Seksi i fëmijës mund të njihet që pas një muaji - Familja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Seksi i fëmijës mund të njihet që pas një muaji

Seksi i fëmijës mund të njihet që pas një muaji

· 1 · 772

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 19-01-2012, 08:17:39
Gratë shtatzanë mund të zbulojnë që pas një muaji shtatzani seksin e fetusit që po rrisin brenda tyre dhe këtë mund ta bëjnë pa ndihmën e skenarit apo aparaturave të tjera.

Së shpejti, një pikë gjak mund të mjaftojë për të treguar nëse foshnja do të jetë djalë ose vajzë, ndërsa një test, i ngjashëm si ai i shtatzanisë, mund të tregojë rezultatet.

Një studim i kryer nga një grup ekspertësh në spitalin e Seulit, në Korenë e Jugut, tregoi se dy enzima të ndryshme, të cilat gjenden tek gratë shtatzanë, mund të tregojnë gjininë e fëmijës që në javën e katërt ose të pestë të zhvillimit.

Me metodat aktuale, një ekografi mund të tregojë gjininë vetëm pas muajit të tretë.

Sipas një prej udhëheqësve të studimit, doktorit Hyun Mee Ryu, njohja e hershme e seksit të fëmijës është e rëndësishme, pasi mund të tregojë nëse do të jetë i prekur fëmija i ardhshëm nga sëmundje si hemofilia apo distrofia muskulore.

Shumë nëna janë mbartëse të genit që shkakton këto dy sëmundje, ndaj të cilat femrat vetëm mund të jenë mbartëse, por që prek 50% të fetusve meshkuj.

Si rrjedhojë, prindërit mund të vendosin të abortojnë fëmijët që do të shfaqin çrregullime në moshë të rritur. Sidoqoftë, mjeku Ryu paralajmëroi se një metodë e tillë mund të rrisë mundësinë e përzgjedhjes së seksit të fëmijës, duke rritur rastet e aborteve abuzive.

TCH

Temat e fundit