×

Ndikimi i moshës së babait tek fëmija

Ndikimi i moshës së babait tek fëmija

· 7 · 962

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 04-09-2012, 10:49:47
Sa më i moshuar të jetë një njeri kur bëhet babai i një fëmije, aq më shumë ka të ngjarë që ai të shkaktojë tek fëmija mutacione të dëmshme, si për shembull ato që çojnë në zhvillimin e autizmit.
 
Ndërkohë që diçka e tillë dyshohej qysh më parë, shkencëtarët në Islandë kanë përcaktuar masën e rrezikut.
 
Sipas studimit të tyre, një fëmijë mesatar i lindur prej një babai 20-vjeçar trashëgon 25 mutacione të rastësishme, ndërsa fëmija i një 40-vjeçari kishte 65 mutacione të tilla.
 
Sipas këtij studimi, mosha e nënës nuk ka shumë efekt mbi rrezikun e autizmit, por në rastin e nënave më të vjetra ka më shumë gjasa që fëmija të jetë me sindromin Down.
 
Zbulimi mund të ndihmojë në shpjegimin e rritjes së rasteve të diagnostikimit të autizmit në Shtetet e Bashkuara, ku gjithnjë e më shumë njerëz – si burra dhe gra – zgjedhin të presim për të patur fëmijë.
 
Studimi i kompanisë deCODE Genetics u botua në internet nga revista Nature, raporton NOA.

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#1 ne: 05-09-2012, 09:50:52
Interesante.
Se kuptoj pse nje burre 50 vjecar, dhe nje femer 40 vjecare kan kaq deshire ta proviojn eksperimentin e berjes se nje femije.
Po qe e vertete ky studimi, atehere duhet te nderhyj shteti me ligjet dhe rregullat e te berit femi. Perndryshe shteti duhet te paguaj vet me taksat e njerzeve per bebet qe lindin me difekte, sepse prinderit e mutit kishin deshire te provonin cdo gje ne jeten e tyre Avanturiste, dhe ne fund te provonin shancin per te bere nje femi me 500 difekte.

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer
AMOR
#2 ne: 08-09-2012, 12:55:47

Se kuptoj pse nje burre 50 vjecar, dhe nje femer 40 vjecare kan kaq deshire ta proviojn eksperimentin e berjes se nje femije.
Po qe e vertete ky studimi, atehere duhet te nderhyj shteti me ligjet dhe rregullat e te berit femi.


Femrat ne karriere qe jetojne ne vendet e civilizuara ne ate moshe behen nena. Nuk e kuptoj si mund te behesh me femije ne moshen 20 vjecare kur ti je ende femije  ne formim, e papergatitur ende per jeten dhe pa te ardhura ekonomike te mjaftueshme per te perballuar jetesen tende dhe jo me femijen.

Ne lidhje me studimet, keto studime behen ne 1 grup te caktuar njerezish ne 1 mjedis gjeogrfik te caktuar kshu qe nuk eshte e thene qe studimi merret seriozisht per sa kohe nuk eshte vertetuar.

 • Postime: 195
 • Gjinia: Mashkull
miri14
#3 ne: 08-09-2012, 12:56:52
Kiss , ke shkruar  mendimin tend apo ke kopjuar ndonje shkrim te viteve '60 ? Kurse kur shkruan qe " prinderit e mutit kishin deshire te provonin"  e ke MUTUAR  vertet.
Interesante.
Se kuptoj pse nje burre 50 vjecar, dhe nje femer 40 vjecare kan kaq deshire ta proviojn eksperimentin e berjes se nje femije.
Po qe e vertete ky studimi, atehere duhet te nderhyj shteti me ligjet dhe rregullat e te berit femi. Perndryshe shteti duhet te paguaj vet me taksat e njerzeve per bebet qe lindin me difekte, sepse prinderit e mutit kishin deshire te provonin cdo gje ne jeten e tyre Avanturiste, dhe ne fund te provonin shancin per te bere nje femi me 500 difekte.

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#4 ne: 08-09-2012, 15:53:42
Varesia e vjetersise se moshes me gjasen e lindjes se nje femije te semure, mbase ka lidhje me imunitetin por ka edhe faktore te tjere. Nese ne nje bote normale, pa genjeshtra popullore, mosha ideale e babait do te ishte rreth te tridhjetave/
Kurse faktore te tjere jane higjena perreth, nese niveli pasuror i nje shoqerie mund te genjeje ne lidhje me treguesin e nivelit jetesor, higjena nuk te genjen, por me kusht qe te jesh nje me nivel ndryshe nuk e kupton dallimin qe ka nje geto nga nje lagje normale. Dhe dihet qe semundjet nuk jane gje tjeter vec papasterti apo pisllek i superorganizuar.

 • Postime: 5
Lostinmymind
#5 ne: 11-10-2012, 13:57:01
Dmth ne te dy u ashtu nuk bejme me per prodhimtari femie  :D

 • Postime: 6734
 • Gjinia: Femer
erlehta
#6 ne: 17-10-2012, 22:37:48
Ne perendim ciftet behen prinder mbi 40 dhe kolopucet jane si kokrrat e molles. Femijet rriten dhe prinderit plaken e kur i sheh ne parqe duken sikur shoqerohen nga gjysherit.