×

Pastrimi i shtepise: nje nga arsyet me te frekuentuara per plasjen e sherrit?

Vizitor · 227 · 20539

Pastrimi i shtepise: nje nga arsyet me te frekuentuara per plasjen e sherrit?

Vizitor · 227 · 20539

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#125 ne: 11-06-2008, 10:48:04
..
« Editimi i fundit: 24-07-2009, 16:30:09 nga **BaByGirL** »

 • Postime: 577
 • Gjinia: Femer
ZUZUNA
#126 ne: 11-06-2008, 11:51:11
une nuk jam martuar por bashk'jetoj prej 2 vjetesh hmmmmm: per te ndihmuar me ndihmon ne dimer se ne behar nuk ben as edhe nje gje,punon gjith diten,dhe keshtu qe me ngelen mua te gjitha,dhe une punoj te gjitha ditet e javes nuk kam pushim fare,dhe keshtu qe marr nje goc nje her ne jav qe te me ndihmoj :P :P
Emira
#127 ne: 14-06-2008, 18:35:04
unë nuk jam martuar por bashk'jetoj prej 2 vjetësh hmmmmm: për te ndihmuar me ndihmon ne dimer se ne behar nuk bën as edhe një gjë,punon gjith ditën,dhe kështu qe me ngelen mua të gjitha,dhe unë punoj të gjitha ditet e javës nuk kam pushim fare,dhe kështu qe marr një goc një her ne jav qe te me ndihmoj :P :P

Ideja eshte e mire, po ne jetojme dhe krijojme rremuje e pislliqe cdo dite...kur pastruesja vjen vetem nje dite ne jave  (?)

 • Postime: 577
 • Gjinia: Femer
ZUZUNA
#128 ne: 15-06-2008, 14:19:35
Emira une e pastroj per dite shtepin...Per shembull mbrem kam fietur ne oren 2:oo te nates sepse jam nje cik e semur me rregullin e shtepis...Por pastrusen e marr nji her ne jav qe te me laj xhamat dhe grilat,ose te me hekuros kur une kam shum per te hekurosur... :) :pafshim
Emira
#129 ne: 15-06-2008, 21:01:10
Qenke e forte ti, jo vallaj, dite per dite me pastru shtepine me themel i bie te behem pastruese profesioniste...e kam shume te madhe shtepine...po prape te lumte qe sakrifikon nga gjumi yt...mua me dhimbset vetja...e kam me kimet ...

 • Postime: 577
 • Gjinia: Femer
ZUZUNA
#130 ne: 16-06-2008, 13:29:29
Une kam nji goc 6 vjece dhe ajo shkon ne shkoll per piktur, por dhe kur eshte ne shpi gjith diten pikturon dhe ma ben shpin rremuj plot letra ngjyra etj,e kam shpin te madhe dhe n.q.s nuk e pastroj per dit hajde e regullo shtepin mbas 2 ditesh pastaj :(
Emira
#131 ne: 16-06-2008, 15:40:07
Si lum ti, ta benka shtepine goca ngjyra-ngjyra  :D

Ne e kemi bere vete me ngjyra  :P kurse sa per zhgarravina kemi djalin, ai eshte zhgarravites profesionist muresh  LOL

Vrit veten po deshe, kalmajte nuk i intereson shume kjo gje  ;)
Djali im luan gjithmone si per inatin tone me makina ne tavoline dhe aty e kemi bere "parking"  :D

 • Postime: 3080
 • Gjinia: Femer
Aida
#132 ne: 10-07-2008, 15:20:37
Të dashura shoqe,

jam ul këtu tek dhoma e punës e im shoq ta shfrytëzoj kompjuterin e tij, meqë timin ma ka masakruar ka disa jave.

Para ca kohësh e pastrova këtë kend te baneses por tash se di a te qaj apo ti hedhi nga dritarja gjith.

Kemi gjithsej 4 Pc-ja defekte këtu për te cilët thotë se kanë pjesë qe mund ti shfrytezoje, 3 monitora prej te cileve vetëm njeri bën. Kur hy kendej duhet ti bëj sytë katër qe mos më hyjë ne këmbë diçka, po edhe mos pengohem ta thej qafen diku sepse kutite qe ia bëra unë athere për ti selekcionuar gjithë, e për ti rradhit gjërat qe ti këtë me mirë te organizuara, janë gjith te derdhur nëpër dysheme dhe kutiat janë te shprazta. Materialin e punës tij, teknika dhe mjetet poashtu janë te shperndara ne një kaos te papershkruar. Me thotë se ka filluar ti selekcionoje dhe do ti rrergulloje se shpejti. Kam harruar kur më tha për here të parë, ka sigurisht disa jave. :@

Se di a ta fotografoj këtë dhome dhe ta publikoj ne internet?
Nuk e kuptoj se si mund dikush rahat te rije e ta shijoje kafen ne këtë dhome. Ai këtu kalon pjesen me te madhe te ditës, sinqerisht ju them, unë as 10 minutave nuk ju bëj ballë këtu :S

Pak para me thiri ne telefon dhe më tha: "Do te vonohem nja 2 ore dhe pastaj vij me këtë shokun se kemi pune aty te PC-ja! Ndoshta mbetemi deri naten vonë te dhoma e punës sonte, se duhet ta kryejme projektin."
Thash: "Nëse gjen vend ku tja vendojsh karriken shokut, mirese të vijë, unë me gocen do ikim se më vjen turp ta shoh ku do ulet shoku jot!Fundi fundit, mbaje ne preher se per nje nate nuk behet kijameti!" LOL

Për shkaqe shendetesore e kam te ndaluar te ngrej peshe te rëndë, se për bese, tash gjithat ia kisha hudh nëpër dritare aq qe më ka bërë me nerva.

:@
Emira
#133 ne: 11-07-2008, 09:25:25


Nuk e kuptoj se si mund dikush rahat te rije e ta shijoje kafen ne këtë dhome.LOL
Emira
#134 ne: 24-07-2009, 13:48:55
Oj gra, a keni bere ndonje pune ju mi? Une ja kam varur teneqene puneve keta muajt e fundit, po me sa duket duhet me fillu prape me yrysh  hmmmmm:

Aman hajdeni me motivoni pak se nuk me behet per qamet te filloj ta tund shtepine...Pfffffff fffff  :S

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#135 ne: 24-07-2009, 15:31:28
"Jo! Nuk me ndihmon mua, thjesht ben punen qe i takon si i rritur qe eshte, as me pak dhe as me shume."

Punet e shtepise jane per grate . Burrat nuk jane gra.
Nese doni ti ndani punet atehere martohuni me gra
Emira
#136 ne: 24-07-2009, 15:56:05
Punet e shtepise jane per grate . Burrat nuk jane gra.
Nese doni ti ndani punet atehere martohuni me gra

 LOL LOL LOL

Po meshkujt qe nuk martohen fare, cfare bejne sipas teje? hmmmmm:

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#137 ne: 24-07-2009, 16:07:52
LOL LOL LOL

Po meshkujt qe nuk martohen fare, cfare bejne sipas teje? hmmmmm:

ata mbesin meshkuj nuk behen burra.
ata do duhej te maroheshin qe te mos i bejne punet e grave
Emira
#138 ne: 24-07-2009, 16:11:50
Teori interesante, origjinale, ...megjithese...pa pike vlere bashkekohore...per mendimin tim...

E kam fjalen, rrine qelbur apo cfare?

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#139 ne: 24-07-2009, 17:12:22
ok.

edhe une mendoj qe mashkulli duhet te kujdeset per punet e shtepise, se paku ti tregoj gruas cka duhet te punoj.

sidoqofte shoqeria shkon perpara. grat e kane fituar betejen dhe megjithese nuk me pelqen edhe kjo ka te mirat e saj :)

« Editimi i fundit: 25-07-2009, 14:02:28 nga h75 »
Emira
#140 ne: 27-07-2009, 14:55:54
Po mire ti vete cfare punesh di te beshe ne shtepi?

 • Postime: 1587
 • Gjinia: Femer
Parloté
#141 ne: 27-07-2009, 19:58:33
Si nuk e kam parë më herët këtë temë!!!

Shtëpinë e pastroj cdo ditë "larje fytyre", ndërsa pastrim gjeneral bëj një herë në javë. Si zakonisht jam e vetme në punët e shtëpisë pasi që jam tip i llojit OCD. ><

Ja u tregoj unë recetën:
- Kur zgjohem në mëngjes dhe bëj banjo, njëkohësisht e pastroj,laj edhe banjon.
- Enët i laj menjëherë pas ushqimit.
- Rrobat për vete dhe të fëmijëve i kam bërë gati qysh nga mbrëmja kështu që nuk humbas kohë duke spekuluar se c`të veshim e mbathim. Shoku im ka vetë përkujdesje.
- Kur kthehem nga puna njëherë bëj pazarllëqe pastaj mar fëmijët. Ndodh që brenda javës bëjmë shoping bashkë me fëmijët-vetëm për të mësuar principin dhe për tu dhënë ndjenjën e përgjegjësisë.
- Darkën e përgadisim bashkë me fëmijët kështu që u minimalizohet mundësia për të nxjerur loja nëpër dhomë.
- Enët i lajmë bashkë.
- Duke u bërë gati darka, fshij dhe pastroj shtëpinë, eventualisht laj edhe rroba.
- Pas darkës kemi kohë për tu argetuar bashkë, mësuar bashkë dhe të gjitha sendet e nxjerura jashtë hyjnë sërish nëpër vendet e veta.
- Fëmijët argëtohen pak edhe me babanë e vet i cili tashmë është kthyer nga puna dhe më pastaj bëhen gati për gjumë.
- Vijon argëtimi i neve të riturve. :D
- Vijon edhe të mësuarit pasi që jam në mbarim të studimeve.
- Fundjavën e shfrytëzoj për pastrim gjeneral, ftesë të miqëve, shkuarjen në kino, restorant, vizitë familjes,...

Në shtëpi kam disa rregulla:
- Sikush mban përgjegjësi për bëmat e veta, me përjashtim të voglushit i cili ka filluajr të mësojë ngadalë pasojat e gjickaje.
- Gjithmonë ndihmojmë njëri tjetrin.
- Shkruhen në një copë letre te gjitha gjërat ekstra që japin bonus.
- Shkruhen edhe të këqijat që japin dënim heqjen e bonusit.

Eh! Ditë të lodhshme dhe njëngjyrëshe, por ja që shfrytëzoj momente edhe për kënaqësi me familjen njëkohësist.

Përshëndetje Emira  :perqafim
Emira
#142 ne: 28-07-2009, 14:35:11
Shume bukur e ke shkruar Parloté, te pershendes edhe une me shume dashamiresi :perqafim
Me duket se pak a shume ke pershkruar jeten e perditshme te shume grave dhe vajzave te cilat banojne me partnerin dhe femijet.
Im shoq ben goxha pune ne shtepi, po ben edhe rremuje pa e kuptuar as vete se si... :@ i le shkresat e veta rremuje sa andej kendej dhe as e ve ujin ne zjarr t´i rregulloje e t´i vere neper dosjet e posacme...problemi eshte se jane gjera qe po humben na hapin telashe te dyve  :S .

Edhe tek ne eshte ne fuqi  :D rregulli i te ndihmuarit te njeri-tjetrit per cdo gje, ndryshe nuk mund te jetohet.
E prape as vete nuk e marr vesh se prej ku dreqin mblidhen aq rremuja.
Ndonjehere me vjen t´i kap te gjitha rremujat qe gjej neper shtepi dhe t´i fluturoj nga dritarja  :D
Ndonje dite kam per ta bere qe te tremben keta musketjeret e mi, po me iken inati shpejt se fillojne e me marrin me te mire qe me mengjes...


Se mos harroj: Cfare eshte ky tipi OCD?

 • Postime: 1587
 • Gjinia: Femer
Parloté
#143 ne: 28-07-2009, 18:04:06
Përshëndetje Emira. :perqafim

OCD (Obsessive Compulsive Disorder), është jo sëmundje psiqike por vuajtje psikiatrike apo me fjalë të tjera sic e ka përshkruar veten edhe Aida - vesvese.
Tani këto ndahen në shkallë, ku unë bëj pjesë diku kah mesi.


;)
Si zakonisht jam e vetme në punët e shtëpisë pasi që jam tip i llojit OCD. ><

Këtu kam dashur të them se ndihma e tim shoqi nuk pranohet pasi që ai nuk e ka të njëjtin efikasitet..


Emira
#144 ne: 29-07-2009, 16:27:16
Ehhhhhhhhhhh, efikasiteti i burrave eshte ndryshe nga i yni ne ate fushe  :D po sa me shpesh te pastrojne aq me shume mesojne  ;)

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#145 ne: 29-07-2009, 18:03:44
burrat nuk do te marrin pjese ne punet e shtepise edhe per nje kohe ketu, sepse te drejtat nuk jepen, ato merren. Nje e drejt qe jepet mund te terhiqet kurdo.

ketu diskriminimi i femres fillon qysh ne lindje, dhe ate nga te dy prindrit (keshtu ishte, nuk dua te besoj qe akoma eshte)

pastaj c'eshte me rendesi, vetem meshkujt trashigojne nga pasuria e prinderve(se paku ketu ku jetoj une, megjithese kjo ka filluar te ndryshoj ngadal). kjo i bene femrat automatikisht te pabarabarta me burrat.Femrat duke mos pasur pasuri personale, jane lehte te shantazhueshme.Ne keto kushte barazia mund te jete vetem e shtirur.Disa te drejta mund te jene thjesht lemoshe.

Qe te ndryshoj marredhenja ne mes te burrit dhe gruas, se pari duhet te ndryshoj marredhenja ne mes te prinderve dhe femijeve.
Emira
#146 ne: 29-07-2009, 18:14:24
E ku banon ti?

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#147 ne: 29-07-2009, 18:22:34
E ku banon ti?

e ke tek profili im

 • Postime: 7995
 • Gjinia: Femer
Lisa
#148 ne: 29-07-2009, 18:57:28
me kete qe ke shkruar dhane dorheqjen te gjitha femrat e forumit nga h75 ....:D

Kot me te pyt une ty ....pse nuk eshte nje femer dhe nje mashkull prindi dhe femija ....qe te ndryshoje kjo do te thote qe te ndryshosh ti e une ....apo mos ke dashur te thuash prisni sa te vdesin prinderit tane dhe pastaj e ndryshojme ....
Por per te mos hedhur poshte faktin se shumica e djemve Shqiptare keshtu mendojne .....(normal jo ne boten time, nuk behet fjale)
Gjithsesi kjo nuk do te thote qe nuk po ndryshojne kjo nuk do te thote qe brezi yt h75 qe kam pershtypjen se eshte nje brez akoma me i ri se i imi  nuk mund te ndryshoje ......

Nejse une kam zgjedhjen perfekte per te mbajtur nje shtepi sa me te paster ....punpoj 90 ore ne jave dhe nuki jam kurre ne shtepi...:D

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#149 ne: 29-07-2009, 19:03:39
me duket qe me ke keqkuptuar e nderuar.
une u mundova te paraqes shkaqet qe mund te sjellin nje gjendje te tille, me te cilen as une nuk pajtohem.

me shume se si mashkull, per keto qeshtje mendoj si prind