Çfarë ndodh kur nëna rreh fëmijën! - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Çfarë ndodh kur nëna rreh fëmijën!

Çfarë ndodh kur nëna rreh fëmijën!

· 1 · 563

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-10-2019, 10:19:30
 

Çfarë ndodh kur nëna rrah fëmijën: Shpjegimi i këtij psikologu ka përshkuar botën!

Kur jemi në gjendje stresi, për shembull, kërcënimi na “rri mbi kokë”, na tallin apo na shkaktojnë dhembje fizike – grupi i të ashtuquajturve hormone glukokortikoide lirohet në gjak

Ato janë “hormone stresi” të cilat janë përgjegjëse për reagimin ndaj sulmit “godit dhe ik”, transmeton Telegrafi.

Ky proces është goxha i ndërlikuar dhe ndikon në afat të gjatë në trup. Për këtë shkak te fëmijët në prani të prindërve (posaçërisht të nënës) këto hormone nuk lirohen në gjak.

Kështu natyra mbron trupin e fëmijës, i cili është në zhvillim, nga ngarkimet plotësuese.

Nëse prindi vetë bëhet burim stresi, atëherë fëmija nuk do ta perceptojë si rrezik. Përkatësisht, nuk ka stres, atij kjo i është “normale”, çdo gjë në rregull, ashtu patjetër duhet të jetë, sepse vjen nga prindi.
Çfarë mendoni, çfarë personaliteti do të formojë fëmija juaj, i cili nga fëmijëria e hershme beson që dhuna dhe agresioni janë gjendje normale? Dhe çfarë do të ndodhë nëse fëmija bie në kontakt me rrezikun real nga personi i rritur?

Do t’ju përgjigjemi nga pikëpamja psikologjike, jo nga ajo fizike.
Ekzistojnë dy skenarë: fëmija do të bëhet ose agresor ose viktimë. Ju lutem që të gjeni forcën dhe të kuptoni që nuk është në rregull të rrahësh fëmijët!

Është e mundshme që edhe ju të keni qenë të rrahur në fëmijëri dhe me siguri edhe sot e kësaj dite i kujtoni ata dajakë si gjëra më të dhembshme në fëmijëri.

Miq, kjo është shumë serioze dhe temë shumë e rëndësishme. Shpresoj sinqerisht që do ta kuptoni për çfarë po ju flasim. /Telegrafi/
« Editimi i fundit: 21-09-2020, 08:01:35 nga InfoZ »

Temat e fundit