Dita e nenes - 2 - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dita e nenes

Dita e nenes

· 28 · 15168

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#25 ne: 10-05-2020, 07:41:34
Gëzuar Festën e Nenes.
Shume vende ne mbare boten festojme sot diten e te shtrenjtes Nene.
Fillimet e saj kjo ditë i ka ne SHBA. Ishte Anna Jarvis qe e nisi kete feste me 1907 për nder te nenes se saj, nje aktiviste e levizjes se Grave ne Amerike. Zyrtare kjo dite behet ne 1914 e ngadale filloj te zgjerohej ne shume vende te botës.
Vendet gjermanisht nëfolese e festojme diten Nenes, Muttertag, te dielen e dyte te muajit Maj.
Në Belgjikë festohet gjithashtu në të dielën e dyte e Majit por jo në të gjitha vendin. Në krahinen Antwerpen festohet në 15 Gusht.
Francezët i kushtojnë Nënës, të dielën e fundit të Majit.
Mother's Day ne Britani dhe Irland festohet në të dielën e katërt te Marsit.
Norvegjezet nderojnë të  shtrenjtën e tyre Mor,  të dielën e dyte në muajin shkurt.
Në Indonezi Dita e Nënës festohet me  22 Dhjetor.
Irani e lidh këtë festë me ditëlindjen e Fatimes, vajzës së Profetit Mohammed.
Në vendet e Lindjes se Afërme është 21 Marsi, ardhja e Prenveres njëkohësisht dhe Dita e Nenes.
Mongolia feston me 1 Qershor diten Familjes. Në këtë ditë të veçantë prindërit dhe fëmijët festojnë së bashku.
Rusia nuk ka një ditë zyrtare të Ditës se Nënës, por bashkarisht me  Ditën e Grave, me 8 Mars.
Spanja feston për Nënën, të dielën e parë të Majit.
Thailanda ka zgjedhur si Ditë të  vecantë për Nënën, 12 Gushtin, ditëlindjen e Mbretëreshës Sirikit.


  • Postime: 28585
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 07-03-2021, 22:22:12
Gëzuar Festën e Nenes.
Shume vende ne mbare boten festojme sot diten e te shtrenjtes Nene.
Fillimet e saj kjo ditë i ka ne SHBA. Ishte Anna Jarvis qe e nisi kete feste me 1907 për nder te nenes se saj, nje aktiviste e levizjes se Grave ne Amerike. Zyrtare kjo dite behet ne 1914 e ngadale filloj te zgjerohej ne shume vende te botës.
Vendet gjermanisht nëfolese e festojme diten Nenes, Muttertag, te dielen e dyte te muajit Maj.
Në Belgjikë festohet gjithashtu në të dielën e dyte e Majit por jo në të gjitha vendin. Në krahinen Antwerpen festohet në 15 Gusht.
Francezët i kushtojnë Nënës, të dielën e fundit të Majit.
Mother's Day ne Britani dhe Irland festohet në të dielën e katërt te Marsit.
Norvegjezet nderojnë të  shtrenjtën e tyre Mor,  të dielën e dyte në muajin shkurt.
Në Indonezi Dita e Nënës festohet me  22 Dhjetor.
Irani e lidh këtë festë me ditëlindjen e Fatimes, vajzës së Profetit Mohammed.
Në vendet e Lindjes se Afërme është 21 Marsi, ardhja e Prenveres njëkohësisht dhe Dita e Nenes.
Mongolia feston me 1 Qershor diten Familjes. Në këtë ditë të veçantë prindërit dhe fëmijët festojnë së bashku.
Rusia nuk ka një ditë zyrtare të Ditës se Nënës, por bashkarisht me  Ditën e Grave, me 8 Mars.
Spanja feston për Nënën, të dielën e parë të Majit.
Thailanda ka zgjedhur si Ditë të  vecantë për Nënën, 12 Gushtin, ditëlindjen e Mbretëreshës Sirikit.

  • Postime: 160
  • Karma: +0/-0

#27 ne: 08-03-2021, 13:28:53
 

Temat e fundit