Bashkëshorti s’ ngopej, "kënaqej kur më rrihte” - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bashkëshorti s’ ngopej, "kënaqej kur më rrihte”

Bashkëshorti s’ ngopej, "kënaqej kur më rrihte”

· 24 · 1838

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 10-05-2012, 13:55:42
Kam jetuar ferrin për vite të tëra. Ish-bashkëshorti nisi të më rrihte pak muaj pas martese. Ai nuk ngopej, përkundrazi, kishte kënaqësi kur më dhunonte. Kur më humbi durimi e denoncova dhe u divorcova me të. Tani jam e lirë, por kam 4 fëmijë për të rritur dhe as shteti e as privatët nuk më marrin në punë. Askush nuk e vë dorën në zemër”. Kështu u shpreh dje, Remzie Mena (Kalia). 34-vjeçarja nga Rrushbulli pohon se është ndihmuar nga presidentja e Forumit të Gruas në Elbasan, Shpresa Banja.

Ajo kërkon ndihmën e shtetit që të rrisë fëmijët e saj. Ndërkohë, Teuta Hoxha, juriste e këtij forumi bën me dije se gjatë 4 muajve të parë të këtij viti janë dhunuar 204 gra në të gjithë Rajonin e Elbasanit. “Gazeta Shqiptare” ka mundur të marrë një intervistë nga gruaja e dhunuar, e cila rrëfen momente të tmerrshme të jetës së saj.

Si ndodhi që marrëdhëniet tuaja me ish-bashkëshortin u përkeqësuan?
As që e kisha menduar ndonjëherë se mes nesh do të kishte grindje e jo më të përjetoja mbi shpinë dhunën shtazarake të tij. Vuajtjet dhe sjellja bastarde e tij nuk mund të tregohen me fjalë. Jam përpjekur gjithmonë në jetë të punoj e të respektoj këdo. Pra, dua të them se për burrin dhe fëmijët e mi kam qenë e papërtueshme dhe e gatshme të bëj sakrifica të jashtëzakonshme që mund të bëjë një grua. Nuk kam lënë kurrë shkak për keq keqkuptime apo për ndonjë gjë tjetër. Nuk e di shkakun e sjelljes së dhunshme të ish- bashkëshortit tim.
 
U martuat me dashuri apo me mblesëri?
Ishte martesë e natyrshme.

Jeni përpjekur që t’i zbusnit marrëdhëniet në çift?
Kam bërë të pamundurën e të pamundurës, por pa sukses. Edhe pse sjellja e puna ime ishte e shkëlqyer, ai sërish më dhunonte.

Në çfarë forme ushtronte dhunë ish-bashkëshorti juaj?
Në të gjitha format e saj; dhunë psikologjike e dhunë verbale. Por më e keqja ishte se ish-bashkëshorti im filloi të më dhunonte fizikisht që në muajt e parë pas martese. Dhuna erdhi dhe u bë sistematike dhe mori rrugë pa kthim. Nuk ngopej nga dhunimi fizik dhe kjo filloi t’i sillte kënaqësi atij, ndërsa mua m’u kthye jeta në ferr.

A e denoncuat burrin, kur nisi dhunën ndaj jush?
Kam qenë e turpshme dhe e kisha jashtëzakonisht të vështirë të denoncoja tim shoq në vitet e para të martesës. Thjesht qaja për fatin tim të zi. Kjo zgjati deri atëherë kur më shteruan forcat për ta përballuar dhunën fizike. Ishte një vendim i tmerrshëm kur mendoj se sa e paragjykoja veten për të mbrojtur të drejtat e mia. Gjithsesi, falë Zotit kam mbijetuar.

Si ndiheni tashmë që jeni e lirë?
Kam 2 vjet që kam shpëtuar nga ditët e tmerrshme, të cilat fillonin e mbaronin vetëm me dhunë. Nuk dua ta kujtoj më atë kohë, por sërish kam probleme.
 
Cilat janë problemet me të cilat përballeni aktualisht?
Jetoj së bashku me 4 fëmijët përkohësisht në një ambient me qira të siguruar nga Forumi i Gruas. Por, ndërsa i kam shpëtuar dhunës fizike, tani më duhet të përballoj sfidën e rritjes së fëmijëve, mungesën e strehimit dhe papunësinë. Fëmijët i kam në shkollë dhe vetë jam e papunë. Jam në pikë të hallit. Ne grave të dhunuara nuk na merr as shteti dhe as privati në punë..

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#1 ne: 10-05-2012, 13:58:22
Shyqyr qe i paske dhene dum vetes o gru...

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 10-05-2012, 16:31:55
S'te ka rastisur ndonje karrige afer ty te ja jepje kokes? :@

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 10-05-2012, 16:33:07
S'te ka rastisur ndonje karrige afer ty te ja jepje kokes? :@

e te hante e burg korba...e ti linte femijet e rrugeve

ca thua aman..shteti yne per te te mbrojtur edhe per te dhene shanse sti jep por ama kur vjen puna per te te gjyku e denu...eshte njish

 • Postime: 32
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 10-05-2012, 21:01:27
Remzija dhe 203 grate e tjera te zones se Elbasanit i kane bere mases se gruas shqiptare ne teresi nje favor te madh me deshmite e tyre te dhimbshme. Per fat te keq institucioni i familjes shqiptare vazhdon te vuaje nga "nuk eshte puna ime" i anetareve te tjere te familjes, i komshiut, i lagjexhiut, i bashkefshatarit apo bashkeqytetarit dhe do ti duhen trimeresha te tilla shoqerise shqiptare te zhvarrosin mithin se "burri eshte zoti i gruas"...Keep the good work up...!

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 10-05-2012, 21:54:15
Dhuna ne familje eshte prezente si ne shqiperi dhe ne shtete te tjera, problemi tek ne qendron sepse grate nuk jane te sensibilizuara qe ka ligje qe denojne bashkeshortet e tyre per rrjedhoje dhe kane frike te denoncojne rastet e dhunes

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 11-05-2012, 09:25:16
Dhuna ne familje eshte prezente si ne shqiperi dhe ne shtete te tjera, problemi tek ne qendron sepse grate nuk jane te sensibilizuara qe ka ligje qe denojne bashkeshortet e tyre per rrjedhoje dhe kane frike te denoncojne rastet e dhunes

pikerisht...dhe nga kjo vjen qe te durojne te zezat dhunen sepse kane frike per jeten e tyre, per femijet, per opinionin , per familjaret......sa mendojne grate e shkreta

dhe pikerisht nga kjo marrin rrjedhe vrasjet ,krimet brenda familjes

si ne kete kenge ku kemi nje familje pa ekuilibra dhe femije te traumatizuar ku per ta jeta do jete nje ferr ne toke.....


PARKU I HESHTJES - Kripemjaltezat

 • Postime: 32
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 12-05-2012, 10:20:38
Mishel, na ka prekur jashte mase videoklipi i mesiperm. Faleminderit qe e postuat ne kete faqe. Nuk e di ne mund ta perdor ne punen kete ide. Ketej ka violence shtepiake ne mase, gjithashtu, dhe per fate te keq ka numer te madh viktimash si pasoje. Ky videoklip eshte si dy duar te zgjatura drejt teje per ndihme. Sikur te thote "Hapi syte!". "Bej dicka te na ndihmosh"

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 04-05-2013, 09:11:30
femra eshte si puna e bletes, kur e rreh apo e fyen leshon enrgji qe te kenaqin shpirtin.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#9 ne: 04-05-2013, 09:58:49
femra eshte si puna e bletes, kur e rreh apo e fyen leshon enrgji qe te kenaqin shpirtin.
^o)

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 04-05-2013, 10:21:19
femra eshte si puna e bletes, kur e rreh apo e fyen leshon enrgji qe te kenaqin shpirtin.

E ke provuar thumbin e bletes...vdekjeprur es me raste

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 04-05-2013, 10:48:16
femra eshte si puna e bletes, kur e rreh apo e fyen leshon enrgji qe te kenaqin shpirtin.

Ti je me i miri nga te gjithe meshkujt tjere, megjithesi pretendon te jesh me i keqi. Keshtu pse per shembull more bleten.

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 04-05-2013, 13:45:42


 

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 04-05-2013, 15:12:59
femra eshte si puna e bletes, kur e rreh apo e fyen leshon enrgji qe te kenaqin shpirtin.

Bleta femer thith nektar dhe pjalm dhe e kthen ne mjalte, pervec kesaj kujdeset per ushqimin kosheren mbajtjen paster kujdesin per larvat etj.Kurse bleta mashkull se ka shansin te beje nje gje te  tille, detyra e vetme eshte mbarsja e nenes mbretereshe. E kupton ti mashkull blete se sa e rendesishme eshte femra.

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 04-05-2013, 16:42:39
O Pasion injoranti, dhuna mbreteron kudo, pavaresisht perkatesise etnike e fetare! Ti jo vetem ngele ateist, ore i gjore, por, me sa shoh, ke per te ngelur gjithashtu edhe injorant!

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 04-05-2013, 18:09:49
:D :D

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 04-05-2013, 18:10:41

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 04-05-2013, 20:55:17
"Budallait hapi rrugen", thone... po provoj i here  :P

 • Postime: 1246
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 04-05-2013, 22:24:38
:D :D

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 05-05-2013, 12:21:24
Mos te zente thuaj se  ne Shqiperi  nuk kr mbrojtje. Njoh disa raste ku vajzat u ankohen prinderve per probleme te tilla dhe ndihme nuk marrin. Pergjigjet jane te llojit....Rri goce se nuk ke ku shkon me 5 kalamoj..te pakten buke po hane  :(

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#20 ne: 06-05-2013, 18:02:21
, dhuna mbreteron kudo, pavaresisht perkatesise etnike e fetare!

Pikerisht dhuna ekziston kudo ku gruaja shihet si objekt e jo sic i takon te shihet
Ajo sjelle ne jete qeniet njerezore!

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 06-10-2013, 13:11:51
te rrahesh gruan dmth te te erresohet arsyeja dhe rruget e tjera bashkohore per te zgjidhur nje konflikt bashkjetese. rrahja eshte arma e fundit, gjuha primitive por efikase, e qarte, per tu sqaruar me gruan.

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 27-12-2013, 17:56:21
sindroma juaja eshte e njohur, "s'me ngop burri" quhet

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#23 ne: 27-12-2013, 18:35:37
sindroma juaja eshte e njohur, "s'me ngop burri" quhet

Po nese se ngop dot gje ngushellim ne sho

Temat e fundit