×

Fëmijët shqiptarë, 19% të ushqyer keq

Fëmijët shqiptarë, 19% të ushqyer keq

· 13 · 600

 • Postime: 27110
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 01-08-2012, 19:53:42
Plot 19 për qind e fëmijëve shqiptarë nga Jugu në Veri të vendit rezultojnë të jenë të kequshqyer. Statistikat janë zyrtare dhe u konfirmuan edhe njëherë këtë vit nga Ministria e Shëndetësisë dhe UNICEF.

Të njëjtat rezultate u dhanë tre vjet më parë edhe nga studimi demografik i realizuar prej Ministrisë së Shëndetësisë, Institutit të Shëndetit Publik, në bashkëpunim me INSTAT, USAID, UNICEF, AECID, UNFPA, OBSH dhe kooperacioni zviceran.

Përqindja e fëmijëve shqiptarë të ushqyer keq, ka mbetur e pandryshuar këto pesë vitet e fundit.

Rreth 28 për qind e fëmijëve 0 deri në 5 vjeç në zonën e Veriut, si edhe 18 për qind e tyre në Shqipërinë e Mesme dhe atë të Jugut, nuk kanë parametrat normale të zhvillimit, pasi rezultojnë më të shkurtër se normalja.

Politikat sociale të qeverisë nuk lidhen në mënyrë të drejtpërdrejtë me pagesat dhe ndihmën ekonomike për këto familje që duan t’i rrisin fëmijët të shëndetshëm, por për shkak të varfërisë nuk kanë para për t’u ofruar të vegjëlve vakte me vitamina, proteina e karbohidrate.

Pagesat e barrëlindjes në vendin tonë bëhen vetëm për ato nëna që vitin e fundit, para lindjes, kanë qenë të punësuara dhe derdhën rregullisht sigurimet shoqërore e shëndetësore. /Femina/

 • Postime: 12318
 • Gjinia: Femer
Shej
#1 ne: 01-08-2012, 22:28:13
Si ka mundesi ne jemi dhe vend me ekonomi te larte, ka thene Berisha

 • Postime: 18283
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#2 ne: 01-08-2012, 22:42:03
Vetem 19% lol??....plus ndoshta 20% qe nuk ushqehen hic...

 • Postime: 12318
 • Gjinia: Femer
Shej
#3 ne: 01-08-2012, 22:44:58
une do shtoja qe 70 % e popullsise jetojne ne varferi ekstreme sidomos zona e veriut qe jane ku therret qameti

 • Postime: 1288
Pasion
#4 ne: 01-08-2012, 23:25:53
Aspak habi!! :)

Valle ne liste kane futur edhe femijte cigane?

Me ate popull te pergjumur mund te thojne edhe 0.19%.

 • Postime: 1580
sorelina
#5 ne: 02-08-2012, 14:25:14
une do shtoja qe 70 % e popullsise jetojne ne varferi ekstreme sidomos zona e veriut qe jane ku therret qameti

te njejten gje mendoj dhe une. 19 % eshte shume pak

 • Postime: 12746
Mishel...............
#6 ne: 02-08-2012, 14:30:33
tek kequshqimi hyjne edhe ato pislleqet fastfood e me the te thashe

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#7 ne: 06-05-2013, 08:41:35
shqiperia nuk ka qene gjithnje keshtu, e mbipopulluar dhe ne mizerje, perpara se zeusi te cmendte minjte dhe qente dhe ti bente njerez, shqiperia ka qene nje fshat i madh me pak banore.

 • Postime: 12318
 • Gjinia: Femer
Shej
#8 ne: 09-05-2013, 21:52:46
Gjeja me e keqe eshte kur femijeve sju mungon gje por jane tekanjoze me ushqimin,ta plasin shpirtin

 • Postime: 1288
Pasion
#9 ne: 09-05-2013, 22:18:42
Gjeja me e keqe eshte kur femijeve sju mungon gje por jane tekanjoze me ushqimin,ta plasin shpirtin
Nje gje jam i sigurte :)

Sa me mire jetojne aq me tekanjoze behen :S

12 vjec nipi im e me thote.
E kam te pamundur ti provoj disa gatime,sepse me perzihet.

Mish ne gjelle s'ka fut ne goje,e po te jete fjala per pizza,hamburger,sufllaqe e budallalleqe i pari :(

 • Postime: 12746
Mishel...............
#10 ne: 10-05-2013, 15:33:31
Nje gje jam i sigurte :)

Sa me mire jetojne aq me tekanjoze behen :S

12 vjec nipi im e me thote.
E kam te pamundur ti provoj disa gatime,sepse me perzihet.

Mish ne gjelle s'ka fut ne goje,e po te jete fjala per pizza,hamburger,sufllaqe e budallalleqe i pari :(

ufffffff im bir pikerisht prej ketyre produkteve eshte shendoshur me shume sec duhet per moshen e tij

ai eshte 9 vjec dhe rrobat i vesh per 12 - 13 vjec :(

mesuesja dje ne takim me prinder na kritikoi per kequshqim sepse hane vetem sanduice ,nderkohe qe buka apo frutat qe une i jap nga shpia i gjej te mykyra ne nje pjese te cantes


kalamaj te veshtire

 • Postime: 1288
Pasion
#11 ne: 11-05-2013, 09:26:29
ufffffff im bir pikerisht prej ketyre produkteve eshte shendoshur me shume sec duhet per moshen e tij

ai eshte 9 vjec dhe rrobat i vesh per 12 - 13 vjec :(

mesuesja dje ne takim me prinder na kritikoi per kequshqim sepse hane vetem sanduice ,nderkohe qe buka apo frutat qe une i jap nga shpia i gjej te mykyra ne nje pjese te cantes


kalamaj te veshtire
Ehhhhhhhh. :(

Duhet kujdes teper te madh,por nder me shqetesuese bisedat ne shtepi eshte kjo e konsumimit te ushqimeve. :)

 • Postime: 6882
 • Gjinia: Femer
erlehta
#12 ne: 11-05-2013, 17:33:44
Per frutat nuk qahem sinqerisht...madje edhe per ushqim tani jam e qete.
Ja di per nder kopshtit.  Ne fillim vajza i villte suprat qe gatuheshin ne kopesht..dy muaj lufte
...ndersa tani nazet i ben vetem ne fundjave..pse?  Te bredhi jashte e te ulet per Pizza dhe McDonalds ..por mire qe ha  :D
 

Divorci dhe pasojat mbi femijet

Nisur nga MistreciaTironse

Postimi i fundit 11-06-2008, 12:03:40
nga ZUZUNA
Fëmijët, përballë drogës

Nisur nga Berni

Postimi i fundit 25-11-2006, 16:36:15
nga erlehta
Fëmijët, si jetojmë me lekët e kanaçeve !

Nisur nga Capkenja

Postimi i fundit 03-08-2007, 15:53:44
nga Capkenja
ADN-ja, VIP-at dhe milioneret ne maternitet per te “verifikuar” femijet !

Nisur nga Berni

Postimi i fundit 19-07-2007, 17:22:50
nga Berni
I Hedh burrit ilaç ne gjelle, helmon femijet !

Nisur nga Berni

Postimi i fundit 30-11-2007, 14:34:11
nga Lisa