titull mund të duket i habitshëm, por kjo habitje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:44:19

El Gurabau

  El Gurabau "Islami filloi si e huaj dhe do të kthehet i huaj ashtu siç edhe filloi dhe Tuba është për të huajtë." I thanë: O i Dërguarit i Allahut, kush janë ata? Tha: "Janë ata të cilët përmisojnë kur njerëzit prishin." - Parathënie Falënderimi i takon vetëm Allahut. Vetëm Atë falë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:42:07

Si t'i trajtojmë krizat

 Si t'i trajtojmë krizatHutbe xhumaje nga shejh Hussein ibn AbduAziz el-ShejhXhamia e Pejgamberit, 11 muharrem 1424Lavdi Allahut, Zotit të botëve. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dërguarin e Allahut, mbi familjen e tij dhe mbi shoqëruesit e tij.Vëllezër muslimanë, umeti ynë tash po ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:32:20

Këshilla e Sufjan eth-Theurit drejtuar Ali ibn Hasanit

 Këshilla e Sufjan eth-Theurit drejtuar Ali ibn Hasanit(Shkëputur nga libri “Words of Advice from The Salaf” – “Këshilla nga Selefët”, Chapter Five, fq. 41-43 – përkthim nga Salafi Publications i librit “Min Wasaja es-Selef” të shejh Selim ibn Ijd el-Hilalit – Allahu e ruajt!-)Ndyrësira e Njerëz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:31:06

Sprovat për besimtarët: një lëkundje jete

  Sprovat për besimtarët: një lëkundje jete Nga shejh Selim el-Hilali Shkoqitur nga "Udhëtimi i pashmangshëm – sëmundja, vdekja dhe varri" Jeta e njeriu në këtë botë s'është e qëndrueshme. Ai kalon nëpër periudha lumturie e ankthi, të fuqisë e të dobësie, të pasurisë e të
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:26:38

Cilësitë e një Besimtari të Vërtetë

  Cilësitë e një Besimtari të Vërtetë El-Alame ‘Abdu-Rrahman Ibn Nasir es-Sa’dij Shkëputur nga libri: Pyetje dhe Përgjigje thelbësore rreth Imanit (fq.58-63) Me Emrin e Allahut, të Gjithëmëshirëshmit, Mëshirëplotit… Kush janë cilësitë e besimtarëve, që i bëjnë ata të dallojnë nga mosbesimtarët?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:25:07

Përvijim dobish nga libri El-Fewa'id

 Përvijim dobish nga libri El-Fewa'idNga Imam Ibn Kajjim el-XheuzijeShkoqitur nga broshura Feid-ur-Rahman fi el-Fewaid-il-Hisan e Husein el-Awajishe• Si mund dikush me mendje të shëndoshë ta tregtojë xhenetin dhe gjithë çfarë gjendet në të për kënaqësinë e një çasti?• Kur keni frikë nga krijimi,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:23:40

Kjo botë dhe ngashënjimet e saj

 Kjo botë dhe ngashënjimet e sajShkoqitur nga "Shkaqet e shtimit dhe pakësimit të Imanit" e shejh Abdu-Rrezak el-AbadKy është faktori i dytë i jashtëm i cili ndikon në imanin [besimin] e njeriut, duke e zvogëluar atë.Prej këtu, një nga shkaqet e zvogëlimit dhe dobësimit të imanit është të pushto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:22:22

Qëndrimi i besimtarit ndaj dyshimeve (shubuhateve)

 Qëndrimi i besimtarit ndaj dyshimeve (shubuhateve)Marrë nga revista "el-Esaleh" Nr.29.Autor: Shejh Mahmud Atijjeh ibën Muhammed ibën AlijjNjë prej porosive të shumta të Islamit, është verifikimi i informatave. Mënyra më e mirë për vërtetimin e të dhënave, është që njeriu ta vërtetojë ç'do çësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:19:52

Te deklaruarit e shehadetit atij qe po vdese

Te deklaruarit e shehadetit atij qe po vdeseAlameh Muhamed Nasirudin el-AlbaniAhkam el-Xhena’iz1 [Rregullat e Pergatitjes se te Vdekurit]Kur nje person eshte duke vdekur, atehere ata qe jane prane tij ose saj duhet te jene te kujdesshem per kete qe vijon:A: Te bejne Talkinin2 e Shehadetit3. I de...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:18:45

Margaritare te shtrenjte nga keshillat e Ibn Uthejminit

Margaritare te shtrenjte nga keshillat e Ibn Uthejminitnga Muhamed Ibn Salih el-Uthejmin tek djali i tij – Allahu i Lartesuar e ruajtPaqa dhe meshira e Allahut dhe bereqeti i Tij qofte mbi ju, e me pas:Kerkuat prej meje – Allahu ju dhente bereqet - qe t'ju vej nje sistem qe te ecni ne te ne jete...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:17:09

Kurani dhe sjellja jone ndaj tij

 Kurani dhe sjellja jone ndaj tijHamdi i takon Allahut s.v.t. Ate e falenderojme edhe prej tij ndihme kerkojme. Nuk ka zot qe meriton te adhurohet perveç tij. Salavatet edhe selamet qofshin mbi pejgamberin tone, Muhammedin s.a.v.s, mbi familjen e tij, shoket e tij edhe mbi te gjithe qe ndjekin r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:06:51

Ji me Allahun dhe mos u brengos

Ji me Allahun dhe mos u brengosAutor: Ibn Kajim el-XhevzijeNe qofte se Allahu dhe i Derguari i Tij jane ne nje ane, ruaju te jesh ne anen tjeter, sepse kjo te shpie deri te kundershtimi. Mos e zhvlereso kete, sepse fillimi te terheq deri te fundi, kurse e pakta te therret per te e shumta!Qendro ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:05:07

Të mësojmë, të praktikojmë, të thërrasim dhe të durojmë

 Të mësojmë, të praktikojmë, të thërrasim dhe të durojmë(Kërkimi i diturisë, vlera, dispozita e saj, si dhe etika gjatë kërkimit të diturisë)Falënderimet dhe Lavdërimet i takojnë vetëm All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë mbrojtjen e All-llahut nga të k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:03:33

Perla të zgjedhura nga fetuat e shejhul islam Muhamed Ibn Abdul-Uehab Et Temimi

 Perla të zgjedhura nga fetuat e shejhul islam Muhamed Ibn Abdul-Uehab Et Temimitroid.orgShejhu bujar ishte pyetur në lidhje me kuptimin e thënies së All-llahut subhanehu ue teala:“Kush ka për qëllim jetën e kësaj bote dhe të mirat e saj, Ne do t'u plotësojmë atyre shpërblimin e veprave të tyre ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:01:01

Nga Ibën Kajjim el-Xhewzijje

 Nga Ibën Kajjim el-Xhewzijje(Si ta largojmë dëshprimin dhe pikëllimin)Transmeton (imam Ahmedi) në "Musned" dhe ibën Hibani në "Sahihun" e vet nga Abdullah bin Mesudi, i cili thotë se i dërguari ka thënë: "Nuk ndodh që robi të bie në dëshpërim a pikëllim dhe të thotë: 'O Allahu im! Unë jam robi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 18:00:06

Dobi nga hadithi:"Kërkimi i dijes është detyrim për çdo musliman"

  Dobi nga hadithi:"Kërkimi i dijes është detyrim për çdo musliman" Nga hadithi kuptohet: 1. Islami është Feja e vetme që e ngriti dijen dhe e bëri adhurim për t'u afruar tek Allahu i Lartësuar. 2. Dija është detyrimi i parë dhe ka kaluar bazën e bazave në fjalën e Allahut të Lartësuar:&quo
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:57:02

Shoqëria e mirë

 Shoqëria e mirëAutor: Shejh Selim el-HilaliVërtet të gjitha falënderimet dhe lavdërimet tona i takojnë vetëm All-llahut fuqiplotë, ndërsa paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të dërguarin e tij Muhammedin, mbi familjen dhe shokët e tij, si dhe mbi të gjithë ata që e pasojnë rrugën e tij deri ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:55:51

Këshilla e Aliut, radiallahu anhu

 Këshilla e Aliut, radiallahu anhuel-IstikameKumeil Ibn Zijad ka thënë:"Ali ibn Ebi Talib më mori për dore dhe më çoi drejt shkretëtirës. Kur e mbërritëm atë, ai u ul, mori frymë thellë dhe tha:"O Kumeil Ibn Zijad! Zemrat janë konteinerë, kështu që më e mira ndër to është ajo që ruan më të mirën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:36:13

Kush është fitues?

 Kush është fitues?“Kush respekton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, ia ka frikën All-llahut dhe i përmbahet udhëzimit të Tij, të tillët janë ata që do të arrijnë atë që dëshirojnë.”Falënderimet i takojnë vetëm All-llahut, kurse përshëndetjet qofshin mbi Imamin e parë dhe të fundit, dhe shokët ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:35:16

Të kërkuarit e diturisë dhe qëllimi në këtë

 Të kërkuarit e diturisë dhe qëllimi në këtënga shejh Salih ibn Abdul-Aziz Aal-ShejhI gjithë falënderimi i takon Allahut, ashtu siç e meriton Ai, dhe dëshmoj se askush s’meriton të adhurohet përveç Allahut, qoftë i lartësuar respekti i Tij, dhe dëshmoj se Muhamedi është robi i Tij dhe i dërguari...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:34:32

Allahu është i bukur dhe e do bukurinë

 Allahu është i bukur dhe e do bukurinëImam Ibn el-Kajjim el-Xheuzije, rahimehullahNga Abdullah Ibn Mes'ud, radiallahu anhu, i cili transmeton nga pejgamberi, sallallahu alejhi ue selam, të ketë thënë:"Kushdo që ka një çikë mendjemadhësie s'do të hyjë në parajsë." Një njeri tha:"Çka nëse njeriut...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:33:34

Ku janë falënderuesit?

 Ku janë falënderuesit?Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut, kurse salavatet dhe selamet më të mira i takojnë Zotëriut dhe Prijësit të njerëzimit, Muhammedit, paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të, familjen e tij, shokët dhe pasuesit e tij deri në ditën e gjykimit.Dije vëlla d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:31:49

Gjendja e besimit të sinqertë në të pranuarit e këshillës

 Gjendja e besimit të sinqertë në të pranuarit e këshillësShkëputur nga libri: Qartësimi më i mirë mbi gjendjen e besimit të sinqertë (faqe 419-428)Autor: Ebu Islam Salih bin Talha AbdulVahid (nxënës i shejh Albanit)Këshillë në kuptimin terminologjik do të thotë pastrim, sinqeritet, diçka që ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:30:47

Dallimi mes dijes së obligueshme dhe dijes së rekomandueshme

 Dallimi mes dijes së obligueshme dhe dijes së rekomandueshmeNga shejh Muhamed bin Umer Bazmul"Et-Tefsil fi Taleb-il-Ilm", f.10-14Baza e parë:Kërkimi i dijes - që është nevojë e muslimanit, për të zbatuar atë çfarë është e obligueshme për të nga adhurimi e Zoti të vet – është një detyrim për të....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:29:25

Të kërkosh dije deri në vdekje

 Të kërkosh dije deri në vdekjeNga jeta dhe vepra e el-Imam AhmeditNga një ligjëratë e mbajtur nga Shejh Salih Alish-ShejhNë emër të Allahut, më të mëshirshmit, që mëshiron gjithçka. Përshëndetjet dhe lutjet qofshin mbi të dërguarin e Tij të fundit.Imam Ahmed kishte dy djem, Albdullahun dhe Sali...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:28:26

Dituria

 DituriaMarrë nga ‘El-Ahlak ue’l Sijer’ të Ibn Hazm31. Sikur dituria te mos kishte asnjë dobi tjetër pos asaj që ta bëni injorantin që t’ua ketë frikën dhe t’ju respektojë, dhe dijetarët t’ju duan dhe nderojnë, kjo do të mjaftonte si arsye për ta kërkuar atë. E Lere më të gjitha dobitë tjera në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:27:17

Dashuria për hir të All-llahut, vlera dhe çmimi i saj

 Dashuria për hir të All-llahut, vlera dhe çmimi i sajPyetësi: Ai që e do dikënd për hir të All-llahut, a obligohet t’i thotë: “Të dua për hir të All-llahut?”Përgjigjja (shejh Muhammed Nasirud-Din el-Albani): Po, mirëpo dashuria për hir të All-llahut posedon vlerë dhe çmim të papërshkrueshëm (të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:25:17

Mirësia e katër fjalëve

 Mirësia e katër fjalëveFalënderimi i takon Allahut të Lartësuar, Zotit të botërave, paqja dhe shpëtimi qofshin mbi Muhamedin, salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e shokët e tij dhe mbi çdokënd që ndjek rrugën e tij deri në ditën e gjykimit. E më pas:Me të vërtetë Allahu i Lartësuar i ka veç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:24:17

Urtësia në fatkeqësitë që i ka goditur pejgamberët

 Urtësia në fatkeqësitë që i ka goditur pejgamberëtMarrë nga "Beda'i-el-Feuaid" [2/452]Mu siç kujdeset Allahu për pejgamberët, po ashtu edhe i provon ata si të dojë me anë të persekutimeve që ua bëjnë mosbesimtarët.1- Që ata të arrijnë një shkallë, ku do ta meritojnë nderimin e plotë nga ana e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:23:04

Lëre të kotën dhe fillo punën

 Lëre të kotën dhe fillo punënFalënderimi i takon All-llahut - falënderim me të cilin arrihet pëlqimi i Tij, dhe salavatet [përshëndetjet] e All-llahut qofshin mbi Pejgamberin e Tij, familjen e Pejgamberit, shokët dhe pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit, pastaj:Libri që ke në duar, lexues i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:20:56

Faktorë që ndikojnë në fitimin e mbrojtjes së Allahut

 Faktorë që ndikojnë në fitimin e mbrojtjes së AllahutNga një hutbe xhumaje e shejh Hussein ibn AbdulAziz el-Shejh24 maj, 2002/rebi ul-euel 12, 1423Lavdi Allahut, Zotit të botëve. Paqja dhe mëshira qofshin mbi të dërguarin [salallahu alejhi ue selam], mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij.Vëll...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:20:03

Dy gjërat themelore

 Dy gjërat themeloreNga shejh Meshhur ibn HasanMarrë nga revista el-AsalehAllahu, i përsosuri e më i larti, i është përgjigjur lutjes së pejgamberit të vet Ibrahim [alejhi selam], kur tha:"Zoti ynë, dërgo një lajmëtar nga vetë ata, që ua reciton Shenjat tua, ua mëson Librin e Urtësinë dhe i past...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:18:18

Kush janë dijetarët?

 Kush janë dijetarët?Shkoqitur nga një libër në pritje – Hadithi i transmetuar nga Irbad ibn Sarijeh, Allahu qoftë i kënaqur me të:"Juve ju takon ta ndiqni Sunetin [rrugën] tim dhe Sunetin e halifeve të udhëzuara drejt...", shpjeguar nga shejh Ubejd ibn Abdilah el-Xhabirij, ish-profesor në Unive...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:15:55

Çuditshmëria e Sunetit dhe e pasuesve të tij

 Çuditshmëria e Sunetit dhe e pasuesve të tijNga el-Hafidh ibn RexhebPër sa i përket thënies së pejgamberit, salallahu alejhi ue selam:"Islami ka filluar si diçka e çuditshëm dhe do të kthehet si i tillë, siç ka filluar", Imam el-Auzaui, Allahu qoftë i kënaqur me të, ka thënë:"Për sa i përket kë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:15:07

Shpëtimi i umetit është në bindjen ndaj të dërguarit

 Shpëtimi i umetit është në bindjen ndaj të dërguarit dhe shkatërrimi i tij është në të kundërshtuarit atënga shejh Rebi bin Hadi Umejr el-Mad'haliNga Ebu Musa el-Esh'ari [radiallahu anhu] se pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ka thënë:"Shembulli im dhe shembulli i asaj me çfarë jam dërguar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:13:41

Këshillë për të Huajt (përbrenda Islamit)

 Këshillë për të Huajt (përbrenda Islamit)nga Abdul Uahid bin Abdullah el-Muhaidib, në librin “Uesijetu Garib”Vërtet i tërë lavdërimi i takon Allahut, ne e lavdërojmë Atë dhe prej Tij kërkojmë falje dhe ndihmë. Atë që Allahu e udhëzon, askush s’mund ta humbë dhe atë që Allahu e humb, askush s’mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:12:17

Vepra e pranuar

 Vepra e pranuarnga Husein el-AuaishePara se ta ndërmerrni hapin e parë – vëlla dhe motër Muslimane – është me rëndësi për ju që të njiheni me rrugën në të cilën gjindet shpëtimi juaj. Mos e lodhni veten duke bërë vepra të shumta. Ndoshta ai i cili bën shumë vepra nuk përfiton gjë veçse lodhje n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe