Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 12-02-2020, 21:08:59 »

Jo, kurre. :)

Postuar nga: Gjumashi
« ne: 12-02-2020, 20:09:29 »

Asnjëherë i kam ashtu sic e kane pas rradhen.
Postuar nga: Parloté
« ne: 12-02-2020, 18:44:21 »

Gjithmonë kam ëndërruar të kem vajza, por megjithatë jo.
Postuar nga: Ωμέγα
« ne: 12-02-2020, 16:40:19 »

Nqs do kisha 5 femi te nje gjinie atehere po kerkoja qe te gjashtin ta kisha te gjinise tjeter.
Postuar nga: lidhja e prizrenit
« ne: 09-12-2009, 22:34:26 »

eshte shume me vende veqse mund te keqperdoret
une e deshiroj zgjedhjen e gjinis se femijes tim
Postuar nga: Shej
« ne: 09-12-2009, 22:05:49 »

kjo eshte dicka shume e mire ne rast se studiohen difektet gjenetike te trashegushme do te thote te lindin femije me te shendetshem.... do e shikoja si dicka pozitive.
Postuar nga: erlehta
« ne: 09-12-2009, 21:59:43 »

Nuk me pelqejne te tilla deshira...
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 08-12-2009, 23:34:20 »

Teknikat gjenetike bejne te mundur qe prinderit te zgjedhin gjinin e femijeve te tyre, por ekspertet jane te ndare nese duhet ose jo te perdoret teknologjia ne kete menyre.
Teknika quhet PGD (pre-implantation genetic diagnosis) dhe fillimisht u zhvillua dy dekada me pare per te lejuar qe embrionet te testohen per semundje gjenetike.

Kjo metode u jep mundesine prinderve te perdorin fertilizimin ne vitro.

Me PGD, embrionet testohen per crregullime gjenetike dhe vetem ato qe ishin pa semundje transferoheshin ne uterin e nenes.

Kjo do te thote se prinderit qe kishin defekte gjenetike siguroheshin se keto probleme nuk do te kalonin tek femija.

Por PGD mund te perdoret gjithashtu per t’i dhene mundesine njerezve qe ne vitro te zgjedhin edhe gjinine e femijes.

Perdorimi i PGD-se per gjinine eshte i ndaluar ne shumicen e vendeve ne bote, por eshte e ligjshme ne SHBA ku nje procedure e tille kushton 18 mije dollare, duke perfshire ketu edhe fertilizimin ne vitro.


TCH