×
Hyrja
Profili

Kendi Familjar - Tema informative dhe diskutime ne lidhje me familjen dhe jeten familjare.

M A X
ne: 27-11-2011, 01:38:30

Përkëdheljet e nënës reduktojnë stresin

Familja

Përkëdheljet e nënës reduktojnë stresinNga Enkelejda GjuziNëse ndjeheni të stresuar, drejtohuni drejt nënës. Studimet më të fundit në Gjermani kanë treguar se përkëdheljet e nënës reduktojnë stresin dhe kontrollojnë akumulimin e yndyrës që mblidhet në trup. Kjo pasi mund të rrisin prodhimin e nj...

M A X
ne: 25-11-2011, 16:27:44

Kujdes prej miteve të pavërteta

Familja

Fileto, i mirë për shtatzëninë? Kujdes prej miteve të pavërtetaMë mirë roast-beef se sa fileto, sepse përmban më shumë hekur. Duhet pasur kujdes me ushqimin mbi të gjitha dy muajt e parë të shtatzënisë, por pastaj një ushqim normal është shumë mirë për të ndihmuar e rritur fëmijën e ardhshëm. Du...

M A X
ne: 24-11-2011, 15:43:59

Lindjet me operacion, tendencë apo nevojë…

Familja

Eglantina BardhiLindje normale apo lindje me operacion? Nëse kjo është dilema që mundon shumë nëna, specialistët theksojnë se lindja normale është shumë herë më e mirë, ndërsa lindjet me operacion janë zgjidhja për komplikacionet që mund të ketë nëna ose fëmija.Edhe pse në ditët e sotme lindja m...


Pergjigje nga: Trendafili i kuq, Mishel Forever, erlehta

19 femije +.....

M A X
ne: 07-10-2011, 17:10:41

Tri gra nderohen me çmimin ‘Nobel për Paqe’

Familja

Ellen Johnson Sirleaf dh Leymah Gbowee nga Liberia dhe Tawakul Karmannga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe.Pak minuta më parë është mbajtur ceremonia zyrtare ku tri gratë janë nderuar me çmimin e rëndësishëm.Ellen Johnson Sirleaf, presidente e Liberisë, është gruaja e parë presidente e ...


M A X
ne: 30-09-2011, 22:57:46

Studimi, seksi më i dobët në fakt është më i forti!

Familja

Nëqoftëse njerëzit mund të dallohen nga një forcë e madhe fizike, rolet janë të kundërt sa i përket organizmit. Femrat janë më të forta se meshkujt! Nga një studim i publikuar në BioEssaysm, ikryer nga një grup studiuesish nga Belgjika, rezulton se femrat kanë treguar një sitem imunitar më te ...

M A X
ne: 30-09-2011, 01:27:53

Shtatzënia dhe pesha

Familja

Pavarësisht bindjes së përhapur se një grua shtatzënë duhet të konsumojë ushqim për dy veta, në të vërtetë duhen vetëm një numër kalorish shtesë gjatë kësaj periudhe. Nuk nevojitet asnjë kalori shtesë gjatë 28 javëve të para, dhe vetëm 200 kalori për ditë në 12 javët e fundit, e barabartë kjo me...

M A X
ne: 30-09-2011, 01:26:59

Fëmija i parë, i preferuari i prindërve

Familja

Keni menduar ndonjëherë se prindërit duan më shumë se ju motrën apo vëllain e madh? Nëse po, ka shumë mundësi të keni pasur të drejtë. Një studim amerikan ka dalë në përfundimin se midis dy apo më shumë fëmijëve prindërit duan më shumë të madhin.Sipas studimit, fëmija i parë ka më shumë cilësi s...


M A X
ne: 24-09-2011, 00:18:31

Islanda, parajsa e femrave

Familja

Kush është shteti më i mirë ku mund të jetojë një femër? Kësaj pyetjeje i ka dhënë përgjigje ‘Newsweek’ dhe “parajsa” e femrave është Islanda.Sipas klasifikimit të të përjavshmes amerikane, që ka analizuar 165 shtete në fusha si arsimimi, drejtësia, shëndeti, ekonomia dhe politika, Islanda është...M A X
ne: 13-09-2011, 01:55:08

Dërgimi i fëmijëve në kopësht rrezikon shëndetin e tyre

Familja

Dërgimi i fëmijëve në çerdhe dhe kopësht mund të shkaktojë dëmtime në trurin e tyre dhe probleme shëndetësore në të ardhmen. Sipas psikologut Aric Sigman, nga Aris Society Medicine, rritja e fëmijëve nga njerëz të huaj në vitet e para të jetës mund të rrisë hormonet e stresit.Kjo gjë mund të shk...

Pergjigje nga: Mishel Forever, Ermira Voxa

Nuset e mitura në Turqi


M A X
ne: 25-08-2011, 00:21:54

Meshkujt kërkojnë fëmijë po aq sa femrat

Familja

Një studim i ri ka zbuluar se meshkujt, ashtu si edhe femrat, vuajnë nga “ethet” për të pasur fëmijë.Fenomeni emocional dhe psikologjik zakonisht lidhet me femrat, të cilat b...ßåßy ღ
ne: 12-08-2011, 12:27:30

Zbulim gjinisë së bebes, përmes analizës së gjakut

Familja

Të zbulosh me një analizë të thjeshtë gjaku dhe me efikasitet më të lartë se 90% gjininë e bebes, kur është ende në bark që në javën e shtatë të shtatzënisë. Një studim i “National Institutes of Health” në SHBA mund të dërgojë në një gjysmë revolucion në fushën e zbulimit të gjinisë së të atyre ...


M A X
ne: 29-07-2011, 12:20:28

Është apo nuk është fëmija im?

Familja

Ankth dhe dyshime në pritje të përgjigjes: Është apo nuk është fëmija im? Dilema që mundon shumë baballarë mund të zgjidhet në Qendrën e Diagnostikës Molekulare pranë maternitetit “Mbretëresha Geraldinë. Po kush e kërkon konkretisht këtë test, si reagojnë baballarët kur mësojnë se fëmija nuk ësh...

M A X
ne: 25-07-2011, 13:32:42

Gruaja më me fat në botë

Familja

Para tre vitesh, jeta i dha një goditje të rëndë britanikes Liz Denial.Në moshën 50-vjeçare, mjekët e diagnostikuan me fibromialgji, një sëmundje që provokon dhimbje të forta muskulare dhe që i dha fund karrierës së saj në botën e financës.Denial, e cila mezi lëvizte, ra në një depresion të thel...

M A X
ne: 22-07-2011, 19:30:29

Ta ushqeni fëmijën me qumështin e gjirit pa u shëndoshur

Familja

Ta ushqeni fëmijën me qumështin e gjirit pa u shëndoshur.Nëse keni dëshirë ta ushqeni me qumësht fëmijën tuaj, për shumë kohë, pa marrë shumë kile, një gjë e tillë është e mundur po të ndiqni disa këshillaGratë që vendosin ta rrisin fëmijën me qumështin e gjirit, sidomos ato që e bëjnë për një k...

M A X
ne: 21-07-2011, 16:51:20

Femrat më me ndikim në Shqipëri

Familja

[html]

http-equiv="content-type">style="border-collapse: separate; color: rg...

M A X
ne: 18-07-2011, 14:55:11

Shtatzënitë ankthioze, rrezik për fëmijë astmatikë

Familja

Shtatzënitë ankthioze, rrezik për fëmijë astmatikëNga Gazeta StandardFëmijët, nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë kanë pasur ankth dhe depresion të theksuar, janë më të rrezikuar nga astma. Ky është përfundimi ku ka arritur një studim i bërë së fundmi është botuar edhe në revistën shkencore “Rr...ßåßy ღ
ne: 12-07-2011, 21:01:53

Lind bebja 7.5 kilogramë

Familja

Vjen ne jete femija me peshe rekord. Lindja eshte kryer me operacion, ne Teksas te Shteteve te Bashkuara te Amerikes: JaMichael Brown peshon thuajse 7 kilograme e gjysme. Bebja eshte transportuar menjehere ne repartin e te sapolindurve per t'iu nenshtruar nje terapie intensive, pasi glicemia e t...M A X
ne: 13-06-2011, 23:22:05

Michelle, rebelja e Shtëpisë së Bardhë

Familja

Fshehur prapa një kapeleje bejsbolli, zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, bën pazar në dyqanet e lira të Tyson Corner bashkë me mikeshat e saj dhe blen aksesorë për qenin tek Petco me kartën e saj të kredititMichelle, rebelja e Shtëpisë së BardhëLois Romano, NEWSWEEKGruaja më ...

M A X
ne: 08-06-2011, 01:33:04

Fëmija “pa gjini”

Familja

Fëmija “pa gjini”Storm është katër muajsh, por askush nuk e di nëse është djalë apo vajzë. Dhe kjo jo për shkak të ndonjë deformimi apo të ndonjë sëmundjeje, por thjesht për shkak se prindërit e tij duan që të jetë kështu. Prindërit e Storm kanë menda që ta rrisin pa bërë dallime seksuale në mën...M A X
ne: 28-05-2011, 16:35:25

Mitet false të shtatzanisë

Familja

Një grua shtatzënë nuk është e sëmurë. Ky është thelbi i manualit "The Mommy Docs Ultimate Guide to Pregnancy and Birth", një libër i shkruar nga tre gjinekologe kaliforniane, të cilat kanë vendosur që të hedhin poshtë të gjithë mitet false të një gruaje në pritje të lindjes së fëmijës së saj.Sh...Pergjigje nga: The World, Trendafili i kuq, regrets

Si të rrisni fëmijët?


M A X
ne: 17-05-2011, 00:40:14

Ja se ç’duhet të bëni me fëmijët para dhe pas divorcit

Familja

Lexoni disa nga këshillat sesi t’i shmangni shqetësimet tek fëmijëtNëse keni probleme në çift e nëse merrni vendimin të shkoni drejt divorcit, duhet mbi të gjitha t’u kushtoni më shumë vëmendje fëmijëve. Që ata të kuptojnë dhe të përshtaten me situatën e re familjare.Lexoni disa nga këshillat se...


ßåßy ღ
ne: 07-05-2011, 00:18:04

Nena i injekton vajzës 7-vjecare botoks !

Familja

Kur thuajse të gjithë vajzat 7-vjecare kanë dëshirë që të përdorin fshehtas buzëkuqin e nënës së tyre, të voglës Bree Evans i injektohet një herë në dy muaj, botoks. Po ashtu Bree i ka vetullat e tatuuara. Nëna e saj, Sharon, 33 vjec përdor procedura të rrezikshme kozmetike për vajzën e saj, pas...