Familja - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me familjen dhe jeten familjare.

M A X
17-05-2011, 00:40:14

Ja se ç’duhet të bëni me fëmijët para dhe pas divorcit

Lexoni disa nga këshillat sesi t’i shmangni shqetësimet tek fëmijëtNëse keni probleme në çift e nëse merrni vendimin të shkoni drejt divorcit, duhet mbi të gjitha t’u kushtoni më shumë vëmendje fëmijëve. Që ata të kuptojnë dhe të përshtaten me situatën e re familjare.Lexoni disa nga këshillat se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-05-2011, 00:18:04

Nena i injekton vajzës 7-vjecare botoks !

Kur thuajse të gjithë vajzat 7-vjecare kanë dëshirë që të përdorin fshehtas buzëkuqin e nënës së tyre, të voglës Bree Evans i injektohet një herë në dy muaj, botoks. Po ashtu Bree i ka vetullat e tatuuara. Nëna e saj, Sharon, 33 vjec përdor procedura të rrezikshme kozmetike për vajzën e saj, pas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2011, 10:35:41

Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve

Një studim australian, i udhëhequr nga një shkenctar me origjinë indiane, ka gjetur që 6 vjeçarët të cilët kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke shikuar televizion, duke përdorur një kompjuter ose duke luajtur video lojëra, kanë ngushtuar arteriet në sytë e tyre – një tregues për një rrezik k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-04-2011, 00:13:34

Sa e njohin femrat shqiptare kontracepsionin dhe përdorimin e tij

Gratë shqiptare janë minimalishtpak të informuara për kontracepsionin sepse përqindja e grave që bëjnë aborte është shumë e lartë, një ndër popullsitëmë të larta nëtë gjithë Evropën për numër lindjesh dhe numër abortesh dhe raporti tashmë është ndryshuar, ështënë favor të aborteve dhe jo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-03-2011, 14:00:40

Kur gratë shqiptare frymëzonin Amerikën e 1880-s

Nëse do të bëni kërkime mbi historinë e Healdsburg-ut‎ (një qytet në Kaliforni), do t’ju këshillonim të vizitonit faqen e internetit ouurhealdsburg.com. Kjo faqe interneti u krijua nga Hannah Clayborn-i, drejtoreshë e Muzeut Historik dhe Shoqëror në Healdsburg. Informacionet e ndryshme të dhëna ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-03-2011, 22:09:21

Tensioni në shtatzani

Nëse vizitoheni tek mjeku rregullisht, dhe nëse jeni nën ndonjë terapi adekuate gjatë shtatzënisë, mundësitë për të pasur ndonjë komplikim zvogëlohen, por fatkeqësisht, nuk zhduken plotësisht, sepse kjo gjendje ndonjëherë mund të jetë e paparashikuar. Madje 5 % e grave, e ka këtë gjendje të tens...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-03-2011, 10:10:36

Nga kush kanë nevojë për përkrahje femrat?

Ja disa këshilla se si mund t’ia arrini qëllimit. Sado e zonja të jetë një femër, gjithmonë ka nevojë për ndihmën dhe mbështetjen e burrit. Sot, më shume se kurrë, bashkëshortët dhe shokët janë bërë më të rëndësishëm se asnjëherë tjetër. Vetëm pak vite më parë pyetjes “se për çfarë shërbejnë bur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-03-2011, 20:56:40

Binjakët “in vitro” në Shqipëri

Andi dhe Ilda janë në ditët e para të jetës së tyre. Dy binjakë të një çifti nga Lezha, ata janë ndër të parët që kanë ardhur në jetë në Shqipëri pas fekondimit me metodën “in vitro”. Emisioni i pasdites në Top Channel solli historinë e një çifti në të 50-tat, i cili iu drejtua kësaj metode pas ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 16:38:42

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Në studimin e publikuar në gazetën New Zealand Herald dhe të realizuar nga Universiteti Otago, shkencëtarët zbuluan se bakteri i dobishëm i cili del nga goja e nënës shërben në mbrojtjen e foshnjave të porsalindura nga dhimbjet e fytit dhe infeksioni i veshit.Me anë të një studimi të realizuar, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 15:13:04

Gratë rebele të historisë moderne

[html]http-equiv="content-type">Shumë prej tyre e nisën rrugëtimin nga toka. Ishin gra të
thjeshta, stud...

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-03-2011, 12:28:39

Gratë dhe jeta e tyre 24-orëshe

Një jetë 24 orë pa ndërprerje. Për të plotësuar kërkesat e vajzave të çdo moshe nga 20 deri në 70 vjeç, qytetet ofrojnë parukeri, palestra, kurse gjuhe, biblioteka dhe supermarkete të hapura në pushimin e drekës apo nga ora shtatë e darkës e deri në mesnatë. Këto shërbime janë për brezin e grave...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-03-2011, 00:58:33

Femrat e lindura ne korrik me pak pjellore?

Sipas një studimi të ri shkencor austriak, femrat që kanë lindur në verë, kanë tendencë të kenë më pak fëmijë në jetën e tyre, sesa gratë e lindura në stinët e tjera.Muaji kur ka lindur një grua, duket se ndikon me një farë mënyre, në lindshmërinë e mëvonshme të saj. Sipas një studimi të ri shke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-02-2011, 21:46:11

Evolucioni i fëmijëve

Disa qese për një top, një pllakë e thyer për lojën me peta, disa shkopa dhe një copë për një kukull lecke që të luajmë shtëpiash. Zërat fëminorë dhe tek-tuk ndonjë zhurmë xhami që thyhej nga pëplasja e topit, dikur krijonin një atmosferë të zhurmshme, por të gëzueshme. Landi, një nga djemtë më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-02-2011, 01:47:55

Kjo javë, ideale për të nisur një fëmijë

Të gjithë ato çifte që janë duke planifikuar të bëjnë një fëmijë, duke nisur nga dita e nesërme dhe java në vazhdim, do të kenë një interval ideal për të “përmbushur misionin”.Në fakt, një fëmijë i ngjizur nga nesër dhe për disa ditë më pas, ka shumë gjasa që të lindë në datën magjike 11/11/11.D...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-02-2011, 00:31:53

Femrat e pushtetshme në Shqipëri

Femrat e pushtetshme janë bërë një fenomen gjithmonë e më i shpeshtë në kohët moderne dhe si fenomen, ai nuk mund t’i shpëtonte vëmendjes së emisionit të pasdites në Top Channel.“Nëse dëshironi të thoni diçka në politikë, kërkoni një burrë. Nëse doni të bëni diçka, merrni një grua”. Kjo thënie e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-02-2011, 11:55:08

Diabeti i tipit 1 tek femijët lidhet me një virus

PARIS - Fëmijët e prekur nga diabeti i tipit 1, forma më pak e përhapur e sëmundjes do të jenë 10 herë më shumë të prekur nga një virus përgjegjës për ftohjen, pas një studimi të publikuar sot nga ''British Medical Journal'' (BMJ). Diabeti i tipit 1, që është në rritje në mbarë botën, veçanërish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, artina, dreamm

Nëna, dhurata për t’u kujtuar pas vdekjes

Shej
31-01-2011, 11:11:24
E dhimbshme
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-01-2011, 16:21:35

Fëmija i parë apo i fundit? Ja si sillemi

Fëmija i parë apo i fundit? Ja si sillemiQë prej momentit kur një foshnje merr për herë të parë frymë, pozicioni i tij në familje është përcaktuar nga shumë faktorë.Midis kryesorëve, është fakti nëse ai është fëmijë i vetëm apo vendi që ka në radhën e disa fëmijëve.Një studim i Shoqatës së Psiko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-01-2011, 10:26:52

Këshilla, mos prisni shumë për një fëmijë

Një studim britanik bëri me dije se nënat që kërkojnë fëmijë në moshën 35-vjeçare e kanë gjashtë herë më të vështirë të mbeten shtatzanë, në krahasim me femrat 25-vjeçare.Me rimin e jetës në botën moderne dhe kërkesat për të krijuar një karrierë, është bërë gjithmonë e më e vështirë gjetja e koh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-01-2011, 11:06:54

Alergjia nga qumështi

Foshnjave nuk duhet t’u jepet qumësht lope. Por ndonjëherë qumështi dhe nënproduktet e tij të marra nga nëna mund t’i kalojnë fëmijës me anë të qumështit të gjirit.Si rrjedhojë fëmija mund të bëhet alergjik ndaj qumështit. Këshillohet që nëna të mos konsumojë qumësht e nënproduktet e tij. Nëse f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-01-2011, 16:07:01

Rregullat e arta për ushqyerjen e fëmijëve

Të ushqesh siç duhet një fëmijë për të pasur një jetë të shëndetshme, shpesh është gjëja më e vështirë me të cilën një nënë duhet të përballet. Pyetje të tilla se kur duhet filluar për t’i dhënë ushqime shtesë foshnjës, nëse duhen dhënë ëmbëlsira, apo sa duhet të hajë, nisin shumë shpejt në mend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2010, 13:05:38

Fëmijët e ushqyer me gji, më të zgjuar

Një studim i gazetës amerikane “Pediatrics”, publikuar sot në mesditë, tregoi se fëmijët e ushqyer me gjirin e nënës për gjashtë muaj ose më gjatë arrijnë rezultate më të larta akademike kur rriten.Qëllimi i kërkimit ishte të tregonte lidhjen midis inteligjencës dhe arritjeve në karrierë e shkol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 11:31:07

14 vjeç prindër

Një çift 14-vjeçarësh janë bërë prindërit më të rinj në moshë në Britaninë e Madhe.April Webster dhe Nathan Fishbourne janë dy fëmijë të cilët përveç detyrave në shkollë do të kenë edhe një përgjegjësi tjetër: rritjen e fëmijës të cilin “e zunë” kur ishin 13 vjeç.April, vajza nga Uellsi u shpreh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-12-2010, 11:09:15

Analizat e gjakut të nënës mundësojnë zbulimin e sëmundjeve te bebja

Shkencëtarët e kanë gjetur një analizë, e cila mund të parashikojë shumë çrregullime te bebet. Duke e marrë një sasi të vogël të gjakut të nënës, mund të përpilohet i tërë kodi gjenetik i bebes dhe të gjenden të metat në ADN-në e saj, të cilat shkaktojnë çrregullime të tilla, si sindroma e Dauni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2010, 00:03:54

Cilat janë femrat më të pushtetshme të botës?

Nëse hedh një sy në listën e 100 femrave më të pushtetshme të botës për vitin 2010, duket qartë se tashmë kemi arritur një lloj renditjeje të ndryshme dhe të re të elitës së femrave të pushtetshmeCilat janë femrat më të pushtetshme të botës?ForbesLista e pushtetit të revistës "F...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2010, 11:19:17

Shteti të merr fëmijët nëse s’u siguron bukën

Prindërit janë të detyruar që të plotësojnë kushtet minimale për rritjen e fëmijëve të tyre, në të kundërt do të ndërhyjë shteti. Kështu, në bazë të ligjit për të drejtat e fëmijëve, i cili është miratuar në fillim të nëntorit, nëse konstatohen raste kur fëmijët jetojnë në kushte të vështira eko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-11-2010, 11:18:17

Sa ka efekt qumështi i gjirit?

Mënyra më e mirë, më e sigurt, më e shëndetshme dhe më e lirë e të ushqyerit të foshnjës suaj është me qumësht gjiri. Vënia e rregullt e fëmijës në gji është metoda më e mirë për të nxitur fluksin e qumështit të gjirit.Qumështi i gjirit e mbron fëmijën nga sëmundjet e ndryshme dhe e bën më të që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-11-2010, 11:26:31

Shtatzënia: sa kile është normale të shtosh?

Thënia “një grua shtatzënë duhet të hajë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-11-2010, 01:55:32

Mësoni gjininë e fëmijës në 7 javë

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test, me anë të të cilit mund të përcaktohet gjinia e fëmijës në barkun e nënës që në javën e shtatë.E përditshmja “The Telegraph”, theksoi se testi i hartuar nga specialistët e Qendrës shëndetësore Sheba në Tel Aviv mund të përcaktojë seksin e fëmijës 3 muaj më h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2010, 01:51:26

Dhuna mbi fëmijët

Ka nga ata që besojnë në Shqipëri se druri ka dalë nga xhehneti. Me ndryshimin e kohërave, supozohej që edhe kjo praktikë që promovon mungesën e forcës bindëse të argumentit duke i lënë vend forcës bindëse të dhunës, do të kishte perënduar. Por në realitet janë vetë fëmijët që tregojnë se janë r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-11-2010, 14:29:52

Fëmijët e vetëm: Ja përse janë më të lumtur

Lajme të mira për të gjithë prindërit që kanë fëmijë të vetëm dhe ndihen në faj pse nuk i kanë dhënë një vëlla apo një motër trashëgimtarit të tyre të vetëm. Sipas një studimi anglez, me sa duket kanë bërë mirë. Një nga studimet më të gjera të bëra në këtë fushë ka treguar se sa më pak vëllezër ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2010, 00:55:00

Vaksina kundër gripit mund t’u jepet shtatzënave

Një studim amerikan bën të ditur se marrja e vaksinës kundër gripit gjatë shtatzënisë nuk shkakton efekte anësore.Studimi është zhvilluar në një periudhë 20-vjeçare, ndërsa pjesëmarrëset në studim kanë marrë vaksinën gjatë shtatzënisë dhe më pas janë përcjellë për disa vite, që ka rezultuar se a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe