2 vjecarja ne grupin e gjenive te botes! - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

2 vjecarja ne grupin e gjenive te botes!

2 vjecarja ne grupin e gjenive te botes!

· 4 · 773

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 02-05-2009, 21:03:36
Eshte vetem 2 vjec, por ka hyre ne grupin e personave me inteligjente te botes.Ajo quhet Elise Tan-Roberts qe jeton ne Londer.

Prinderit e saj, qe nuk kane diplome, nuk dine si ta shpjegojne inteligjencen dhe kujtesen e forte te vajzes. Qe 5 muajshe vogelushja tha fjalen e pare, 10 muajshe ka vrapuar, 18 muajshe dinte te numeronte deri ne 20 ne anglisht, ndersa sot 28 muajshe e ben kete edhe ne spanjisht, thote alfabetin dhe njeh kryeqytetet e shume shteteve.

Kapaciteti intelektual i vajzes i perllogaritur nga nje test i nje psikologeje ne bashkepunim me gazeten "The Daily Mirror" eshte 156, pak me u ulet si ai i Albert Ainshtainit, IQ i te cilit ishte 160. Vajza eshte britanikja me e vogel qe hyn mes kandidateve te perzgjedhur me teste nga shoqata e inteligjenteve, “Mensa”, qe sot perfshin 100 mije anetare ne gjithe boten.

Vajza gjeni nuk perben nje rast te izoluar, pasi shume te tjere jane zbuluar qe nga themelimi i shoqates ne 1946.

TCH
« Editimi i fundit: 02-05-2009, 21:25:32 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 02-05-2009, 21:26:29
Kete lajme e pashe dhe une dje te Tv Austriake. Vertete shume intersante. Ajo vogelushja ishte dhe shume e embel :)
Capital of Japan? - Tokio LOL

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 02-05-2009, 21:36:22
Shikoj keta te rriturit ti ne krahasim me te :D...gjithsesi dicka e vecante vertet 2 vjece.. :)

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 03-05-2009, 12:17:05
A do deshironit te ishte dhe femija juaj kaq inteligjent, ne kete moshe te vogel?

Temat e fundit