Familja - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me familjen dhe jeten familjare.

ßåßy ღ
01-11-2010, 13:14:48

Kollitja tek te vegjlit

Sapo nis të dëgjohen shqetësimet e para në lidhje me kollën te të vegjlit, gjyshet vrapojnë për të zierë gjethet e dafinave apo për të na dhënë ndonjë çaj kamomil të ngrohtë. E në fakt, shpesh kolla e fortë të irriton fytin dhe nuk të lë të flesh. Nëse kjo u ndodh fëmijëve, prindërit shqetësohen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-10-2010, 17:19:05

Të lindësh 40 vjeç, zgjat jetën

Një lajm i mirë për femrat, të cilat për shkaqe të ndryshme janë të detyruara ta shtyjnë sa më shumë lindjen e fëmijëve.Femrat të cilat lindin kur janë në moshë mbi 40-vjeçare jetojnë më gjatë se të tjerat.Këtë e siguron një ekspert japonez mbi jetëgjatësinë, sipas të cilit kjo ndodh për shkak t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-10-2010, 23:28:16

Familja, sa e rëndësishme është ndarja e detyrave në çift?

Nëse “detyrat” e shtëpisë ndahen mes burrit dhe gruas, mundësitë për divorc janë shumë të vogla. E rëndësishme është që secili nga partnerët duhet ta ndiejë se kontributi në një familje është i dyanshëm.

M A X
26-10-2010, 22:36:07

Nëna me kohë të plotë

Edi Gogu është një nënë që ka hequr dorë nga karriera për t’u përkujdesur për fëmijët. Ka futur në sirtar diplomën dhe pasionin për punën për t’iu përkushtuar familjes, kundër trendit të kohës ku shumë gra dhe vajza shtyjnë dhe moshën për të sjellë fëmijë në jetë për shkak të karrierës. Nëna me kohë të plotë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-10-2010, 02:55:49

Gratë ne Shqiperi, në krye të 30 mijë bizneseve

Numri i femrave që merren me biznes në Shqipëri është rritur ndjeshëm dhe aktualisht ato drejtojnë 30 mijë subjekte, çka përbëjnë ¼ të biznesit në vend. Për Ministrinë e Punës, këto shifra pasqyrojnë politikat për të fuqizuar rolin e gruas. Po ashtu femrat duket se janë një forcë e madhe edhe në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-10-2010, 13:01:16

Burra kujdes! Nëse po mendoni që të bëheni prind, mos hani Fast Food

Burra kujdes! Nëse po mendoni që të bëheni prind, mbylleni me celës dëshirën për të ngrënë fast food sepse fëmija juaj në të ardhmen rrezikon të ketë sëmundjen e diabetit.Sipas një studimi të kryer në Universitetin e New South Wales në Sydney,të publikuar në revistën "Nature", u bëhet thirrje ba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, titi labi

Studimi: Fëmijët e parë janë më të zgjuar

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
13-10-2010, 15:18:25
Citim nga: ¤Gimi~~alb¤ ne 13-10-2010, 15:15:39jo 1 blu e 1 jeshilke ke mos genje 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-10-2010, 08:29:35

Gruaja e përbuzur

Nga: ALBA MALLTEZI  Më shumë se kurrë, sot në shoqërinë tonë po ushtrohet një shtypje e jashtëzakonshme ndaj gruas. Në heshtje, po ndodh një revolucion social që gruaja po e bën e vetme. Nuk e pat fatin shqiptarja të përjetonte e të përfitonte një ’68 evropiane, ku u prenë njëherë e pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-10-2010, 21:03:54

Meshkujt dhe ora e tyre biologjike

Është thënë vazhdimisht se vetëm femrat e kanë të ashtuquajturën “orë biologjike” për sa i përket sjelljes në jetë të pasardhësve. Për shekuj me radhë mashkulli është cilësuar si një qenie që nuk ndjenshumë në këtë drejtim. Por kjo nuk është aspak e vërtetë. Edhe meshkujt në një moshë të caktu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-09-2010, 10:57:02

Gruaja e përbuzur

Më shumë se kurrë, sot në shoqërinë tonë po ushtrohet një shtypje e jashtëzakonshme ndaj gruas. Në heshtje, po ndodh një revolucion social që gruaja po e bën e vetme. Nuk e pat fatin shqiptarja të përjetonte e të përfitonte një ’68 evropiane, ku u prenë njëherë e përgjithmonë ata zinxhirët e pad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-09-2010, 07:46:38

Maternitet ne kushtet e shtepise!

Altini është 4 ditësh. Ai është një nga foshnjat që në Shqipërinë e vitit 2010 lindi në kushtet e shtëpisë sepse në fshatin e tij  nuk ka një qëndër shëndetësore dhe familjes së tij nuk ia mban xhepi të paguajë një makinë fuoristradë. “Lindja zgjati rreth 4 orë, fëmija lindi me probleme të mëdha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-08-2010, 16:32:37

12 porosi për gruan a vajzën :))

 :)1) Të jeni e bukur, në mos e bukur e buzëqeshur. Nuk zihen mizat me uthull, as burrat me fytyrë të vrejtur.2) Dihet se 8 burra në 10 janë më të ndjeshëm tek bukuria e trupit, sesa tek la...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-08-2010, 16:23:29

Më shumë dashuri për të qenë mirë në çift dhe me veten

Edhe pse mungon informacioni, seksi gjatë shtatzënisë është shumë i rëndësishëm dhe nuk e dëmton aspak fetusin në barkun e nënës, siç mendojnë prindërit e ardhshëmQë prej ditës së madhe, kur testi i shtatzënisë rezulton pozitiv, e deri në momentin e lindjes së fëmijës, është një kohë relativisht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-07-2010, 15:13:16

Përkëdheljet e nënës, për t’u rritur të shëndetshëm

Një studim ka analizuar të lindurit në vitet ‘60, të cilët 34 vjet më pas u intervistuan nga psikologët. Nëse dashuria e nënës në muajt e parë të jetës nuk mungon, ka shumë mundësi që kur të vegjlit rriten, të jenë persona të qetë e pa stres.

M A X
27-07-2010, 01:33:56

Kur femrat bëhen "gra shteti"

 Pesëdhjetë vjet më parë Sirimavo Bandaranaike fitoi zgjedhjet duke u bërë kështu kryetarja e parë e shtetit që ka parë ndonjëherë bota. Fitorja e saj ishte aq shokuese saqë e tronditi botën në themelKur femrat bëhen "gra shteti"Sirimavo Bandaranaike, Sri LankaPesëdhjetë vjet më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2010, 10:26:56

Armela Kamberi, Këshilltare ne Qeverine Italiane...

Fakt historik: Për herë te parë emërohet një qytetare shqiptare këshilltar i një ministri të qeverisë italiane.Ministri i Turizmit, Brambilla, i qeverisë Berluskoni emëron Këshilltare Dttsa Armela Kamberi.Dekreti se më 15 gusht do të fillojë punë si këshilltare e turizmit për rajonin e Ballkanit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2010, 10:14:42

Nena rreh femijen per spital pse e shau

Mosmarreveshjet ne familje prinderit i shkarkojne tek femijet e tyre. Nje nene 34-vjecare eshte marre nen akuze nga policia e Durresit pasi akuzohet per keqtrajtimin e femijes se saj te mitur, vetem 8-vjece. Ngjarja ka ndodhur ne fundjave, por pas mjekimit dhe zbardhjes se shkaqeve, grupi hetimo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2010, 14:31:27

Shtatzënat gjatë verës

Të bukura e të shëndetshme edhe me barkLëvizjet fillojnë të pakësohen, presioni i gjakut bie dhe ulja në gjunjë duket pothuajse e pamundur. Gjatë këtyre ditëve të nxehta edhe veprimet më të thjeshta bëhen të vështira. Disa këshilla për të zbuluar strategjitë kundër vapës dhe gji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, Oqeani

”BURRI ËSHTË SI QENI”

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-07-2010, 22:45:05

Eksperienca e nje aborti!

Eshtë një realitet i hidhur i ndodhur para viteve të demokracisë në vendin tonë ku aborti ishte i ndaluar me ligj. Tani, aborti nuk merr jetën e nënës sic ndodhte vite më parë ku procesi kryhej i fshehtë, me mjete metalike, rrethanore, por është për të ardhur keq për grupmoshat që e kryejnë këtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:27:39

Sekretet e marrëdhënieve: fëmijë-prindër-mësues

Sekretet e marrëdhënieve: fëmijë-prindër-mësuesDuke shmangur të ngjajë me prindërit e fëmijës, mësuesi është njeriu që ata besojnë kur janë në bankat e shkollës, për t'i këshilluar dhe pse jo edhe për t'i qortuar.Fillimi i shkollës është për fëmijën tuaj një hap pavarësie, sepse...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:26:09

7 mënyra për të ndihmuar fëmijën të bjerë nga pesha

7 mënyra për të ndihmuar fëmijën të bjerë nga pesha

M A X
27-06-2010, 00:24:24

Problemet psikike dhe psikiatri i fëmijëve

Problemet psikike dhe psikiatri i fëmijëve

Berni
26-06-2010, 15:20:11

Gratë, përdorin abortet për të kontrolluar numrin e fëmijëve

Në 36 rrethet e vendit është vendosur sistemi kombëtar i informacionit për kontraceptivët.Vetëm 11 për qind e grave përdorin metodat moderne kontraceptive, ndërsa pjesa tjetër e tyre vazhdojnë të përdorin abortet si mënyrë për të kontrolluar numrin e fëmijëve në familje. Shifrat shqetësuese treg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-06-2010, 16:29:33

Shërbimet e mamave? 1.7 milionë euro

Nëse mamatë e të gjithë botës do të nisnin të bënin me pagesë shërbimet e tyre, në vend që t'i ofronin ato gratis, atëherë fëmijët kur të mbushnin 18 vjec do të kishin në duar një faturë me një shifër gjigante për t'u shlyer: 1.7 milionë euro!Mos u habisni sepse mamatë,vecse bëjnë punën e tyre n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-06-2010, 01:41:35

Planifikimi familjar, "fushë e minuar" për shqiptarët

Planifikimi familjar me metoda moderne mbetet më pak i përdorshëm, pasi çiftet shqiptare preferojnë metodat tradicionale. Por, specialistët këshillojnë përdorim më të gjerë të metodave moderne, pasi në këtë mënyrë ulet numri i aborteve.Planifikimi familjar është "fusha e minuar", mbi të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
11-06-2010, 11:30:22

Vetem gjate 2010, regjistrohen 855 femije te punesuar.

Ministria e Punës: 540 fëmijë punojnë në sektorin formal, 315 në format më të këqija të punësVetëm dy ditë na ndajnë nga Dita Botërore kundër punës së fëmijëve dhe mund të themi se sipas të dhënave të Ministrisë së Punës, Shanseve të Barabarta dhe Çështjeve Sociale, vetëm gjatë vitit 2010, në Sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe