Ese Islame - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Artikuj të ndryshem: shkrime e studime.

*
M.SHKODRANI
14-05-2010, 22:06:12

Islami perjashton dhunen

nga Dr. Sherif Delvina - Është për të ardhur keq që Roberto Morozzo della Rocca i justifikon pastrimet etnike të myslimanëve në Ballkan. Ai thotë: “Tërheqja e Perandorisë Osmane nga Ballkani provoi pastrime etnike të përsëritura, në sfondin e të cilave qëndronte uria për tokë; ripushtimi i tokav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
08-04-2010, 03:00:58

Çdo adhurim është këshillë.

Filozofia perëndimore e shikon jetën si një “garë në malore” duke vënë njeriun në një pozicion të vështirë dhe të vetmuar ndërsa filozofët islam bashkë me këtë shikim kanë shtuar dhe lutjen ndaj All-llahut xh.sh. Filozofët Islam këtë e kanë quajtur “garë në jetën plot sprova dhe lutje ndaj All-l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
05-04-2010, 02:24:44

Një vështrim ndryshe mbi mevludin.

Në disa libra shkruhet se festimi i mevludit ka shumë vlera dhe sevape, ndërsa në disa libra tjerë shkruhet se ky festim është bid’at (risi në fe) etj. Në çfarë mënyre duhet të këndohet për të fituar shpërblimin e duhur apo nuk duhet kënduar fare? Mevludi është një lloj lavdërimi ndaj Pejgambe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
01-04-2010, 14:06:17

Populli i zgjedhur i Zotit?!

Populli i zgjedhur i Zotit?!Sedat Islami Allahu ka vënë rregull, që elementi përcaktues për prijatarin është vetëm devotshmëria dhe kjo gjendet edhe në libra të tjerë pos Kuranit: “Ne e kemi shënuar në Zebur (në librat e shenjtë) pas shënimit (në Lehvi Mahfudh) se me të vërtetë tokën do ta trash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-03-2010, 12:48:31

VESVESEJA – SËMUNDJA DHE SHËRIMI

VESVESEJA – SËMUNDJA DHE SHËRIMIhttp://kbi-vushtrri.com/vesevesejasemudnjadhesherimi.htmlFalënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar kurse përshëndetjet qofshin mbi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
29-03-2010, 08:04:19

Madheshtia e Ezanit

http://kbi-vushtrri.com/madheshtiaeezanit.htmlMADHËSHTIA E EZANITRezymeja e hutbes: Domethënia e Ezanit; Vështrime akaidologjike të Ezanit: a) Aspekti i kredos, b) Pasimi i Muh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
20-03-2010, 01:56:18

Bërja mysliman e Vahshi Bin Harbin r.a:

Transmetuar nga Abdull-llah Ibn Abbasi.Pejgamberi a.s pasi Vahshiu r.a vrau xhaxhain e Pejgamberit a.s Hamzain r.a i dërgon një njeri për ta thirrur në Islam.Vahshiu r.a i thotë Pejgamberit a.s: Ti thua që një njeri i cili ka vrarë, ka bërë zina ose i ka bërë shok All-llahut dënohet nga All-llah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
14-03-2010, 04:19:18

Sjellja me mëshirë dhe të qënurit i dhembshur ndaj fëmijëve.

Feja Islame nëse kërkon që të respektohen të mëdhenjtë, kërkon që dhe ndaj të vegjëlve njerëzit të jenë të dashur dhe kenë dhembshuri. Pejgamberi a.s nipërit e tij Hz. Hasanin dhe Hz. Hysejnin i puthte, i përqafonte dhe i përkëdhelte shumë. Pejgamberi a.s thotë: “Personi i cili nuk tregon mëshir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
21-01-2010, 01:33:21

Çfarë do që të bëjë ai, është e drejtë.

Pejgamberi a.s e ka dashur Zejd bin Harithin shumë i cili ka qenë shërbëtori i Pejgamberit a.s. Gjithashtu ka dashur shumë dhe djalin e tij Usamen r.a. Në momentet që duheshin përkrahur Pejgamberi a.s ata i përkrahte.Omeri r.a një ditë duke ndarë pasurinë e fituar nga lufta, të birit të vet i je...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
13-01-2010, 03:42:13

Një korrektësi e rallë.

Në botën Islame pas Kur’anit famëlartë burimi më i besueshëm është Sahihi Buhari i cili përmbledh hadithet e Pejgamberit a.s. Ismail Buhariu ishte përsëri në një kohë ku ecte ditë natë kalonte lumenj e kodra për të dëgjuar një hadith të ri ose për të aprovuar një hadith të ri të dëgjuar nga të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2010, 01:21:03

Pse nuk me pranohet lutja?

Një njeri nga banorët e Basrës e takoi Ibrahim Ed’hemin dhe i tha duke iu ankuar:Allahu xhel-le shanuhu në Kur’anin Famëlartë thotë:“UD’UNI ESTEXHIB LEKUM” - “Më thirrni mua (kërkoni prej meje), Unë ju përgjigjem.” (Gafir, 60)E ç’është me ne, i lutemi Allahut, por duaja s’na pranohet, kërkojmë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
10-01-2010, 22:11:56

KUJDESI HYJNOR PËR MUHAMMEDIN, ALEJHI’S SELAM

KUJDESI HYJNOR PËR MUHAMMEDIN, ALEJHI’S SELAM Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë Allahut kurse përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe tërë pasuesit e tij!Ajetet që dëshmojnë kujdesin e Allahut ndaj Muhammedit, alejhi’s selamO ju muslimanë! Pejgamberi ynë, alejhi’s selam, j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
08-01-2010, 10:25:32

Hutbe te reja -tekst dhe video-

Selamun alejkumKeto dite ueb faqja e KBI-se ne Vushtrri eshte pasuruar edhe me hutbe te reja te perpiluara nga: Sadik Hasani,Fahri Bahtiri,Rrahim Bala, dheFatmir Osmani. Klikoni ne:http://kbi-vushtrri.co...

*
sedati
26-12-2009, 19:09:01

Isai, alejhis selam ndermjet Hixhretit dhe kershendellave

http://www.viddler.com/explore/muhaddithi/videos/10/Ketu keni linkun si video (hutbe e mbajtur ne Xhamine e f.sh. Maxhunaj ne Vushtrri) kurse tekstin si punim do e keni s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-12-2009, 14:24:11

MUAJI MUHARREM DHE VLERA E TIJ

MUAJI MUHARREM DHE VLERA E TIJSedat ISLAMIFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
08-12-2009, 20:44:50

Po mua pse me harruat

PO MUA PSE MË HARRUAT1Ngrehe zërin, ngrehe!, kështu më thonëSe edhe ti je pjesë e vatanit islamThirr! Thirr këta që rrugë kanë marrëQabenë ta vizitojnë e të kryejnë tavaf2Ngrit dorën lart, kërce po mundePo pate flamur ngrite e tundeO ju, shikomëni mua këtu, Kudsi jamSi kaloni kështu as pa më dhë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
07-12-2009, 14:17:03

Të jetosh midis frikës e shpresës

Siç kemi lexuar dhe dëgjuar feja Islame na këshillon të jemi gjithmonë midis frikës e shpresës, për këtë flet  Kur’ani (fjala e All-llahut xh.sh) dhe Hadithi (tradita profetike). All-llahu xh.sh në Kur’an thotë: “Thuaj: "O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-12-2009, 10:06:42

HUMBJA PAS UDHËZIMIT

HUMBJA PAS UDHËZIMITFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
19-11-2009, 07:12:29

THASHETHEMET DHE PROPAGANDAT NË KOHË KRIZASH

THASHETHEMET DHE PROPAGANDAT NË KOHË KRIZASH Pyetja: Disa autorë, e në veçanti nga ata që frekuentojnë internetin, kanë bërë shprehi që të publikojnë lajme të pakonfirmuara, gjë që për pasojë, jo rrallë, ka, në mos më shumë, edhe shqetësimin shpirtëror të muslimanëve, siç është rasti kur bëhen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-10-2009, 12:50:21

MERCENARËVE TË SË VËRTETËS

MERCENARËVE TË SË VËRTETËSFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-10-2009, 08:01:26

MUAJT E SHENJTË PASQYRË E MIRËSIVE TË ALLAHUT TË MADHËRUAR

MUAJT E SHENJTË PASQYRË E MIRËSIVE TË ALLAHUT TË MADHËRUAR Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-10-2009, 12:31:35

TIPARET E NJË LIDERI IDEAL – MODEL SULEJMANI, ALEJHI’S SELAM

TIPARET E NJË LIDERI IDEAL – MODEL SULEJMANI, ALEJHI’S SELAMFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

not alone
19-09-2009, 14:29:56

Shija e Hidhur e Nje Iftari ( Nga Ergys Mertiri)

Shija e hidhur e një iftari Në kulmin e muajit të shenjtë të Ramazanit, në dhjetëditëshit të fundit, ku adhurimet vijnë e bëhen më të shumtë dhe mbi të gjitha, në kohën kur presupozohet të jetë edhe Nata e Kadrit, më e mirë se një mijë muaj bashkë, patëm rastin të hanim një blozë të mirë fytyrës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-09-2009, 20:32:03

Edhe keto jane dite dhe net te Ramazanit

EDHE KËTO JANË DITË TË RAMAZANITFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
10-09-2009, 23:50:55

ATYRE QË PËRDHOSIN SHENJTËRINË E RAMAZANIT

ATYRE QË PËRDHOSIN SHENJTËRINË E RAMAZANITFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
15-08-2009, 11:05:29

Pritja e Ramazanit (Hutbe)

PRITJA E RAMAZANITFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
31-07-2009, 10:01:01

DASMAT TONA LARG TRADITËS ISLAME

DASMAT TONA LARG TRADITËS ISLAMEFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
20-07-2009, 13:48:31

AH MOJ TOKË E ISRASË

AH MOJ TOKË E ISRASË I mërzitur, shikoj përreth Njerëzit që kokën ma hanë Në plan çfarë do të kesh Të flasësh për Isranë I T’iu them se natë e madhe është A këtë mendoni se në plan e kam Jo, zemra ime digjet prush
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
14-07-2009, 14:25:19

MREKULLIA KUR’ANORE PËRKITAZI ME PLEQËRINË E THELLË DHE MOSHËN E SHTYRË

MREKULLIA KUR’ANORE PËRKITAZI ME PLEQËRINË E THELLË DHE MOSHËN E SHTYRËProf. Dr. Muhammed Abdu’l Hamid El UdlaniProfesor i sëmundjeve te brendshme – Fakulteti i MjekësisëUniversiteti i Aleksandrisë, EgjiptInteresimi për periudhën e pleqërisë këto vite ka shënuar rritje, qoftë nga aspekti i përku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
24-06-2009, 06:17:43

Ja perse deshtuan maturantet

JA PËRSE DËSHTUAN MATURANTËTFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
10-06-2009, 18:30:01

Të jetosh midis frikës e shpresës

Siç kemi lexuar dhe dëgjuar feja Islame na këshillon të jemi gjithmonë midis frikës e shpresës, për këtë fletKur’ani (fjala e All-llahut xh.sh) dhe Hadithi (tradita profetike). All-llahu xh.sh në Kur’an thotë: “Thuaj: "O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
06-06-2009, 10:12:32

Para se te ikesh per pushim

PARA SE TË IKËSH NË PUSHIMEZhveshja e terminologjive nga botëkuptimet e drejta të tyre, shpesh -për të mos prishur më shumë- na imponon shtyrjene pacaktuar të proklamimit të asaj së vërtete. Shkurt, për hire të ruajtjes së unitetit artificial dhe tolerancës së fantazuar, “reduktimi” i shqiptoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
02-06-2009, 09:30:41

MYNAFIKËT E RINJ

MYNAFIKËT E RINJFalënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar kurse përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin,f familjen, shokët dhe të gjithë pasuesit e tij!Befasisht, një adoleshent e pyet babanë: Baba, çfarë më bën të besoj se feja islame është e vërtetë? Djalosh, i cili ka kaluar moshën dhjetë vjeç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
30-05-2009, 06:56:54

MBASE MUND TË KETË TË MIRA EDHE NË KINEMA

MBASE MUND TË KETË TË MIRA EDHE NË KINEMAE di se ky titull, paraprakisht, do të ngjall reagime emocionale, si tek aktorët, që jetojnë me filmin, e po ashtu edhe tek masa e gjerë, që jetën nuk mund ta “paramendojnë” pa televizion. Ata mund të japin paragjykime të ndryshme për mua, por pa dashur t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
18-05-2009, 16:04:39

ÇIFUTËT DHE TË KRISHTERËT I SHMANGEN MISHIT TË DERRIT

ÇIFUTËT DHE TË KRISHTERËT I SHMANGEN MISHIT TË DERRITTitulli në origjinal: Ja, erdhi koha që edhe të krishterët dhe çifutët t’ishmangen mishit të derrit!Autor: Muhammed Husejn Ja’kubBurimi:


*
sedati
01-05-2009, 11:18:36

GRIPI I DERRAVE - hutbe

GRIPI I DERRAVEFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
27-04-2009, 14:39:29

NDESHKIMI I BLETES SE DEHUR - DESHMI KUR'ANORE

NDESHKIMI I BLETES SE DEHUR - DESHMI KUR'ANOREInxh. Abdu'd Daim El Kehilhttp://kbi-vushtrri.com/bletaedehur.htmlSa here që thellohemi në librin e Allahut të Madhëruar, besimi ynë sht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
26-04-2009, 11:41:20

Shkrimi i inicialeve s.a.v.s. në vend të shkrimit komplet të salavatit

Shkrimi i inicialeve s.a.v.s. në vend të shkrimit komplet të salavatit Pyetja : I nderuari Hoxhë! Çfarë dispozite fetare ka për shkrimin e inicialeve në vend të shkrimit komplet të salavatit mbi Muhammedin, alejhi's selam në shkrime? Përgjigja:Falënderimi i takon Allahut të Madhëruar kurse përsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Silence...
25-04-2009, 21:48:47

EL-FITNETU

EL-FITNETUShkruan: Avni TafiliAS JETË AS VDEKJE!El-Fitnetu më e rëndë se vrasja. Vrasja, të përfundohet jeta e dikujt. Është i vdekur. Më e rëndë se vrasja është: as jetë e as vdekje. Të nxirren sytë me ndonjë hekur, a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
17-04-2009, 11:56:47

Pashket - Nje feste kontraverse

PASHKËT, NJË FESTË KONTRAVERSE Falënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
10-04-2009, 15:00:19

Perse na ndodhin keto gjera? (HUTBE)

PËRSE KËSHTU? IFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
13-03-2009, 19:09:36

REBIUL EVVELI NUK ËSHTË VETËM MUAJI I MEVLUDIT

Sedat G. ISLAMIREBIUL EVVELI NUK ËSHTË VETËM MUAJI I MEVLUDITFalënderimi i takon All-llahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
04-03-2009, 07:03:31

Kroi i Pejgamberit, alejhis selam

http://kbi-vushtrri.com/havdi.docSEDAT ISLAMIHAVDI I PEJGAMBERIT, ALEJHI’S SELAMShënim: Ky shkrim është botuar në revistën TAKVIMI 2009 f. 215. Lejohet publikimi i tij në çdo faqe të mirëfi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
09-02-2009, 07:23:36

SHEN VALENTINI - Hutbe

SHEN VALENTINIhttp://kbi-vushtrri.com/hytbet/shenvalentini.html Rezymeja e hutbes: 1. Islami kundër traditave negative. 2. Islami feja e vetme e pranuar tek Allahu. 3. Pagan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe