Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: stellina
« ne: 08-03-2021, 13:28:53 »

 
Postuar nga: M A X
« ne: 07-03-2021, 22:22:12 »

Gëzuar Festën e Nenes.
Shume vende ne mbare boten festojme sot diten e te shtrenjtes Nene.
Fillimet e saj kjo ditë i ka ne SHBA. Ishte Anna Jarvis qe e nisi kete feste me 1907 për nder te nenes se saj, nje aktiviste e levizjes se Grave ne Amerike. Zyrtare kjo dite behet ne 1914 e ngadale filloj te zgjerohej ne shume vende te botës.
Vendet gjermanisht nëfolese e festojme diten Nenes, Muttertag, te dielen e dyte te muajit Maj.
Në Belgjikë festohet gjithashtu në të dielën e dyte e Majit por jo në të gjitha vendin. Në krahinen Antwerpen festohet në 15 Gusht.
Francezët i kushtojnë Nënës, të dielën e fundit të Majit.
Mother's Day ne Britani dhe Irland festohet në të dielën e katërt te Marsit.
Norvegjezet nderojnë të  shtrenjtën e tyre Mor,  të dielën e dyte në muajin shkurt.
Në Indonezi Dita e Nënës festohet me  22 Dhjetor.
Irani e lidh këtë festë me ditëlindjen e Fatimes, vajzës së Profetit Mohammed.
Në vendet e Lindjes se Afërme është 21 Marsi, ardhja e Prenveres njëkohësisht dhe Dita e Nenes.
Mongolia feston me 1 Qershor diten Familjes. Në këtë ditë të veçantë prindërit dhe fëmijët festojnë së bashku.
Rusia nuk ka një ditë zyrtare të Ditës se Nënës, por bashkarisht me  Ditën e Grave, me 8 Mars.
Spanja feston për Nënën, të dielën e parë të Majit.
Thailanda ka zgjedhur si Ditë të  vecantë për Nënën, 12 Gushtin, ditëlindjen e Mbretëreshës Sirikit.
Postuar nga: erlehta
« ne: 10-05-2020, 07:41:34 »

Gëzuar Festën e Nenes.
Shume vende ne mbare boten festojme sot diten e te shtrenjtes Nene.
Fillimet e saj kjo ditë i ka ne SHBA. Ishte Anna Jarvis qe e nisi kete feste me 1907 për nder te nenes se saj, nje aktiviste e levizjes se Grave ne Amerike. Zyrtare kjo dite behet ne 1914 e ngadale filloj te zgjerohej ne shume vende te botës.
Vendet gjermanisht nëfolese e festojme diten Nenes, Muttertag, te dielen e dyte te muajit Maj.
Në Belgjikë festohet gjithashtu në të dielën e dyte e Majit por jo në të gjitha vendin. Në krahinen Antwerpen festohet në 15 Gusht.
Francezët i kushtojnë Nënës, të dielën e fundit të Majit.
Mother's Day ne Britani dhe Irland festohet në të dielën e katërt te Marsit.
Norvegjezet nderojnë të  shtrenjtën e tyre Mor,  të dielën e dyte në muajin shkurt.
Në Indonezi Dita e Nënës festohet me  22 Dhjetor.
Irani e lidh këtë festë me ditëlindjen e Fatimes, vajzës së Profetit Mohammed.
Në vendet e Lindjes se Afërme është 21 Marsi, ardhja e Prenveres njëkohësisht dhe Dita e Nenes.
Mongolia feston me 1 Qershor diten Familjes. Në këtë ditë të veçantë prindërit dhe fëmijët festojnë së bashku.
Rusia nuk ka një ditë zyrtare të Ditës se Nënës, por bashkarisht me  Ditën e Grave, me 8 Mars.
Spanja feston për Nënën, të dielën e parë të Majit.
Thailanda ka zgjedhur si Ditë të  vecantë për Nënën, 12 Gushtin, ditëlindjen e Mbretëreshës Sirikit.


Postuar nga: * AηesSa *
« ne: 09-03-2010, 09:29:23 »

 :D             :perqafim                   :D
Postuar nga: kengaime
« ne: 08-03-2010, 21:57:21 »

Dashuria për nënën
Nena eshte nje perkedhelje e deshirueshme,Nje shikim i embel nje buzheqeshje e ngrohte..Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres Nje yll qe shkelqen ne qiell,Nje engjell i ardhur nga qielli nje diell qe ,shkeqen dhe ngroh token nje thesar I cmuar, i fshehur ne nje ishull desert…Më ka bartur në prehër me dhembje dhe vuajtje. Më ka linde me klithma dhe rënkime. Më përqafove dhe më prite me puthje dhe buzëqeshje…Asnjëherë nuk ke qarë deri sa isha zgjuar. Nuk ke pushuar përderisa nuk më ke parë mua të lumtur. Kur unë buzëqeshja edhe ti buzëqeshje edhe pse nuk e dije shkakun. Ndërsa kur vija i pikëlluar, ti qaje edhe pse nuk e dije shkakun. Tek ti isha i falur para se të gaboja dhe e harroje gabimin tim para se të pendohesha. Më arsyetoje para se të kërkoja falje. Kush më lavdëronte, , ti i besoje edhe sikur të më shpallte mbret i njerëzve. Kush më kritikonte ti nuk i besoje edhe sikur t'i sillte edhe dëshmitarët më besnik. Vetëm ti ke qenë e preokupuar me brengën ndaj meje.
Sikur të mundem që me lot falënderimi t'i lajë këmbët tuaja, nga turpi edhe këpucët tuaja.
Do të doja, sikur të mundem, ta marrë vdekjen tënde dhe çdo gjë të pakëndshme që të ndodhë.rritem, e për nënën time gjithnjë jam e vogël. Ulem, por te ajo gjithnjë jam fëmijë. E vetmja ajo për mua ka derdhur lot, qumësht dhe gjak. Bota për mua u ndryshua, por jo edhe nëna.  Dashuria per Nenen nuk shuhet kurre,eshte e ngrohte perkedhelja dhe perqafimi i nenes ,eshte mahnitese ndjenja shpirterore per nenen qe me bene aq te lumtur ne jete,ndjehem krenare qe jam fryt i saj......... Dashuria per nenen eshte dicka qe nuk mund te shprehet me fjale. dashuria per nenen eshte e vetmja dashuria e perhershme.
nena eshte fjala e pare qe belbezon foshnja,me aromen tende nisi jeta im vitet kalojn dhe dashuria per ty kurr nuk po shteron ajo vetem rritet ashtu sikurse dhe vitet Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron ti je e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje parajse e shpirtit per cdo femije  ti per ne thurr endrra tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime…
Parajse e jetes je ti nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje e ndjen veq ti...
TE DUA NENA IME E SHTRNJTE...(L):) :perqafim
Postuar nga: * AηesSa *
« ne: 08-03-2010, 21:49:54 »

Dashuria për nënën
Nena eshte nje perkedhelje e deshirueshme,Nje shikim i embel nje buzheqeshje e ngrohte..Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres Nje yll qe shkelqen ne qiell,Nje engjell i ardhur nga qielli nje diell qe ,shkeqen dhe ngroh token nje thesar I cmuar, i fshehur ne nje ishull desert…Më ka bartur në prehër me dhembje dhe vuajtje. Më ka linde me klithma dhe rënkime. Më përqafove dhe më prite me puthje dhe buzëqeshje…Asnjëherë nuk ke qarë deri sa isha zgjuar. Nuk ke pushuar përderisa nuk më ke parë mua të lumtur. Kur unë buzëqeshja edhe ti buzëqeshje edhe pse nuk e dije shkakun. Ndërsa kur vija i pikëlluar, ti qaje edhe pse nuk e dije shkakun. Tek ti isha i falur para se të gaboja dhe e harroje gabimin tim para se të pendohesha. Më arsyetoje para se të kërkoja falje. Kush më lavdëronte, , ti i besoje edhe sikur të më shpallte mbret i njerëzve. Kush më kritikonte ti nuk i besoje edhe sikur t'i sillte edhe dëshmitarët më besnik. Vetëm ti ke qenë e preokupuar me brengën ndaj meje.
Sikur të mundem që me lot falënderimi t'i lajë këmbët tuaja, nga turpi edhe këpucët tuaja.
Do të doja, sikur të mundem, ta marrë vdekjen tënde dhe çdo gjë të pakëndshme që të ndodhë.rritem, e për nënën time gjithnjë jam e vogël. Ulem, por te ajo gjithnjë jam fëmijë. E vetmja ajo për mua ka derdhur lot, qumësht dhe gjak. Bota për mua u ndryshua, por jo edhe nëna.  Dashuria per Nenen nuk shuhet kurre,eshte e ngrohte perkedhelja dhe perqafimi i nenes ,eshte mahnitese ndjenja shpirterore per nenen qe me bene aq te lumtur ne jete,ndjehem krenare qe jam fryt i saj......... Dashuria per nenen eshte dicka qe nuk mund te shprehet me fjale. dashuria per nenen eshte e vetmja dashuria e perhershme.
nena eshte fjala e pare qe belbezon foshnja,me aromen tende nisi jeta im vitet kalojn dhe dashuria per ty kurr nuk po shteron ajo vetem rritet ashtu sikurse dhe vitet Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron ti je e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje parajse e shpirtit per cdo femije  ti per ne thurr endrra tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime…
Parajse e jetes je ti nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje e ndjen veq ti...
TE DUA NENA IME E SHTRNJTE...(L)
Postuar nga: kengaime
« ne: 08-03-2010, 20:05:05 »

Gezuar te gjitha femrave!!!  :perqafim
Postuar nga: Misss
« ne: 08-03-2010, 19:39:29 »

Gezuar dhe nga ana ime...per te gjithe nenat dhe femrat...  :perqafim
Postuar nga: Shej
« ne: 08-03-2010, 15:08:21 »

Gezuar festen gjithe nenave  :perqafim
Postuar nga: chekevara
« ne: 11-03-2008, 10:50:53 »

Me shume vonese po ju uroj te gjitha nenave dhe femrave ne te gjithe boten....Gezuar 8 marsin..........ne veqanti, nje urim te perzemert per nenat dhe femrat e forumit zeri yt.....

 :perqafim :perqafim