Një korrektësi e rallë. - Ese Islame

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Një korrektësi e rallë.

· 1 · 768

Një korrektësi e rallë.

· 1 · 768

 • Postime: 293
 • Karma: +4/-3
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 13-01-2010, 03:42:13
  Në botën Islame pas Kur’anit famëlartë burimi më i besueshëm është Sahihi Buhari i cili përmbledh hadithet e Pejgamberit a.s. Ismail Buhariu ishte përsëri në një kohë ku ecte ditë natë kalonte lumenj e kodra për të dëgjuar një hadith të ri ose për të aprovuar një hadith të ri të dëgjuar nga të tjerët. Në këto kohë flitet shumë për një person i cili thoshin se ishte takuar shumë herë me shumë Sahabe. Imam Buhariu r.h siç e bënte gjithmonë dhe këtë herë merr udhën për të gjetur këtë person dhe pas një rruge shumë të gjatë e gjen atë. Por në kohën kur e gjeti këtë person, e gjeti duke u munduar të mashtrojë devenë për ta kapur. Kur e pa në këtë gjendje pa e pyetur për asgjë kthehet mbrapsht për në vendin e vet. Njerëzit filluan ta pyesnin përse u ktheve bosh, pse nuk shënove asnjë hadith? Ai u kthen përgjigjen në këtë mënyrë: Unë nuk i besoj dot transmetimit të hadithit nga një person i cili mundohet të mashtrojë devenë e tij.

  www.edrejta.com
  « Editimi i fundit: 13-01-2010, 11:34:24 nga M A X »

  Temat e fundit