×
Hyrja
Profili

Kendi Familjar - Tema informative dhe diskutime ne lidhje me familjen dhe jeten familjare.Pergjigje nga: Grens, Mishel Forever, Mishel1

Emra për vajza


Pergjigje nga: Gerti1, Mishel Forever

Zgjuarsia lidhet me peshën
erlehta
ne: 21-01-2013, 12:00:10

Per një dashuri jetëgjatë dhe të lumtur

Familja

Zbuloni disa sekrete të vogla që do ta bëjnë lidhjen tuaj të gjatë, por mbi të gjitha të lumtur e të mbushur me dashuri. Merrni dhe jepni Edhe juve edhe partnerit tuaj i nevojitet siguria. Që të dy dëshironi të ndiheni të sigurt dhe të kënaqur pranë njëri-tjetrit sepse lidhja e mirë bazohet në m...

Pergjigje nga: erlehta, Mishel Forever, RootlessTree

Letër burrave (1)!ßåßy ღ
ne: 17-06-2012, 08:51:07

Pas lindjes së fëmijës, edhe baballarët shtojnë 10 kg

Familja

Londër, 16 qershor 2012, NOA- Për nënat e reja dihet që shtojnë peshë me lindjen e fëmijës së tyre të parë. Por nëse nënat janë të justifikuara me shëndetin e tyre, pasi ushqejnë edhe të voglin që mbajnë në bark, baballarët nuk kanë shfajësim. Një studim anglez tregon se në periudhën pas lindjes...ßåßy ღ
ne: 31-05-2012, 22:52:49

Nënat e vetme, heroinat e kohëve moderne

Familja

Ka nëna të divorcuara, të cilat kanë hedhur pas krahëve një lidhje të marrë fund mirë ose keq. Ka të tjera që, pasi kanë marrë vesh lajmin e shtatzënisë kanë vendosur ta çojnë deri në fund atë, të bindura për faktin se nuk do të kenë mbështetjen e babait të fëmijës. Femrat që kishin në dispozici...

erlehta
ne: 26-05-2012, 00:55:16

Gruaja më e pasur në botë

Familja

Gruaja dhe njëkohësisht personi më i pasur i Australisë, Gina Rinehart, është bërë gruaja më e pasur në botë, sipas një studimi vjetor të Business Review Weekly. Studimi i BRW për 200 pasanikë, i publikuar të mërkurën, e vlerëson pasurinë e manjates së minierave plot 28.48 miliardë dollarë ameri...


erlehta
ne: 05-05-2012, 23:32:39

Në punë, gratë janë më xheloze dhe ziliqare

Familja

Në ambientet e punës gara seksuale godet më shumë gratë se sa burrat. Kështu thotë një studim ndërkombëtar i publikuar ne "Revista de Psicologia Social". Në studim morën pjesë kërkuesit e Universitetit të Valencias, të cilët analizuan ndryshimet mes burrave dhe grave në mënyrën e tyre të të jetu...


erlehta
ne: 30-04-2012, 23:45:07

Përse femrat janë çështje e politikës së jashtme

Familja

Përse femrat janë çështje e politikës së jashtme"Foreign Policy" Për gjenerata, Shtetet e Bashkuara, shumë shpesh i kanë parë femrat në botë si viktima të varfërisë, analfabetizmit dhe dhunës, dhe duket se esencialisht nga traditat e pathyeshme kulturore, si përfituese të ndihma...

Berni
ne: 25-04-2012, 09:40:04

Emrat shqiptarë në modë, Arbër dhe Dea, më të preferuarit

Familja

“Dua emër shqiptar për fëmijën tim. Madje, të jetë emër që tregon prejardhjen tonë të lashtë”. Kjo tendencë po vihet re gjithnjë e më shumë në vendin tonë dhe po përfshin jo vetëm prindërit e thjeshtë, por edhe personat e njohur televizivë. Këtë e pohojnë vetë prindërit, por edhe të dhënat e një...


Berni
ne: 28-03-2012, 14:44:25

Prindër dhe fëmijë shikojnë bashkë telenovela

Familja

Nëse i pyet se cili është libri i fundit që kanë lexuar nuk dinë ta thonë, por nëse i pyet për ndonjë telenovelë i njohin të gjitha. Ky është problemi i madh që ka mbërthyer fëmijët dhe adoleshentët në vendin tonë. Këtë e pohojnë jo vetëm ata vetë por edhe mësuesit dhe psikologë të cilët theksoj...


ßåßy ღ
ne: 19-03-2012, 22:39:47

Foshnja e lindur në javën e 24-të - “mrekullia më e vogël”

Familja

Foshnja - e treta më e vogla e lindur ndonjëherë në botë e që ka mbijetuar - po e merr veten ngadalë, thonë mjekët. Ajo erdhi në këtë botë gati katër muaj para kohës. Melinda Star Guido peshonte gati sa dy celularë iPhone, kur lindi më 30 gusht. Ajo është dashur të lindë sot. Falë kujdesit 24 or...

M A X
ne: 14-03-2012, 00:18:31

Si të kujdesemi për shëndetin oral gjatë shtatzanisë?

Familja

Shtatzania është një moment i veçantë në jetën e një gruaje, gjatë të cilit ndërthuren emocionet për sjelljen në jetë të një fëmije dhe shqetësimi që ai të lindë i fortë e i shëndetshëm. Një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e kësaj periudhe delicate e plot ndryshime intensive ka kujdesi i nënë...Pergjigje nga: Mishel1, ~AnnA~, titi labi

Konstelacioni familjar


M A X
ne: 20-02-2012, 18:54:40

25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar

Familja

 Ekspertët e “Bryn Mawr College” në Pennsylvania kanë publikuar një listë prej 25 fjalësh, që sipas tyre duhet të mësojë një fëmijë 2-vjeçar për të mos patur probleme në të ardhmen me artikulimin e gërmave. 25 fjalët kyçe janë: mami, babi, përshëndetje, lodra, qen, mace, fëmijë, qumësht, fruta, ...

M A X
ne: 07-02-2012, 23:54:15

Kur drejtojnë gratë

Familja

Marrë nga revista Madame Mapo, nr.16 Nga drejtimi i bashkisë së një qyteti, ku asnjëherë më parë nuk është pozicionuar një grua, siç është rasti i Adelina Farricit, te posti drejtues në fushën akademike, që vlen për Luljeta Minxhozin, ku gjithsesi klima e dallimeve gjinore është shumë më e butë....

M A X
ne: 07-02-2012, 23:36:06

Cfarë kënaq më shumë femrat

Familja

Kalimi i kohës me shoqet është gjëja që kënaq më shumë femrat. Ky është rezultati i një sondazhi të realizuar nga Reebok. Sondazhi është kryer në Europë dhe më poshtë janë përgjigjet që spikasin më shumë.Të qeshësh me shoqet është në vendin e parë të atyre gjërave prej të cilave femrat marrin më...

ßåßy ღ
ne: 30-01-2012, 14:20:27

Foshnja e lindur parakohe

Familja

Kur konsiderohet foshnja si e parakohshme? Foshnjat e lindura para javës së 37 të shtatzanisë konsiderohen si foshnja të parakohshme, gjegjësisht foshnja të lindura parakohe. Konsiderohet që java e 24 e shtatzanisë është koha më e hershme kur foshnja është mjaft e zhvilluar që t...Pergjigje nga: bleranda.d, darknet02, BeRni

Lind fëmija me dy koka

*