×

Injeksioni i bukurise

Injeksioni i bukurise

· 2 · 1021

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 31-10-2009, 11:38:00
Bukuria per nje femer eshte po aq e rendesishme sa llogaria bankare per njemashkull. Dhe perpjekjet e tyre per ta gjalleruar, rinovuar dhepermiresuar ate jane te pafundme. Buzekuq, ton, boje flokesh, rimel, palester, operacione plastike e tereindustria e bukurise femerore eshte nje gjigand me buxhete tekrahasueshme me industrine mashkullore te luftes! Dhe ashtu si me sekretet ushtarake, edhe ne boten e sekreteve tebukurise, shume te rralla jane ato femra qe i tregojne ato. Monika, eshte nje vajze e re qe do te na tregoje hilen me te re qe eleminon ligjet e moshes, kohes dhe gravitetit: Botox-in. Qendrat estetike sot mbajne me shume sekrete se dhomat e rrefimit, por pertejsekretit profesional, Monika ka pranuar te na tregoje nje seance Botox-i. Tani ne Shqiperi ka hyre dhe shume pak veta epranojne se e bejne. Kam bere pjesen e syve dhe pjesen e ballit shprehet Monika. Dicka midis makjazhit te mire dhe operacionitplastik, Botox-i po kthehet ne manine e femrave shqiptare te cdo moshedhe te cdo kategorie sociale! Te jesh e bukur eshte mire, porqe te vazhdosh te jesh e bukur duhet nje ndihmese e vogel dhe ne kete rast eshte Botox-i thote Monika. Por si filloi gjithcka? Une jam 28 vjece dhe nderhyrjen e pare e kam bere ne moshen 26 vjece. Une flas shume me mimike dhe sa here rrudhosja ballin kur isha 16-17 vjeceshihja se me krijohej nje shenje, rrefen Monika. Kenaqesia pas nje nderhyrjeje me Botox eshte e shumfishte! Disa nuk e vune re se c’kisha bere, ishte dickashume e vogel, ndersa te tjere me pyesnin per ndryshimin, shprehet Monika. Por problemet me bukurine per nje femer jane shume me te komplikuara senje vizite ne nje qender estetike! Lekura eshte gjeja kryesore qe nje femer duhet te kete mire, pastaj jane floket, eshte veshja. Por kryesore mbetet lekura thote Monika. Por ne fund cfare duan ne te vertete femrat? Kure kam bere kete nuk kam menduar fare per meshkujt. Une mendoj se femrate bejne per tu ndjere mire me veten e tyre, shpjegon Monika. Botox-i nuk ka shume kohe qe eshte importuar ne vendin tone, porfanatikeve te imazhit nuk u shpeton asgje. Te ishte per Moniken dhe per shume femra te tjera shqiptare nese jeta nuk do te kishte shpenzime te perditshme, ne vend te vakteve do tepreferonin nje trajtim neper qendrat estetike, por fatmiresisht kohadhe parate, nganjehere, nuk teprojne.
« Editimi i fundit: 30-09-2019, 12:18:02 nga M A X »

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 30-09-2019, 12:19:25
 Rreziqet që vijnë nga trajtimet estetikeAdministrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA (FDA) paralajmëron për rrezikun e injektimit të mbushësve të lëkurës që përdoren për qëllime kozmetike.

Ky rrezik mbart injeksionin e mundshëm të mbushësve në enët e gjakut të fytyrës – mund të shfaqen komplikime serioze.Injeksioni në fytyrë mund të çojë në bllokim që kufizon rrjedhjen e gjakut në inde, dhe gjithashtu mund të bëjë që indet të shkojnë në anën tjetër, me një rrezik edhe më të madh të goditjes, me probleme shikimi, verbëria, dëmtimi i lëkurës …Mbushësi i lëkurës është aprovuar kryesisht për trajtimin e rrudhave ose përmirësimin e dukjes së faqeve ose buzëve.
Bazuar në një analizë studimi, FDA raporton se problemet me përdorimin e injeksioneve të mbushjes së fytyrës mund të ndodhin midis vetullave, hundës, ballit dhe syrit, dhe për këtë arsye prodhuesit e mbushësve të fytyrës duhet të kenë një deklaratë për produktin e tyre dhe të tregojnë rreziqet e mundshme nga injeksioni aksidental në enët e gjakut.Për shkak të gjithë kësaj, është e nevojshme që pacienti të këshillohet më parë me mjekun dhe të jetë i vetëdijshëm për rreziqet e mundshme.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e rëndësishme të pyesni mjekun dhe përvojën e tij në injektimin e indeve të buta, pasi vetëm mjekët me trajnim të duhur dhe përvojë të gjerë duhet ta bëjnë këtë punë dhe të njihen me enët e gjakut të pacientëve.Si përfundim, përmendet ndërgjegjësimi maksimal i pacientëve dhe mjekëve për pasojat e mundshme të trajtimit (ndërhyrjes) për shkak të “bukurisë”.

Këto janë dy llojet e rrezikut nga aspekti shëndetësor:

-Që një kozmetolog apo mjek i “keq” që mbush fytyrën me një “mbushës të lëkurës” e bën atë keq dhe në mënyrë jo të duhur dhe injekton “mbushësin e saktë” në vendin e gabuar.

-Një praktikues i mirë (mjeku ose kozmetologu) mundet që me mbushës të dobët ose të pasaktë të shkaktojë probleme shëndetësore te përdoruesi.

Ju këshillojmë që çdo “rregullim” kozmetik i fytyrës me mbushës artificialë paraqet një rrezik të caktuar shëndetësor, kështu që nëse dëshironi ta bëni këtë, duhet të kontrolloni punën me një person të kualifikuar dhe të keni mbushësin e lëkurës të aprovuar zyrtarisht për përdorim dhe nga prodhuesit e aprovuar me një afat përdorimi të rënë dakord. Lapsi.al