A do ta zgjidhnit gjinine e femijes tuaj?! - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A do ta zgjidhnit gjinine e femijes tuaj?!

A do ta zgjidhnit gjinine e femijes tuaj?!

· 8 · 1969

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 08-12-2009, 23:34:20
Teknikat gjenetike bejne te mundur qe prinderit te zgjedhin gjinin e femijeve te tyre, por ekspertet jane te ndare nese duhet ose jo te perdoret teknologjia ne kete menyre.
Teknika quhet PGD (pre-implantation genetic diagnosis) dhe fillimisht u zhvillua dy dekada me pare per te lejuar qe embrionet te testohen per semundje gjenetike.

Kjo metode u jep mundesine prinderve te perdorin fertilizimin ne vitro.

Me PGD, embrionet testohen per crregullime gjenetike dhe vetem ato qe ishin pa semundje transferoheshin ne uterin e nenes.

Kjo do te thote se prinderit qe kishin defekte gjenetike siguroheshin se keto probleme nuk do te kalonin tek femija.

Por PGD mund te perdoret gjithashtu per t’i dhene mundesine njerezve qe ne vitro te zgjedhin edhe gjinine e femijes.

Perdorimi i PGD-se per gjinine eshte i ndaluar ne shumicen e vendeve ne bote, por eshte e ligjshme ne SHBA ku nje procedure e tille kushton 18 mije dollare, duke perfshire ketu edhe fertilizimin ne vitro.


TCH

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-12-2009, 21:59:43
Nuk me pelqejne te tilla deshira...

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 09-12-2009, 22:05:49
kjo eshte dicka shume e mire ne rast se studiohen difektet gjenetike te trashegushme do te thote te lindin femije me te shendetshem.... do e shikoja si dicka pozitive.

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 09-12-2009, 22:34:26
eshte shume me vende veqse mund te keqperdoret
une e deshiroj zgjedhjen e gjinis se femijes tim

 • Postime: 718
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 12-02-2020, 16:40:19
Nqs do kisha 5 femi te nje gjinie atehere po kerkoja qe te gjashtin ta kisha te gjinise tjeter.

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 12-02-2020, 18:44:21
Gjithmonë kam ëndërruar të kem vajza, por megjithatë jo.

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 12-02-2020, 20:09:29
Asnjëherë i kam ashtu sic e kane pas rradhen.

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 12-02-2020, 21:08:59
Jo, kurre. :)

Temat e fundit