Ese Islame - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Artikuj të ndryshem: shkrime e studime.

*
sedati
26-07-2007, 21:37:36

Fatkeqësitë-shkak i mëkateve tona (Hytbe)

http://kbi-vushtrri.com/fatkeqesiteshkakimekatevetona.htmlFatkeqësitë-shkak i mëkateve tonaFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
25-07-2007, 18:11:11

Relaksim: katra me katra dhe pese me pese (Urtesi nga Ibnu'l Kajjimi)

KATRA ME KATRA DHE PESE ME PESEhttp://www.kbi-vushtrri.com/tema/katradhepese.htmlKa thënë Ibnu'l Kajjimi:Katër gjëra shkatërrojnë trupin: brenga, pikëllimi, uria dhe pagjum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
19-07-2007, 19:49:27

Tete mesele

http://www.kbi-vushtrri.com/tema/8mesele.htmlDIJETARI DHE STUDENTINjë dijetar e pyeti studentin e tij: Sa vite u bën që më shoqëron mua?Studenti: 33 vite.Dijetari: ?farë ke mësu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
18-07-2007, 19:01:34

3 pyetje konfuze

http://www.kbi-vushtrri.com/tema/3pyetjekonfuze.htmlTri pyetje "konfuze"Një djalosh i ri udhëtoi larg vendit për të mësuar. Qëndroi një kohe bukur të gjatë dhe pasi qe u ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
06-07-2007, 15:10:18

Plazhet bregdetare...(Hutbe)

PUSHIMET VERORE NE PLAZHE BREGDETAREFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
01-07-2007, 15:16:13

HASSAN EL-BOLKIAH, MBRET VIZIONAR

HASSAN EL-BOLKIAH, MBRET VIZIONARhttp://www.kbi-vushtrri.com/mbretiibruneit.htmlBrunei është një shtet monark([1]), i cili udhëhiqet nga familja mbretërore. Brunei është mbret...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
29-06-2007, 15:21:42

Vera dhe vapa e saj (Hytbe)

VERA DHE VAPA E SAJFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e lar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-06-2007, 19:37:52

Sunneti

SUNNETIS. Islami http://www.kbi-vushtrri.com/sunnetii.html Sunneti është burimi i i dytë i fesë islame ngase ai sqaron dhe shtjellon parimet kur'anore. Sunneti është term që emërton...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-06-2007, 19:36:53

SINQERITETI NE BESIM

SINQERITETI NE BESIMhttp://www.kbi-vushtrri.com/sinqeritetinebesim.htmlPrej bazave më të rëndësishme fetare është adhurimi i sinqerte për Allahun duke mos i përshkruar sho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
22-06-2007, 23:37:18

QETESIMI I ZEMRAVE ME TE PERMENDURIT E ALLAHUT

QETESIMI I ZEMRAVE ME TE PERMENDURIT E ALLAHUT(hutbeja e javes 22-6-2007)Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
16-06-2007, 16:49:23

Kujdes fëmijët tuaj jetimë!

Kujdes fëmijët tuaj jetimë!Vdiq fëmija shkaku i anashkalimit të babait dhe vrazhdësisë së njerkësTregimi zë fill në orën e parë të jetës së fëmiut në këtë botë kur i vdiq nëna nga dhimbjet e lindjes. Babai mbeti konfuz në edukimin dhe rritjen e tij kështu që për disa kohe atë e morri tezja ngase...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-06-2007, 19:18:43

Varrezat dhe perkujdesja për to [Hytbe]

Varrezat dhe përkujdesja për to(hytbe)
http://kbi-vushtrri.com/Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-05-2007, 23:49:53

Dituria [Hytbe]

www.kbi-vushtrri.com
Hytbeja e javësDITURIA
Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut, i Cili krijoi lapsin, urdhëroi diturinë, zbriti Kur'anin dhe dërgoi Muhammed Mustafanë më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
28-05-2007, 21:38:53

ISAI, ALEJHI'S SELAM NE TE TRI FETE QIELLORE

http://kbi-vushtrri .com/isainetrife te.htmlISAI, ALEJHI'S SELAM NE TE TRI FETE QIELLORETema rreth Isait, alejhi's selam, sot dhe çdoherë, mbetet prej çështjeve më diskutabile tek ithtarët e këtyre feve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
28-05-2007, 12:23:57

Tregime te reja...

TREGIMEhttp://www.kbi-vushtrri.com/sherimingaallahu.htmlMJEKESIA NUK E SHEROI POR U SHERUANë një dhomë me tre shtretër te bardhe një njeri me vetëdije te humbur qëndronte at...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-05-2007, 03:13:37

RREFIMI I NJE MBRETI

http://www.kbi-vushtrri.com/rrefimiinjembreti.htmlRREFIMI I NJE MBRETIShkoi një poet tek mbreti dhe recitoi një poezi, në të cilën e lëvdonte mbretin.Mbreti: Të lumtë! Kërk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
14-05-2007, 02:39:28

MUSLIMANI NUK ESHTE TERRORIST

MUSLIMANI NUK ESHTE TERRORIST(dukuria e akteve terroriste)Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, alejhi's selam!Nuk ka dyshim se lajmet e përgatitjes se komplotit kundër bazës ushtarake Fort Diks ne Amerike nga disa shqiptare na kane shokuar te gjithëve, sido...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
07-05-2007, 02:52:13

Shen Gjergji

SHEN GJERGJIhttp://www.kbi- vushtrri. com/shengjergji.htmlFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tone, Muhammed Mustafanë, njeriun, qe nxori njerëzimin nga errësira e injora...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
04-05-2007, 18:18:32

Puthja e Vashës nga Mogadishu

Puthja e Vashës nga MogadishuHamdi Nuhiju.... Kërc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
23-04-2007, 03:18:32

DOMOSDOSHMERIA E TE KUPTUARIT TE FESE

DOMOSDOSHMERIA E TE KUPTUARIT TE FESEhttp://www.kbi-vushtrri.com/mesimiifese.htmlFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet tona qofshin mbi te dërguarin tone, Muhammedi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
23-04-2007, 03:14:08

MJETET E KUMTIMIT TË DA'WES NË PERIUDHËN MEKKASE, MEDINASE DHE NË KËTË MODERNE

http://www.kbi-vushtrri.com/mdawe.htmlMJETET E KUMTIMIT TË DA'WES NË PERIUDHËN MEKKASE, MEDINASE DHE NË KËTË MODERNEDr. Sabir Ahmed TahaFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
16-04-2007, 03:36:27

LETRA E MUHAMMEDIT, alejhi’s selam DREJTUAR TË GJITHË MUSLIMANËVE

http://www.kbi- vushtrri. com/letraemuhamm edit.htmlLETRA E MUHAMMEDIT, alejhi’s selam DREJTUAR TË GJITHË MUSLIMANËVE Muhammed b. Sha'ban Ebu Karn Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë Allahut, Atë e falënde...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
16-04-2007, 03:33:17

XHAMITË, VLERA DHE EDUKATA NË TO

http://www.kbi- vushtrri. com/xhamite. html XHAMITË, VLERA DHE EDUKATA NË TO Të flasësh për xhami është nevoje e madhe e sidomos tani kur roli i saj është anashkaluar nga ithtarët e saj, tani kur ajo me nuk ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
12-04-2007, 03:29:39

Ebu Bekri

Personalitete:http://www.kbi- vushtrri. com/ebubekri. html
EBU BEKRI, JETA DHE SUNDIMI I TIJ  ParathëniaFalënderimi i takon Allahut, Subhanehu ve teala ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Pejgamberin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
11-04-2007, 07:50:02

RINIA, DASHURIA , MARTESA DHE SEKSI

  http://drejtesia.blogspot.com/2007/04/rinia-dashuria-martesa -dhe-seksi.htmlRINIA , DASHURIA , MARTESA DHE SEKSIFaik MIFTARIKy shkrim le të jetë këshillë për të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-04-2007, 04:30:33

Rruga per ne lumturine e vertete

http://www.kbi-vushtrri.com/lumturiaevertete.htmlRRUGA PËR NË LUMTURINË E VËRTETË Falënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-04-2007, 00:28:46

DITURI , TRIMERI DHE MODESTI

Dituri, Trimëri dhe ModestiHamdi NuhijuTë gjitha këto tre elemente lidhen njëra pas tjetrës si ujëvare në Niagara... Ajo quhet e tillë, në fakt rrjedhë si një pastruese dhe zbukuruese e syrit të njeriut pasionist pas të bukurës. E bukura është e sinqert, por nuk është e shëmtuar, është njejtë si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-04-2007, 00:26:00

EKONOMIA DHE ISLAMI , 4

ISLAMI DHE EKONOMIANga Boshnjakishtja përshtati dhe përktheu : Hamdi NuhijuHuazuar nga : http://bosnian. irib.ir/islam/4Termi zhvillim në Islam ka rëndësi të madhe i mbështetur dhe bazuar në vlerat morale. Të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-04-2007, 00:24:54

EKONOMIA DHE ISLAMI, 2

ISLAMI DHE EKONOMIANga Boshnjakishtja përshtati dhe përktheu : Hamdi NuhijuHuazuar nga : http://bosnian. irib.ir/islam/2Ashtu sic thamë në pjesën e parë , qëllimi jonë është që të hulumtojmë bazat e zhvillimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-04-2007, 00:23:29

EKONOMIA DHE ISLAMI, 1

ISLAMI DHE EKONOMIA1Nga Boshnjakishtja përshtati dhe përktheu : Hamdi NuhijuHuazuar nga : http://bosnian. irib.ir/islam/Prej kur këmba e njeriut ka shkelur mbi tokë dhe ka vënduar sundim , është prirur për ek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
28-03-2007, 04:30:47

DISA NGA VEÇORITË E ALLAHUT, subhanehu ve teala NË ISLAM

http://www.kbi-vushtrri.com/vecoriteallahutmuhammedit.htmlDISA NGA VEÇORITË E ALLAHUT, subhanehu ve teala NË ISLAM Falënderimet i takojnë Allahut të vetëm, i Cili ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-03-2007, 02:44:47

MODALITETET E TË MENDUARIT POZITIV

MODALITETET E TË MENDUARIT POZITIV Dr. Bedri el MasiTë menduarit pozitiv është të menduarit frytdhënës, shpikës, qe jetës i shton te reja dhe qe njeriun e bën te shoh – diktoj te metat dhe gabimet.Veçoritë e Të menduarit pozitivØËshtë të menduar qe prodhon nisma te mbara dhe zgjidhje te ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-03-2007, 02:48:53

DASHURIA PËR PEJGAMBERIN, ALEJHI'S SELAM (e re)

http://www.kbi-vushtrri.com/dashuriperpejgamberin.htmlDASHURIA PËR PEJGAMBERIN, ALEJHI'S SELAMMurad b. Ahmed el KudsijjFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
MUSLIM.ks
22-03-2007, 17:26:34

NAMAZI, SISTEMUES I GJAKUT NË TRU

NAMAZI, SISTEMUES I GJAKUT NË TRUXhemal TAFILIKaçanikËshtë konstatuar shkencërisht se pjesa dërmuese e të moshuarve që kryejnë faljen e namazit që nga fëmijëria, zotërojnë shëndet të kënaqshëm fizik dhe mental. Ndërsa sporti në përgjithësi, vjedh një pjesë të konsiderueshme të gjakut nga truri d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
MUSLIM.ks
22-03-2007, 17:16:12

ISLAMI - FE E PAQES

ISLAMI - FE E PAQESNga: Jusuf el KARDAVI- Ne jemi të parët që e përshëndesin paqen.- Kur`ani famëlartë e cilëson Islamin me paqe.- Islami me doktrinat e tij (besimin) ngriti paqen individuale.- Islami, fe e natyrës njerëzore.- Besimtari jeton nën përkujdesin e All-llahut.- Me të vërtetë besimtar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-03-2007, 10:56:21

ADHUROJENI ALLAHUN DHE MOS I PËRSHKRUANI ATIJ SHOK!

Ahmed Kuftaro, Myfti i përgjithshëm i Republikës Arabe të SirisëADHUROJENI ALLAHUN DHE MOS I PËRSHKRUANI ATIJ SHOK!(një nga fjalimet javore të myftiut, 23-10-2004)1. Pozita e adhurimit për AllahunThotë Allahu: "وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً وَبِذِ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-03-2007, 10:53:32

TEWHIDI, ÇELËS I MISIONIT TË PEJGAMBERËVE

TEWHIDI, ÇELËS I MISIONIT TË PEJGAMBERËVEUthman Xhumuah DamirijjehAllahu e ka nderuar njeriun dhe i ka dhuruar dhunti dhe begati te shumta kur atij ia dërgoi te dërguarit, profetët, dhe zbriti librat dhe legjislacionet hyjnore me ta, te cilat përputhen me natyrën e tij, në të cilën e ka krijuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-02-2007, 17:28:21

NDËRTUESIT E XHAMIVE

NDËRTUESIT E XHAMIVEFalënderimi i takon Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe mbarë pasuesit e tij gjer në amshim!Ndërtimi i xhamisë ka kuptim te ndërtimit konkret dhe abstrakt. Kjo përfshin ndërtimin dhe themelimin e tyre, shërbimin ne to, pastrimin e tyre, f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-02-2007, 17:23:25

DITA E DËSHPËRIMIT

DITA E DËSHPËRIMIT"Dita e dëshpërimit" është emër prej emrave te Ditës se Kiametit, ne te cilën njerëzit kthehen tek Allahu qe t'i llogaris për çdo gjë qe kane bere ne këtë dynja; kush ka bere, ai ka bere për vete, e kush ka bere keq, ai ia ka bere vetes se tij ndërsa Allahu nuk iu bën padrejtës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-02-2007, 15:13:10

SHARJA E TË VDEKURVE

SHARJA E TË VDEKURVEPyetja:Çfarë gjykon feja për njeriun që shan të vdekurit apo ua zbulon të metat atyre?Përgjigja:Allahu caktoi që shenjtëria apo dinjiteti i muslimanit te jete prej shenjtërimeve (gjerave qe nuk lejohen te nëpërkëmbën) më të mëdha, duke ua obliguar muslimanëve dhe muslimaneve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
21-02-2007, 15:49:59

Udhëtim në librin e Tarik Ramadanit

Europa është në prag të pranimit të fesë dhe jo në pragun e luftësUdhëtim në librin e Tarik RamadanitAutor: Ahmet AlibashicNga Boshnjakishtja: Hamdi NuhijuLibri i Tarik Ramadanit ( i lindur me 1962 në Zvicërr) , profesor i filozofisë ( College of Geneve ) dhe studiues islam ( Fribourg University...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
21-02-2007, 13:13:39

SHPENZIMI NË RRUGËN E ALLAHUT

SHPENZIMI NË RRUGËN E ALLAHUTFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tonë, Muhammedin, familjen, shokët dhe mbare neve, pasuesit e tij, gjer ne amshim!Sikur çdo gjë tjetër, qe për mbarëvajtje ka nevoje për mjetet materiale, po kështu edhe feja, zhvillimi, praktik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
21-02-2007, 13:10:45

DREJT BASHKIMIT FETAR!

DREJT BASHKIMIT FETAR!Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet tona qofshin për zotëriun e njerëzimit, Muhammedin, familjen, shokët dhe mbare neve, pasuesit e tij, gjer në amshim!Ndonëse dobësia e ummetit islam shihet qarte dhe nuk do asnjë koment ngase "fshati qe doket...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-02-2007, 19:53:35

VRASJA E HUSEJNIT, Allahu qoftë i kënaqur me të

VRASJA E HUSEJNIT, Allahu qoftë i kënaqur me tëFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tonë, Muhammedin, familjen, shoke dhe tere pasuesit e tij gjer ne amshim!Husejni është i biri Aliut, te birit te Ebu Talibit. Është djali i vajzës se Pejgamberit, alejhi's sala...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-02-2007, 19:52:23

MUSAI, Alejhi's Selam DHE FARAONI

DITA E ASHURES - MUSAI, Alejhi's Selam DHE FARAONI Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut ndërsa përshëndetjet tona qofshin mbi krijesën më të mirë, zotëriun e njerëzimit, Muhammed Mustafanë, familjen, shokët dhe mbare pasuesit e tij!Meqë Dita e Ashures, siç kemi përmendur ne ligjër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-02-2007, 18:58:28

LETRA NGA PERENDIMI

LETRA NGA PERENDIMI Zijadin Rexhepi Një prind kështu e sqaron këtë letër : “ Kisha vetëm një djalë dhe ishte shumë inteligjent. Deri në shkollë të mesme të gjitha vitet i kreu me sukses. Arsimtarët e tij i thanë : “ Këtë intelegjencë të çmuar mos e harxho këtu , djalin në Europë për shkollim dër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
25-01-2007, 16:37:22

DITA E ASHURES

DITA E ASHURESFalënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, zotëriun e njerëzimit, familjen, shokët dhe tërë pasuesit e tij gjer në amshim!Vlera e agjërimit të kësaj diteNuk ka dyshim se Allahu i Madhëruar ka veçuar njerëz, kohë, ditë, muaj, vende, me veçori që të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
25-01-2007, 16:36:35

VITI I RI HIXHRIJJ DHE LLOGARIA E BESIMTARIT

VITI I RI HIXHRIJJ DHE LLOGARIA E BESIMTARITFalënderimet qofshin për Allahun ndërsa përshëndetjet për Muhammedin, alejhi's salatu ve's selam, familjen, shokët dhe tërë pasuesit e tij gjer në amshim!Meqë Allahu i Madhëruar na mundësoi neve ta presim edhe këtë vit të ri hixhrijj apo themi më mirë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe