Gruaja dhe Familja në Islam

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema dhe debate per familjen dhe gruan në Islam.

Pergjigje nga: olti, Lajmet

Fatime Stojku (info foto video)

M A X
04-03-2021, 23:38:42
 
fatime.stojku_20210304_233136_0.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2019, 11:59:41

Merjeme Lumi (info foto video)

Teme per influenceren myslimane Merjeme Lumihttps://instagram.com/merjemlumi.official 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-08-2010, 09:16:44

Moda që i pëlqen Allahut

Kostumi i banjës i modeluar posaçërisht për gratë myslimane quhet “burkini”. Ai u lejon të gjitha femrave të bëjnë banja dielli, në det ose pishinë, pa e shkelur rregullin islamik. E ka krijuar një stiliste australiane me origjinë libaneze. Suksesi komercial ka qenë i menjëhershëm, ndërkohë që n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
sedati
06-08-2010, 14:15:35

Tribune per femra 9-8-2010

KËSHILLI I BASHKËSISË ISLAME NE VUSHTRRI ne bashkëpunim me Departamenti i Gruas i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës  organizojnë T R I B U NË për gjininë femërore me temën Agjërimi – urtësi dhe rregulla Ligjëruese: Mr. Besa ISMAILI & Lumnije ZEQIRI Progr
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-07-2010, 08:55:18

France, debat per ligjin kunder shamise!

Parlamenti francez do të nisë një debat për të ndaluar veshjen e shamisë islamike nga gratë në ambjente publike. Legjislacioni aktualisht ndodhet përballë dhomës së ulët dhe do të shpallë ilegale veshjen e burkës kudo në publik. Parashikohen gjoba për rreth 180 dollarë për kë do të shkel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
M.SHKODRANI
14-01-2010, 23:39:53

LETËR DERI TEK E PA MBULUARA

E shkruaja këtë letër për ty margaritare, për ty e cila je shtylla kryesore e shoqërisë Islame ,dhe qellimi im është që të arishë kënaqësinë e Allahut dhe të jeshë larg prej pambulesës e cila të qon drejtë degjenerimit të kasaj bote Vëllau yt për Allah ,vallahi krejt fjalët dalin nga thellësia e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Keshilla
31-12-2009, 10:38:11

"Familja garanci e së ardhmes"

"Familja garanci e së ardhmes"Të fillojmë prej qerdhes së familjes, ku ndizet dhe ku fiket (shuhet) shkëndia e dritës së jetës sonë – d.m.th. ku lindim, jetojmë dhe ku vdesim. Do të fillojmë aty nga kan filluar hapat e parë të jetës, aty ku fillon dhe ku përfundon rrethi i jetës sonë.Ajo që ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
02-02-2009, 16:37:48

Unë, mësuesja me shami

Unë, mësuesja me shamiQë nga një dhjetori 2008 nuk më lejohet të vazhdoj punën si mësuese për shkak se e kam vënë shaminëShkruan: Minire Pantina
E mërkurë, 28 Janar 2009 13:49
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 17:01:09

Respektimi i femrës në Islam

 Respektimi i femrës në IslamAutor: Abdurrezak BedërMe të vërtetë, femra muslimane, nën hijen e mësimeve të drejta islame dhe udhëzimeve të tij të urta, jeton një jetë të ndershme, të mbushur me respekt dhe ndershmëri, që nga dita e parë e ardhjes se saj në këtë botë, duke vazhduar kështu në të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:59:34

Disa fjalë rreth grave

 Disa fjalë rreth graveShejh Bedijudin Shah er-Rashidi es-Sindi"Khutbat Rashidije", faqe 122-123Nëna e besimtarëve, Aisha, radijallahu anha, ka transmetuar më shumë se dy mijë hadithe. Ajo ka qenë mësuesja e të gjithë të dijshmëve dhe atyre qe merren me jurisprudencë. Sahabët i drejtoheshin asaj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:58:34

Cilësitë e gruas së drejtë

  Cilësitë e gruas së drejtë Tefsir Ibn Kethir – nga sureja en-Nisa, 34 Allahu ka thënë: "Gratë e drejta janë kanitat", të dëgjueshme ndaj burrave të tyre, siç është shprehur Ibn Abas dhe të tjerët. "…dhe ruajnë kur burrat e tyre s'janë të pranishëm". es-Sudi dhe të tje
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:57:29

Rrëfenja e një gruaje që kishte takua [devotshmëri]

  Rrëfenja e një gruaje që kishte takua [devotshmëri] Marrë nga Tefsir Ibn Kethir Thënia e Allahut: "Allahu do të japë lehtësi pas mundimit". Ky është një premtim i vërtetë nga Ai. Dhe vërtet, premtimet e Allahut janë të vërteta dhe Ai kurrë s'i then ato. Kjo është një thënie e A
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:55:33

Gruaja Muslimane – Statusi i saj në Umet

 Gruaja Muslimane – Statusi i saj në UmetNga Shejh Abdul-Aziz Ibn Baz, rahimehullahStatusi i gruas muslimane në Islam është një status madhështor dhe i lartë, ndërsa efekti i saj është mjaft i madh në jetën e çdo muslimani. Vërtet gruaja muslimane është mësuesi i parë në ndërtimin e një shoqërie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:52:43

Pse unë duhet të mbaj hixhab?

 Pse unë duhet të mbaj hixhab?Kjo është një pyetje e mirë dhe për të ka një përgjigje të mirë. Allahu na ka urdhëruar për çdo vepër që është e mirë për ne dhe na e ka ndaluar çdo vepër që është e keqe për ne. Allahu e urdhëron gruan muslimane të mbajë hixhab, kur ajo del nga siguria e shtëpisë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:50:38

Roli i gruas në ngritjen e familjes së suksesshme

Roli i gruas në ngritjen e familjes së suksesshmeNga Shejh Selim el Hilali(leksion nga kaseta)Ai filloi duke thënë:“Allahu çdo gjë krijoi në çifte. E tërë ekzistenca e ka këtë parim në përbërje të vet. Bimët dhe shtazët që janë krijuar nga Allahu, janë krijuar në çifte. Allahu e vërtetoi këtë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:49:33

Obligimi në të besuarit se ka dallime mes burrit dhe gruas

 Obligimi në të besuarit se ka dallime mes burrit dhe gruasNga Shejh Bekr bin Abdullah Ebu Zejd, anëtar i Komitetit të Përhershëm të Muftive në Mbretërinë e Arabisë SauditeDallimet fizike, figurative dhe legjislative (në lidhje me ligjet fetare) mes burrit dhe gruas janë konfirmuar nga paracakti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
16-12-2008, 16:47:53

Shejh bin Baz këshillon femrat lidhur me bërjen e Da'ues

Shejh bin Baz këshillon femrat lidhur me bërjen e Da'uesPyetje: Çfarë thoni rreth thirrjes [da'ues] për tek Allahu përsa i përket femrës?Përgjigje: I tërë falënderimi i takon Allahut. Ajo është sikurse mashkulli. Asaj i takon që të thërrasë për tek Allahu, dhe të urdhërojë për të mirën dhe të nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:53:11

AKIDE

  - Niveli i parë - AKIDE Udhëzues për mësuesit Përgatitur nga Musa Riçardson Shënim për mësuesit dhe prindërit Me emër të Allahut të Mëshirshëm. Paqja dhe bekimi i Tij qofshin mbi të Dërguarin e fundit e të gjithë njerëzimin. Në vazhdim: <
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-12-2007, 16:16:47

Grate me ferexhe, nuk pranojne mjeke gjate lindjes se femijes !

Sipas nendrejtorit te maternitetit, “Mbreteresha Geraldine” nenat e besimeve te ndryshme u vene kushte mjekeve per asistimin ne lindjen e femijes. Ato nuk duan mjeket meshkuj.Besimtaret, jane te gatshme te vetesakrifikohen edhe kur jane tek mjeku, vetem per te ruajtur ritin e pe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
22-11-2007, 02:56:28

FEMRA E PARË ME SYRIN E HISTORISË

FEMRA E PARË ME SYRIN E HISTORISË Muhammed Riza Shahbazi dhe Dr. Munire A. Soltani Pas emrit "Zot", emri "nënë" është fjala dhe koncepti më i bukur që ekziston. Nëna është himni i bukurisë së jetës dhe i dashurisë. Prej saj buron butësia e ndjenja e fortë e besnikërisë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
08-08-2007, 00:28:59

Agimi mëson për All-llahun

Agimi mëson për All-llahun Saxhida NazliNjë pasdite te nxehte vere, Agimi shkonte nga shkolla ne shtepi me kusheririn e tij Ahmedin. Ishte një ditë e nxehte percelluese. Qe te dy djelmoshat vendosen t’ia mbanin rrugës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-02-2007, 14:28:42

Titull fetar edhe grave !

Inovacioni i fundit lidhet me integrimin e grave në shkallët më të larta të hierarkisë myslimane. Mourchidat është shkolla e parë e ngritur në Marok, që përgatit gra për të marrë postet e burrave në drejtimin e fesë myslimane. 15 gra që janë trajnuar sipas programeve të Mourchidat kanë marrë emë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
06-01-2007, 00:48:36

Njeriu i maces

Njeriu i macesTë gjithë ju do të çuditeni kur të lexoni këtë titull. Rrëfimi nuk është për ndonjë njeri me pamje prej maceje, apo ndonjë mace me pamje njeriu. Rrëfimi flet për një njeri që i pëlqente shumë ato, i përkëdhelte, i ushqente dhe ato e ndiqnin pas kudo.Nga jeta e një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe