Ese Islame - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Artikuj të ndryshem: shkrime e studime.

*
sedati
30-12-2007, 22:04:37

Si te behem i forte ne fe?

DUA TË JAM I FORTË NË FE POR SI?Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!Paqja e Allahut qoftë mbi të dashurit e mi për hire të Tij!…Çka është Istikameja (të qenit i fortë në fe)?Dijetarët e parë, selefi, e kanë definuar si:“المحافظه على الطاعات الظاهرات والباطنات في جميع الاماكن والاوقات...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
29-12-2007, 23:34:29

DERA E PENDIMIT VAZHDON TË JETË E HAPUR

DERA E PENDIMIT VAZHDON TË JETË E HAPURFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, alejhi’s selam!Thotë Allahu:“وتوبوا إِلَى اللَّه جميعا أيها المؤمنون لعلكم تفلحون...Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim”. ( )“استغفروا ربكم ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-12-2007, 22:08:57

Porosi nga shtrati i vdekjes

POROSI NGA SHTRATI I VDEKJES Falënderimi i takon Allahut, Krijuesit të botëve ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tonë, Muhammedin, familjen, shokët dhe mbarë pasuesit e tij! Jeta kalon shpejtKalojnë ditët, kalojmë nga Ramazani në Ramazan, na vie Ramazani tjetër e ne në mes tyre humbim shu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-12-2007, 21:51:15

Festat e fundvitit- Analize fetare islame

FESTAT E FUNDVITIT, Analizë e lehtë fetare e përshkrimit historik dhe përmbajtjesor të tyre  Ndonëse koha, ligj prej ligjeve të Allahut, është faktori më me rëndësi në jetën e njeriut ngase ajo shënon lindjen, rininë, pjekurinë, pleqërinë e më në fund edhe vdekjen e njeriut, megjithatë, ajo në p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
21-12-2007, 08:44:13

YJE RREZATUES NGA KURBAN BAJRAMI

YJE RREZATUES NGA KURBAN BAJRAMI([1]) Falënderimet i takojnë Allahut që zgjodhi Islamin për fe të njerëzimit ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, që rregulloi jetën njerëzore në baza të shëndosha morali, shkence dhe kulture të pastër.Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe il-la Allah, Vall...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
20-12-2007, 11:44:46

Ditet e Teshrikut

DITËT E TESHRIKUT Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tonë, Muhammedin, familjen, shokët dhe mbarë pasuesit e tij gjer në amshim!Të nderuar muslimanë!Në vazhdën e ligjëratave të parapara për sezonin e ritualit të haxhit, ndër tjera, kemi paraparë të flasim ed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
12-12-2007, 22:34:00

KËSHTU PUNOHET PËR ISLAM (Tregimi i një gruaje në Brazil)

KËSHTU PUNOHET PËR ISLAM(Tregimi i një gruaje në Brazil)Një punë biznesi dhe unë u gjenda në Sao Paulo të Brazilit. U vendosa në një hotel afër qendrës islame të këtij qyteti, dhe një herë, shkova edhe në xhami të kësaj qendre për ta falur namazin e sabahut. Moti ishte i ftohtë dhe me shi por me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
12-12-2007, 13:53:24

Kater llojet e njerezve dhe haxhi

HAXHI DHE KATËR LLOJET E NJERËZVE***Autor: Nida Ebu AHMEDPërshtati në shqip: Sedat G. ISLAMITitulli: El-haxh-xhu ve esnafu’n nasi’l erbeahBurimi: http://www.saaid.net/book/8/1326.doc Dat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
09-12-2007, 10:03:02

Një bisedë me shejtanin.

Një burrë takua në varrezat e qytetit me shejtanin. Shejtani ishte shumë i gëzuar. Burri: Ç`është kjo gjëndje kështu pse je kaq i gëzuar? Shejtani ia ktheu duke i thënë: “po përjetoj pereiudhen e lumturisë”Burri bën gjoja sikur nuk e kupton dhe e pyet shejtanin: Çfarë do tëthuash me këtë? Shejta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
05-12-2007, 08:36:28

SAMIU DHE ARROGANCA NDAJ NËNËS

SAMIU DHE ARROGANCA NDAJ NËNËSTregimi jonë sot do të jetë për një grua e cila ka derdhur shumë mund e energji për ta edukuar të birin e saj. Shumë ditë e net kaloi pa pushim vetëm e vetëm për ta zëvendësuar babain e tij, të cilin ai e humbi kur ishte i vogël. Kjo grua për hirë të edukimit dhe që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-12-2007, 20:59:07

E DREJTA E PËRKUJDESJES PËR FËMIJËT PAS SHKURORËZIMIT

E DREJTA E PËRKUJDESJES PËR FËMIJËT PAS SHKURORËZIMITProblematika e divorcit dhe shkurorëzimit kohëve të fundit ka marrë përmasa të mëdha. Ndoshta kjo si shkak i lidhjes së martesës në mënyrë të ngutshme dhe pa përfilljen e porosive fetare. Martesa është një akt i madh në Islam, është një lidhje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
28-11-2007, 11:05:16

ISLAMI NXIT PËR BASHKËPUNIM

ISLAMI NXIT PËR BASHKËPUNIMAutor: Abdu’l Vehhab b. Lutf ed-DejlemiuRecensues: Abdu’l Vehhab Mehjub Murshid esh-SHERIBIJJTitulli në origjinal: El-edil-letu ala hath-thi’l islami ala’t teavunBurimi:

*
sedati
26-11-2007, 16:18:37

UJI I ZEMZEMIT (hutbe)

UJI I ZEMZEMITAutor: Adil b. Ahmed BanaimehBurimi: www.alminbar.netPërshtati: Sedat G. ISLAMIData & Vendi: 26 nëntor 2007, e hënë, Vushtrri, Kosovë***Rezymeja e hutbes: 1. Shpërthimi i Zemzemit nën k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-11-2007, 22:27:01

PARAMETRAT PARIMOR DHE EDUKATIV TË PRANIMIT TË VEPRËS NË ISLAM

PARAMETRAT PARIMOR DHE EDUKATIV TË PRANIMIT TË VEPRËS NË ISLAM***Këtë punim nuk lejohet ta publikoje askush askund pa lejen time!***Autor: Sedat G. ISLAMIData: 24-11-2007, e shtunëVendi: Vushtrri, KosovëFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshendetjet qofshin mbi zo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
18-11-2007, 16:56:11

Domethenia e S E XH D E S

Ky punim nuk lejohet te bartet ne asnje faqe apo forum tjeter pa lejen time paraprake.TË KUPTUARIT E ESENCËS SË SEXHDESAutor: Ebu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
13-11-2007, 15:02:07

PARA HAXHIT

PARA HAXHITMe emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe mbarë pasuesit e tij!Çdo musliman është kureshtar për kryerjen e ritit t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
12-11-2007, 22:47:24

Mbulimi i femrës vs mbulimi i mendjes

Mbulimi i femrës vs mbulimi i mendjesHamdi NUHIJUhttp://www.mesazhi.com/author_article_detail.php?id=187Syzhe... Njerëzit linden të lirë , të pastërt dhe të dëlirë *...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
11-11-2007, 07:17:40

VËRTET PËR TU ÇUDITUR

VËRTET PËR TU ÇUDITURAutor: Dr. Semir Abdu’l HALIMBurimi: Libri Esraru ma’rifeti’l-lah http://www.drb-alokhwa.com/articles,item,144.htmlPërshtati në shqip: Sed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
10-11-2007, 23:51:06

HUMBJA E VLERËS SË KOHËS

HUMBJA E VLERËS SË KOHËSFalënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet më të ngrohta, si gjithmonë, janë, në radhë të parë, për më tëe dashurin tonë, Muhammedin, alejhi’s selam, familjen, shokët dhe tërë pasuesit e tij gjer në amshim!Se koha ka vlerë të madhe është diç që nuk e diskuton askush...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
10-11-2007, 17:51:51

SI TË LARGOHESH NGA MËKATET

SI TË LARGOHESH NGA MËKATETAutor: http://www.drb-alokhwa.com/articles,item,37.html Titulli në origjinal: 40 mënyra për largimin nga mëkatetPërshtati në shqip (me pak shkurtes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-10-2007, 22:05:47

RRËFIME NGA PASTRUESIT E KUFOMAVE

RRËFIME NGA PASTRUESIT E KUFOMAVEIErë kundërmueseEra kundërmonte rëndë madje kaploi të gjitha anët e dhomës...Këtu u bindëm se kjo është shenjë e...por megjithatë u munduam ta kryejmë pastrimin e kufomës.Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-10-2007, 15:52:28

Krahasoje veten me kete grua...

A KE MUNDËSI PËR KËTË? KJO GRUA E BËRI KËTË!Sikur të njoftoheshe se kërkohet një djalosh i ri vullnetar për ta kryer një eksperiment mjekësor me të, duke ia vënë në bark një lëmsh një kilogramësh për një përudhe një mujore, e më pas, pas përfundimit të muajit do t’i nxirret ky lëmsh. Operacioni ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
22-10-2007, 10:24:54

Cka pas Ramazanit

ÇKA PAS RAMAZANIT( )Falënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, alejhi’s selam, familjen, shokët dhe të gjithë pasuesit e tij!Allahu Ekber, Zoti është më i Madhi dhe vetëm për Të janë lavdërimet.Allahu Ekber, derisa të ketë zëra për t’u ngritur për madhërimin e Tij.A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
19-10-2007, 07:25:38

TIRANIA E TREGUT KOSOVAR

TIRANIA E TREGUT KOSOVAREdhe pse paraja dhe devijimi pas saj janë një prej gjërave me të cilat, me tekst fetar( ), do të sprovohen pjesëtarët e ummetit të Muhammedit, alejhi’s selam, megjithatë, aktualiteti ynë kosovar sikur të bën të bindesh se më së shumti ne paskemi fat nga kjo sprovë. Duke h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
08-10-2007, 16:58:03

FITËR BAJRAMI DHE XHUMAJA

FITËR BAJRAMI DHE XHUMAJAFalënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe të gjithë pasuesit e tij!Rreth çështjes së rënies së Fitër Bajramit në Ditën e Xhumadhe faljes së Namazit të Xhumasë në këtë ditë janë dhënë mendime, tri prej të cilave i përc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
03-10-2007, 17:13:48

DHJETË DITËT E FUNDIT TË RAMAZANIT

DHJETË DITËT E FUNDIT TË RAMAZANITEs-Selamu alejkum!Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet tona qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe pasuesit e tij!Xhematlinjë të nderuar!Ndonëse Allahu e zgjodhi dhe dalloi muajin e Ramazanit prej muajve tjerë, e nderoi atë me përzgjedhjen e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-09-2007, 01:26:49

Falja e teravive me vullnet. Si?

SI TË FALESH NË RAMAZAN DUKE QENË I GËZUARAbdurrahman AbdulhalikFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, alejhi’s selam, familjen, shokët dhe të gjithë pasuesit e tij!Ka thënë Muhammedi, alejhi’s selam:„ من قام رمضان إيماناً واحتساباً غفر له ما تقدم من ذنبهKush...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-09-2007, 13:00:58

Ja pse duhet te durojme

JA PSE DUHET TË DUROJMËDurimi si virtyt dhe tipar moral është më se i pëlqyer. Zakonisht, me domethënie të vërtetë, gjendet tek burrat e mëdhenj, të cilët falin kur mund të ndëshkojnë, durojnë kur mund të hakmerren, heshtin kur dinë të flasin, pajtojnë me Allahun kur sprovohen, japin për fe kur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
sedati
03-09-2007, 18:01:32

Urime Ramazani (dhurate 19 artikuj)

Urime RAMAZANI!!!Es-Selamu alejkum,Qytetarë të nderuar,Këshilli i Bashkësisë Islame në Vushtrri në krye me prof. Shemsi Rrahimin, kryetar, të gjithë qytetarëve të Kosovës, e në veçanti vushtrriasve, ua uron muajin e mëshirës, adhurimit dhe bujarisë, duke e lutur Allahun për mirëqenien, lumturinë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
02-09-2007, 16:16:55

Kinematografi islame...Film per M. Ibrahimin

OMER SHERIFI SI M. IBRAHIMIKam dëgjuar për këtë tregim më parë por nuk kam menduar se do ta bëjnë film. Një emër i ri ka lindur në botën islame.Fillimi…Në një vend në Francë para më shumë se 50 vitesh ishte një turk rreth 50 vjeçar. Punonte në një dyqan ushqimor afër një ndërtese, në të cilën je...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
01-09-2007, 11:23:50

Te reja ne www.KBI-VUSHTRRI.com

Rubrika: TEMAMorali i muslimanit me Allahun Morali i muslimanit me Pejgamberin, alejhi's selam Morali i muslimanit me shokët e Pejgamberit, alejhi's selam Morali i muslimanit me dijetarë Morali i muslimanit me farefis Morali i muslimanit me armiq Morali i muslimanit me fqinjtë Morali i muslimani...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
28-08-2007, 09:51:54

“SI?” DHE MOTRAT E SAJA (si te falem...)

“SI?” DHE MOTRAT E SAJAMuhammed Husejn JA’KUBPërshtati në gjuhën shqipe: Sedat G. ISLAMIData: 27-8-2007, e hënëVushtrri, Kosovë Vëllezër besimtarë!Pasha Allahun, unë iu dua sinqerisht për Allahun! Dhe e lus Allahun që të na bashkojë me këtë dashuri nën hijen e Arshit të Tij atë ditë kur nuk ka h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
25-08-2007, 14:03:12

MJETE PËR SHFRYTËZIMIN E RAMAZANIT

MJETE PËR SHFRYTËZIMIN E RAMAZANIT(Hutbe)إِنَّ الْحَمْدَ لِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلا هَادِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلاَّ اللّ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
25-08-2007, 01:03:29

Muaji Sha'ban (hutbe)

MUAJI SHA’BAN DHE AGJERIMI NE TEhttp://www.kbi-vushtrri.com/agjerimishaban.html(hutbe)Rezymeja e hutbes:- 1. Allahu favorizon nga krijesat cka te do. 2. Muaj Sha’ban sherben p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
19-08-2007, 08:48:26

PARA SE TA VLERËSOSH TJETRIN…

PARA SE TA VLERËSOSH TJETRIN…Beson se mund të gjykosh për të tjerët?! Mirë! Po kush prej nesh nuk e beson një gjë të tillë?!..Një shoqatë amerikane ka anketuar me këtë test disa studentë universitetesh për të përcaktuar mundësitë e tyre për gjykim ndaj tjetrit.Dy pyetje të vështira1. Nëse e njeh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-08-2007, 09:34:10

FITIMI HALLALL DHE FITIMI HARAM? (Hutbe kushtuar ngritjes së çmimeve të bukës)

http://www.kbi-vushtrri.com/fitimihallalldheharam.htmlFITIMI HALLALL DHE FITIMI HARAM?(Hutbe kushtuar ngritjes së çmimeve të bukës)Rezymeja e hutbes:-إِنَّ الْحَمْدَ لِ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-08-2007, 12:49:37

KESHILLA NGA IMAMI SUFJAN ETH-THEURIU

http://www.kbi-vushtrri.com/tema/keshillangasufjani.htmlKESHILLA NGA IMAMI SUFJAN ETH-THEURIUMuhammed el-HamdPastroje të brendshmen (shpirtin) Allahu ta pastron të du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
12-08-2007, 08:31:14

Kush na mashtron neve (tregim i bukur me foto)

Ky eshte nje tregim per femije, ehste i ilustruar me foto dhe permban nje mesazh te bukur per sinqeritetin. Lexim te kendshem per femijet tuaj.http://www.kbi-vushtrri.com/kushna...

*
sedati
10-08-2007, 17:45:54

Relaksim: Tekst ilahie

E degjva kete ilahi ne internet dhe me pelqeu edhe ritmi por edhe teksti i saj. Pata deshire qe kete, qe une e quaj te bukur, ta ndaj me vellezer dhe motra.Ja teksti dhe me poshte edhe linku:
O RESUL T'PËRKUJTOJMË ME MALLO Resul t'përkujtojmë me mallty që të patëm imamprej kur nga kjo botë k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
07-08-2007, 16:47:21

Israja dhe Miraxhi-hutbe

Kjo hutbe ehste pergatitur per Diten e Premte, dhe publikohet para kohe me te vetmin qellim qe imameve dhe ligjeruesve t'iu ndihmoj ne punen e tyre.http://www.kbi-vushtrri.com/i...

*
sedati
04-08-2007, 23:34:46

Te reja ne kbi-vushtrri.com

http://www.kbi-vushtrri.com/kurorezimipernenshtetes.htmlKUROREZIMI PER HIRE TE NENSHTETESISEPyetja:Kohëve të fundit dukuria e martesës me vajza të huaja, te krishtere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-08-2007, 12:48:24

UJI (SHIU) DHE RENDESIA E TIJ

http://www.kbi-vushtrri.com/tema/ujidherendesiaetij.htmlUJI (SHIU) DHE RENDESIA E TIJFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet më të sinqerta qofshin për Mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
03-08-2007, 19:05:28

BEGATIA E SHIUT DHE SHKAQET E PENGIMIT TE TIJ

http://www.kbi-vushtrri.com/shiudheshkaqetetij.htmlBEGATIA E SHIUT DHE SHKAQET E PENGIMIT TE TIJFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Sirio00, sedati

DIALOG I NJE PRIFTI ME NJE MUSLIMAN

Sirio00
01-08-2007, 15:22:56
Ok, flm per info.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
29-07-2007, 11:45:07

FALJA E SABAHUT ME KOHE MBRON ZEMREN NGA SEMUNDJET (studim mjekesor)

http://www.kbi-vushtrri.com/tema/sabahumekohembronzemren.htmlStudimi më i ri mjekësor:FALJA E SABAHUT ME KOHE MBRON ZEMREN NGA SEMUNDJET Rezultatet e studimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-07-2007, 23:16:07

Ibrahim b. Ed'hemi

http://www.kbi-vushtrri.com/pislame/ibrahimed-hemi.htmlIBRAHIM B. ED'HEM"Nuk jam prej të devotshmëve por i dua ata"Imam ShafiuTë shkruash për Ibrahim b. Ed'hemin përve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe