Femrat që kanë vithe të mëdha janë më të shëndetshme e më gazmore - E Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Femrat që kanë vithe të mëdha janë më të shëndetshme e më gazmore

Femrat që kanë vithe të mëdha janë më të shëndetshme e më gazmore

· 125 · 6871

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 11-11-2010, 02:12:59
 

Kur shihen në pas qyrë nuk janë shumë të kënaqu ra me pamjen e tyre, por për të gjitha ato femra që ankohen se kanë fund shpinën e madhe, ka një lajm të mirë, fund shpina e madhe është një garanci e shëndetit të mirë. Është e vërtetë, akumulimi i dhjamit në kofshë e vithe është shumë më mirë se sa në bark. Kjo sepse mbron nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti e nga patologji të metabolizmit në përgjithësi. Lajmin e kanë treguar 2 sondazhe të ndryshme njëri amerikan, tjetri britanik. Lidhja e formës me shëndetin Të kesh vithe të mëdha, i bën mirë shëndetit të femrave.

Gratë që kanë formë fizike si “dardhë” kanë më shumë shanse të luftojnë diabetin dhe sëmundjet kardiovaskulare, ka bërë të ditur një studim i “Harvard Medical School” (SHBA), i aplikuar në kavie e i publikuar në revistën shkencore “Cell Metabolism”. Akumulimi i centimetrave në ije e fund shpinë, i kanë siguruar kërkuesve shkencorë të drejtuar nga Ronald Khan, drejt avantazheve të shumta pikërisht lidhur me shëndetin. Mbi të gjitha ka të bëjë me një lloj mbrojtjeje nga diabeti i tipit 2, varësi nga insulina, ku dhjami akumuluar jo bukur patjetër, e përjashton atë.

Pra e gjithë merita i takon asaj yndyre të përqendruar në vithe e ije e cila do të shërbejë për të rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës, hormonit që rregullon transportimin e sheqerit në gjak. Por kjo nuk është gjithçka. Duhet se vithet e mëdha shkaktojnë edhe prodhimin e “adipochine”, hormoni i miqësisë në metabolizëm, gjë që shkakton një sërë efektesh pozitive në organizëm përgjatë gjithë jetës, duke filluar me sensin e mirë të humorit e komunikimit. Përveç kësaj, gruaja “dardhë” është më pak e rrezikuar ndaj sëmundjeve të zemrës. Vithe të mëdha, barku i sheshtë Në konkluzione analoge ka mbërritur edhe studimi i një grupi kërkuesish të Universitetit të Oksfordit (Angli), në një studim të publikuar në revistën shkencore “International journal of Obesity”. Yndyra e tepërt që grumbullohet në vithe, kofshë e këmbë, në fakt eliminon acidet yndyrorë të dëmshëm duke përfituar një agjent anti-infektim që parandalon problemet me arteriet. Karakteristika të cilat nuk i kanë femrat që e akumulojnë yndyrën në pjesën rreth barkut.

Pra më mirë të kemi fund shpinë të madhe, se sa bark pra. Problemet Por kjo formë trupi ka edhe probleme. Më shumë dhjamë rreth kofshëve, sipas rezultateve të studimit, mund të sjellë edhe një seri problemesh me metabolizmin, një prej tyre është sindroma “cushing”, që do të thotë se nëse vendosin këto femra të dobësohen ato ia dalin ta bëjnë shumë shpejt nën ije, gjë që është e rrezikshme pasi yndyra e eliminuar shpejt lë një sasi “çitokine” e cila “ndez” infeksionet që sjellin probleme edhe me zemrën, diabetin gjithashtu. Ndërsa të heqin yndyrën në mënyrë graduale, shpjegon shefi i kërkuesve, Konstantinos Manolopoulos, favorizon zhvillimin e një hormoni që mbron arteriet por edhe kontrollin e sheqerit në gjak. “Ideale, do të ishte ferma që ka kofshë e vithe të bollshme e bark të sheshtë. Ky është trupi i bukur femëror...” përfundon Manolopoulos. Pra vajza mos u ankoni nga vithet e mëdha... Klodi Meshi
 
« Editimi i fundit: 18-10-2020, 12:47:43 nga M A X »

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 11-11-2010, 10:59:01
aha eeuu hihihi.. :D...mesatare kam qellue e jam te dyja edhe shendetshme edhe gazmore.. :P

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#2 ne: 29-10-2013, 11:23:04
ha ha ha ha aha

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 29-10-2013, 11:28:22
une ndjehem i pafat :( i kam pas qejf gjithe kohen po sme kan ren per hise....ishalla svdes pa i provu :P ;)

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#4 ne: 29-10-2013, 11:30:23
 hmmmmm: hmmmmm: hmmmmm:

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 29-10-2013, 11:36:44
mishel pse po mendoheni, sjeni e qarte si i keni te tuat ????? LOL

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 29-10-2013, 11:37:53
pse per te miat i kishe ti??? une skam bythe jo , jam si shofere

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 29-10-2013, 11:39:00
jo mi si kisha per te tuat...po thashe pse po mendohen ato male..rripa rripa...

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#8 ne: 29-10-2013, 13:49:34
e mire thashe mos e kishe per te miat...:P

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 29-10-2013, 13:52:31
pershkruaji shoqe, si i keni ju shoferet  hmmmmm: :P

 • Postime: 2188
 • Karma: +44/-30

#10 ne: 29-10-2013, 14:06:29
a e shikon qe ke nevoje per tu lidh me Charlin? :P

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 29-10-2013, 14:06:59
une?

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#12 ne: 29-10-2013, 14:10:32
une jo i here

 • Postime: 2188
 • Karma: +44/-30

#13 ne: 29-10-2013, 14:12:11
si je ne raport me kete temen mishel? :P

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 29-10-2013, 14:17:14
mishel sapo hapa katalogun dhe pashe ca shofere vertet simpatike dhe me muskuj posteriore :P

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#15 ne: 29-10-2013, 14:44:57
kur te marr patenten do jua them

 • Postime: 2188
 • Karma: +44/-30

#16 ne: 29-10-2013, 14:47:12
po ta mbajti thuaja po deshe :P

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#17 ne: 29-10-2013, 14:48:09
po me kercenon??? LOL

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 29-10-2013, 14:49:47
mishel besoj se kursi i patentes po te ben mire :P ...keshtu  qe i imagjinoj te shendetshme,.,.. mos u lodh mo se kam hallin e grensit       LOL

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#19 ne: 29-10-2013, 14:51:02
e kush foli per kurs patente????  hmmmmm: hmmmmm: hmmmmm:

ketu bie era tradheti :P

 • Postime: 2188
 • Karma: +44/-30

#20 ne: 29-10-2013, 14:54:05
sapo ra njera  nga kati i 7..do zoti e nuk eshte komshia :D

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 29-10-2013, 14:54:28
oj goce a the vet se do marresh patenten..apo spo lexoj mire?...vetem po pate thon per nai patent tjeter  LOL

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 29-10-2013, 14:55:37
kur te marr patenten do jua them
apo se keni shkrujt juve keteve ? :D

 • Postime: 12772
 • Karma: +31/-8

#23 ne: 29-10-2013, 14:58:22
VT...mos e vrit mendjen po he

 • Postime: 574
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 29-10-2013, 15:06:47
VT parrulle komuniste? :D

Temat e fundit