Familja - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me familjen dhe jeten familjare.

M A X
12-05-2010, 14:30:15

7 këshilla për një martesë të lumtur

Cilat janë sekretet për një martesë të lumtur? Përgjigjen e jep një libër i publikuar në SHBA, sipas të cilit, ndaj pyetjeve tuaja përgjigjet shkenca, e cila aplikohet në marrëdhëniet në cift.Titulli i librit është "For better: the science of a good marriage", në të cilin Tara Parker-Pope është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2010, 09:09:04

Fëmijët të kequshqyer - Ndikim ne rritje dhe zhvillimin mendor

Kequshqyerja e fëmijëve të vegjël renditet ndër problemet kryesore në shëndetin e shqiptarëve.Ndonëse lidhet me varfërine apo paditurinë, kequshqyerja në moshen 0-5 vjec është një risk që ndikon jo vetëm në rritjen e vdekshmërisë foshnjore, por dhe në zhvillimin e fëmijës, cka i le ata të shkurt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-04-2010, 11:19:29

Dhuna ndaj grave, nje grua tregon historin e saj!

Po lexoj kete..gjynah.. :(Hajrie Sylkaj është 27 vjeçare, nga një qytet i vogël i Kosovës. Nëntë muaj më parë atë e kanë përzënë nga shtëpia bashkë me katër femijë. Ajo thotë se prej asaj kohe e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-02-2010, 13:50:35

Autizmi, me i madh tek shtataniket!

Femijet e lindur para kohe jane me te ekspozuar per t’u prekur nga semundja e autizmit, duke shfaqur shpesh here shenja te sindromes se Aspergerit. Sipas nje studimi te publikuar ne revisten “Journal of pediatrics”, semundja ka me shume mundesi te gjeje vend tek vogelushet e lindur para 26 javev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-02-2010, 18:52:57

Nënat e reja, si të ushqeheni shëndetshëm

Mënyra më e mirë, më e shëndetshme dhe më e lirë për ta ushqyer foshnjën tuaj në muajt e parë të jetës padyshim se është gjidhënia, pasi jo vetëm që siguron ushqimin për foshnjën tuaj, por, gjithashtu edhe mbrojtjen, dashurinë dhe stimulimin e vazhdueshëm social, duke siguruar kështu rritje dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, BeRni

Kur femrat sjellin lumturinë në shtëpi

dreamm
06-02-2010, 15:48:15
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-01-2010, 15:42:26

Dhuna ndaj femijeve, investigimi i "Fiks Fare"!

Sot ne "Fiks Fare" do te ndiqni investigimin sesi dhunohen te miturit jo vetem nga policia por edhe nga institucione te tjera. Historia e tre femijeve te cilet behen pre e dhunes institucionale qe ne momentin kur nis konflikti mes prinderve vjen sot ne 'Fiks Fare'.Qe prej tete muajsh keta femije...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-01-2010, 22:39:23

I marrin femijen sepse ka inteligjence te ulet!

Merr fund arratia e nje cifti britanik bashke me femijen e tyre ne Irlande, pasi sherbimi social kishte vendosur t’u merrte foshnjen per shkak te nivelit te ulet te inteligjences se mamase 17 vjecare.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 15:11:30

Femijet rriten te shendetshem me Moxartin

Femija rritet me i shendetshem nese mamaja nuk i kendon nje ninulle por i vendos nje simfoni nga Moxarti.Nje shkolle mj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2009, 13:08:12

"Sëmundja e nënës më detyroi të shisja drogë" - Një histori e vërtetë

Rrëfen 21 vjeçarja nga Tirana, S.D. Prej minutës së parë që shkelëm në atë vend, bukuria e asaj vajze na tërhoqi çuditshëm. Dukej ndryshe nga të gjitha gratë e tjera. Tiparet e rregullta, sytë e qeshur ngjyrë jeshile, flokët e zezë të derdhur mbi supe dhe linjat e rregullta trupore, për një çast...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-10-2009, 23:18:32

Dyvjecari me inteligjence te Ajnshtajnit!!

Një dyvjeçar nga Anglia është bërë anëtari më i ri i organizatës ndërkombëtare të njerëzve me inteligjencë mbimesatare - Mensa.Dyvjeçarit Oscar Wrigley gjatë testimit i është vërtetuar koeficienti i inteligjencës mbi 160, sikur edhe shkencëtarëve Albert Einstein dhe Stephen Hawking. Babai i djal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:48:51

Grate shtatzena, te painformuara

Grate shtatzena, te painformuaraNe vendin tone, situata e shendetit te nenes dhe femijes, ende mbetet problematike duke e radhitur Shqiperine nder vendet me vdekshmeri te larte amtare e foshnjore ne rajonin e Europes.“Nder shkaqet e lidhura me sistemin shendetesor mund te permen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-10-2009, 11:10:15

Vjehrrat dhe nuset ne gjykate>

Si mund ta largosh vjehrren nga shtepia, apo si mund te ndodhe e kunderta ?  Nese keni kontradikta, per te cilat kemi degjuar fjale te urta pa fund per nusen dhe vjehrren urdheri i mbrojtjes mund t’i qetesoje ujrat.Gjykata e Tiranes po perballet ditet e fundit me nje fenomen kerkesash per leshim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
06-10-2009, 10:18:56

Pasojat e dhunës ne familje

Pasojat nga dhuna në familje janë të mëdha, ato lëjnë gjurmë si tek personi e familja, poashtu edhe në tërë shoqërinë. Këto pasoja vështirë eliminohën, megjithëatë po të kishte qëndra të ndryshme rehabiltuese tek ne, ato sigurisht do të minimizoheshin apo letësoheshin.. Padyshim se në shoqërin t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2009, 15:43:52

"Ditari i shtatzënisë"

"Ditari i shtatzënisë"Libri për të gjitha mamatë e reja të botësShpesh nënat e ardhshme nuk kanë informacione të mjaftueshme dhe burime për të zhvilluar një shtatzëni në qetësi, duke siguruar kështu shëndetin e tyre dhe të fëmijëve. Qëllimi i librit "Ditari i shtatzënisë" është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-10-2009, 22:20:17

Ku ndahet pushteti mes burrit dhe gruas...

Në kohën e sotme marrëdhëniet në çift kanë pësuar një ndryshim të madh. A nuk duket se “lufta e mileniumit mes burrit dhe gruas”, për sa i përket rolit të fuqisë dhe dominimit, është duke u zhvendosur gjithnjë e më shumë drejt polit femëror. Në një arë mënyre, në botën aktuale, ekzistenca është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-10-2009, 23:27:41

Femrat Shqiptare rekord per numrin e aborteve!

Femrat shqiptare mbajnë rekord në të gjithë botën për numrin e lartë të aborteve. Alarmi vjen në Ditën Ndërkombëtare të Kontraceptivëve. Shifrat edhe këtë vit vazhdojnë të flasin për njohuri fare të pakta të femrave shqiptare për parandalimin e shtatzënive të padëshiruara. Gjithçka vjen si shkak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-09-2009, 09:14:46

"Genjeshtrat e pademshme", te demshme per femijet!

“Mos e prek ate sepse vjen gogoli dhe te merr pastaj...”. Ky eshte nje nga “kercenimet” shabllon ose me sakte “genjeshtat e pademshme” me te cilet rendom rriten femijet ne mbare boten. Por pak prinder e dine se rritja me figura mitologjike nuk ndikon per mire tek femijet e tyre. Sipas nje kerkim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2009, 00:53:06

Jozefina Topalli - Butësia e zonjës së hekurt

Pamja që na ofron nga televizori gjatë drejtimit të seancave parlamentare të servir një grua që sfidon deputetët meshkuj, jo vetëm me zërin e saj autoritar, por edhe me fuqinë e argumentit. Të njëjtin mendim kisha edhe unë dje, ndërsa isha përgatitur për të realizuar takimin dhe intervistën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:40:41

A nuk duhet të revoltohet femra shqiptare?!

Nga Rexhep MeidaniMë 17 qershor 2008, Parlamenti shqiptar votoi ligjin e ri (Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërisë, ligji nr. 10019, datë 29.12.2008) mbi barazinë gjinore, nëpërmjet të cilit pretendohej të institucionalizohej një përqindje prej 30% e përfaqësimit të grave në trupat legjislati...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: kijameti, alma g

Nje emer per bebin tim

Kijameti
12-08-2009, 12:00:58
Ali (ilartesuar) 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:26:25

Fëmijët e braktisur të Shqipërisë

Nga Silva BinoAi ishte më i rritur, por trupi i tij i vogël, i sëmurë e i paushqyer, e bënte të dukej mjaft i vogël në tavolinën e ftohtë të morgut. Ai ishte aq i vogël, sa nuk mundën ta shohin atje tek plehrat ku gërmonte çdo ditë për të mbijetuar. Ai vocërrak kishte marrë në dorë fatet e veta,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-05-2009, 11:09:07

Sfidat e te berit prind.

Jo pak çifte martohen dhe që në fillim jetojnë më dëshirën për t'u bërë prindër. Por, sa detyrë e vështirë!!! Midis dëshirës dhe ëndrrës ngrihet një sfidë gjigante. Shpesh, përjetimet, më tepër se asnjë anë tjetër prekin anën psikologjike. Të bërit prind është jo vetëm një ndjenjë përrallore, po...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
11-05-2009, 08:08:34

Paraqitja e turpit tek fëmijët

Nga: Prof. Jusri Xharihi Shpesh fëmiu bërtet, qanë, i skuqet fytyra po edhe veshët, humbë nga ai të folurit, ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-03-2009, 10:19:01

Femijet thone "Jo" por ne te vertet te degjojne.

Vërejtjet ose fjalët që prindërit u thonë të vegjëlve, nuk kalojnë nga njëri vesh në tjetrin pa lënë gjurmë, por “vihen mënjanë” për në të ardhmen. Ky është përfundimi i arritur nga një studim i bëre nga Universiteti i Kolorados.Nëse nuk e besoni, atëherë mund ta provoni: sa herë që një fëmije t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe