Gruaja dhe Familja në Islam - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema dhe debate per familjen dhe gruan në Islam.

Aida
29-08-2006, 19:04:43

Na mjafton... [Tregim]

NA MJAFTON KËNAQËSIA E ALLAHUT nga Dhulkarnejn VARDARI Lajmi se në shkollë do të organizoheshin kurse për lëndët në të cilat fëmijët kishin treguar sukses të dobët u përhap me të shpejtë. Lavdërimi dhe Hasani ishin dy ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
29-08-2006, 17:38:41

Kuleta [Tregim]

KULETAnga Dhulkarnejn VARDARINjëherë një tregtari duke ecur nëpër çarshi, ia vodhën kuletën në të cilën kishte pasur tetëqind flori. Ishte endur në të djathtë e në të majtë, megjithatë nuk kishte takuar asnjërin që e k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Albmuslime
30-05-2006, 21:22:17

Nëna

Të flas sonte për nënën, s'besoj të të mbetet hatri ty baba, sepse dhe ti fjalën nënë shqiptove për herë të parë! Që të dy u kujdesët për mua, por se ç'më thotë zemra, vetvetiu nënën kërkon më shumë.Nuk di nga t'ia nis, ashut siç nuk kam ditur e mundur asnjëherë, ta vlerësoj të plotë figurën tën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
25-04-2006, 06:13:46

Kontrata e martesës

Bazat themelore të martesës janë pranimi dhe rënia dakord nga secila palë për një marrëdhënie afatgjatë. Pasi pranimi është një gjendje mendore jo e dukshme për të tjerët, është e nevojshme të ketë një shprehje përpara dëshmitarëve. Në shekujt e kaluar martesat janë bërë në mënyrë verbale, në sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lundrentari, abdurahmankahrimani

Bashkëshorti i mirë

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
katina
04-04-2006, 19:44:15

Nevoja per mbulim

FALEMDERIMI I TAKON ALL-LLAHUT AT E FALEMDEROJM , PREJ TIJ FALJE DHE NDIHMË KËRKOJMË, MUHAMEDIT A.S I DËRGOJM SELAMET DHE SALAVATET TONA ME TË PERZEMERTA...N e v o j a p ë r m b u l i mNë Dhiatën e Vjetër janë disa pjesë ku flitet për lakuriqësinë si gjë e turpshme, dhe pjesë ku urdhëro­het ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
17-03-2006, 16:46:06

XHENNETI

XHENNETIFalënderimi i takon All-llahut, atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë Ai, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
17-03-2006, 16:41:07

Zemra dhe Llojet e saj!

Zemra dhe Llojet e sajMeqë zemra cilësohet me jetë dhe vdekje, ajo ndahet në tre lloje: 1-Zemra e shëndoshë: Ai i cili vjen në Ditën e Kijametit me këtë zemër shpëton. All-llahu xhel-le shanuhu thotë: "Ditën kur nuk bën dobi as malli as fëmijët, vetëm kush i paraqitet Zotit me zemër të shëndoshë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
14-01-2006, 20:15:08

Roli i fesë dhe familjes në parandalimin e kriminalitetit rinor në shoqëri

ROLI I FESË DHE FAMILJES NË PARANDALIMIN E KRIMINALITETIT RINOR NË SHOQËRI    Shkruar nga Harun Shabanaj Islami i ka sjell te gjitha parimet e shëndosha për mirëqenien e familjes. Këto parime janë më shumë të karakterizuara në përcaktimet e hollësishme që të nxjerrin një fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
dibrani
08-01-2006, 04:56:04

Martesa dhe dashuria

 ç'ështja e dashurisë dhe e emocionëve si duket në këto ditë sa vjen e shtohet, edhe atë si pasojë e dramave, romanëve, tregimeve,filmave  etjVajzat  kanë  filluar të  merren me çështje  të  tilla,  ndërsa  unë  frigohem  se  shumica e tyre  do të  manipulohen  me  këto ndjenja dhe emocione, d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
13-12-2005, 07:40:59

"Shpirtërat janë ushtarë që grumbullohen"

Imam Buhari, rahimehullah, ka raportuar në sahihun e tij që Aisheja, radiallahu anha, ka thënë: "Unë kam dëgjuar pejgamberin duke thënë: "Shpirtërat janë si ushtarët që grumbullohen; ata që ata i njohin do të shkojnë mirë ndërsa me ata që nuk i njohin nuk do të shkojnë mirë". [Sahih el-Buhari, K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
13-12-2005, 07:31:22

Artistja dhe udha e saj drejt dritës

 Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu: Motra juaj, Emet All-llah, muslimane kanadeze, mirrem me artin e ngjyrosjes të xhamave.Kam filluar udhën time drejt Islamit qysh para dy vjetësh apo pak më shumë, pikërisht në një prej netëve të shkurtit të vitit 2003, kur isha vetëm në shtëpi. M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Baloku
14-11-2005, 06:17:40

NJË GRUA PREJ BANORËVE TE XHENETIT!

Shkruar nga Muhammed Arifi - Përktheu nga arabishtja: Bahri CurriHistoria ka njohur Ummu Shurejkin. Poashtu ka njohur edhe Gumejsën, Ummu Sulejm, nënën e Enes bin Malikut për të cilën Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thënë në hadithin që transmeton Buhariu: "Hyra në xhenet dhe dëgj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Borebardha
30-10-2005, 09:04:12

SI TË BËHESH GRUA E SUKSESSHME?

SI TË BËHESH GRUA E SUKSESSHME?  Shkruar nga I panjohur (Përktheu: Osman D. Gashi) 1. Përdorni bukurinë dhe ngacmimin tuaj që të fitoni zemrën e burrit tuaj. Të gjitha gratë kanë bukurinë e tyre trupore që Allahu subhanehu ve teala i ka bekuar me të. Pra përdorni këtë dhunti që ju ka dhuruar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
Muslimanja
04-09-2005, 12:24:32

Veshja e gruas ne Islam, ishte shkak per pranimin e Islamit nga 7 veta!

HIXHABI I SAJ ISHTE SHKAK PËR PRANIMIN E ISLAMIT NGA NJË DOKTOR SHKENCE AMERIKAN! Shkak i pare për pranimin e Islamit ishte hixhabi i një studenteje amerikane, e cila mburrej me fenë e saj, mburrej me hixhabin e saj, madje me këtë doktor, se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Isra
19-08-2005, 06:10:14

GRUAJA E NATYRSHME

Islami shënoi një pikë të madhe kthimi në historinë e gruas. Përmes Islamit gruaja rifitoi të drejtat e nderit të saj prej te cilave kjo kishte qenë e privuar për shekuj me rradhë në errësirën e periudhës para islamike. Islami përtëriu të drejtat e saj të plota për të filluar një jetë fisnike në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe