Feminizmi - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Feminizmi

Feminizmi

· 36 · 14164

 • Postime: 141
 • Karma: +0/-0

ne: 12-06-2005, 16:45:11
Dihet qe femrat, ne nje menyre ose nje tjeter, kane perjetuar njefare nenvleresimi ne shoqeri te ndryshme, ne kohe te ndryshme. Kuptohet qe kjo nuk vlen per te gjitha femrat dhe nuk ehste karakteristike e te gjitha shoqerive por, pak a shume, femra eshte nençmuar ne njefare menyre.

Si reulatat i kesaj kane dale rryma dhe levizje te ndryshme te cilat kane mbrojtur te drejtat e femrave. Nje fenomen i tille njhet si fminizem dhe ato/ata qe jane bere pjese e ketyre levizjeve ose kane shprehur simpatine e tyre per to quhen feministe.

Si e kuptoni ju femnizmin?
A e identifikoni veten si feministe?
A mendoni se feminizmi ehste diçka pozitive?
(Ketu duhet te kemi parasysh se feminizmi nuk ka thjeshte nje perkufizim por ka gjithe ato degezime, edhe nga ata qe besojne ne supermacine e femres )
A mendoni se femrat mund t'a zgjidhin problemin e tyre pa ndihmen e meshkujve, thjesht duke u bashkuar ne organizta me ideologji feministe?

Nuk dua te zgjatem me shume me pyetje, sepse çeshtjet qe mund te shtrohen jane te shumta, por nese keni diçka per te thene - jashte ketyre pyetjeve- jeni te ftuar ta sillni ketu.

Ju pershendes dhe ju ftoj te diskutojme...

Respekte,
The Sphinx!

 • Postime: 338
 • Karma: +12/-10

#1 ne: 22-06-2005, 14:50:07
Feminizmi eshte nje levizje grashe (nuk perjashtohen dhe burrat feminist) te cilat kerkojne respektimin dhe barazine e femres ne shoqeri!

Une e konsideroje veten Feministe sepse luftoje per barazine me partnerin tim!dhe qe te kem respekt nga ai!dmth jam feministe sepse kerkoje nje te drejte e cila deri tani ne shoqerin shqiptare me eshte mohuar!e kjo eshte barazia!
sepse asnjehere nuk e ndjeje veten me poshte se nje mashkulle!dhe kerkoi vetem qe te respektohet mendimi im dhe qe po te jem superiore ndaj atij!atehere le te udheheq une!

Feminizmi eshte nje fenomen pozitiv sepse femrat po vetedijesohen per barazin e tyre me meshkujt dhe ne te njejten kohe meshkujt po vetedijesohen dhe po e kuptojne se ai "superioriteti" i tyre eshte vetem nje iluzion!
se gjithehere, Femra dhe Mashkulli kane nevoje per njeri tjetrin dhe vetem te barabarte e bashke do mund ti perballojne sfidat e jetes!
mendimi im, me respekt nga Era e Lubotenit! :)

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 22-06-2005, 15:25:37
Barazi ne cfare kuptimi? Ke te drejtat apo ne ndonje gje tjeter?

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 22-06-2005, 17:42:24
Citim
Feminizmi

Është ekstremizëm apo një hap më larg mashkullit.

 • Postime: 42
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 23-06-2005, 08:27:28
Une per vete jam per barazine gjinore.
Une nuk jam ndjere asnjehere inferiore ndaj mashkullit tim perderisa punojme njesoj, kemi liri te barabarte, kemi pergjegjesi te njejta. Jam e vetedijshme qe nuk eshte kudo njelloj. Me pelqen barazia dhe e shoh si dicka normale dhe natyrore. Per levizjet feministe kam rezervat e mia.
Nuk do isha bashkuar kurre me asnje levizje feministe, sepse atehere nuk do ndihesha e barabarte.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-06-2005, 16:42:49
ne te drejta jam dakort qe femra te jete e barabarte me mashkullin. ne ane te tjera nuk mund te jene te =.vet fakti qe fizionomia e tyre nuk eshte e njejte. dihet qe femra eshte me e mire kur vjen puna ke edukimi i femive, mashkulli este me i afte te beje pune te ndryshme qe mund te kerkojne forc fizike. e pane femrat ate barazine me mashkullin kur shkonin benin pune vullnetare ne kohen e xhaxhit. as lugen per te ngrene buke nuk kishin fuqi te mbanin dhe jo me te merreshin me femijet apo ku ta di une se ca. pra pervec te drejtave nuk mund te jene kurre te barabarte mashkulli dhe femra. ne disa fusha femrat jane me te afta se meshkujt dhe ne disa fusha te tjera meshkujt jane me te afte.

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 24-06-2005, 09:58:57
Ne shoqerite ku femra eshte ndjere dhe ndihet e perbuzur dhe e shtypur,jane krijuar shoqatat e ndryshme feministe ku grate kane shprehur deshiren te jene me te avansuara ne shoqeri,te mos mohohet e drejta e tyre ne vetevendosje per gjerat qe mendojne se mund ti bejne edhe pa ndihmen e meshkujve.Por mendimi im eshte se vete natyra  e ndertimit fizik dhe shpirteror te femres, i lejon asaj nje perkujdesje me te madhe,nje rrespekt dhe kujdes me te madh nga gjinia"me e forte"por
assesi nuk mendoj se ketu mund te behet fjale per barabaresi ne mes femres dhe mashkullit per arsyet qe ceka me lart kur dihet se femra nuk ka fuqi fizike e ndonje rast edhe fuqi mendore te barazohet me mashkullin.E vetmja gje qe i nevoitet asaj eshte rrespekti,perkushtimi,ndihma per te kryer punet qe mendoj se pa njeri-tjetrin as qe mund te paramendoheshin te beheshin.

 • Postime: 141
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 15-07-2005, 08:35:11
S'kam qene verdalle keshtu qe s'kam pasur mundesi te shkruaj ne lidhje me temen te cilen kam hapur. Ne fakt, kjo nuk ehste nje çeshtje aq e thjeshte qe mund ta zgjidhim ne por thjehste doja te dija se ç'mendojne forumistet.

Ju falenderoj te gjitheve per mendimet qe keni shkruar ketu.

Respekte!

 • Postime: 338
 • Karma: +12/-10

#8 ne: 05-12-2005, 07:23:58
Është ekstremizëm apo një hap më larg mashkullit.
repektoje mendimin tend por mendoje se gabohesh!
sepse levizjet feministe kane lindur atje ku femrat jane ndjere inferiore ndaj mashkullit dhe si qenje njerezore qe jemi, mendoje se eshte e drejte e ynja te kerkojme ate qe na takon dhe nga natyre e mbi te gjitha ate qe e meritojme, pra barazin gjinore!e feminizmi per mua eshte kjo, barazia gjinore e kerkuare nga femrat, me te drejte!dhe te them gjithashtu se ne levizjet feministe nuk ka vetem femra ka gjithashtu dhe meshkuj te cilet e kane kuptuare dhe e perkrahin femren!

repsekt nga Era e Lubotenit! :)

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 07-12-2005, 06:37:18
repektoje mendimin tend por mendoje se gabohesh!
sepse levizjet feministe kane lindur atje ku femrat jane ndjere inferiore ndaj mashkullit dhe si qenje njerezore qe jemi, mendoje se eshte e drejte e ynja te kerkojme ate qe na takon dhe nga natyre e mbi te gjitha ate qe e meritojme, pra barazin gjinore!e feminizmi per mua eshte kjo, barazia gjinore e kerkuare nga femrat, me te drejte!dhe te them gjithashtu se ne levizjet feministe nuk ka vetem femra ka gjithashtu dhe meshkuj te cilet e kane kuptuare dhe e perkrahin femren!

repsekt nga Era e Lubotenit! :)
Levizjet feministe nuk kane lindur aty ku femrat kane kerkuar te jene baraz me burrat po aty ku jane shkelur te drejtat e tyre legjitime. Te fillosh te flasesh per budalliqet e feministeve do duash te ikesh me vrap. Marrezia ka arritur deri aty sa kane shprehur kerkesen per te ndare me burrin dhe shtatzanine (pse vetem ne duhet te vuajme, te kemi dhimbjet e lindjes, te mbartim per 9 muaj, etj, etj kurse burrat jo). Pra eshte nje deshire e verber dhe nje pretendim joreal qe ato kane, eshte nevoje per pushtet, por pushtet me inat.

Persa i perket meshkujve qe perkrahin levizjet feministe. E ca pastaj!!! Me duket se bie ne carkun nga i cili do te shpetosh. Nuk eshte e thene qe mendimi i nje mashkulli, apo grupi meshkujsh te revoltuar ndaj gjinise se tyre  (???) , eshte i sakte dhe i drejte. Per mendimin tim ky eshte ose qendrim i induktuar (ashtu si mund te jete dhe per feministet femra) ose ata kane ndonje kromozom X shtese (njihet semundja e XXY tek djemte), ose ndonje arsye tjeter.

Per mendimin tim levizjet e sotme feministe, nese kanalizohen si duhen, mund te jene te dobishme dhe t'i sherbejne vertete gjnise femerore, qe pa dyshim ka pasur shtypje. Por jo ne forma te tilla ku grate kerkojne barazi gjinore, kerkojne te jene krah per krah burrave e ku di une ca pretendime te tilla te cuditshme. Ndryshimet mes dy gjinive jane edhe ne konstruktin e trurit tone dhe aty nuk besoj se do veri njeri doren dhe ta modifikoje, apo jo???

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 07-12-2005, 06:51:22
A mendoni se femrat mund t'a zgjidhin problemin e tyre pa ndihmen e meshkujve, thjesht duke u bashkuar ne organizta me ideologji feministe?

Nuk ka problem qe dy gjinite mund te zgjidhin vetem. Edhe sikur te kete ndonje organizate te tille feministe, ti nuk mund ta besh ate krejt e vetme, pa ndihmen e burrave (edhe sikur te duash te plotesosh zyren tende me orendi patjeter te duhet nje hamall, dhe nuk besoj se per kete merr shoqet e tua delikate). Ky eshte nje shembull banal, ne kuptimin qe nuk mund te kete shume peshe, po gjithsesi sa per te treguar qe nuk ka probleme qe zgjidhen pa burra apo pa gra. Mendoj se bashkepunimi mes dy gjinive eshte me e mira. Nese ka shkelje te drejtash apo imponim nga ana e burrave, kjo nuk behet me organizata, me protesta, apo me krjimin e grupacioneve te caktuara homogjene. Nese ka probleme te tjera keto nuk mund t'i kanalizosh dhe te tentosh t'i japesh zgjidhje pasi jane shume te ndryshme nga njeri-tjetri. Problemet globale te grave zgjidhen me gjakftohtesi dhe pa emotivitetin qe karakterizon nje grua. Vete gruaja nuk ka shume eksperience ne fusha te ndryshme se deri para 100 vjetesh ne Evrope nuk ka gezuar e shkreta asnje te drejte. Ndoshta prej kesaj kohe rrjedhin komplekset e shumta qe kane grate ne lidhje me forcat, te drejtat dhe intelektin e tyre.

 • Postime: 160
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 27-03-2006, 10:01:06
Igru me gjithë respektin për shkrimet e tua , këtu nuk bie dakort me ty , sipas konceptit tënd këto te drejta qe gezon gruaja sot i ka nga "shpirtmadhesia" qe ka treguar maskilizmi nëpër epoka . Mos të kishte qenë , për të gjitha ato gra martire qe kanë prire rrevolucionet paqesore femerore , ti e dashur sot nuk do të shkruaje ne PC e te shpreheje mendimin tënd ne mënyrë te pavarur , do të ishe akoma modeli  i  një gjallese  për mbareshtimin e egzistences  se botës pa asnjë status .( Ashtu siç dëshmon hitsoria botërore e njerzimit nder shekuj  )
Aty ku uzurpohet dhe perdhoset liria gjinore lind dhe koncepti i oponences ( feminizmi ), sepse lekundet ekuilibri , të kërkosh te drejtën tënde për barazi  për të mos u ndjere si qenie e dores se dytë  , kjo nuk e mashkullorizon femren , por e bën te ndjehet Njeri .
Sipas anes konceptuale qe ti argumenton se : Kur ne problemet e gruas  duhet kolaborimi dhe i meshkujve se asgjë nuk arrihet pa ato , atëherë si e shpjegon faktin ti e dashur  qe pozita dhe statusi e saj  jo shumë larg por dy shekuj me pare  krahasohej me atë te bagetis , kush e degradoj deri ne atë shkalle , (se nuk besoj qe fermat te jenë vete-denuar ) , ku ishin meshkujt për kolaborim e ti jepnin hakun qe i takon femres për ta konsideruar si Njeri ashtu siç ja shfaqi i madhi Zot kësaj botë ?
S'po shtjellohem me shumë se s'kam kohe .


A mendoni se femrat mund ta zgjidhin problemin e tyre pa ndihmën e meshkujve, thjesht duke u bashkuar ne organizta me ideologji feministe?

Nuk ka problem qe dy gjinite mund te zgjidhin vetëm. Edhe sikur te këtë ndonjë organizate te tillë feministe, ti nuk mund ta besh atë krejt e vetme, pa ndihmën e burrave (edhe sikur të duash te plotesosh zyren tënde me orendi patjetër të duhet një hamall, dhe nuk besoj se për këtë merr shoqet e tua delikate). Ky është një shembull banal, ne kuptimin qe nuk mund te këtë shumë peshe, po gjithsesi sa për te treguar qe nuk ka probleme qe zgjidhen pa burra apo pa gra. Mendoj se bashkepunimi mes dy gjinive është me e mira. Nëse ka shkelje te drejtash apo imponim nga ana e burrave, kjo nuk bëhet me organizata, me protesta, apo me krjimin e grupacioneve te caktuara homogjene. Nëse ka probleme te tjera këto nuk mund t'i kanalizosh dhe të tentosh t'i japësh zgjidhje pasi janë shumë të ndryshme nga njeri-tjetri. Problemet globale te grave zgjidhen me gjakftohtesi dhe pa emotivitetin qe karakterizon një grua. Vete gruaja nuk ka shumë eksperiencë ne fusha të ndryshme se deri para 100 vjetësh ne Evrope nuk ka gezuar e shkreta asnjë te drejtë. Ndoshta prej kësaj kohe rrjedhin komplekset e shumta qe kanë gratë në lidhje me forcat, të drejtat dhe intelektin e tyre.

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 27-03-2006, 11:33:25
Pershendetje cloud, se pari thanks per vleresimin... Dhe me pelqen fakti qe ka serish replika se u la pas dore per ca kohe kjo teme, qe personalisht e konsideroj shume te rendesishme dhe per te cilen pak flitet.
Do mundohem te te sqaroj ca gjera qe ndodhta i kam lene pa shpjeguar, se mendoja problemi rrihej vetem nga njera ane. Ne te vertete, sic thoje dhe ti, ai eshte i shumeanshem. Per mua eshte absurd feminizmi i sotem, ne shkalle te caktuara, pasi ai shumicen e rasteve dikton per gruan dalje pertej natyres se saj. As nuk diskutohet shtypja qe ajo ka pesuar nga sisteme te ndryshme, jo shume larg kohes kur ne jetojme. Atehere vertete liria dhe e drejta e tyre ka qene e shkelur, ka qene e perdhosur, aq sa edhe sistemet fetare mbizoteruese te para 200 vjetesh kishin konsiderata te tilla si: pleh, e piset, djallezore, et, etj, per gruan, apo dhe ne vende te tjera te lindjes. Eshte e padiskutueshme rendesia e revolucioneve te atehershme ne evrope dhe amerike,  .... po sot? Cfare i mungoka gruas? Per cfare vuan ajo? Nuk them qe gjerat shkojne vaj ne shoqeri te ndryshme, por jam e sigurt qe ekzagjerohet ne "te drejtat" tona. Dhe keto "te drejta apo barazi" jane ato qe priren ta mashkullarizojne femren. Mendoj, po mund ta kem dhe gabim, se idealja eshte lufta per poziten tende natyrale, per feminilitetin tend. Per shembull, pa u futur shume ne debate te metejshme, gruaja sot ka te drejte te marre pjese ne kembesorine e mbreterise britanike, ka te drejte te jete anetare e marinsave te shba, po a dini se c'prova sfilitese duhet te kaloje nje femer per te qene pjese e tyre? Statistikat kane treguar qe nje perqindje shume me e larte e grave perfundonin te lenduara, me fraktura, etj. Normale, se eshte jashte natyre.
Une do isha me kete: dhe ketu do ishte vend per revolucion, qe gruaja te merrte pjese me teper ne jeten politike apo te vendimmarrjes ne pergjithesi, te fuqizohej intelekti dhe personaliteti, te ngrihej roli dhe te perfeksionoheshin aftesite e saj ne fusha te ndryshme, etj, etj.

Nese flitet per kete atehere po qe duhet te jemi "feministe". Me e keqja eshte se shume prej nesh nuk e kuptojne kete, grate sot lihen te keqtrajtohen nga burrat pa e kuptuar fare, bien pre e "kurtheve" te tyre dhe jane ok me kete. Ndjekin komandat dhe instruksionet e tyre pa e vene re. Rezultati?
Kujtohen te reagojne kur eshte teper vone, ose shplarja e trurit i ka bere padashur "meshkuj".

 • Postime: 160
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 28-03-2006, 09:05:05

E dashur Igru ju pershendes gjithashtu .  

Jam dakor me nje pjese te arsyetimit tend : qe ketyre levizjeve duhet ti paraprije llogjika e te natyrshmes , qe femrat ne aspektin shoqeror te mos denatyrohen , dhe ne fakt te perkrah ne kete drejtim , sepse te krijon nje peshtjellim neverites (te pakten per mua) kur sheh nje femer qe demonstron sjellje burrerore . Por gjithashtu mendoj qe ky grupim qe shkon deri ne ekstremizma eshte vetem nje fije bari  ne mes te nje lendine dhe shpesh here ka hasur ne kontrakdita nga e njejta gjini . Por me gjithate une te drejten e pranimit te tyre ne ushtri e shoh si nje opsion qe u eshte dhene  ne klauzolen e se drejtes legjitime  qe atdheu eshte i te dyja gjinive dhe si rrjedhim  vlen te mbrohet nga te dyja palet , por e theksoj qe kjo e drejte te mbetet si nje opsion i zgjedhjes se femres , pasi ne ushtri dhe lufte nuk shkon dhe si bie ndermend  te luftoj nje nene qe ka femije per te rritur por ato femra qe ja kane takatin dhe kohen ti kushtohen nje ceshtje patriotike kaq sublime . Historia boterore njeh dhe gra luftetare qe u kane prire luftrave , duke perfshire ketu dhe Shqiperine , qe historikisht njeh gra kapedane idealiste . por kjo sdo te thote te pergjithesohet sepse kjo eshte nje pakice , perballe asaj armate femrash qe dhe sot e kesaj dite keqtrajtohen abusohen perbuzen , ne te dyja polet lindje-perendim , madje perendimi e manipulon shfrytezimin e saj ne menyre me te sofistikuar .  Ju thoni qe gruaja duhet te zere nje vend prestigjoz dhe te dukshem ne politike , me thuaj e dashur si do ti'a arinte po te mos ngreje zerin dhe shpalos potencialin e saj te vlerave morale e dhe intelektuale , pervecse vetem  nepermjet ketyre levizjeve feministe qe shpesh here etiketohen me emra fyese dhe perdoren si molle sherri  per te ndezur zjarrin e kontrakdites ndermjet femrave vete . Nocioni i dominances tek njeriu eshte instikt  dhe mendoj askush nuk te leshon nje pllam vend  , jo me nje karrike  per te vetvendosur mbi fatet e tua ,  prandaj femres ika rene per hise te luftoj me shpirtin e natyrshem paqesor qe e karakterizon  per te fituar te drejtat e mireqenies se saj shpirterore dhe fizike .Përshëndetje cloud, së pari thanks për vleresimin... Dhe me pëlqen fakti qe ka sërish replika se u la pas dorë për ca kohe kjo teme, qe personalisht e konsideroj shumë te rëndësishme dhe për te cilën pak flitet.
Do mundohem te te sqaroj ca gjëra qe ndodhta i kam lënë pa shpjeguar, se mendoja problemi rrihej vetëm nga njera anë. Ne te vërtetë, siç thoje dhe ti, ai është i shumeanshem. Për mua është absurd feminizmi i sotëm, ne shkalle te caktuara, pasi ai shumicen e rasteve dikton për gruan dalje përtej natyres se saj. As nuk diskutohet shtypja qe ajo ka pësuar nga sisteme të ndryshme, jo shumë larg kohës kur ne jetojme. Atëherë vërtetë liria dhe e drejta e tyre ka qenë e shkelur, ka qenë e perdhosur, aq sa edhe sistemet fetare mbizoteruese te para 200 vjetësh kishin konsiderata te tilla si: pleh, e piset, djallezore, et, etj, për gruan, apo dhe ne vende te tjera te lindjes. Është e padiskutueshme rëndësia e revolucioneve te atehershme ne evrope dhe amerike,  .... po sot? çfarë i mungoka gruas? Për çfarë vuan ajo? Nuk them qe gjërat shkojnë vaj ne shoqeri të ndryshme, por jam e sigurt qe ekzagjerohet ne "të drejtat" tona. Dhe këto "te drejta apo barazi" janë ato qe priren ta mashkullarizojne femren. Mendoj, po mund ta kem dhe gabim, se idealja është lufta për poziten tënde natyrale, për feminilitetin tënd. Për shembull, pa u futur shumë ne debate te metejshme, gruaja sot ka te drejtë te marrë pjesë ne kembesorine e mbreterise britanike, ka te drejtë te jetë anetare e marinsave te Sh.B.A., po a dini se c'prova sfilitese duhet te kaloje një femër për te qenë pjesë e tyre? Statistikat kanë treguar qe një perqindje shumë me e lartë e grave perfundonin te lenduara, me fraktura, etj. Normale, se është jashtë natyre.
Unë do isha me këtë: dhe këtu do ishte vend për revolucion, qe gruaja të merrte pjesë me tepër ne jetën politike apo te vendimmarrjes ne përgjithësi, te fuqizohej intelekti dhe personaliteti, te ngrihej roli dhe te perfeksionoheshin aftësitë e saj ne fusha të ndryshme, etj, etj.

Nëse flitet për këtë atëherë po qe duhet te jemi "feministe". Me e keqja është se shumë prej nesh nuk e kuptojnë këtë, gratë sot lihen te keqtrajtohen nga burrat pa e kuptuar fare, bien pre e "kurtheve" të tyre dhe janë ok me këtë. Ndjekin komandat dhe instruksionet e tyre pa e vënë re. Rezultati?
Kujtohen te reagojne kur është tepër vonë, ose shplarja e trurit i ka bërë padashur "meshkuj".


 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 29-03-2006, 07:55:02
Punen e luftes e solla si shembull thjesht per te treguar ku jane gjerat sot. Patjeter ne raste nevoje kontributi eshte i te gjitheve, edhe i pleqve e femijeve mund te thonim, sic ka treguar dhe vete historia.

Jam padyshim dakord me kete qe shkruan...

Ju thoni qe gruaja duhet te zere një vend prestigjoz dhe te dukshëm ne politike , më thuaj e dashur si do ti'a arinte po të mos ngreje zërin dhe shpalos potencialin e saj te vlerave morale e dhe intelektuale , përveçse vetëm  nëpërmjet këtyre levizjeve feministe qe shpesh herë etiketohen me emra fyese dhe përdoren si molle sherri  për te ndezur zjarrin e kontrakdites ndermjet femrave vete .

... per kete do doja te luftonim te gjitha. Me duket se po i sillemi verdalle te njejtes gje por po e shprehim ndryshe. Problemin qe thua ti me levizjet feministe, e ndjej dhe une dhe pikerisht kunder ketij kam folur ne keto shkrimet e fundit. Me pelqeu ajo ideja qe thoje se ndezin kontradikta mes femrave. Ne njefare menyre eshte e vertete. Do doja te percillnim materiale per kete ceshtje. Kam gjetur ca keto kohet e fundit. Po deshe t'i kaloj ose bej nje search ne google per gender relations.

Shpresoj shume ne nje levizje te vertete feministe. Nuk me pelqen shume emri ne fakt. Do preferoja ta quanim "feminiliteti i humbur"...  Sidomos ketu ne Shqiperi ka shume per te bere, ne shtresa te ndryshme. Po nuk mendoj se vazhdohet kur per feminizmin ekzistojne ato ide qe qarkullojne. Prandaj them se puna duhet te filloje njehere brenda komunitetit te gjinise femerore e pastaj me tej.

 • Postime: 338
 • Karma: +12/-10

#15 ne: 05-04-2006, 18:35:34
levizja feministe...shqiper ia ka nevoje per levizje te tille se ka kohe qe duhet reaguare!

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 06-04-2006, 06:40:36
Si te duket era? Ke ndonje ide?

#17 ne: 04-05-2006, 05:09:46
Femrat duhet te luajne rolin qe u ka caktuar Natyra dhe jo te kerkojne me shume,sepse atehere do luhatej ekuilibri i marredhenieve mes tyre dhe meshkujve.çdo ligj mbi ligjet e natyres ne çdo fushe apo aspekt qe te dale do kete pasoja......

 • Postime: 338
 • Karma: +12/-10

#18 ne: 04-05-2006, 09:40:13
e si e spjegoni kete rolin e natyres ju?cili eshte roli i femres sipas jush?

#19 ne: 06-05-2006, 13:55:01
Nqs je femer studio dhe meso rolin tend,dhe do te gjesh pergjigjen vete

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 06-05-2006, 20:50:00
Femrat duhet te luajnë rolin qe u ka caktuar Natyra dhe jo te kërkojnë me shumë,sepse atëherë do luhatej ekuilibri i marredhenieve mes tyre dhe meshkujve.çdo ligj mbi ligjet e natyres ne çdo fushe apo aspekt qe te dalë do këtë pasoja......

N.q.s. je femër studio dhe mëso rolin tënd,dhe do të gjesh përgjigjen vete

Këto dy shkrime nuk përputhen sipas meje aspak  ^o)
Njëherë ke thënë tjetër gjë heren tjetër tjetër gjë  ^o)

Edhe femra duhet te ket te drejta dhe rolin e saj ne shoqeri , ka femra shqipetare te forta te guximshme dhe i kemi nëpër pozita te larta ne institucione shteterore , biznese private etj etj .

Wiliams - Mos më merr për te keq diçka qe te citova , vetëm se kur i lexova mirë ato sipas meje nuk përputhen aspak .

Era  ;) mos u bën marak zemër  :)


#21 ne: 07-05-2006, 06:19:11
Bletes punetore-shkrimet perputhen dhe jane plotesim i njera-tjetres por ne mendjen tende nuk perputhen.Ky eshte mendimi im.Edhe njehere po shpjegoj thelbin e shkrimeve te mia(perputhjen)ate qe natyra nuk e ben te njellojte dhe te barabarte(mashkull-femer ne rastin tone)nuk ka si te kerkojme ta barazojme ne.

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 09-05-2006, 07:44:22
Nuk me duket se kerkon njeri te barazoje keto dy natyra. Te pakten nga shkrimet e meparshme nuk eshte kerkuar kjo. Madje, ka ndodhur gati e kunderta. Kerkohet theksim dhe vendosje e raporteve te duhura. Feminizem nuk do te thote barazi (gje qe e ben absurde dhe e banalizon ceshtjen), po do te thote vleresim i feminilitetit. Kjo eshte si e shoh une se pastaj perkufizimet jane relative dhe ndonjehere subjektive.
Barazine nuk mund ta shoh si ngritje te figures se femres, perkundrazi ajo eshte shperfytyrim i figures se femres. Sot me shume se kurre e shohim kete, po pikerisht kunder kesaj duhet te reagojme. Po nuk mund te reagojme dhe flasim nese nuk tentojme ta kuptojme mire kete fenomen, nese nuk thellohemi ne pasojat, rezultatet qe sjell, etj, etj.

Femrat duhet te luajnë rolin qe u ka caktuar Natyra dhe jo te kërkojnë me shumë,sepse atëherë do luhatej ekuilibri i marredhenieve mes tyre dhe meshkujve.çdo ligj mbi ligjet e natyres ne çdo fushe apo aspekt qe te dalë do këtë pasoja......

Jam dakord deri diku. Vetem dua te cilesoj dicka qe femrat kerkojne me teper sepse dhe oferta eshte e tille. Ambjenti rreth e rrotull femres eshte pasoje dhe varet shume nga ambjenti rreth e rrotull mashkullit dhe mentalitetit te tij. Femrat shpesh jane viktima te kesaj vorbulle maskiliste dhe pa kuptuar as ato vete kerkojne qiqrra ne hell (si p.sh. te jene te barabarta me mashkullin).
Nejse, me pak fjale, duhet te thellohemi pak me shume ne kete teori, qe per mua eshte vertete shume e rendesishme dhe vitale, dhe te mos dalim me parrulla te kota po as me akuza te ndersjella. Bye!

#23 ne: 09-05-2006, 08:56:18
Nuk me duket se kërkon njeri te barazoje këto dy natyra. Të paktën nga shkrimet e mëparshme nuk është kërkuar kjo. Madje, ka ndodhur gati e kundërta. Kerkohet theksim dhe vendosje e raporteve te duhura. Feminizem nuk do të thotë barazi (gjë qe e bën absurde dhe e banalizon çështjen), po do të thotë vleresim i feminilitetit. Kjo është si e shoh unë se pastaj perkufizimet janë relative dhe ndonjëherë subjektive.
Barazine nuk mund ta shoh si ngritje te figures se femres, përkundrazi ajo është shperfytyrim i figures se femres. Sot me shumë se kurrë e shohim këtë, po pikërisht kundër kësaj duhet te reagojme. Po nuk mund te reagojme dhe flasim nëse nuk tentojme ta kuptojme mirë këtë fenomen, nëse nuk thellohemi ne pasojat, rezultatet qe sjell, etj, etj.

Jam dakord deri diku. Vetëm dua te cilesoj diçka qe femrat kërkojnë me tepër sepse dhe oferta është e tillë. Ambjenti rreth e rrotull femres është pasoje dhe varet shumë nga ambjenti rreth e rrotull mashkullit dhe mentalitetit te tij. Femrat shpesh janë viktima te kësaj vorbulle maskiliste dhe pa kuptuar as ato vetë kërkojnë qiqrra ne hell (si p.sh. te jenë te barabarta me mashkullin).
Nejse, më pak fjale, duhet te thellohemi pak me shumë ne këtë teori, qe për mua është vërtetë shumë e rëndësishme dhe vitale, dhe të mos dalim me parrulla te kota po as me akuza te ndersjella. Bye!
Me pelqeve shume.TUNG(respekt ndaj teje)

 • Postime: 105
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 16-05-2006, 16:27:27
Fillimisht te ve ne dukje qe kam mendime te ngjashme me Igru përsa i përket feminizmit dhe e pergezoj për shkrimet e saj.
Feminizmi është një nder ideologjite me te larmishme brenda vetes, kështu qe duhet bërë kujdes se për cilën dege te feminizmit flitet. Edhe kur e mesonim me hollesi para disa vitesh edhe tani i gjej te papranueshme dhe qesharake idetë e atij grupi feministesh qe kërkojnë t'i heqin femres pergjegjesine e shtatzanise dhe perkujdesjes për femijen, caktuar nga natyra/Zoti. Patjetër qe nuk aprovoj as feministet qe mbështesin homoseksualizmin duke dashur te ndajne meshkujt nga femrat(edhe ju jeni me mua apo jo? :D).
Por këto janë ekstremi i levizjes dhe mendoj se një pakice brenda saj. Me duken te pranueshme mendimet e asaj pjesë me te moderuar, qe kerkojne te dëgjohet zëri i femres, te njihet roli i saj ne shoqeri, femra te emancipohet ne jetën publike jo vetëm atë private. Madje jo vetëm te pranueshme, por te nevojshme veçanerisht ne vendet ku femra perveçse lihet ne hije, (jo për te pushuar) por keqtrajtohet. Ka vende afrikane qe ende femren e konsiderojnë mall, ka vende myslimane (qe për mendimin tim nuk veprojnë si keshillon Profeti dhe urdheron Kurani) ku femra është perbuzur dhe është lënë ne injorancë. Levizjet feministe mund te jenë te dobishme ne këto shoqeri, por jo levizjet ne gjendjen e sotme, qe mund te sherbenin për ta shnderruar femren nga mall i familjes/burrit ne mall te parase apo epshit mashkullor, duke u endur rrugëve buzë semaforeve apo shtypur nën gulçimin e një mashkulli... Se besoj te jenë këto të drejtat qe kërkojnë femrat, se besoj te jetë kaq i pavlere femeria e femrave.
Duhet thene qe nese brenda nje familje kerkohen te drejta prej shtetit, basuar ne levizje te ndryshme, gjendja eshte e mjerueshme. Kjo eshte shkalla e fundit ku mund te arrije nje familje, ne te cilen ne kushte normale marredheniet do rregulloheshin nga mirekuptimi/kultura e ndersjellte dhe patjeter nga ligjet e dashurise.
...Mbase Vijon...
(Kaq kohe kam për momentin)

Temat e fundit