×

Rrahja i shkakton fëmijëve sëmundje mendore

Rrahja i shkakton fëmijëve sëmundje mendore

· 18 · 1068

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 03-07-2012, 15:44:08
Fëmijët që rrihen nga prindërit kanë më shumë mundësi që të preken nga sëmundjet mendore, përfshirë probleme me ankthin dhe lëvizje të shpeshta të humorit.
 
Gjithashtu këta fëmijë kanë më shumë mundësi që kur të rriten të abuzojnë me alkoolin dhe drogën. Në këto përfundime ka dalë një studim i bërë nga kërkuesit e Universitetit të Manitobës në Kanada.

 Edhe studime të mëparshme kanë dalë në përfundim se fëmijët që kanë pësuar abuzime fizike kanë më shumë mundësi të kenë probleme mendore dhe të kenë një sjellje shumë më agresive se fëmijët e tjerë, por këto studime merrnin parasysh abuzime shumë të rënda.

 Ndërsa studimi në fjalë ka vëzhguar 600 amerikanë të rritur të cilët janë goditur me shpullë apo i është tërhequr veshi kur kanë bërë gabime, por që nuk kanë pësuar asnjëherë dëmtime të rënda dhe abuzime seksuale.

 Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjysma e popullsisë pranon se të paktën një herë në jetë është goditur nga prindi.

TCH

 • Postime: 12738
Mishel...............
#1 ne: 03-07-2012, 16:12:54
prandaj une e di qe do vdes nga kanceri i fytit ose do mbetem nje dite pa ze...se ngaqe sdua ti rraf vetem uleras...jam bere si soprano

 • Postime: 3767
 • Gjinia: Femer
Misss
#2 ne: 03-07-2012, 16:19:03
Amerikanet s'e ditkan qe kush te rreh te do! :P

LOL

 • Postime: 12738
Mishel...............
#3 ne: 04-07-2012, 09:46:16
Amerikanet s'e ditkan qe kush te rreh te do! :P
\
dhe te mendosh se gjithe shqipetaret duhet te jene me trauma....

« Editimi i fundit: 04-07-2012, 10:16:23 nga Kisss »

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#4 ne: 04-07-2012, 10:18:16
\
dhe te mendosh se gjithe shqipetaret duhet te jene me trauma....Amerikanet s'e ditkan qe kush te rreh te do! :P
\
dhe te mendosh se gjithe shqipetaret duhet te jene me trauma....

Fajin e ka rakia e forte, qe Shkakton dhezjen e fitilit te shkurt, gjak nxetesia, varferia etj.

Kjo shpjegon se pse shumica e shqiptareve bejn pune mesatare ne jete, sepse na eshte konzumuar dhe abuzuar truri. Dhe kshu nuk kemi ne tru per te shpikur facbook, YouTube, iPhone, etj etj. Mendimi im...

 • Postime: 12738
Mishel...............
#5 ne: 04-07-2012, 11:03:54
Mbaj mend diku kam lexuar apo kam degjuar se u pa puna duhet me vone edhe burimin tashi.....

njehere njeri kishte dy femije dhe keta ishin te prape dhe jetonin ne Amerike. Kalamajt e dinin se ligji denonte prinderit nese keta te fundit (femijet) ankoheshin per ta. Dhe ne ate shtepi kishte vetem prapesira dhe kafshim vetes nga perbrenda (prindrit)
nje dite te bukur ky miku i ankohet nje miku tjeter dhe i thote si e kishte hallin.....dhe ky i thote une e kam gjet zgjidhjen , 2 here ne vit iki ne Shqiperi dhe sa arrij ne rinas i mys ne dru kalamajt dhe i mban gati 6 muaj LOL.....

PS: ishalla se kam lexu me nai forum ket se do me thone sill copyright.,..
Gerti1
#6 ne: 05-07-2012, 15:42:49
O oblivion, a do te them nji sekret?
Ky Kiss eshte nga Kosova dhe eshte besimtar. Dmth eshte ne gjendje shume te rende.

 • Postime: 12163
 • Gjinia: Femer
dreamm
#7 ne: 06-07-2012, 16:07:51
\
dhe te mendosh se gjithe shqipetaret duhet te jene me trauma...

Kjo shpjegon se pse shumica e shqiptareve bejn pune mesatare ne jete, sepse na eshte konzumuar dhe abuzuar truri. Dhe kshu nuk kemi ne tru per te shpikur facbook, YouTube, iPhone, etj etj. Mendimi im...

Shqiptaret s'para e kane pasur kurre zakon te abuzojne femijet...as e kane...
E kemi kete te mire :engjell:

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#8 ne: 08-07-2012, 16:43:31
O oblivion, a do te them nji sekret?
Ky Kiss eshte nga Kosova dhe eshte besimtar. Dmth eshte ne gjendje shume te rende.

Asnjeres nga keto prediktimet tua ndaj meje, nuk ja ke qelluar. Se dyti, replika jote me duket shume diskriminuese, edhe pse s'eshte e vertete.

Varferia shkakton abuzime. Sot mjafton te shikosh statiskat Jetesore (papunsia, dhuna, krimi, emigrmi, pirja e duhanit dhe alkolit, etj)ne viset shqiptare, dhe te kuptosh cfare mentaliteti fatkeq kemi shume prej nesh.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#9 ne: 09-07-2012, 07:53:11
Shqiptaret s'para e kane pasur kurre zakon te abuzojne femijet...as e kane...
E kemi kete te mire :engjell:

per cfare lloj abuzimi e ke patur? Fizik apo seksual?
Se per ate fizik o u vje doresh shqipetarve o sju vje kujt. Dhe ne jemi aq trima sa hapjen e krahut e bejme me ata qe jane me te dobet se ne.
Ekziston dhuna si ne cdo vend te botes, por duke qene te pakte ne numer edhe rastet jane me te pakta.

 • Postime: 12163
 • Gjinia: Femer
dreamm
#10 ne: 09-07-2012, 14:10:03
per cfare lloj abuzimi e ke patur? Fizik apo seksual?
Se per ate fizik o u vje doresh shqipetarve o sju vje kujt. Dhe ne jemi aq trima sa hapjen e krahut e bejme me ata qe jane me te dobet se ne.
Ekziston dhuna si ne cdo vend te botes, por duke qene te pakte ne numer edhe rastet jane me te pakta.

Rrahje ne ate menyre sa tu shkaktojne trauma dhe probleme mendore???
Vallaj kam kaluar 20 e kusur vite ne Shqiperi neper treva te ndryshme e s'para me kane zene syte as me kane degjuar veshet dicka te tille.

S'ma do mendja te kete prind qe s'ka gjuajtur shpulle femijen e vet, qofte edhe dhjetra here...por ne kete shkrimin po flitet per abuzim te rregullt qe ka pasoja te pamenjanueshme ne moshen madhore.

Raste te tilla mund te kete ne Shqiperi...por mund te numerohen me gishta.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#11 ne: 09-07-2012, 15:24:05
Rrahje ne ate menyre sa tu shkaktojne trauma dhe probleme mendore???
Vallaj kam kaluar 20 e kusur vite ne Shqiperi neper treva te ndryshme e s'para me kane zene syte as me kane degjuar veshet dicka te tille.

S'ma do mendja te kete prind qe s'ka gjuajtur shpulle femijen e vet, qofte edhe dhjetra here...por ne kete shkrimin po flitet per abuzim te rregullt qe ka pasoja te pamenjanueshme ne moshen madhore.

Raste te tilla mund te kete ne Shqiperi...por mund te numerohen me gishta.


tashme nuk i numeron me gishta duresh me , merr edhe te kembve edhe te komshijve...jane shtu shume
Gerti1
#12 ne: 10-07-2012, 17:54:00
Se dyti, replika jote me duket shume diskriminuese, edhe pse s'eshte e vertete.

Do me hudhesh ne gjyq tashi? Hajde se po i mbarohen leket ketyre Amerikonve dhe ti japim ne nai dor duke plotesu 100 formulare neper gjykata te larta dhe te ulta.
A te them dhe i gje tjeter? Por nuk du qe te ngelet hatri.
Zoti nuk egziston.

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#13 ne: 11-07-2012, 07:52:52
Do me hudhesh ne gjyq tashi? Hajde se po i mbarohen leket ketyre Amerikonve dhe ti japim ne nai dor duke plotesu 100 formulare neper gjykata te larta dhe te ulta.
A te them dhe i gje tjeter? Por nuk du qe te ngelet hatri.
Zoti nuk egziston.


C'lidhje ka kjo replika jote me temen ? Zoti nuk egziston, lol, po kush te tha se egzizton ? :-) :d
O gerti, a mos te kane rrahur ty si femije, sepse dukesh sikur zemerohesh shume shpejt ?
Gerti1
#14 ne: 11-07-2012, 16:24:14
Shif ta them un historine time me 2 fjale.
Babai im rrifte gjithmon nenen ngaqe ishte tape. Ai ishte oficer dhe kishte pistolet ne shpi. Mua me rrifte gjithmon me rryp. Kur u bera 10 vjec dhe pashe babain qe po rrifte nenen, mora pistoleten nga syrtari dhe i gjujta dhe e vrara ne vend. Mamaja me pa e habitur por e cliruar disi. Mori trupin e babait dhe e hodhi ne plera. Kshu qe un kam pas probleme qe i vogel.
A di gje ku mund te marr ca ilace ketu ne Amerike dhe a mi mbulon siguracioni mjekesor keto ilace?

Ju faleminderit.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#15 ne: 14-07-2012, 23:44:05
gert ke profarma ne porcelan..e sigurt qe japin efekt
Gerti1
#16 ne: 16-07-2012, 20:14:14
Aman se vdiqa ti Mishel. Kam shume dhimbje ne koke.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#17 ne: 17-07-2012, 00:20:39
ja se po te bej pakon e ilaceve gati

karamicine
bythamicine
sumposta
te tjerat kur te te vijne