×
Hyrja
Profili

Dita e nenes

Dita e nenes

· 26 · 14400

  • Postime: 7065
  • Gjinia: Femer

#25 ne: 10-05-2020, 07:41:34
Gëzuar Festën e Nenes.
Shume vende ne mbare boten festojme sot diten e te shtrenjtes Nene.
Fillimet e saj kjo ditë i ka ne SHBA. Ishte Anna Jarvis qe e nisi kete feste me 1907 për nder te nenes se saj, nje aktiviste e levizjes se Grave ne Amerike. Zyrtare kjo dite behet ne 1914 e ngadale filloj te zgjerohej ne shume vende te botës.
Vendet gjermanisht nëfolese e festojme diten Nenes, Muttertag, te dielen e dyte te muajit Maj.
Në Belgjikë festohet gjithashtu në të dielën e dyte e Majit por jo në të gjitha vendin. Në krahinen Antwerpen festohet në 15 Gusht.
Francezët i kushtojnë Nënës, të dielën e fundit të Majit.
Mother's Day ne Britani dhe Irland festohet në të dielën e katërt te Marsit.
Norvegjezet nderojnë të  shtrenjtën e tyre Mor,  të dielën e dyte në muajin shkurt.
Në Indonezi Dita e Nënës festohet me  22 Dhjetor.
Irani e lidh këtë festë me ditëlindjen e Fatimes, vajzës së Profetit Mohammed.
Në vendet e Lindjes se Afërme është 21 Marsi, ardhja e Prenveres njëkohësisht dhe Dita e Nenes.
Mongolia feston me 1 Qershor diten Familjes. Në këtë ditë të veçantë prindërit dhe fëmijët festojnë së bashku.
Rusia nuk ka një ditë zyrtare të Ditës se Nënës, por bashkarisht me  Ditën e Grave, me 8 Mars.
Spanja feston për Nënën, të dielën e parë të Majit.
Thailanda ka zgjedhur si Ditë të  vecantë për Nënën, 12 Gushtin, ditëlindjen e Mbretëreshës Sirikit.Temat e fundit